ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2009
    DIN: Iasi
    ÎNSCRIS: 06.01.09
    JAN-2009

Revelion 2009 Atena

Anul acesta am ales din nou, Atena pentru a petrece Revelionul. Excursia a fost cu autocarul, 2 nopti la Paralia Katerini si 4 nopti in Atena. In Paralia, am stat la Hotel Regina iar impresia generala a fost: EXTRAORDINAR. Ma refer aici la conditiile de cazare si la personalul hotelului. Camerele mari, cu vedere la mare, sistemul de incalzire foarte eficient (la un moment dat am dormit chiar cu usa de la balcon deschisa), foarte curat si cu mult bun gust.

In Atena am stat la King Jason Hotel, situat undeva intre Piata Omonia si Piata Karaiskaki. Din experientele anterioare stiam ca zona este destul de periculoasa dupa lasarea serii si de aceea am intrebat in repetate randuri la agentie ce distanta exista intre hotel si cea mai apropiata statie de metrou, iar raspunsul a fost "cam 100m". La fata locului, am constatat ca distanta era mult mai mare, faceai cam 15 minute pana la metrou si trebuia sa strabati alei intunecate presarate cu populatie colorata si cu spectacole stradale ingrozitoare gen batai, seringi in vene, prostituate, etc.

Hotelul era destul de in regula in sensul ca nu prea am avut ce reprosa, poate doar faptul ca nu are un restaurant propriu-zis ( doar pentru mic dejun ) si ca acele persoane care au optat pentru masa de revelion au fost nevoite sa mearga pe jos pana la Hotel Akropol ( situat in Piata Omonia )si inapoi, trecand prin aceleasi experiente un pic traumatizante.

Vizita la Acropole a fost foarte interesanta, de data aceasta avandu-l ca ghid pe Akis, un tip deosebit de glumet si foarte bine pregatit.

Noaptea de Revelion am petrecut-o pe muntele Lykavittos, am desfacut sampania acolo si am urmarit zecile de artificii care rasareau din toate colturile Atenei.

Concluzia finala: SUPERB!

De nepierdut: o noapte intr-o bouzoukia locala, cu muzica de calitate si distractie in stil specific grecesc. Noi de 2 ani mergem sa-l ascultam pe Giannis Ploutarxos si nu ne mai saturam.

Trimis de alexica* in 06.01.09 05:26:40

VIZUALIZĂRI: 1540 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexica*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Atena:

• pagină generată în 0.048842191696167 sec