ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2010
ÎNSCRIS: 12.05.10
AUG-2010

Efharisto,Ellada...(5) si ultima-ultima-ultima

Ei, dragii babei, asezati-va pe scaunele in jurul meu si cit mai torc caieru' ast' de lina sa va mai spui o poveste...

Sa va povestesc de barmanul de zi, de la Deck bar, Aris pre numele lui, care locuia in old town, era neinsurat si avea un Peugeot 307. In prima zi cind am mers sa bem un espresso (consortu') si un capuccino (eu) ne-au ramas in git: la espresso nu exista lapte iar la capuccino era lingurita dar n-avea zahar, da' n-am comentat ca nu prea ne-a placut expresia lui cind ne-a servit, iar la fiecare al doilea client se radea cite o halba de bere (el, nu noi). Asta e, un ciufut, il dam naibii de bar, ne bem cafelele la Snack bar... A doua zi, sotul meu a plecat inainte si mi-a zis ca ma asteapta la barul de pe plaja, cum era aproape de ora 6, am crezut ca vrea sa mai stea de vorba cu barmanu' de seara, un oltenas din Craiova, simpatic foc. Mareeeee mi-a fost mirarea cind l-am vazut stind de vorba cu Aris, ca statea de vorba nu era nimic, da' ce prietenos era grecoteiu'!!! Frateeeee, ce i-ai facut, de-ti maninca din palma??? Aaaa, i-am povestit de concediul din Creta si de cit ne-a placut Agios Nikolaos... pai, noi aici suntem in Rodos, nu? pai, da, da' bunicii lui sunt originari din Creta... si de atunci am beneficiat de serviciile lui la standardu' de 5 stele plus ca am capatat si un curs de democratie elena de la el. Lasind gluma la o parte, avea si un fel special de a servi: la toata pustimea care venea si cerea diverse amestecuri: cuba libre, martini, cocteiluri etc. le punea cam 3/4 din cantitatea normala de alcool plus sprite, lime, grenadine s. a. in schimb noi, astia mai... maturi, aveam cantitatea reglementara in paharele noastre. Oricum ne-am despartit prieteni si sper ca si-a schimbat parerea despre romani, ne spusese Sorin, oltenasu', ca nu-i suporta pentru ca cei veniti sa munceasca acolo luasera locu' de munca grecilor, care altfel oricum n-ar fi muncit pe citi bani primeau romanii.

Sa va mai povestesc si despre cum n-a existat drum pe care sa nu ne intilnim cu armata dodecaneza, patrulind constiincioasa, in jeep-urile lor ceva intre Aro si GAZ si la care am apelat sa ne confirme daca soseaua pe care mergeam era cea buna si dupa ce s-au uitat 5 minute la harta, s-au consultat pe greceste si ne-au dat raspunsu' in engleza: no, i'am sorry, adica nu stim. De unde iar am dedus noi ca probabil nu mai stiu sa ajunga inapoi la cazarma si de aia bintuie in sus si-n jos peste tot, doar-doar or nimeri din intimplare drumul.

Sa va mai povestesc, dar poate aici ma lamuriti voi pe mine, cum se face ca pe masura ce scadea distanta spre Rodos crestea pretu' benzinei???

Sa va mai povestesc ca si acum mereu mai avem ceva de comentat despre ce am vazut... Sau de faptu' ca am iesit din old town asa de turtiti de tot ce am vazut incit am uitat de Colos? Asta, plaja Tsambika si 7 izvoare sunt regretele ca nu le-am vizitat, dar au fost DOAR 6 zile efectiv si oricum din lunga lista facuta in tara nu stiu cit am realizat, fiindca ajunsi la fata locului am cintat cam dupa ureche...

Acum chiar imi iau ramas bun, am epuizat tot ce mai era de povestit, poate doar daca va intereseaza numarul pisicilor pe mp in Rodos sau metode de plantare si culegere a vitei-de-vie... PPPOOOOPPPPP

Trimis de Eleni in 11.10.10 19:36:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3299 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Eleni); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

EleniAUTOR REVIEW
[11.10.10 19:42:28]

si poate imi spune si mie cineva cum pot posta un mic filmulet la acest review??? PLIZ... PLIZ... PLIZ...

valimi
[11.10.10 20:29:20]

filmuletul il poti posta pe youtube sau trilulilu, apoi copiezi adresa si o postezi intr-un ecou, cu paste.

recul*
[11.10.10 20:46:22]

observ ca AFA a ajuns un fel de claca... adica povesti, povestiri, amintiri! Ion Creanga interactiv.

stiu ca astfel de... pareri deranjeaza, dar nu m-am putut abtine. ganduri bune!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[11.10.10 21:33:17]

Cu regret trebuie sa spun ca nu am inteles mai nimic sau poate sunt eu mai greu de cap!!!

In mod sigur asta trebuie sa fie!!!

EleniAUTOR REVIEW
[12.10.10 14:46:03]

Regret si eu ca proza mea v-a jignit inteligenta si duce la scaderea calitatii acestui forum, de vina e probabil faptul ca nu am citit cu atentie regulamentul, poate e obligatoriu sa postezi numai citate din analele Academiei sau date de pe uichipedia sau goagal si nu pareri personale ale unor persoane reale, poci pen' ca sa stii??? Eu am incercat sa arat doar CE si CUM am vazut, prin ochii mei, in Rodos. Ca sa nu mai oripileze pe nimeni proza mea de 3 lei am sa cer stergerea ei.

mirelopodu*
[12.10.10 20:49:54]

Cred că nici eu nu prea am înţeles sensul, ca şi tine Christian_h. Sory! Asta nu înseamnă că review-ul nu poate fi apreciat de alţi cititori.

ixcris
[01.03.13 21:25:58]

@Eleni: sincer m-am distrat pe cinste la toate 1,2... savuroase!... de fapt faceam documentare pt ce putem vedea prin Rodos

ixcris, mirelopodu*, recul*, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în insula Rhodos: