ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2010
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 21.09.10
JUL-2010
single

Baile Telega inca nu s-au predat !

Am citit ce s-a scris pana acum despre Telega.

Mi-a revenit subit gustul apei din lacul Telega pe care il simteam cand ma apuca cate un avant si inotam cu viteza pe langa bunicile care pluteau cuminti in apa comentand ultimele noutati. Si ce ustura cand mai trageam pe nas! O ora nu mai puteam scapa de usturime... Si ce mai ustura cand vreo bunica tafnoasa ca am deranjat-o facand valuri, ne stropea cu apa si ne intra in ochi...

Mi-au revenit in minte imaginile anilor la rand cand veneam la lac cu tata sa isi faca "cele zece bai"pentru durerile de picioare si sciatica. De fiecare data aveam cu noi caietele de mate si de fizica, ca doar la plaja n-o sa pierdem timp nu?

Mi-au revenit in minte petele de sare de pe caietele de probleme "de acasa", ani la rand avand de dat examene: treapta I, treapta a II-a, facultatea... ba chiar si o restanta din anul I am rezolvat-o pe podurile de lemn de la bai.

Am regasit baile Telega anul acesta cand, obligata fiind de ceva dureri mostenite se pare, am ajuns sa o cunosc pe d-na Gina si "echipa".

Locul este exact asa cum a fost descris mai sus, problemele sunt aceleasi, terenul se misca si tot ce se construieste -ca in balada mesterului Manole -incepe sa crape in spatamanile urmatoare.

De ceva vreme se pare ca a mai aparut un investitor, s-a inceput constructia unui hotel chiar langa bai dar in luna iulie cand am fost eu erau doar cateva persoane in lac si alte cateva pe plaja. E adevarat, nu era foarte cald si ploua zilnic.

Merita sa va spun ca in fiecare sambata dimineata, un medic din Bucuresti specialist in afectiunile ce se trateaza la Telega, da consultatii gratuite si recomanda diverse proceduri ce se fac acolo. La sfatul medicului, am inceput si eu zece sedinte de bai calde si masaj.

Ei da, doar aici, si nu la baile Soimul de la cateva sute de metri mai incolo, apa din lac este trasa cu pompe, incalzita si apoi pusa in cazi, in camere individuale si decente unde personal specializat are grija de fiecare persoana in parte.

Dupa consultatie, am fost trimisa la d-na Gina unde mi s-a facut o reducere de 30% la toate procedurile. Adica am platit, pentru zece sedinte de bai sarate calde si zece sedinte de masaj partial in jur de 300 de lei.

Am prietene care dau atat pe o crema de celulita...

Am venit zi de zi si am urcat treptele de lemn care se refaceau periodic din cauza alunecarii terenului. De sus, de deasupra lacului unde sunt cabinetele de masaj si baile calde locul se vede minunat. Au parut cabine noi, casute de locuit, un restaurant chiar si o mini-salina.

In fiecare zi imi aminteam, de ceasul de deasupra intrarii pe care-l pazeam ca nu cumva sa stam mai putin de 15-20 de minute la o baie. Asa spunea tata. Cate trei intrari in apa, de cate 15-20 de minute, zece bai intr-o vara si nu mai ai treaba un an cu nici o durere.

Oamenii la masaj povestesc, ca doar ce sa faci acolo atatea minute?

Nu-si luasera salariile de ceva vreme ca uite vremea nu tinea cu ei si nu veneau clienti... Acum cativa ani aveau cate 25-30 de masaje pe zi. Ce vremuri...

Marga si Tudor - maseuri, reflexoterapeuti, asistenti la baile calde, personal la curatenie si asistenti ai d-lui doctor. De la ei am inteles in acele zece zile ca inca mai rezista. Asa cum v-am povestit.

In ultimele zile chiar nu mai gaseam loc in parcarea din fata complexului. Plaja se insufletise si lacul fel.

La plecare, in ultima zi, d-na Gina m-a trimis sa platesc restul de bani noului asociat care era la casa de marcat. Nu v-am spus ca banii i-am dat in doua transe. Sa nu fie prea mult toti odata! Si acolo, la casa, am fost intrebata cum ma simt dupa cele zece zile? Si auzind raspunsul meu, domnul de la casa ii striga doamnei Gina care trebaluia ceva pe plaja cu niste mesteri:

- auzi Gina, doamna zice ca se simte foarte bine si ca e multumita de ce a vazut aici, ce zici mai punem poduri de lemn si acolo pe partea stanga unde s-a daramat zilele astea?

Trimis de TEOANCA in 02.10.10 19:30:03

VIZUALIZĂRI: 3343 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TEOANCA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

romanitzaa
[02.10.10 20:42:49]

Am fost si eu in studentie la o colega la Telega, am vazut lacul, dar n-am intrat in el ca de... il am si eu pe cel de la Techirghiol care are in plus si namol.

Maxim de puncte din partea mea.

creivean
[03.10.10 20:33:49]

Mie, sincer mi-a placut review-ul. A fost placut sa-l citesc. Felicitari.

Chloe
[03.10.10 20:41:50]

da, inca o destinatie pe care imi doresc sa o bifez mai demult

puncte si de la mine, felicitari pentru acest review placut

dorgo
[06.12.10 16:03:06]

@TEOANCA... poate dupa aceste puncte te vei simti si mai bine...

TEOANCAAUTOR REVIEW
[06.12.10 16:33:12]

@dorgo, iti multumesc. Chiar nu am mai avut nici o problema dupa baile sarate.

Cand mai ai timp sa citesti rev. atat de vechi si sa mai si scrii atat de mult si atat de frumos?

Ultimul rev. este incantator. Nu mai am timp sa scriu ecouri, sa votez dureaza mult mai putin.

dorgo
[31.07.11 15:02:28]

@TEOANCA... povesteste-ne ce mai e nou pe la Baile Telega, acum in vara 2011? ... ce mai face doamna Gina? tot atat de entuziasta? ... mai e destula apa-n lac? ... se dezvolta Baia Soimul? ... s-a repus in circuitul turistic inchisoarea Doftana?

Chloe, dorgo, romanitzaa, TEOANCA
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Telega - Băile Sărate etc: