ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2010
    ÎNSCRIS: 09.08.10
    JUN-2010
    2 AD. + 2 COPII

Ceva deosebit

Am fost prin luna iunie a acestui an la Salina de la Slanic Prahova. Nu mai fusesem pe aici pana acum. Înainte de plecare am întrebat mai multe prietene care mai ajunsesera la aceasta salina si mi-au dat mai multe detalii despre acest loc, convingandu-ma sa ma duc si eu. Drumul pana la destinatie nu a fost foarte lung, în aproximativ trei ore am ajuns, destul de usor, pe acolo am întrebat vreo doua persoane de salina si dupa indicatiile primite am ajuns la destinatie. Ea se afla la aproximativ 44 de km. nord de Ploiesti. De plecat noi am plecat în cursul saptamanii, într-o zi de miecuri, prietenele mele supandu-mi ca în weekend este destul de aglomerat la salina. Afara nu era foarte racoare, dar noi ne-am luat haine mai groase pentru a nu avea vreo problema legata de frig, stiind ca acolo jos este destul de racoare.

Slanic Prahova este o statiune balneoclimaterica si este cea mai mare salina din Europa.

Exista o parcare acolo care avea destule locuri libere, atunci cand am ajuns noi acolo. Turisti nu erau foarte multi, dupa zece minute de stat la coada am intrat (am înteles ca de obicei se sta la coada la intrare mult mai mult, chiar si o ora).

Accesul în salina se face cu ajutorul a doua lifturi, care de fapt cu ajutorul unuia urci, iar cu celalalt cobori, ambele iti dau impresia ca sunt instabile, datorita faptului ca atunci cand coboara sau cand urca, se lovesc de pereti si creându-ti senzatii neplacute. Cand ajungi jos în salina, simti o racoare accentuata, noroc cu hainele pe care le-am luat la noi, ca ne sunt de mare ajutor. Aici, jos, sub pamant, apar peisaje de vis, ce încanta ochiul, lumina este destul de slaba, de difuza. Peretii de sare sunt frumos ciopliti si cu maiestrie lucrati, aici se observa mai multe statui reprezentand diferite peronalitati ale poporului roman, care au trait de-a lungul timpului. Tot pe aici gasim locuri de joaca pentru copii, dar si pentru adulti (poti juca tenis de picior, tenis de masa, poti închiria mini carturi), de asemenea poti lua masa ori cumpara cate ceva, noi cumparand de aici cateva suveniruri. De mancat noi nu am mancat pe aici, dar pot sa va spun ca preturile sunt cam marisoare.

De asemenea aici se afla si un muzeu în miniatura unde poti vedea o colectie de pietre de diferite forme si dimensiuni.

Jos in salina se simte puternic mirosul de sare, aerosolii de aici sunt foarte buni pentru tratamentul bolilor respiratorii, am înteles ca dupa doua saptamani de tratament aici, te vindeci de problemele respiratorii pe care le-ai avut.

Nu este tocmai indicat sa vizitezi aceasta salina, cand afara sunt temperaturi ridicate, pentru că diferenta mare de temperatura din exterior fata de interior, poate produce diferite probleme.

Programul de vizitare a salinei este de marti pana vinei de la 09.00-13.00, iar sambata si duminica de la orele 09.00-17.00, în ziua de luni, aceasta fiind închisa.

Pretul de intrare este de 14 lei pentru adulti, iar pentru copii este de 7 lei. Copii sub 3 ani beneficieaza de gratuitate.

Noi ne-am simtit foarte bine, în cele trei-patru ore cat am stat pe aici, am admirat fiecare coltisor, copii s-au distrat de minune, le-au placut aici jos în salina, abia i-am convins sa plecam, ei ar fi vrut sa mai ramanem.

Concluzia este ca cei care nu au ajuns pe aici ar fi bine sa mearga pentru ca au ce vedea si vor avea cateva ore de relaxare, dar si o picatura de sanatate în plus, iar pentru cei care au fost este bine sa mai vina pentru reîmprospatarea amintirilor si reîncarcarea bateriilor.

Trimis de fluturas1* in 30.09.10 22:35:24
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC [PH].

VIZUALIZĂRI: 2880 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fluturas1*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

Alina Morar
    [30.09.10 22:46:37]

La aceasta salina inca nu am fost. In schimb am vizitat-o pe cea de la Turda, mai ales acum dupa ce s-a renovat si pe cea de la Praid.

Orarul cum e? Cand am fost la Turda, in martie era pana la 15, parca. Naspa, mai ales duminica.

dannek
    [30.09.10 22:50:54]

@Alina Morar

sa sti că merită și acestă salina vizitată sa nu o ratezi!

recul*
    [01.10.10 11:15:42]

nimic despre amintirile scrise cu darnicie de vizitatori pe peretii de sare? alea gen VETA+IONEL = LOVE... e plina salina de ele.

in alta ordine de idei, pietrele de care pomenesti tu sunt exponate de ambra culese din zona Colti, jud. Buzau.

Alina Morar, dannek, recul*
    Alte impresii din această RUBRICĂSalina Unirea Slănic Prahova: