ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2010

Foarte nemulțumit
    Extrem de nemulțumit
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vacantza de .....!!!

Evitati "faimosul" Hotel Akrotiri din Paleocastritza, 4 stele doar pe hartie, servicii de ..., personal scarbos si flegmatik, conditii in camere de toata jena.

Am fost in septembrie, 7 zile, nu pot spune decat ca sunt bani aruncati pe fereastra, o bataie de joc. Am plecat din Craiova cu un autocar vechi si prafuit kre facea un zgomot kre te ducea cu gandu la pikmare+masini de gaurit, ultraenervant, nu te puteai odihni, pauze lungi si dese, soferi teribilisti, practik mi-am vzt moartea cu ochii in cele 27 ore petrecute in mijlocul de transport, recomand avionul pe viitor... Odata ajunsi la hotel, nu am fost intampinati de NIMENI, absolut nimanui nu ii pasa de turistii romani, am fost cazat la etajul 2, normal, mobilier vechi, mirosuri, dus nefunctional, apa calda cu tzaraita, ce sa mai, servicii de ...... La receptie nimeni nu cunostea limba romana, iar limbajul semnelor era reu inteles de un domn cu burta kre park astepta o atentie k sa imi dea cheia, am inteles k la etajele superioare stau doar turistii nemtzi si englezi, "elitele", kre platesc dublu si dau bacsisuri pt orice servicii.

Odata iesit din hotel te intampina 2 plaje kre nu prea ofera multe, nisipul este inexistent, apa murdara si rece, sezlonguri numa contra cost sau daca esti oaspete VIP (englez, german). Statiunea Paleocastritza dispune de multe baruri si taverne kre insa sunt foarte scumpe, nu m-am putut apropia, praktik, singurele lucruri cumparate au fost cateva sticle de apa si pungi de pufuletzi de la un market saracacios (nu e Real), iar bautura alcolica am aduso de acasa, de altfel a fost si singura alinare in cele 7 zile... Mancarea de dimineatza a lasat mult de dorit, cateva ospataritze plictisite si arogante aruncau o mankre spurcata, facuta in graba, care cu greu o puteai digera, masa de seara era servita in graba deoarece in permanentza chelnerul mi se adresa cu un GATA? ! arogant si flegmatik, fapt ce imi facea k mankrea sa-mi stea in gat, asteptau de fiecare data bacsisuri pt servciile proaste oferite. Una peste alta, nu faceti greseala mea, am economisit un an intreg pt o vacantza stricata de niste oameni de toata jena kre miau oferit marea cu sarea si am descoperit un calvar. Pt cei 1300 euro platiti pt 4 pers ma asteptam la ceva mai bun, succes si la mai bine

Trimis de BerbecViorel* in 29.09.10 23:09:02
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4750 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (BerbecViorel*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -1 PMA (din 1 vot)

[29.09.10 23:50:21]

@Berbec Viorel te rugam pe viitor sa ai grija la limbaj, iti inteleg durerea si amaraciunea dar nimeni de aici nu e vinovat.

sandu.53
    [30.09.10 09:12:14]

da, cam mult platit tanand cont de ce ne-ai scris, clar ai ratat vacanta si sincer imi pare rau pentru tine, dar multumim pentru avertizare!

aimee
    [30.09.10 13:06:02]

Tocmai din acest motiv (evitarea dezamagirilor vis a vis de cazare, dar si a cheltuieli mult mai mari) am facut apel la toate persoanele care merg in corfu sa opteze pentru sejurul pe cont propriu. intr-una din vacantele mele am beneficiat de cazare in paleokastrita si sincer, nu am fost multumita de conditiile oferite de acea vila, iar de atunci merg in paleokastrita doar ca simplu vizitator.

Romanii, in general asociaza un pret mare cu niste conditii deosebite de cazare, fara a lua in calcul, ca de multe ori ceea ce este scump, nu este neaparat si bun. judeca produsul dupa ambalaj, si nu sondeaza piata inainte de a achizitiona un pachet turistic. mai sunt si persoane, care din exces de zel aleg sejururi foarte ieftine (20euro/studio/noapte) si au pretentii sa beneficieze de conditii asemanatoare celor unui hotel de 5 stele. asa-i romanul! anyway sa revenim la oile noastre. paleokastrita este echivalentul preturilor foarte mari, dar si aglomeratiei. niciodata nu am inteles ce este asa special la aceasta statiune. plaja nu este una din preferatele mele (nu pierzi nimic daca nu o vezi), iar statiunea, din punctul meu de vedere nu este deosebita, deci nu un motiv intemeiat sa achizitionezi o vacanta in corfu. exista locuri si peisaje mult mai frumoase decat cele intalnite in aceasta statiune (agio georgeos, glifada, agio stefani, agio matheos, dassia, etc.

Exceptand renumele si preturile piperate la: cazare, masa, benzina, dar si in supermarketuri, nimic deosebit. plaja ingusta saracacioasa in nisip si plina ochi de turisri sunt de-a dreptul obositoare pentru cineva, care alegand o vacanta pe insul isi planuieste sa se relaxeze si odihneasca. in ceea ce priveste review -ul dvs. , cred ca ati aruncat banii pe fereastra. pe viitor va sfatuiesc sa alegeti statiuniile din nordul insulei, intru-cat conditiile de cazare sunt la fel de bune (daca nu mai bune), dar si preturile mult mai mici. iar servind masa in sidari si acharavi veti avea parte de o vacanta mult mai ieftina decat ati avut acest an.

aimee
    [30.09.10 13:09:45]

un vot de la mine.

valimi
    [30.09.10 14:58:02]

Domnu' Viorel, credeam ca bucovinenii sunt mai blanzi la vorba si mai cu nervii mai putin stresati decat muntenii sau oltenii, dar vad ca esti pornit rau...

Mie mi-a placut atitudinea, dar spune-i tanarului care a redactat ce i-ai dictat dumneata sa nu ne mai chinuie cu k si cu tz, pricepem noi si fara diacritice.

Un vot de la un turist ce ti-a trecut prin poarta acum o saptamana!

deliutza27
    [30.09.10 17:50:17]

Foarte dificil de urmarit limbajul tau de "mess", dar pana la urma, am inteles mesajul Speram ca pe viitor, daca vei avea curajul sa revii in Corfu, sa reusesti sa vezi si "fatza" frumoasa a insulei.

cristina m.
    [30.09.10 19:50:45]

Iegzista o explicatie! Imi pare rau ca ai avut o experienta neplacuta, dar informatiile pe care tu le-ai dat in review sunt incomplete si pe alocuri exagerate.

- nu stiu cum ai facut tu 27 ore din Craiova, noi am facut 24 de ore din Timisoara (inclusiv 1.50 h cu ferry- boat-ul), din care 6 h prin Oltenia. Soferii au condus intr-adevar cu viteza (in Bulgaria si Grecia unde chiar exista drumuri), dar nu ne-am simtit in pericol

- cand am ajuns la hotel ghidul s-a ocupat de cazare si nu a plecat pana nu am fost condusi in camera de una dintre receptionere care au fost foarte amabile pe tot parcursul sederii

- noi am fost cazati la et. 1, cu baie complet renovata, apa calda/rece non stop, gresie noua, faianta, termopane, frigider, televizor, mobilier, saltea pat noua, etc.

- cu toate ca limba romana e o limba de larga circulatie internationala , bastinasii din hotel se descurcau de minune in alte limbi mai putin cunoscute gen engleza, germana, italiana

- apa era un pic mai rece fiinda statiunea e situata in NV insulei si in sept. soarele bate mai slab; apa era atat de curata incat fundul se vedea si de la 10 m, nici un muc de tigara, PET, coaja de banana sau alge imputite

- sa nu uitam totusi de infinity pool area, unde aveai sezlong si umbrele gratis, jacuzzi si o vedere superba.

-ospataritele au fost serviabile, amabile, zambitoare chiar daca nu le-am dat nici un bacsis. Ne intampinau cu BUNA SEARA, stiau sa spuna POFTA BUNA, meniul serii era listat in limba romana pe mesele unde erau romani

- nu e cea mai ieftina statiune, dar nici chiar asa de scumpa sa nu-ti permiti sa mananci macar un pranz, un gyros 7-8 euro cu tot cu garnitura, o apa plata mare 1.50 euro, sandwich diverse sortimente 3-4 euro plus garnitura, souvlaki, sofritos si alte prajeli intre 7-13 euro, berea era mai scump de la 3 euro in sus. Noi cum am avut HB, nici nu prea mancam la amiaza, ci doar ne luam fructe sau cate o salata. La market era 0.50 apa la 1.5, 1.50 eur kg de struguri etc- oricum relativ convenabil

Strainii fac consumatie la barul hotelului, la piscina, inchiriaza chestii, lasa bacsis si platesc in plus pentru camerele superioare. Intra-adevar exista un pic de discriminare, dar daca tu ai fi patron de hotel nu ai proceda la fel???

danoradea
    [30.09.10 20:53:38]

Pacat ca acest contact cu insula Corfu ti-a lasat un gust amar, de aceea sunt si eu de parere ca e foarte utila o documentare temeinica inainte de a alege un sejur si de ce nu chiar ar trebui avuta in vedere optiunea de vacanta pe cont propriu.

Totusi insula are extrem de multe de oferit si ar fi pacat sa te dai asa de repede batut. Parerea mea e ca reusita unui sejur depinde de foarte multi factori unii mai putin luati in considerare de toata lumea, la o adica conteaza si "idea/ideile" cu care pleci de acasa .

Eu unul, sincer, m-as muta in Corfu, chiar acum, pe loc...

... si nu as privi cu nici un regret in urma .

mirelopodu*
    [30.09.10 22:42:41]

Citind acest review nu pot să nu mă întreb cum se poate ca cineva cazat la un hotel de patru stele în insula Corfu! şi mai ales în Palekastritsa! să nu spună măcar două vorbe de bine despre ceva. Dar cum ochii şi sufleţelul celui ce vede sunt unice, cum îmi place mie să zic, ... ce aş mai putea spune? !

m_radoane
    [16.10.10 11:20:49]

Imi pare rau ca acest review ar putea fi crezut de cineva care nu a fost acolo. cristina. m a rapuns foarte corect mai sus.

blonduta_blue
    [19.02.13 17:29:00]

Daca bautura alcoolica este singura care l-a alinat in corfu... e de rau... eu nu am crezut o iota din ce a spus domnul... de mai sus... poate daca avea bautura mai multa din partea staffu-lui poate s-ar fi simtit mai bine. eu merg anul acesta in iunie, si sper din inima sa nu-i dau dreptate

aimee, blonduta_blue, cristina m., danoradea, deliutza27, m_radoane, mirelopodu*, sandu.53, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂAkrotiri Beach Hotel: