ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2010
ÎNSCRIS: 14.10.09
JUL-2010

Bun de tranzit

Vaya Con Dios-I Don't Want To Know

M-am hotarat sa scriu dupa ce am citit review-ul colegului nostru bessondm, intrucat perceptia mea este putin diferita de a lui la unele capitole si am vrut sa v-o impartasesc si voua.

Pozitionare Situat la marginea orasului Roman, pe partea stanga cum vii de la Suceava, este la strada principala, fara a fi totusi asta un inconvenient in dorinta de a te odihni.

Camerele sunt la etajul 1, de la receptie se urca o scara pana la etaj, se ajunge intr-un holisor, in stanga e unul dintre restaurante si in drapta este o usa care da in alt hol unde sunt camerele, usa se deschide cu cartela de la usa camerei, cam ciudat. Ca si dotari, stau foarte bine. Aer conditionat, dar din pacate era defect in sensul ca nu statea deschisa trapa pe unde iesea aerul si a trebuit sa o blocam cu un card din portofel. Pe langa asta, evacuarea se face in balcon. Un balcon mansardat, tapetat cu pvc de prost gust, in conditiile in care folosesti aerul conditionat trebuie sa inchizi usa la balcon deoarece iti intra toata caldura in camera. Asta pentru mine a fost un minus.

Telefon, minifrigider cu de toate la preturi accesibile oricui, 2 paturi cu lenjerie impecabila si cu perne si pilote pufoase, din pacate paturile sunt prost concepute, nu puteai sa nu te invinetesti de vreun colt iesit in afara la margini, deci prost lucrate dupa mine. Mai era o masa pe care este pus tv-ul, o tava cu pahare, hartie de scris si diverse birotice personalizate, asta mi-a placut. Camera este mochetata, lucru care mie imi place. Pe hol este un dulap cu cuier, incapator si bine pozitionat, cu oglinda mare. Ca si marime, cred ca acea camera care ni s-a dat era de fapt single, pentru ca era mai micuta, in doi deja era aglomeratie.

Avand in vedere ca pretul a fost negociat de mirii la a caror nunta am fost si a fost mai mic decat cele normale, nu am mai facut pretentii pentru o noapte,si de aceea cand am vazut ca nu o scoatem la capat cu doamna de la receptie am lasat-o balta..

Baia este maricica, cu tot ce trebuie, de la uscator de par, cosmetice, sapun lichid si prosoape foarte curate. Am fost dezamagita de instalatiile sanitare pentru ca s-a intamplat sa imi fac ucenicia la Roman in instalatii chiar cand se construia Motelul si cunoscand firma care le-a efectuat ma asteptam la calitate. Hai totusi sa zicem ca in timp s-au degradat toate si a mai contribuit si turistul la degradarea lor, si totusi cabina de dus nu se inchide bine, scurgerea infundata si picura sub chiuveta. Asta e un alt minus.

Restaurante 3 la numar, am incercat doua dintre ele. Cel mare unde se tin nunti si alte sindrofii, este in stanga receptiei, este foarte frumos decorat, are aer conditionat, curatenie impecabila. In dreapta receptiei mai este unul iar al treilea este la etaj, langa camere. Fiecare este deosebit, decoratiunile difera. Fiind vara noi am stat pe terasa din dreapta motelului, in spatele acestuia este un loc de joaca pentru copii foarte frumos amenanjat. Ca si mancare, impecabil realizata, gustoasa, aspectuoasa.

Ca si peisagistica, este foarte frumos amenajata gradina din fata motelului, cu bancute, alei, tot felul de flori si copacei ornamentali. Un minus era faptul ca ar fi trebuit sa efectueze o dezinsectie, a fost crima si pedeapsa sa iesi afara la o gura de aer proaspat, am venit acasa plina de piscaturi urate.

Parcarea este mare, ingrijita, deci la acest capitol stau foarte bine.

Servicii La receptie- o doamna mult prea seaca, obosita, plictisita, care nu vroia sa inteleaga ca pretul fusese negociat pentru toti cei care vin la nunta si se cazeaza, si dupa ce a aflat ca nu are dreptate nu a vrut sa ne dea camera cu pat matrimonial desi erau disponibile. Era ceva de genul: nu am chef sa va dau de aia, sac! o bila neagra, pentru comportament, totusi nu i-am permis sa ne strice seara.

Ospatarii, barmanii, si tot personalul de la restaurante- IMPECABIL!

Oamenii aia stiu sa isi faca meseria, erau imbracati ca la carte, tinuta ireprosabila, amabilitate peste masura. A fost unul dintre putinele locuri unde am ramas placut impresionata la acest capitol.

Colac peste pupaza, este o locatie buna de tranzit, cu preturi putin exagerate la mancare dar mancare buna, daca ar mai lucra la capitolul reparatii si ar aduce unele imbunatatiri ar fi ideal.

Trimis de Sanziana in 28.09.10 08:50:40

VIZUALIZĂRI: 3557 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sanziana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cele doua paturi ,cu lenjerie alba impecabila si colturi rautacioase:)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)

bessondm
[28.09.10 09:07:37]

Sanziana, in ce sens difera parerea ta de-a mea, vis-a-vis de motel? C-am vazut ca nota ta e mai mare decat a mea...

La mine si scurgerea la baie a fost ok, norocul meu. Eu am avut camera dubla in regim de single, asa ca spatiul n-a fost o problema.

Doua precizari: 1) Chiar daca ti se pare ciudat ca pe holul ce duce la camere se intra pe baza cartelei, explicatia e simpla: asigura accesul DOAR pentru cei cazati la Mariko, nu si al altor nepoftiti. La cate nunti sunt organizate acolo, mai sunt si unii care pierd masura la pahare si mai gresesc usile... Astfel, carteluta de acces asigura linistea si confortul celor cazati in motel care nu participa la evenimentul respectiv (nunta, botez, strigaturi, chiuituri, veselie mare) si care vor, totusi, sa se odihneasca. Mie mi s-a parut o idee grozava, care spune mult despre grija aratata fata de client.

2) Cand functioneaza aerul conditionat este chiar recomandat sa tii geamurile inchise! In felul acesta nu vei suprasolicita compresorul AC si vei reduce si consumul de energie. Cand deschizi balconul, nu uita sa inchizi usa/ferestra.

Cu speranta ca nu te vei supara, bessondm.

[28.09.10 09:50:16]

din contra, de ce sa ma asupar? ))))))) Imi plac discutiile constructive.

In primul rand am vrut sa subliniez unele disfunctionalitati care cu putina bunavointa pot fi remediate, dar totusi nota este marisoara deoarece mie mi-a placut locatia cu toate micile neajunsuri si nu pot fi asa de drastica

Cat despre cartela de acces, nu prea ma pricep dar nedumerirea mea se referea la faptul ca daca pot deschide doua usi cu o singura cartela, fiind doua usi diferite, in conditiile in care toti ceilalti pot face acelasi lucru cu cartela lor inseamna ca ar putea sa imi deschida si usa de la camera mea? Nu intleg cum ar putea o cartela sa deschida 2 usi diferite, au doua cipuri, una ptr camera mea si una ptr usa de acces, sau cum? Sper sa imi edifice cineva dilema, cineva in domeniu, ca sa scap de banuiala ca oricine ar avea acces la camera mea. (si nu, nu ma tem de hoti, dar vreau intimitate ))

In rest ai dreptate, grija fata de clienti e super faina.

Cat despre aer conditionat, deschisesem aerul si era usa la balcon deschisa dar cu geamurile acestuia inchise. Si in loc sa se raceasca, se incalzea, se incalzea... Si nu cred ca e corect ca evacuarea sa se faca tot intr-un spatiu inchis, totusi aparatul ala nu emana aer proaspat.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[28.09.10 10:07:08]

@sanziana, cartela poate deschide oricate usi, dupa cum este programata. de pilda, la H. Grifid Arabella din Nisipurile de aur, cartela era buna si la camera, dar si la o usa de acces dintre curtea hotelului si o scara ce ducea pe un drum mai scurt spre plaja. nu mai spun de cartela de acces pe care o avem la serviciu; doar ca aici se programeaza usile sa permita accesul doar anumitor persoane.

bessondm
[28.09.10 10:07:28]

Iti garantez ca nu merge, am incercat eu... - din greseala, cand am ridicat capul am vazut ca nu era camera mea... Si eu am la birou cartela programata pe nivele de securitate, nu deschid toate usile cu ea (cum spune si Dragos).

[28.09.10 10:10:30]

asta era nedumerirea mea, deh, voi sunteti mai umblati, la bunica la tara la Malini usa nu era pe baza de cartela ))))))))) (si nu mi-e rusine sa recunosc)

Dragos, nu am mers in vacante unde sa am acces peste tot, recunosc, poate recuperez de acum incolo, uite ca mereu invat cate ceva nou pe site, multumesc!

david
[28.09.10 10:45:23]

Din ce spui tu aici sa inteleg ca unitatea exterioara era in balcon si balconul inchis?

Spliturile nu au cum sa emane aer proaspat doar recircula aerul din camera.

Pentru aport de aer proaspat sunt alte tipuri de echipamente de climatizare.

[28.09.10 11:38:03]

da, unitatea exterioara era in balcon si geamurile erau inchise. Tocmai pentru ca nu emana aer proaspat, nu mi se pare corect sa fie tot in incapere, plus ca genereaza aer cald, deci... nu mai vad functionalitatea balconului, daca v rei sa stai la o tigara sau pur si simplu, nu poti ca e mult prea cald in conditiile in care functioneaza aerul conditrionat.

david
[28.09.10 13:19:33]

Da, ai dreptate am vazut poza nr 9, este inadmisibil asa ceva!

Cred ca initial au montat AC iar apoi au inchis balconul ca altfel nu-mi explic. Vara cred balconul se transforma in sauna, din cauza aerului cald evacuat din camera.

Eu unul il consider un mare minus, acest aspect.

[28.09.10 13:23:17]

pai asta incerc sa spun, noi am mers vara cand fara aer conditionat nu poti respira in camere.

pepsi70ro
[28.09.10 17:27:16]

Tot interesant ramane si demn de notat pentru o potentiala destinatie in tranzit sau nu.

Citisem mai de dimineata rw, dar n-am mai apucat sa-mi exprim aprecierea in ecou. Felicitari!

magdalena
[28.09.10 20:11:54]

Eu am trecut pe langa el si data viitoare am sa ma opresc sa il incerc la masa!

Felicitari pentru review cu SB!

[28.09.10 22:02:17]

putina muzica nu strica, sper... se poate insa schimba, la cere!

bessondm, david, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂMariko Inn Hotel: