ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2010
ÎNSCRIS: 12.05.10
AUG-2010

Efharisto, Ellada... pentru ca existi (1)

Fiindca am urmat aceleasi drumuri ca voi toti, n-o sa mai incarc forumul descriind cit de frumos este Rodosul, stim asta iar eu inca mai pling dupa zilele petrecute acolo... doar o sa va stresez putin cu impresiile mele.

Inainte de a incepe: anticii si medievalii astia nu aveau, dom'le, rau de inaltime??? cum au cocotat ei, tomnai acolo sus toate cetatile alea???

Deci: [cazarea in] Fanes, hotel Nautica Blue

SIMBATA: ne luam micul si obositul Matiz inchiriat si plecam la cumparaturi in Rodos. Obiectiv de atins: o camera Sony, cu atitia megapixeli, x zoom, s. a. m. d. Dam roata pe niste strazi si ne hotarim sa parcam in spatele stadionului Avintul Diagora si s-o luam perpedes. Perpedes, perpedes, da' incotro? Gasim un atelier foto si intrebam de un magazin, da, exista, EXPERT CENTER, pe Canada street. Cred ca mai repede a fost descoperita tara, decit am cautat noi strada aia!!! Dintr-o intimplare gasim strada, gasim magazinu', gasim camera, ei ne gasesc portofelu' si plecam mindri de realizarea noastra. (la intoarcerea in tara ne dezumflam: aceasi camera, identica si la fel, gaseam si aici, mai ieftina cu vreo 20 ron. Da' nu era carata din Rodos)

DUMINICA: hai sa probam camera in valea fluturilor. Ratam soseaua care duce acolo fiinca pentru ca indicatorul era pus invers, il vedeau numai cei ce veneau din rodos, de fapt asa am patit cu majoritatea indicatoarelor, probabil cei de pe partea... egeeana a insulei nu prea faceau excursii. Cind intram, IN SFIRSIT, pe drumul corect, alta dandanaie: eu ii dau incolo de fluturi, ramin aici: o gradina cu cactusi, cactusi, cactusi, bonsai si alti copacei. Gard inalt, cactusi de 1,80, ce sa furi??? ii fur in poza si plecam. Despre vale, ce sa zic? si daca nu erau fluturii si tot merita s-o vezi, mai ales lacu' cu nuferi, am aruncat si eu un banut, sa fie si Romania reprezentata printre atitia eurocenti. Da' fluturii, nu vaz fluturii? A, uite vreo 5-6-7, un euro fluturele. Mare teapa... Dupa 5 minute, mea culpa!!! Ce 5-6-7? Mii, poate. Ma gindeam: ce feerie sa zboare toti, dar mi-am luat seama, la citi erau deveneam eroii unui film de Hitchcock, "Fluturii", nu "Pasarile". Cit despre atentionarile alea cu nu deranjati, supraveghere video, aiurea! toata lumea punea mina pe cite un fluture, ii mai si zburataceau ca sa-i filmeze, pe jos erau o multime calcati... Singurul regret al sotului meu: toti erau de aceasi culoare.

LUNI: sperind ca la ei nu sunt inchise muzeele lunea am plecat spre ancient Kamiros. Nu, nu era inchis ci doar cam pustiu. Am bombanit eu la fiecare urcus, dar in momentul cind ajungeam sus privelistea care ti se desfasura in fata te facea sa uiti ca inima ta e in git. Linistea aia care plutea inspira respect pentru ce a fost acea cetate, respect chiar si pentru ruinele ei, tot marete in decaderea lor. Undeva mai sus pe coama dealului ne-am oprit sa privim cetatea in ansamblu. Linga noi se inalta falnic un copac, platan, poate, contemporan cu ea poate, care a vazut-o in zilele de glorie dar si in cele de restriste si care continua sa-i fie alaturi. Nimic nu m-a impresionat mai mult acolo decit acel copac stingher, martor mut la viata si moartea celei numite acum ancient Kamiros

Am sa ma opresc acum si daca nu v-ati plictisit prea tare de vorbaria mea am sa continui sa-mi istorisesc impresiile, adaugind si pozele aferente. Yasoo

continuarea aici

Trimis de Eleni in 27.09.10 18:19:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta-Kokkini Hani-Mitsis Rinela beach

VIZUALIZĂRI: 2442 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Eleni); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 la vinatoare de fluturi
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

corinne
[27.09.10 20:29:11]

De ce n-ai incercat in centrul medieval pentru achizitionarea camerei Sony? Acolo preturile erau fara taxe vamale si erau mai multe magazine de unde puteai sa-ti alegi. Am urmarit pretul unei camere foto in tara si abia dupa 6 luni a fost la acelasi pret ca-n Rhodos.

Felicitari pentru stilul amuzant!

danoradea
[28.09.10 16:55:48]

Una din cele mai frumoase insule grecesti, unde m-as reintoarce cu placere, cat despre valea fluturilor, multi turisti ignora sfaturile si ii deranjeaza pentru a-i putea poza, ceea ce duce la moartea lor, efortul facut fiind prea mare.

EleniAUTOR REVIEW
[28.09.10 17:32:10]

ai si tu dreptate, corinne, dar cine sa stie? si noi suntem stan patitul: si concediul trecut am vrut sa luam o camera din Creta, am gasit un magazin fara taxe, am gasit si o camera, pret acceptabil, 250 euro, dar de-abia o primisera si vinzatorul n-a stiut sa ne lamureasca nimic despre ce are, ce nu are, ce face, cum face, cartea ei era in toate limbile plus engleza, dar cum noi uitasem o parte din engleza acasa pe pian, in bucatarie, am renuntat s-o mai cumparam. S-apoi stii cum sunt barbatii: idei putine si fixe. Numai camera Sony, ca are obiectiv Zeiss, al mai bun din lume. Am vazut si eu diferenta de preturi, am apucat sa iau din Lindos diverse suveniruri, iar cind am ajuns in Rodos, aceleasi obiecte erau mai ieftine.

corinne, danoradea
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în insula Rhodos: