ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2010
AUG-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Hotelul Mantegna din Padova

M-am gandit sa le spun si altora experienta mea la hotel Mantegna. Nu a fost nici cea mai rea dar nici cea mai speciala. Ca doar e un hotel, nu parc de distractii.

Hotelul arata forte bine si pe dinafara si pe dinauntru. Are 13 etaje mari si late iar restaurantele sunt la etajele 12 si 13. La et 12 unii pereti ai restaurantului sunt doar din sticla si acoperiti cu o perdea finuta, crem-bej, destul de transparenta. A fost prima data cand am vazut asa ceva si m-am minunat. Mananci si mai tragi un ochi la oras. La 13 restaurantul are o terasa de pe care se poate vedea tot orasul Padova. Eu l-am vazut dimineata cand era putin cetos si pot sa spun ca iti taie rasuflarea. Nemaipomenit!

Micul dejun (doar atat a intrat in pret) a fost foarte variat. Am avut cascaval, sunca, unt, gem de toate felurile, iautruri, omleta, cereale, si ce m-a fermecat pe mine, compot de piersici gigantice, foarte gustos; painea a fost cam banala dar a mers. Apa si cafea fierbinte iar lapte era si rece si cald. Poate ca acestea sunt conditiile normale pentru un hotel de 4 stele insa eu, care nu mai vazusem un hotel de 4 stele pana atunci, am fost uimita, poate chiar fermecata de atata civilizatie (asta se traduce printr-un review pozitiv).

Camerele sunt foarte dragute; culorile predominant folosite la decor sunt crem si maro. Au oglinzi mari, bucuria mea!

Mi-au placut si lifturile desi a trecut o vreme pana sa ne dumirim cum e cu apasatul pe butoane. O data am coborat pe scari de la et 13 la 3, unde eram cazati, pentru ca era aglomeratie la lift. Desi pare mult nu ne-am simtit osteniti.

In hotel mai lucreaza un roman care atunci a fost chemat la receptie sa isi ajute conationalii dezorientati.

Per ansamblu a fost bine. Hotelul e modern si cu mult mai inlt decat toate cladirile din apropiere. Cred ca e la mai putin de 500m de gara (care se vede de la et 13).

Mai vreau sa mentionez ca de la Padova la Venetia faci cam 40 min cu trenul si costa in jur de 3 euro (noi asa am vizitat Venetia), si ca hotelul e bine pozitionat: aproape de gara, cum am mai spus, spre periferie insa centrul e foarte accesibil de acolo (asa parea) si de asemenea magazinele mari sunt mai departe dar usor de gasit de la hotel. Adica iesi din hotel si o iei la dreapta spre gara sau la stanga spre magazine, tot inainte pana le gasesti.

Despre oras nu pot sa zic nimic pt ca nu am avut timp sa-l vad (in Padova am avut doar cazarea).

Sper sa fi dat ceva detalii folositoare despre hotel si daca nu, sa se inteleaga ceva macar din poze :)

Trimis de joanne in 27.09.10 17:16:47
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2307 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (joanne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Hotelul Mantegna vazut de jos
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

sandu.53
    [27.09.10 18:50:01]

foarte buna descriere a hotelului si poze desi putine destul de expresive... dar poate ne scrii ceva si despre orasul Padova... felicitari su primul vot a plecat deja...

Alina Morar
    [27.09.10 22:06:57]

Voi tine minte acest hotel, cand voi mai trece prin Padova.

Diaura*
    [28.09.10 10:14:32]

Ma bucur ca te-ai simtit bine si iti doresc sa ai vacante de 4 si de 5 stele (cu acelasi tip de cazare).

joanneAUTOR REVIEW
    [28.09.10 10:22:51]

sandu. 53,

Si eu credeam ca am mai multe poze cu hotelul insa cred ca acestea au surprins esentialul; altceva nu merita fotografiat, parerea mea.

Padova am vazut-o doar din autocar si nu era nimic spectaculos. Aaaa, ce mi-a placut in Padova, cand mergeam de la gara la hotel, a fost un cappuccino facut ca la carte. Un mic local fara prea mari decoratiuni insa bauturile ce contin cafea sunt cele mai bune. Si acum ii duc dorul acelei licori

joanneAUTOR REVIEW
    [28.09.10 10:26:43]

Multumesc Diaura. Imi plac si vacantele cu dormit in masina si cele de 4 si 5 stele. Cred ca si locul isi cere tipul de cazare...

Alina Morar, Diaura*, joanne, sandu.53