ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2010
ÎNSCRIS: 15.09.10
SEP-2010

Ne-am simtit excelent

Am fost la Hotel Vera Mare din Belek (mai bine zis din Bogazkent, la vreo 15 km de Belek) in perioada 2-9 septembrie.

Vremea a fost excelenta, chiar recomand luna septembrie pentru vacante in Antalya. 32 de grade in aer, fara urma de nori, 28 - 29 grade in apa de la piscina. Apa marii era si ea calda, dar nu prea am mers la mare pentru ca este destul de agitata si adanca, iar fetita noastra de 6 ani adora piscina.

Hotelul nu e mare, este insa foarte bine organizat si ai cam tot ce ai nevoie la indemana. In plus, ne-am dorit un hotel mai mic pentru a evita aglomeratia de la piscina si de la restaurantul principal.

Camera mi-a placut foarte mult, suficient de mare, nou si bine intretinut totul. Aerisita, dulapuri parfumate, lenjerii si prosoape in stare buna si schimbate ca peste tot, patul la 2-3 zile si prosoapele zilnic la cerere (le lasai pe marginea cazii). Curatenia era teoretic asigurata zilnic, dar pentru ca a venit menajera pe la 15:30 cand copilul dormea, nu am reusit s-o primim in prima zi. Apoi s-a rezolvat cu o mica atentie la camerista si s-a putut schimba ora de curatenie. Ca si consumabile in baie: hartie igienica suficienta (mereu aveam 3 suluri dimineata), sapun lichid la chiuveta si sampon la cada, casti de dus si cam atat.

Vederea la mare si piscina ne-am asigurat-o cu cei 20 de euro clasici in pasport. Cazarea s-a facut rapid, noi am ajuns aproape de ora inchiderii restaurantului (la cina) si cel de la receptie ne-a recomandat sa mergem la masa pentru ca apoi sa ne cazam. Pana am mancat, deja totul era aranjat si am urcat in camera.

Mancarea ne-a placut foarte mult. Diversificata si gustoasa, zilnic gratare (aveau si afara un loc unde se faceau gratare si frigarui, plus in interior la plita). La capitolul prajituri si fructe, nota 20. De obicei prajiturile de la AI sunt toate niste blaturi insiropate, dar aici am gasit mai multe feluri de prajituri foare gustoase. Inclusiv baclavale, torturi bune. Fructe zilnic toata gama: pepene galben si rosu, piersici, portocale, struguri de mai multe feluri, prune, mere, pere, kiwi. Inghetata se servea afara de doua ori pe zi si era excelenta.

In fine, nu stiu daca are rost sa zic cate soiuri de iaurturi, de cereale, de salate (desi la salatele combinate stau putin mai slabut decat in alte locuri), de sosuri, de dulceturi, de patiserie la micul dejun.

Mi-a placut ca dimineata puteai sa-ti faci fresh de portocale. Aveau cateva storcatoare unde stateai la coada si iti faceai singur. Bun si asa, decat deloc. Sotul meu facea zilnic 3 freshuri acolo la micul dejun.

Cafeaua nu era grozava in restaurantul principal, era gen nescafe, de la automat. In schimb, puteai lua de la bar cafea turceasca sau espresso la discretie. Ceaiurile in schimb erau gata preparate si foarte multe sortimente.

La masa aveai permanent sticla cu apa la 1,5 litri pe masa, plus o sticla de vin rosu (gen merlot) si una de vin alb foarte bune, nu era nevoie sa mai ceri sa ti se aduca. Bere la pahar care mi-a placut, eu nu sunt o mare consumatoare, dar era absolut ok. De la bar se puteau lua bauturi si cocktailuri alcoolice sau nonalcoolice, nu foarte grozave, dar unele erau destul de ok (iarasi, nu ma pricep pentru ca nu consum decat ocazional).

Baietii debarasau foarte rapid, atat la restaurant cat si la piscina. De fapt am fost impresionata cat personl misuna pe langa tine.

Pe langa barul de la piscina, mai exista o terasa cu bar afara unde se poate manca de la 11 pana pe la 16:30, unde gasesti cartofi prajiti, pizza, salate, snitele si crochete de peste (congelate), uneori gratare, fructe, paste, plus tot ce poti lua de la bar. Acolo mai mergeam cu fetita sa mai ia cate ceva cand i se facea foame dupa atata balaceala, inainte de pranz.

Casa otomana ne-a placut (un fel de chiosc mai mare cu mobilier specific turcesc). Era o turcoaica specializata in gozleme (cu branza, carne sau spanac), pe care le facea chiar pe loc sub ochii tai, si o tasnitoare unde curgea ayran. Stateai linistit (era destul de putin vizitata) si savurai la umbra o gozlema si un pahar de ayran.

Restaurantele a la carte nu le-am vizitat, deci nu stiu sa va spun nimic.

Curtea foarte bine ingrijita, iarba tunsa permanent si udata, flori frumoase. Vegetatia nu este foarte inalta pentru ca hotelul este nou si nu a avut timp sa creasca, dar e absolut ok.

Piscina foarte misto, suficient de mare, fara tonele de clor pe care le folosesc in Bugaria, ci cu un sistem de filtrare eficient. Si nu am avut probleme cu sezlongurile. Ne mai rezervau niste familii de romani pe care i-am intalnit acolo, dar si dupa plecarea lor am gasit si la 8:30-9 sezlonguri libere.

Piscina are peste tot 1,40 m si are forma de L. Mai este o sectiune unde sunt toboganele, care are si zona de 1,10 m, plus o piscinuta mica de tot pentru bebelusi. Dar noi am stat linistiti la cea mare, pentru ca fetita noastra inoata foarte bine. Oricum era plina de copii, cu colace, aripioare si ce mai aveau.

Aveau animatie si la piscina: ore de aqua gym, concursuri, dansuri etc.

Miniclubul e foarte placut de copii, la fel si mini disco are mare succes la cei mici. Katalina (vorbeste si romaneste pentru ca e din Moldova) si Vika sunt grozave. De fapt toata echipa de animatori este buna. Dintre spectacole mi-a placut in mod deosebit o trupa de acrobati din Kenia, un show de inot sincron si seara turceasca, cu dansuri traditionale.

Seara turceasca organizata cu ocazia sfarsitului ramadanului a fost una foarte reusita. Un asemenea dezmat gastronomic rar mi-a fost dat sa vad. Atat in restaurantul principal, cat si pe aleile din curte, unde stateau cu de toate – fructe, kebap, berbecut la protap, inghetata si tot felul de alte bunatati. Plus in restaurant era atata mancare incat nu stiai ce sa alegi. A fost excelent, foarte festiv si foarte bine organizat, exact ca la o nunta fastuoasa.

A mai fost inca un eveniment la care au sarbatorit hotelul, au venit toti managerii, a fost un spectaol de inot sincron si apoi o festivitate frumoasa cu artificii, torturi de inghetata, faclii, la fel, precedata de o masa incredibil de bogata.

Desi este destul de izolat (aviz celor care nu vor sa stea numai in hotel), nu am avut nevoie sa iesim din resort. Am iesit intr-o zi la bazarul din apropiere si in alta zi am mers dupa amiaza la Side, pentru ca noi am mers cu masina. Practic puteam iesi oricand, avand masina la dispozitie, dar am preferat sa stam sa ne odihnim, pentru ca oricum am vizitat pe traseu la dus si la intoarcere ceva obiective: cetatea Efes, Oludeniz si Laguna Albastra, Pamukkale, Istanbulul.

Una peste alta, a fost o vacanta excelenta, de unde nu as mai fi vrut sa plec. Nu ne-a lipsit nimic, a fost peste asteptari si a meritat fiecare banut. Copilul a plans la plecare si m-a rugat ca la anul sa mergem tot acolo. Ei, asta vom mai vedea, pentru ca de obicei ne place sa schimbam.

Recomand acest hotel oamenilor cu asteptari realiste, care nu vor sa cheltuiasca o avere pe o vacanta, care nu se duc sa masoare umbreluta de la cocktail si care traiesc in real life.

Trimis de denim in 27.09.10 09:34:44

VIZUALIZĂRI: 2661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (denim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 57.00 EUR pe cameră

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [27.09.10 13:06:17]

Excelent review si foarte buna recomandarea din final. Felicitari!

sandu.53
    [27.09.10 13:28:51]

foarte complet si plin de detalii review-ul tau... felicitari!

[27.09.10 17:41:31]

multumesc, sper sa foloseasca!

machetrei
    [18.05.11 11:54:02]

Foarte bun review-ul.

Am vazut ca ati fost cu masina personala, de aceea va rog sa-mi dati cateva detalii referitoare la parcarea hotelului si la traseul pe care ati fost. Noi plecam anul acesta la sfarsitul lui iulie la acest hotel si momentan as alege traseul prin Istanbul la dus cu o oprire (cazare intermediara de o noapte) undeva dupa Istanbul (Afyon?) si la intoarcere prin Pamukkale si Canakkale cu o oprire pana in Izmir. Cum ati platit taxele de autostrada in Turcia si podul peste Bosfor, ati folosit cumva cardul KGS?

[18.05.11 15:15:09]

Noi am mers in sens invers, la dus am mers pe varianta Canakkale (doua nopti intermediare, prima oprire in Kucukkuyu, apoi in Oludeniz) - am vizitat Efes, Pamukkale, Laguna Albastra), iar la intoarcere o singura noapte intermediara, inainte de Istambul. Podul l-am trecut gratis, pentru ca era exact in zilele de Ramadan si erau turcii in sarbatoare, nu lucrau, deci a fost liber pe autostrada si la pod.

Parcarea hotelului este ok, e in afara curtii (chiar in fata intrarii), dar nu am auzit incidente, presupun ca este supravegheata. Este si acoperita, ceea ce e foarte bine. Este gratuita.

Ca sfat, uitati-va cand este Ramadanul si nu plecati la shopping in acele zile, totul este inchis - magazine, banci etc.

machetrei
    [19.05.11 11:56:50]

Multumesc pentru raspuns.

Din cate am citit pana acum, trecerea podului din Asia spre Europa e fara taxa tot timpul.

gigirapidu
    [23.06.11 08:41:40]

BUna ziua. As vrea sa intreb daca ati avut nevoie de scaun de masina pt copil. Anul trecut am avut pentru cei doi copii si n-as mai vrea sa iau. Copiii au 4 si 5 ani. multumesc

[23.06.11 09:40:10]

Da, am avut scaun de masina, dar noi il folosim permanent, adica nu l-am luat de frica politiei, ci pentru ca mi se pare foarte riscant sa mearga copilul fara centura. Este un lucru care nu se negociaza cu fetita noastra, merge in scaun de cand s-a nascut si de multe ori chiar si prin oras, dar la drum in afara Bucurestiului, intotdeauna in scaun si cu centura corect pusa.

Altfel, nu cred ca e vreo problema cu politia, turcii merg cu copiii si pe scuter, iar in masini am vazut si familii cu copii claie peste gramada, nu cred ca avusesera scaun de masina in viata lor. Nu stiu prin Bg care e regimul. Oricum, eu una nu as pleca fara copil in centura la un asemenea drum, sincer.

denim, gigirapidu, machetrei, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂOrange County Resort (ex Vera Mare, ex MaxHoliday) [Bogazkent]: