ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2010
    ÎNSCRIS: 15.06.10
    SEP-2010
    DURATA: una zile

Invitaţie la pescuit

Călătorul ce vine de la Sibiu sau merge la Sibiu cu autoturismul întâlneşte în drumul său pasarela ce trece peste calea ferată la Săcel (Săcelul Sibiului). În acest loc, de o parte şi alta a drumului, sunt două bălţi pline cu peşte. Drumeţul obosit poate opri maşina aici pentru a se relaxa puţin, căci zona este frumoasă, iar de la pasarelă în sus urmează panta ce duce la serpentinele din pădure, după care urmează din nou un drum întins înainte de a ajunge la aerodromul Sibiu şi a intra în burg.

Pentru un om obosit nu este un drum chiar uşor, mai ales la volan. De aceea spuneam că în zonă se poate opri pentru relaxare, dar nu oricum, ci la o partidă de pescuit. Pe malul bălţilor sunt amenajate „puncte de aprovizionare” cu cele necesare: momeală sau ustensile de pescuit la preţuri care nu diferă cu nimic de preţurile din magazinele specializate gen „Pescarul”.

Pe calea ferată zona este între gările Sălişte şi Orlat, înainte de a ajunge la Sibiu. Puţin mai sus de Săcel este halta Sibiel, unde nu departe de ea mai este o baltă mai mică, dar tot un loc fain de pescuit.

Şi cum bălţile au peşte, aşteaptă pescarii. Dar să nu vă închipuiţi cumva că duc lipsă de pescari. Oooo, nuuu... aici vin pescari chiar de la distanţe mai mari, anume pentru a pescui, nu doar pentru a face un popas de relaxare.

Cât priveşte taxele de acces, nici astea nu sunt mari, ba se mai şi negociază în funcţie de ce vrea pescarul: durată de stat la baltă, număr de undiţe folosite, cantitate de peşte ce vrea să ducă acasă dacă-l prinde sau îl obţine de la alţii în urma unor tratative de colaborare şi ajutor reciproc.

Pentru a vă convinge de frumuseţea zonei, vă dau şi ceea ce se cheamă fotografii.

O zi bună şi spor la pescuit vă doresc.

Trimis de abbilbal* in 26.09.10 09:32:29

VIZUALIZĂRI: 2646 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (abbilbal*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Balta mare de la poalele dealului situată pe partea dreaptă a drumului în sensul spre Sibiu.

sandu.53
    [26.09.10 14:10:18]

buna recomandare pentru un pescar adevarat mai ales ca taxele nu sunt asa mari!

recul*
    [26.09.10 15:39:55]

50 de lei /12 h nu sunt bani putini pentru o balta care a primit 4 voturi negative din tot atatea acordate de cei care au fost acolo. ramane partea cu relaxarea...

abbilbal*AUTOR REVIEW
    [26.09.10 23:31:52]

@recul

Ce să zic. Opiniile sunt împărţite. Sunt care nu apreciază acele bălţi, dar sunt şi care le apreciază şi ca dovadă sunt destui pescari acolo, cu undiţele-n apă. Despre plată ce să zic. Cei care prind peşte nu se plâng de preţ. Se plâng ghinioniştii. Şi de la "radio şanţ" mai ştiu că tariful este negociabil. Că doar trăim în "democraţie" şi paznicii sunt oameni cu care se poate negocia.

raoulp55
    [03.10.10 12:30:53]

Bine ca am aflat de la tine, @ abbilbal, pentru ca tocmai cautam o balta buna si... impreuna cu un prieten, imi propusesem sa ajung undeva prin zona Falticeniului, pe unde cica ar mai fi niste iazuri frumoase, care ascund in adancuri acele emotii pozitive pe care le-ar da eventualele drill-uri mult visate...

De la baltile din jurul capitalei nu mai am ce astepta...

in curand vor fi populate cu cutii de conserve de ton maruntit - merge impreuna cu boabe de porumb Bonduelle-... sigur.

Fir intins, amice!

raoulp55
    [24.11.10 13:56:52]

Uite, prietene... eu mai adaug 400 de puncte, cu toate ca am mai facut-o o data... si nu stiu unde au ajuns...

Probabil ca pe soselele lui B... u pe care mai gasesti inca panouri care ne spun ca acolo sunt banii nostri... ca si cum nu am fi convinsi ca acolo sunt numai 10 % din ei... restul, in buzunarele lor...

abbilbal*AUTOR REVIEW
    [24.11.10 18:59:41]

@ raoulp55 Mulţumesc. Nu era cazul să mai revii cu punctajul pentru că punctele ajung uneori acolo unde le este locul. Adică la coşul de gunoi. Mie mi-a părut bine că ţi-am dat un indiciu de pescuit. Nu ştiu dacă ai fost acolo sau nu, dar de fiecare dată când trec pe acolo, pe malul bălţilor sunt mulţi pescari. Pe lângă astea în zonă mai avem o baltă lângă Sebeş, apoi mai este o baltă mare spre Cluj. Dar cred că astea îţi sunt mai peste mână

abbilbal*, raoulp55, recul*, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mărginimea Sibiului: