ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 [ani]

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

O vara chiar de neuitat!!!

In fiecare an, in special vara, asteptam cu nerabdare vacanta, pentru care muncim pe branci, unii dintre noi, un an intreg…

Incepand din 1999 mi-am petrecut vacantele de vara si cateva de iarna, peste hotare, considerand ca la Romania nu mai are rost rost sa te gandesti ca la o destinatie de vacanta…am ajuns cu aceste ocazii in mai multe parti din Europa: Grecia, Turcia, Italia, Irlanda, Austria, etc.

In anul 2008 am nascut o fetita, in 2010 am considerat ca este destul de mare, avand déjà 2 anisori, pentru a o supune unui drum cu autoturismul in afara tarii, dar nu suficient de mare pentru a merge prea departe, asa ca am ales Bulgaria, statiunea Sunny Beach, hotel Imperial, perioada 17-25 august.

Am platit biletele din 20 aprilie 2010 si cu toate ca am citit review-urile pe acest site, nu mai puteam da inapoi. Am gandit, cum din ce in ce mai multi romani gandesc in ultima vreme: decat litoralul romanesc, mai bine cel bulgaresc…. INSA AM AJUNS FOARTE REPEDE SA REGRET ALEGEREA FACUTA!

Am ajuns in fata hotelului seara pe la ora 18:00. Am intrebat la receptie daca au loc de parcare si ni s-a raspuns cu un aer foarte arogant de catre duduia de acolo, dupa ce s-a deplasat pana afara, la parcare, ca nu au locuri. Ni s-a sugerat ca putem duce masina in fata hotelului Esperanto, unde este o parcare, dar la pretul dublu pe care l-am fi platit la hotelul nostru. Era o solutie de compromis pentru o noapte, ulterior avand noi grija sa ne cautam alt loc de parcare, daca nu vroiam sa platim parcarea la prêt dublu pana la final. Am hotarat sa lasam masina pe straduta de langa hotel pana ce ducem bagajele sus, apoi sa o mutam.

Pe langa noi au inceput sa treaca oamenii de la plaja si multi romani, vazand unde stam, ne-au avertizat sa nu lasam auto acolo caci vin barbarii sa o ridice…Eu am ramas la masina cu fetita si sotul a inceput sa care bagajele sus…... A facut 3 drumuri cu bagajele in mana intre receptie si camera deoarece nu functiona cardul de la usa, cel care este in loc de cheie de acces. Cred ca intelegeti ce inseamna sa cari niste genti intre parter si etajul 6, chiar si cu liftul, care era foarte ocupat la acea ora fiind ora de masa si de intoarcere de la plaja…. un car de nervi din prima…dupa vreo 20 minute apare si sotul meu pentru a doua tura de bagaje, ia alte genti si pleaca.

Ulterior am avut de mai multe ori probleme cu cardul, in final ne-au dat o cheie obisnuita. Nu trec 2 minute si apar hunii pentru a ne lua masina ca este parcata in loc nepermis…. Am incercat sa le explic ca sotul este sus, ca duce bagajele, ca vine in 2 minute inapoi…... in engleza, pentru ca nu am considerat sa invat bulgara special pentru aceasta vacanta…. Nimic, nu aveam cu cine sa ma inteleg, era si un politist cu ei…. Au pus chestiile acelea pe roti, nu ca ei ridica masina, am inceput sa plang, sa ii implor sa astepte 2 minute, sa vina sotul cu banii, ca eu nu aveam bani la mine, ca trebuia sa platim amenda…ei nu si nu! Am vazut ca nu am incotro, atunci am luat fetita in brate si am sprijinit-o pe masina si eu peste ea, am gandit ca nu au cum sa o ridice in aceste conditii. Aceasta miscare este un dezastru pentru mine, care, fiind operata de hernie de disc, nu am voie sa ridic mai mult de 3 kg, fetita mea avand 13. In curand voi ajunge la a doua operatie pe coloana, din cauza unor dobitoci.

In final a venit sotul, am platit numai 15 euro, caci s-a certat si el cu ei, pentru ca cereau initial 30 eur. Am discutat ulterior cu alte persoane si am auzit ca alti romani, dupa ce au ramas fara masina, au platit 300 eur pentru a o recupera…

Nu insist asupra conditiilor din hotel, s-au scris destule aici si toate sunt adevarate, de la restaurant, camere, pana la piscine. Mizerie, mizerie si iar mizerie peste tot.

Mancarea proasta, cu sosuri multe si paste fainoase in tot feluri de amestecuri ciudate. La foisorul din spatele hotelului aceeasi coada pentru 2 amarate de clatite pe care ti le aruncau practic in caserolele acelea, pe care cu greu puteai sa pui mana, caci se terminau imediat. La noi nu a functionat nici cartela de la usa camerei, in final ne-au dat o cheie normala pentru ca aveam probleme permanent cu usa.

Am facut greseala sa o ducem pe fetita noastra la piscina pentru copii, iar acum ne dam toti de ceasul mortii din cauza unui rotavirus pe care l-a luat ea de acolo. Consider piscina ca fiind sursa, deoarece, nici noi parintii si nici bunicii (au mers si ei cu noi) nu am avut nimic pana am ajuns acasa (in afara unor mici deranjari la stomac pe parcurs).

La intrarea in tara fetita mea a inceput sa verse, aceasta fiind miercuri seara si azi duminica, continua sa verse, fiind sub tratament medicamentos. Am fost cu ea la un medic pediatru joi dupa-masa, vineri dimineata am dus-o la medicul de familie, vineri noapte spre sambata am intrat si eu si sotul in crize, sambata am zacut amandoi la pat, am dus-o pe micuta la bunici, dupa ce credeam ca ii este mai bine. Cum a ajuns la ei a varsat tot ce mancase…noi eram terminati.

Sambata seara pe la ora 18:00 am plecat la Bucuresti (noi locuind in Ploiesti) la spitalul Victor Babes. Acesta era doar inceputul unui lung sir de plimbari intre casa si spitalul Victor Babes.

In final am fosta internata o saptamana cu fetita si am plecat acasa crezand ca s-a insanatosit, dar dupa o zi am revenit pentru internare, de data asta fiind si mai rau, inclusiv temperatura. Doua nopti si o zi m-am luptat impreuna cu asistentele sa ii scadem temperatura. A ramas si cu sechele psihice, mititica.

Toti din familie am luat virusul pana la urma, dar noi, cei maturi, ne-am refacut mai repede; insa, fetita s-a luptat mult cu boala si cu incarcerarea din spital, caci nu aveam voie sa iesim nici macar in curte.

Am intalnit acolo si alte mamici internate cu aceleasi probleme ca ale noastre. 15 zile am stat in spital, in total. A fost un cosmar care parca nu se mai termina. Am intalnit in spital si alte mamici cu copii veniti tot din Bulgaria, cu aceleasi probleme.

Suntem distrusi cu totii, 5 persoane, dupa o vacanta pe care o visam frumoasa. COSMARUL NUMIT BULGARIA INCA NE URMARESTE.

De aceea ii sfatuiesc pe cei care aleg Bulgaria pentru vacanta, sa nu o faca, nu merita. Sunt plini de ura impotriva romanilor. Ne trateaza cu o aroganta si o superioritate iesita din comun.

Conditiile din hotel sunt mult sub cele ale unui hotel de 4 stele, la fel si restaurantul, este mizeria la ea acasa. Din nici-o vacanta in care am fost nu am venit cu un gust amar ca din Bulgaria! SA NU MAI AUD DE BULGARIA IN VIATA MEA! As vrea sa o ocolesc daca as putea si in drumul spre Grecia sau Turcia. ESTE CUMPLIT CE AM PUTUT INDURA IN ACEASTA VACANTA!

Multa sanatate tuturor si aveti grija unde mergeti in vacanta. E pacat de sanatate si de banii aruncati.

Trimis de craita1706 in 23.09.10 15:44:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: E prima si ultima data cand merg in Bulgaria, in vacanta.

VIZUALIZĂRI: 3063 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (craita1706); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[23.09.10 16:13:21]

masina ar fi trebuit sa stea in fata intrarii hotelului spre a nu fi in pericol de ridicare. de acolo nici macar ei (cei de la hotel adica) nu au dreptul sa va goneasca! cel putin pana va lasati bagajele si faceti check-in-ul. in al doilea rand, tot ca masura anti-ridicare, copilu' si celalalt adult ar fi trebuit sa ramana in masina. ca asa sigur n-ar fi ridicat-o. si nici sa va oblige sa coborati nu au cum, ca sunteti pe proprietatea voastra! iar in al treilea, era bine sa fi avut si cheia de contact, astfel incat la aparitia gaborilor sa porniti agale pana la o parcare... sau imprejurul hotelului, pana se plictiseau aia si plecau dupa o prada mai usoara.

... Sunt plini de ura impotriva romanilor. Ne trateaza cu o aroganta si o superioritate iesita din comun

eu merg de 5 ani acolo si m-am simtit excelent de fiecare data. si am pornit de la 2 stele, nu am mers direct la 4, UAI!

Conditiile din hotel sunt mult sub cele ale unui hotel de 4 stele

pai e normal! hotelul Imperial are doar 3!!!

As vrea sa o ocolesc daca as putea si in drumul spre Grecia sau Turcia

spre Grecia, ai putea sa alegi drumul prin tarile fostei Yugoslavii, dar spre Turcia ar fi cam aiurea sa ocolesti Marea Neagra prin tarile fostului URSS. asta daca alegi ca mjloc de deplasare masina. dar... exista posibilitatea de a pleca si cu avionul!

sincer, regret enorm toate necazurile prin care ati trecut, dar asta nu cred ca e suficient pentru a nega Bulgaria ca destinatie turistica. e ca si cum ai judeca o padure dupa un prapadit de arbust uscat gasit la marginea ei! si chiar nu este drept!

pepsi70ro
    [23.09.10 16:15:27]

Imi pare rau pentru vacanta voastra ratata, totusi nu ma pot abtine sa nu te intreb daca esti sigura de faptul ca fetita voastra a luat acel virus din piscina?

Este posibil sa fie de vina apa de baut, s-au mai intamplat cazuri cand toata familia a baut acea apa si s-au deranjat la stomac cu totii, sunt foarte multe persoane care atunci cand schimba un stil de viata care include inclusiv consumul de lichide sa aibe astfel de probleme.

Inclusiv noua ni s-a intamplat la Balcik acest lucru, deci nu cred ca trebuie sa arati cu degetul catrte piscina. Parerea mea...

tucas
    [23.09.10 20:48:21]

Buna,

Daca tot consulti acest site... pai atunci trebuia sa tii cont si de parerile altora.

Data viitoarea daca tot platiti EB, alegeti un hotel dintr-un lant mare: Riu, Victoria, LTI, Iberostar, Majestic.

Mult noroc la anul.

[24.09.10 09:27:55]

1. masina era chiar pe straduta din fata hotelului, iar eu cu copilu' am ramas special langa ea pentru a intampina barbarii sa ni le salte, dar obliga tu un copil de 2 anisori sa stea in masina si apoi mai vedem. doar sa il tii legat in chingi, dar iti va urla ca vrea afara, pana iti va sparge timpanele. de plecat cu masina de pe loc chiar nu puteam cu amandoua sa plec singura; pazeam si masina parintilor mei.

2. probabil ca daca au tot vazut ca romanii merg in vacante la ei, ori au prins ura pe noi, ori nu imi explic altfel atitudinea fara scrupule pe care o au, ori invidie, ori rautate, ori snobism, ori prostie; este posibil ca si tu sa patesti in viitor ceva asemanator, nu te umfla in pene. am si prieteni si colegi care au fost in Bulgaria si au ajuns la aceeasi concluzie: ori au venit cu copii bolnavi, ori chiar ei ca adulti s-au captusit cu vreo infectie... etc. , iar la spital am intalnit mamici venite tot de acolo cu copii bolnavi; in plus pe acest site gasesti multe review-uri negative la adresa acestui hotel; vad ca la partea cu mizeria nu mi-ai dat nici-un feedback!

3. eu cand am platit biletul (in 20 aprilie2010), am facut-o pentru hotel de 4 stele, asa era oferta agentiei respective.

"Buna ziua,

Revin cu o oferta conform cerintelor Dvs: Hotel Imperial 4*:

Camera Dubla, All Inclusive: 44 euro/adult/noapte x 2 adulti x 8 nopti - 25 % reducere + 10 euro taxa de statiune = 538 euro/camera/sejur

Nu ezitati sa ne contactati pentru informatii suplimentare.

O zi buna,

Andreea Dogaru

Agent de turism"

am pus in ghilimele raspunsul tipei de la agentie.

intre timp am inceput sa consult site-ul pentru informatii, dar review-urile negative au aparut dupa ce eu achitasem deja biletul. ce ai fi facut in locul meu? ai fi renuntat la sejur si la banii platiti???

la intoarcerea in tara am vorbit cu o colaboratoare si mi-a spus ca lor le-a recomandat medicul de familie sa nu intre in piscina hotelului si mai ales sa nu lase copilul in piscina, dar era deja prea tarziu, cosmarul era pe sfarsite... deci... daca un medic spune asa ceva... ce concluzie tragi?

NIMENI NU NE POATE SCHIMBA CONCLUZIA DEJA TRASA: PENTRU NOI BULGARIA NU MAI EXISTA SI VOM FACE TOT CE VOM PUTEA PENTRU A O OCOLI IN VIITOR!

[24.09.10 09:35:15]

am uitat sa iti scriu ca pentru a trece prin tarile fostei Iugoslavii iti trebuie VIZA ele nefiind in UE.

[24.09.10 09:38:46]

@craita1976, la chestia cu viza, imi pare rau, dar esti gresit informata. viza nu se mai cere cam de multisor, era insa nevoie de pasaport. dar incepand din aceasta vara, nici macar de acesta nu mai este nevoie, putandu-se trece frontiera doar pe baza de buletin. (vezi si aici, anuntul din blog despre aceasta facilitate noua!)

[24.09.10 09:59:37]

atunci este super si iti multumesc de informatie; ma va ajuta foarte mult pentru vacanta de anul viitor. daca ai si alte informatii sa imi dai sunt binevenite. nu fac misto, ci incerc sa obtin detalii din timp, pentru a nu mai lua o asa mare teapa.

[24.09.10 10:43:50]

cu placere. nici eu nu fac nici misto, nici nu incerc sa ma 'dau mare'. tot ceea ce incerc este sa aduc adevarul mai la suprafata. daca ai observat, nu am comentat in absolut niciun fel perceptia ta asupra conditiilor ce le-ai intalnit acolo. asta ai vazut/gasit, asta ai descris! foarte bine.

hai sa incerc altfel sa imi fac intentia mai bine inteleasa: nu toate unitatile de cazare din tara vecina isi bat joc de clienti. dovada, tot aici pe sait! si practic in toate destinatiile (Turcia, Bulgaria, dar si Austria, Italia, Franta etc.) vei gasi si oameni nemultumiti, dar si multumiti. ar fi eronat sa catalogam o destinatie (tara) dupa un singur loc, nu? parerea mea...

bafta! sanatate! si, nu in ultimul rand, vacante reusite!

daca mai pot fi de folos, intreaba-ma ce doresti sa afli si cu cea mai mare placere te voi ajuta, in masura in care stiu raspunsul, evident! nu de alta, dar io fac parte dintre cei care atunci cand nu stiu ceva, recunosc asta, nu ma grabesc sa vorbesc doar ca sa nu tac...

Cristinasmg*
    [24.09.10 19:53:13]

Craiata imi pare rau pt cele intamplate insa mi se pare ca exagerezi, eu ma duc de patru ani in Bg si nu am facut nici toxinfectie alimentara, nici virus din piscina, mancarea a fost f buna. Iar bulgarii sau purtat foarte ok cu noi romanii, nu am avut nicio problema. Deci, ori tie iti place sa povestesti asa tragic, ori vrei sa faci o reclama negativa Bulgariei (litoral).

[27.09.10 15:42:20]

Bineinteles ca mi s-a parut foarte tragic ceea ce s-a intamplat cu copilul meu; daca nu ai copii nu cunosti acest sentiment!

Reclama negativa Bulgariei??? Nu as fi avut nici-un motiv daca nu pateam nenorocirile astea!

Eu am scris aici pentru cei care au inteles ca sunt un om de buna credinta, care au copii sau care nu vor sa sufere dupa urma unei vacante la o destinatie gresit aleasa; acest review al meu impreuna cu celelalte review-uri negative ale altor persoane tepuite sa dea de gandit de 2-3-4... ori inainte, celor care vor sa isi aleaga o vacanta la hotel imperial din sunny beach, bulgaria. Am generalizat la toata bulgaria deoarece, pentru mine aceasta tara nu mai exista; acelasi lucru l-ai fi simtit si tu, cu siguranta, daca ai fi patit ceea ce am patit noi!

Si mai ales, am scris aici pentru ca am avut ceva de spus, de aceea ar fi bine ca cei care nu au un punct de vedere concret sa isi pastreze comentariile adiacente pentru ei.

webmasterXY*
    [27.09.10 17:57:54]

@Cristinasmg, nu cu astfel de ecouri ne facem prieteni din ceilalţi utilizatori AFA...

Ecoul îl şterg, dar rămâne impresia de maliţie. Sper să nu recidivezi.

Cristinasmg*
    [28.09.10 15:44:59]

mi pare rau craita pt ce ai patit, foarte urat ce ti s a intamplat. Si eu urasc bulagrii acum

iva*
    [08.01.11 22:04:10]

Prietena mea este doctor rezident si a lucrat si in sectia de copii... vara vin foarte multi copii cu rotavirusi de pe litoralul romanesc si mult, mult mai putini de pe cel bulgaresc...

Calea prin care se ia un astfel de virus este simpla: fund-gura... Cel mai usor il iau copii din nisip, unde a facut pipi un alt copil de ex...

Se poate intampla oriunde, mai ales la noi... asa ca nu va luati pe nedrept de Bulgaria... si mai ales din cauza unui hotel (si nu destinatie) cu ghinion...

Si chiar ma intreb... nu puteati sa opriti masinile in alta parte (mai ales ca ati fost avertizati)? Inseamna ca toata lumea care venea oprea in fata hotelului... Ciudat...

raylight
    [24.01.11 14:46:16]

sa te pornesti cu copil de 2 ani in aventura este totusi un risc asumat. nicaieri nu este mai bine ca acasa.

si la partea cu ura fata de romani nu iti dau dreptate, pur si simplu trebuie respectata legea. de aia la noi pe litoral e vraistea care e, ca toti fac cum ii taie capul. acolo e ordine, o ordine impusa de nemti, ca ei sunt de fapt promotorii turismului bulgaresc, au investit masiv acum 30 de ani si acum profita.

si fara suparare exact cum spunea cineva mai sus, daca ai dat cu capul de o uscatura, asta nu inseamna ca trebuie sa defrisezi toata padurea. in plus, tu nu ai platit in costul sejurului si parcarea, si asta cred ca e vina agentiilor de turism romanesti, din dorinta de a iesi clientul cat mai ieftin (pe principiul "hai sa-l agatam noi pe fraier") "uita" sa aminteasca acest aspect foarte important.

craita1706, Cristinasmg*, doctorul45, iva*, raylight, tucas
    Alte impresii din această RUBRICĂImperial Beach Hotel (Imperial Resort):