ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2010
ÎNSCRIS: 03.04.09
SEP-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 8.5 si 1.5

Pensiunea Montana - relaxare totala in cadrul mirific al Bucovinei

La sfarsit de saptamana am hotarat sa ne valorificam premiul saptamanal castigat prin intermediul site-ului AmFostAcolo, care a constat intr-un weekend gratuit la Pensiunea Montana din Sucevita. Multumesc pe aceasta cale d-lui Cornel Bociort care prin administrarea acestui site a facut posibila primirea acestor premii precum si membrilor comunitatii, datorita carora am putut intra in posesia acestui premiu prin aprecierile lor si nu in ultimul rand, proprietarilor pensiunii, pentru ospitalitatea si amabilitatea cu care ne-au tratat.

Am plecat de acasa in jurul orei 15.00 si am ajuns seara in jurul orei 20.00. Traseul urmat a fost Tg. Mures – Reghin – Bistrita – Pasul Tihuta – Pojorata – Sucevita, in total aproximativ 270 km. Drumul a fost in stare foarte buna.

Am sunat de pe drum sa anuntam ca vom ajunge tarziu. Proprietarul ne-a asigurat ca nu este nici o problema si ne asteapta, oferindu-si ajutorul in cazul in care avem dificultati in gasirea pensunii. Si am avut, deoarece trecusem de un indicatorul cu pensiunea in cauza situat chiar la intrarea in Sucevita, de unde trebuia sa o luam la dreapta pe o mica portiune de drum si imediat pe stanga se afla Pensiunea Montana.

Pensiunea este situata intr-o zona superba, la poalele Obcinelor, in mirificul cadru bucovinean. Accesul la pensiune se face traversand pararul Dragusina, ale carui ape limpezi susura chiar in fata pensiunii. Totul e astfel amenajat incat sa ofere liniste si relaxare.

Imediat ce am ajuns ne-a intampinat proprietarul, care ne-a facut o scurta prezentare a pensiunii (locul de luat masa si barul – receptie), dupa care ne-a condus in camera. In timp ce ne aduceam bagajele, am avut placuta surpriza sa-l cunosc si pe @ionescunic, cazat si el la pensiune pe acelasi palier cu noi, iar a doua zi pe @sanziana m.

Am primit o camera dubla cu pat suplimentar. Din discutia cu proprietarul am inteles ca sunt opt camere cu pat matrimonial, dar doua dintre ele sunt putin mai mari, aici putandu-se adauga un pat in plus.

Camera este destul de spatioasa, curata, mobilierul este modern, din lemn baituit maro inchis. In camera am avut o comoda iar in hol un dulap, ambele din lemn, televizor LCD suspendat. Tot mobilierul este in stare foarte buna. Pensiunea are incalzire prin pardoseala. Noua ni s-a parut putin cam rece, mai ales ca avem si copil mic, de aceea am intrebat de caldura. Au pornit caldura putin mai tarziu, dar ne-au oferit in plus un radiator pentru a ne regla temperatura potrivita.

Pardoseala este din lemn, de aceeasi culoare cu mobilierul, iar langa pat e un covoras bej, moale.

Fereastra este foarte mare, cat latimea camerei, ramanand doar o palma pana la perete, iar perdelele in ton cu mobilierul.

Baia este curata, dotata cu sapun lichid si hartie igienica. Faianta si gresia sunt de aceeasi culoare ca si mobilierul, maro inchis, dar cu un mic joc de culoare prin adaugarea catorva placi de faianta alb-galbuie.

Noi nu am avut terasa proprie, insa o terasa foarte mare cu acces separat aveam si in stanga si in dreapta camerei, avand posibilitatea de a alege pe care terasa sa iesim. In alt anotimp ma gandesc ca acolo sunt masute si scaune, dar momentan nu erau.

Locul de luat masa e amenajat in aceeasi nota, cu lambriuri, masa si scaune din lemn, avand posibilitatea sa privim la televizorul din apropierea barului si/sau sa ascultam muzica pe CD.

In privinta mancarii, am fost multumiti! In seara cand am ajuns nu am mancat la pensiune, dar in dimineata urmatoare ne-a facut cu ochiul o omleta cu patrunjel si umpluta cu branza de vaci, un carnat, la care s-au adaugat doua felii de cascaval, un castravete si o rosie, taiata felii si aranjata in forma de floare. Meniul complet cuprinde si unt, gem, si la alegere ceai, cafea sau lapte. Pentru trei portii complete si un crenvusti am platit 43 lei. In dimineata urmatoare am ales ochiuri, nu omleta.

Seara am optat pentru cartofi prajiti si pulpe de pui la gratar si o portie de ceafa la gratar, salata asortata, in total am platit 37 lei. Portiile au fost foarte mari si gustoase.

La amiaza nu am mancat la pensiune deoarece am fost plecati, dar in meniu am vazut ca au multe feluri de supe si ciorbe, printre care si vestita ciorba radauteana, (imi lasa gura apa numai cand ma gandesc la ea!), dar am noroc ca reteta e pe site cu ajutorul @sanzianei m! In meniu am vazut ca sunt diverse preparate iar preturile sunt acceptabile: supe, ciorbe: 7-10 lei, mancaruri gatite 9-13.5 lei, cartofi prajiti 4 lei si alte garnituri, dar asta am consumat noi.

Anumite mancaruri sunt cu comanda anticipata, de exemplu Portofele Montana (muschiulet de porc umplut cu ciuperci si ficatei) – 29 lei. In oferta sunt si preparate traditionale, din care imi amintesc de Ciulama cu hribi si smantana – 22.5 lei, Tochitura bucovineana – 16 lei, dar erau inca 2-3 pozitii.

Pensiunea e inconjurata de o mica gradina, o zona verde, ce consta in gazon si din loc in loc arbusti ornamentali. Aleile sunt pavate cu piatra de rau slefuita. In gradina am vazut amenajata o terasa acoperita cu mese si banci din lemn si un gratar.

Orice problema se poate discuta cu proprietarii, noi nu am avut, dar ne-au intrebat daca e totul in regula, daca a fost suficient de cald, s-au oferit sa ne ajute si cu alte informatii in legatura cu ce am putea vizita, s. a. , au facut tot posibilul sa ne simtim bine.

In concluzie a fost un minisejur foarte placut, singurul nostru regret a fost ca am stat prea putin pentru a vizita toate frumusetile Bucovinei si de a ne bucura de tot ceea ce ne poate oferi pensiunea. Nici vremea nu a tinut cu noi, a fost mohorata tot sejurul.

Trimis de biancuta in 22.09.10 00:13:51

VIZUALIZĂRI: 2716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea Montana - Sucevita - interior camera dubla cu pat suplimentar

dannek
[22.09.10 00:45:54]

Interesanta locatie de notat pentru urmatoarea incursiune in bucovina

ionescunic
[22.09.10 06:11:56]

Foarte buna, sobra si corecta descrierea ta, la noi a fost un picut altfel camera fiind mai micuta ca a voastra. Ma bucur foarte mult ca am reusit sa ne cunoastem si sa stam de vorba, in ziua completa si in cele 2 seri comune din Bucovina!

Sanziana
[22.09.10 06:56:54]

Ai ales sa descrii pensiunea la subiect, cu multe detalii, lucru care imi place. pacat ca vremea nu a tinut cu voi, ar fi fost cu totul altfel. Sa-ti traiasca fetele, mai ales splendoarea aiai mica care pe mine m-a fermecat ))))))))))

Aviz amatorilor: in Bucovina este FRIG! Nu va zgarciti sa puneti in bagaje o haina in plus.

pepsi70ro
[22.09.10 06:57:13]

Este o pensiune intr-adevar draguta si se pare ca satisfactia a fost maxima, lucru care ma bucura. Bravo voua ca ati reusit sa va intalniti acolo si sa va simtiti bine, felicitari!

magdalena
[22.09.10 07:46:16]

Ce sa spun, imi pare rau ca nu s-a nimerit sa fim la aceeasi pensiune in aceeasi perioada! Dupa cate vad, s-a "pus" de o mini-intalnire AFA...

Poate data viitoare!

Felicitari pentru minutioasa descriere dintr-o zona atat de frumoasa!

bessondm
[22.09.10 08:33:58]

De curiozitate: ce pret era afisat la receptie?

Da, iarna vine repede prin Nord, stiu ca am prins odata o fulguiala prin 15 octombrie, cand la Bucuresti erau inca spre 20', iar la Gura Humorului intr-o dimineata de 10 noiembrie, cam asa, am avut surpriza sa dau 10 cm de zapada jos de pe parbriz!

georgiana
[22.09.10 08:40:46]

@biancuta,

Chiar ieri am fost in Sucevita si am vazut si pensiunea la care ai fost si tu cazata!

Mi-ar fi placut, duminica sa te intalnesc, cum de altfel am si scris in ultimul meu review si cum probabil ti-a transmis ionescunic!

Ma bucur ca ai avut un sejur placut. Vremea de ieri este mai mult decat placuta, e mult soare, aproape de tricou la ora amiezii!

[22.09.10 09:19:38]

Va multumesc tuturor pentru aprecieri!

@dannek, pensiunea e foarte draguta si moderna, gazdele dand atentie acestui aspect.

@ionescunic, ma bucur si eu nespus ca am avut ocazia sa ne cunoastem, mai bine mai tarziu decat niciodata si sper sa ne revedem si cu alte ocazii!

@sanziana m, asteptam sa te cunosc si ma bucur ca s-a intamplat, ocazie cu care ti-am cunoscut si micutul nazdravan! Ma repet acum, dar sper sa ne revedem! Iti multumesc ca te-ai oferit sa ne prezinti orasul, cu aceasta ocazie iti cer scuze ca te-am scos din casa, de la caldurica pe timpul ploios si rece pe care l-am avut!

@pepsi70ro, ai spus foarte bine, satisfactia a fost maxima, iti multumesc!

@magdalena, si eu regret, dar ocazii vor mai fi si poate atunci ne vom cunoaste!

@bessondm, nu m-am uitat dupa pret, dar eu din cate stiu pretul este de 120 lei/camera dubla, cu mic dejun inclus. fata de Bucuresti este diferenta mare, dar fata de Tg. Mures nu e chiar asa. In ziua cand am ajuns acasa era destul de cald la noi, 20 grade, dar curand a inceput ploaia si s-a racit. Azi noapte am avut 6-7 grade, caldura am pornit-o si noi deja de doua saptamani, dar numai peste noapte.

@georgiana, nu am apucat inca sa stau pe AFA, decat pe fuga, dar @ionescunic mi-a spus ca vei veni si tu. Si eu regret ca nu ne-am intalnit, din pacate noi am plecat in ziua cand tu ai ajuns si noi nu puteam sta mai mult. Am sperat ca vei ajunge mai devreme in zona si atunci puteam sa ne vedem. Dar... ramane pe data viitoare! Si la noi s-a incalzit acum, la amiaza e mai cald si soare!

presario
[22.09.10 09:30:53]

O noua locatie foarte buna in Bucovina, felicitari pt review!

alinutzza140*
[22.09.10 09:57:44]

Super arata totul si aranjat cu mult bun gust. Felicitari pentru descriere.

ascent
[22.09.10 10:25:02]

Foarte frumoasa descrierea ta, cu multe amanunte. Ai un vot mare si din partea mea!

O intrebare - am vazut in prezentare faptul ca pensiunea ar dispune de foisor si gratar. Cu toate ca preturile de la masa mi s-au parut chiar foarte acceptabile, exista si posibilitatea pentru cei cazati sa-si prepare singuri masa? Ma refer la utilizarea gratarului din curte...

[22.09.10 10:36:39]

@presario, @alinutzza140 si @ascent, multumesc pentru aprecieri!

@ascent, bineinteles ca se poate! Noi nu am fost pregatiti pentru gratare, am ales sa gustam din bunatatile pregatite de gazde!

celeste
[22.09.10 11:18:40]

Felicitari, @biancuta pacat ca vremea nu a tinut cu voi. Cu siguranta daca voi mai ajunge prin zona nu am sa ratez pensiunea pt. ca imi place f. mult.

Alina Morar
[22.09.10 12:01:31]

Si mie mi-a placut mult in Bucovina.

Despre week-end-ul vostru, de prezenta ta in Bucovina, am aflat din review-ul Georgianei.

Dupa cum am mai spus, vad ca a fost o intalnire frumoasa intre prietenii de pe AFA.

Si pensiunea arata bine. Pacat de vreme. Acum si la noi e frumos.

[22.09.10 12:58:15]

@Alina Morar, Bucovina e o "alta Austrie", asa cum a mai fost numita in alte review-uri, o zona superba!

Am avut o intalnire placuta. Noroc ca sotul meu a fost intelegator si s-a ocupat mai mult el de fetita, eu putand astfel sa stau mai lejer la discutii cu @ionescunic si sotia lui si cu @sanziana m cand am fost in Radauti, lasandu-ne sa ne cunoastem! Au fost o companie perfecta, facandu-ne sejurul mult mai placut!

corinne
[22.09.10 14:29:09]

Felicitari pentru mini-sejurul avut in Bucovina! Ma bucur ca v-ati simtit bine acolo, mai ales ca te-ai intalnit si cu alti membri AFA.

Si eu o sa plec la Ranca si nu stiu cu cine dintre membrii site-ului o sa ma intalnesc si mi-as dori sa cunosc cat mai multi.

Imi pare rau ca vremea nu v-a lasat sa valorificati timpul la maxima valoare dar cred ca ai vizitat cat ai putut de mult. Deci astept si alte impresii...

Andox
[24.09.10 23:53:34]

Ops, alta pensiune faina in Bucovina. De ce vreti sa-mi faceti alegerea grea??

Si tu si georgiana numai lucruri bune ziceti depre pensiunile unde ati fost.

Si eu ce aleg???

david
[25.09.10 00:09:28]

Pensiunea arata foarte bine din exterior si interior, se vede ca fost acordata o atentie deosebita la fiecare detaliu.

Camera matrimoniala in poze, pare micuta sau ma insel?

[25.09.10 00:30:16]

@Andox, cel mai bine e sa stai 2-3 zile la fiecare! Noua ne-a placut aici si am fost foarte multumiti!

@david, camera nu e foarte mare, dar nici mica, in conditiile in care am avut pat suplimentar. Am avut loc sa ne miscam dar nici nu am stat prea mult in camera. Din pacate nu am am putut sa ne bucuram de spatiul verde din cauza vremii. Cand e timp frumos, e de vis sa stai la gratar sau la soare!

creivean
[10.10.10 20:04:12]

Te felicit pentru review, experienta traita si modul in care te-ai simtit acolo. Iar, pensiunea, pare a fi o buna alegere, pentru o vizita in zona.

[11.10.10 00:00:41]

Multumesc, @creivean! Chiar am fost multumita de alegerea facuta. E o pensiune cocheta, moderna, iar gazdele foarte primitoare!

Alina Morar, alinutzza140*, ascent, bessondm, biancuta, celeste, corinne, dannek, david, georgiana, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Montana: