ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2010
ÎNSCRIS: 26.02.10
OCT-2009
2 AD. + 2 COPII

Ferma Animalelor [Pantelimon] - Distractie pentru cei mici

Ferma animalelor este situara in imediata apropiere a Bucurestiului, in comuna Pantelimon, judetul Ilfov si este destinata copiilor de la 2 la 8 ani. Ferma animalelor reprezinta o initiative laudabila a doua familii, initiativa menita a apropia copii de natura si de a invata caracteristicile diverselor animale aflate la ferma.

Poate pentru unii care locuiesc in mediu rural, inconjurati de animale, li se pare ceva ciudat, haios, fara scop sau chiar bizar sa platesti intrare ca sa vezi gaste, rate, etc.

Insa, va spun ca multi copii din Bucuresti, care nu au rude la tara si nu au nici un fel de contact cu animalele domestice, decat in poze si manuale sunt fascinate de animale cand viziteaza ferma.

Acum imi vine in minte o intamplare cu un copil care vede la tara, pentru prima oara, o oaie si ii spune mamei sale: Mami, mami, ce caine latos…!!

In cadrul fermei exista: purcelusi, gaini, magari, ponei, rate, gaste, oi, capre, iepuri, etc. In cadrul fermei poti vizita si citi in dreptul custilor animalelor, despre modul de viata al acestora, poti picta, poti calari poneii sau te poti juca in locurile special amenajate cu leagane, balansoare, si alte jucarii.

Tot aici, copii isi pot serba ziua de nastere.

Ferma se intinde pe 1 hectar si este in apropierea fermei de lapte. De la ferma de lapte puteti lua lapte proaspat la orice ora. Puteti sa va aduceti ambalajul dvs sau il puteti cumpara de acolo. Mai multe informatii pe http://www.fermadelapte.ro/.

Trimis de amalyca in 21.09.10 13:29:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 4843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalyca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Tarcul gainilor
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

[21.09.10 13:55:57]

Mutat la rubrica "Imprejurimile Bucurestiului" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

sandu.53
[21.09.10 15:10:21]

foarte interesant! uite un loc facut cu "cap" unde copii pot sa vada animale domestice... referitor la lapte am o colega care cumpara lapte de acolo si-l apreciaza foarte mult... informatiile tale sunt foarte bune asa ca te apreciez cu 400 pc.

kokobaurus
[21.09.10 15:42:43]

Foarte potrivit reviewul... pare absurd dar muulti copii nu mai au "bunici la tara"... asa ca desi pare o idee tembela... eu sunt placut impresionat ca exista asa ceva.

amalycaAUTOR REVIEW
[21.09.10 17:45:06]

Multumesc de aprecieri si scuze de dublura. Eu nu am unde sa duc copii la tara si eventual sa-i si las o saptamana, si sincer imi pare foarte rau ca nu au unde sa stea pe ulita si sa se joace cu alti copii.

bessondm
[22.09.10 10:31:34]

Laudabila initiativa din Pantelimon, felicitari pentru "descoperirea" facuta de voi! Chiar daca le cunosc din poze, copiii sunt intotdeauna incantati sa smotoceasca pe viu o pisica ori un caine. Baiatul meu, pe la 4-5 ani, era foarte impresionat cand a vazut la parintii mei acasa o pisica care mergea pe gard, pasind elegant si cu un echilibru perfect pe varfurile sipcilor, cate un picior in spatele celuilalt, pe patru scanduri deodata... un lucru firesc pentru mine, o noutate absoluta pentru el.

amalycaAUTOR REVIEW
[22.09.10 11:29:33]

@bessondm

Multumesc de laude si vot si vedeti sa nu uitati sa va luati si sticle cu voi, cand mergeti ca sa cumparati lapte proaspat, daca nu, au ei sticle de vanzare, si asta la orice ora!

[15.12.20 11:39:21]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Ferma Animalelor [Pantelimon]» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: De vizitat în împrejurimile Bucureştiului]

amalyca, bessondm, kokobaurus, sandu.53