ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2010
ÎNSCRIS: 16.08.10
AUG-2010

Exceptional

Am revenit de o saptamana din al 5-lea concediu petrecut in Grecia. Locatia am stabilit-o datorita exceptionalei plaje de la Nei Pori (anul trecut am stat 8 nopti la hotelul Evilion). Anul acesta am incercat sa gasim o alta posibilitate de cazare in zona, si am stabilit-o datorita bunelor impresii ale clientilor despre Niko's Paradise Hotel din Platamonas. Asa ca ne-am hotarat. In luna Februarie am mers la agentia ******, unde cu amabilitate dna. Doina ne-a confirmat ca impresiile de pe net sunt reale si ca vom beneficia de bune conditii in locatia aleasa. Si am facut rezervarea, plata facandu-se in 3 transe.

Si a venit vremea mult asteptata de un an a plecarii catre Grecia. Dupa un drum de 13 ore (deplasare cu respectarea 100% a vitezei legale, avand in vedere ca in anii anteriori am "cotizat" cu 250 EUR la fondul personal al politistilor bulgari) si dupa o cautare in Platamonas de 10 min. am ajuns la hotelul domnului Niko (pe care il cunosteam din pozele de pe net). Dansul ne-a intampinat la sosire si cu promptitudine ne-a condus catre camerele rezervate din Romania. Ca prima impresie, camerele corespund 100% standardului de 3* al hotelului. Camere spatioase, dotate ce pat dublu, televizor, minifrigider, AC (cu plata suplimentara de 30 EUR pe sejurul de 7 nopti sau 5 EUR pe zi - la alegere), uscator de par. Camerele au balcoane (ale noastre fiind orientate catre piscina si catre aleea de acces) si grupuri sanitare proprii. Pe perioada sejurului de 14 zile curatenia s-a facut zilnic (cu exceptia zilei de duminica), prosoapele fiind schimbate la fiecare 2 zile iar lenjeria s-a schimbat de 3 ori.

Din punct de vedere al bucatariei, doamna Bosas (sotia lui Niko) merita nota 10. In afara de micul dejun suedez, care din punct de vedere al diversitatii l-am intalnit si la hotelurile de 4* din Grecia, cina a fost exceptionala. Cu scuzele de rigoare familiei Bosas ca nu prea am reusit sa golim intotdeauna farfuriile, ni s-a oferit o diversitate de feluri de mancare (meniul zilnic era fix pentru toti oaspetii hotelului) si excelent gatite.

Pe perioada sejurului, Niko si fiul sau Stelios au fost in permanenta pe langa noi, incercand sa vada daca suntem multumiti de conditiile oferite si daca pot face ceva pentru noi (pana acum nu am intalnit asa ceva nicaieri).

Piscina hotelului (desi nu foarte mare) este OK. Barul piscinei ofera o diversitate de bauturi alcoolice sau non, si contrar unei pareri exprimate pe acest forum, la preturi ceva mai mici decat la celelalte baruri sau taverne.

Ca plaja, recomand cea din Nei Pori de la capatul opus (distanta 3,5 Km. sau 10 min cu masina). Lasa mult in spate, din punct de vedere al conditiilor oferite, orice plaja din Romania. Avand insa in vedere distanta (ca singur criteriu), la gradul de evaluare o voi nota cu 95%.

Oaspetii hotelului (si aici fac referire strict la cele 2 serii de 7 nopti cu care ne-am suprapus) au fost OK. Nu am avut parte de manelisti, nespalati sau obraznici, cu care, din pacate, te intalnesti din ce in ce mai des si in Grecia.

Una peste alta. A FOST CEL MAI REUSIT CONCEDIU PETRECUT IN GRECIA. Si asta, in cea mai mare masura, datorita lui Niko, familei si colaboratorilor sai, carora LE MULTUMIM si pe aceasta cale. Am promis ca vom reveni, si ne vom tine de cuvant.

Trimis de alexysv in 19.09.10 15:30:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Atena, Salonic, Patra, Mistras, Astros, Nafplio, Delphi, Meteora (Kalambaka), Marathonas, Olympia, Kalavrita.

VIZUALIZĂRI: 3798 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexysv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[19.09.10 16:02:14]

@alexysv

ATENTIE! referirile pozitive la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo.ro - sunt considerate RECLAMA NEAUTORIZATA si sunt INTERZISE

Puteti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Atunci cand postezi un review, precum si mai jos, cu rosu ai acest extras din regulament. Am editat eu review-ul tau, acolo, unde faceai referire la o agentie. Te rog sa te conformezi regulamentului, pentru a nu suporta sanctiuni. Ai deja peste o luna pe sait, trebuia sa cunosti regulamentul.

Multumesc.

sandu.53
    [19.09.10 17:33:08]

foarte frumoasa prezentare pentru un loc din grecia in care sper sa ajung in anii urmatori! felicitari!

CristianSRI
    [07.07.11 09:07:59]

Buna,

Te rog daca poti sa-mi scrii cum se ajunge la Niko's ptr. ca nu gasesc o adresa sau un punct de reper.

Noi mergem in 23 iulie si speram sa avem un sejur cat mai placut.

Multumesc!

manuelaa
    [16.06.14 01:16:31]

peste o saptamana voi fi acolo iar cand ma intorc va voi povesti. Noi mergem la recomandarea cuiva care este client fidel al acestor gazde.

CristianSRI, manuelaa, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂNiko Paradise Hotel [Platamonas]: