ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2010
AUG-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 ani si 11ani

Către satisfăcător

Raport calitate-pret, multumiti

Deoarece eu am cautat foarte mult informatii despre acest hotel si nu am gasit nimic, incerc sa redau in cateva cuvinte parerea mea.

Hotelul Lyra Resort este in Manavgat si dupa parerea mea isi merita cele 5 stele. Un hotel foarte frumos, cu camere foarte, foarte mari. Noi trebuia sa stam la casute, dar pentru 50 de euro dati receptionerului am stat in hotel cu vedere la mare.

Mincarea foarte buna, aveai ce sa alegi, pentru toate gusturile, la capitolul prajituri un pic cam slabut. Personalul foarte, foarte amabil.

Plaja FOARTE URATA cu pietre, in nici un caz buna pentru baietelul meu de 4 ani. Pontonul foarte frumos, dar eu am preferat nisipul, aveau un loc amenajat special pentru copii, foarte dragut. Prea cald, cred ca perioada incepand cu 15 septembrie este mai buna, dar copiii incep scoala...

Animatorii super, faceau petreceri pentru copii foarte frumoase, chiar si concursurile pentru adulti erau dragute. Un lucru negativ la animatori nu vorbeau engleza (numai turca, rusa si germana), iar cand am cerut sa se vorbeasca si in engleza au spus ca "seful nu este de acord", dupa mai multe "divergente", cat am stat noi acolo au inceput sa vorbeasca si in engleza.

Anul trecut am fost la Royal Wings (unde m-as intoarce oricand cu placere) si pot spune ca este o diferenta maricica, dar si diferenta de pret la fel. Una peste alta si pentru pretul de 1000 de euro, 14 nopti, pot spune ca a fost foarte bine si am fost multumiti.

Trimis de lori_vox in 19.09.10 00:14:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Hotel Royal Wings

VIZUALIZĂRI: 4071 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lori_vox); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 "Pietricelele" de la intrarea in mare.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [19.09.10 02:00:48] »

lori vox, spune-ne te rog mai multe detalii despre hotel, raportul pret /calitate este dupa cum spui imbatabil.

Este in regim AI sau UAI?

presario [19.09.10 09:21:55] »

Pretul este intradevar foarte bun pt 2 sapt. Asteptam detaliile solicitate si de Andox.

lori_vox [01.10.10 13:33:36] »

Hotelul este foarte frumos, cu camere foarte, foarte mari. Curatenie se facea in fiecare zi (cu simt de raspundere, nu doar pe la suprafata), iar noua ne-au schimbat lejeria de mai multe ori. Personalul foarte amabil.

Regimul a fost AI. Mancare foarte buna, aveai ce sa alegi. Copiii mei sunt mofturosi si totusi am gasit ce sa le dau. La pranz noi alegeam sa mancam ori la terasa de la malul marii (piept, copanele la gratar), ori la terasa de la piscina (peste). Aici era imposibil sa nu gasesc ceva si pentru copiii mei mofturosi. La hotelul restaurantului, unde mancam dimineata si seara, mancarea era foarte diversificata si foarte buna. Prajiturile erau foarte multe, dar nu pe gustul meu, aproape toate erau cu crema colorata. Ma asteptam la mai multe sarailii, kataif, aici lasau de dorit. La bar aveai si bauturi, dar cum nu este domeniul meu nu prea stiu sa va spun. In ultimele seri le-am vazut pe prietenele mele ca isi comandau fel de fel de cokteiluri, dar nu va pot da amanunte.

Locul de joaca pentru copii nu era prea mare. Aveau un tobogan cu 2 tuburi si era in soare. Cele electrice erau cu plata: 4 fise - 5 euro (acestea cred ca erau mai ok sa fie libere, dar asta e) - masinute, trenulet, caluti, roata, saltea de sarit. La plaja aveau un loc special pentru copii, ingradit, cu o pompa de apa, jucarele. Aici puteai sa iti lasi copilul sa se joace, iar tu sa stai linistita pe plaja. Un loc foarte dragut.

Plaja buna, cu sezlonguri, nu exista sa nu gasesti sezlong la orice ora te duceai. Intrarea in apa FOARTE URATA cu pietre. Pontonul foarte, foarte frumos, dar trebuia sa te scoli in zori de zi pentru a prinde un sezlong. Eu am preferat la malul marii pentru copii. Apa marii foarte, foarte calda.

Piscina era destul de mare, aveau si locuri cu umbra, multa verdeata, dar tot asa trebuia sa iti ocupi loc de dimineata. Eu nu prea am stat la psicina cu baietelul, inghitea foarte multa apa. Seara cand veneam de la plaja, era mai liber si faceam cate o baie. Aveau si tobogane: o palnie, 2 foarte mari si 3 mijlocii. Niciodata nu am prins cozi, era lejer. Tot aici era o piscina mica pentru copii, cu palmieri, deci gaseai si locuri cu umbra.

Animatorii foarte amabili, dar vorbeau doar rusa, turca si germana. Programe pentru copiii foarte, foarte frumoase si peste zi si seara. Baietelul meu care se dezlipeste destul de greu de mine sau de sora lui, seara pleca singur cu animatorii la Mini Disco, abia astepta. Spectacolele pentru adulti dragute. Aveau seri speciale (seara traditionala turca, spectacol shaolin kung fu...) foarte frumoase.

Daca atunci cand am plecat spre acest hotel eram cu inima indoita acum, la banii astia, m-as mai intoarce si maine.

Daca vreti amanunte despre un lucru anume astept intrebari.

lori_vox [01.10.10 13:46:52] »

Am uitat sa spun un lucru foarte dragut. Daca intrai in apa de pe ponton, aici erau foarte, foarte, foarte multi pestisori. Baietelul meu dimineata le ducea paine, iar pestisorii veneau si ii mancau painea din mana, unii chiar il ciupeau. El a fost foarte incantat de acest lucru.

Am cautat poze cu toboganele, dar din pacate nu am decat filmulete.

Barbuvrancea [14.01.11 18:28:47] »

Buna ziua,

Intradevar tot ceea ce ati scris la raport / pret sejur este OK. Intrebare, : Ne puteti spune prin ce firma v-ati procurat biletele? sau un telefon? (- am vrea sa mergem si noi anul acesta in august)

Va multumesc

lori_vox [14.01.11 20:31:29] »

Agentia de la care ne-am luat bilete pentru hotelul Lyra este *******O seara placuta

webmaster25 [14.01.11 20:40:00] »

@lori vox:

ATENTIE! referirile pozitive la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo.ro - sunt considerate RECLAMA NEAUTORIZATA si sunt INTERZISE

Puteti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Pe viitor te rog sa respecti aceasta cerinta.

lori_vox [14.01.11 21:35:37] »

Imi cer scuze pentru acest lucru. Abia dupa ce am trimis mesajul mi-am dat seama trebuia sa trimit PM.

Inca odata imi cer scuze.

Multumesc pentru intelegere

koyoote* [04.02.11 17:53:21] »

Buna ziua,

Sper ca nu deranjez si eu cu unele mici intrebari.

1. daca transportul a fost pe cont propriu si daca da, cum este drumul din Antalia pana la hotel si daca se ajunge usor la el din autostrada

2. daca sunt locuri de shoping in zona hotelului{eu sper sa nu fie}

3. daca hotelul dispune de locuri de parcare.

Am pus aceste intrabari datorita faptului ca pe 18.06 suntem si noi acolo.

multumesc frumos

lori_vox [06.02.11 14:34:08] »

Buna ziua,

Va raspund cu placere, stiu ce inseamna sa cauti date despre un anumit hotel si sa nu gasesti.

1. Da, am fost pe cont propriu si din Antalya pana in Side este autostrada. Am ajuns destul de usor, hotelul este destul de aproape de autostrada. GPS-ul ne-a dus in fata hotelului. Coordonatele hotelului sunt: 36*43'8.07" N si 31*32'52.17" E

2. In apropiere de hotel erau cateva bazare foarte proaste si scumpe. Insa hotelul avea o masina (gen titicar) care te ducea la un mall si la mai multe bazare mult mai bine aprovizionate. Preturi mari, trebuie sa te tocmesti cu turcu la "sange". Titicarul face cam 5-10 minute pana la mall.

3. Da, hotelul are parcare proprie.

Daca mai aveti intrebari, cu mare placere.

koyoote* [07.02.11 19:14:02] »

Multumesc frumos,

Daca nu stresez cu intrebarile mele sper sa aflu cat mai multe detalii despre aceasta locatie

Pe perioada sejurului au fost si incoveniente? daca da care au fost acestea.

Tinand cont ca si anul acesta tot in Antalia ajungem, doar cu trei masini, ne intereseaza daca au fost probleme pe drum, pentru ca anul trecut erau lucrari. Traseul a fost prin Istambul sau prin ceanacale cu feribotul?

Daca sunteti interesata de Pressa di Finica va pot da toate informatiile utile.

Va multumesc

lori_vox [09.02.11 13:15:05] »

Buna ziua,

Pe perioada sejurului, sincer, chiar nu imi aduc aminte de nici un inconvenient. Pot spune ca am fost foarte multumita de toate serviciile oferite.

Drumul a fost ok, chiar nu am intampinat nici o problema si nici lucrari pe anumite tronsoane.

De obicei si noi mergem tot in grup, dar anul trecut am plecat singuri (eu, sotul si cei doi copii) si ne-am intalnit la hotel cu ceilalti. Am avut un pic emotii sa nu ne ratacim, dar GPS-ul ne-a dus foarte bine, iar drumurile au fost bune, fara lucrari.

Am mers pe traseul Bucuresti - Ruse - Veliko Turnovo - Nova Zagora - Harmanly - Svilengrad - Istanbul - Adapazari - Kutahya - Isparta - Antalya.

De la Istanbul (autostrada) pana in Antalya s-a circulat foarte, foarte bine. Acest drum il facem de 4 ani (si anul acesta tot pe acest drum vom merge).

Daca mai doriti si alte informatii, astept intrebari.

bebelinu [13.02.11 20:01:35] »

Buna!

Vom merge si noi la LYRA in iunie 2011, si as vrea sa te intreb, lori vox, cate ceva despre acest hotel: cat de adanca este apa in preajma tarmului, si la ce distanta de mal se adanceste? Avem si noi un baietel de 4,5 ani si am citit ca baietelul tau dadea mancare la pesti in apa, coborand de pe ponton!!! inseamna ca in toata zona pontonului apa nu este adanca? Pe plaja, am vazut o portiune cu pietre, aceste pietre sunt si in apa? Si... chiar nu se vorbeste deloc pe acolo engleza? noi nu stim nicio alta limba in afara de engleza, cum crezi ca ne vom descurca?

Multumesc frumos, astept raspunsul tau.

bebelinu [13.02.11 20:05:34] »

Noi mergem in periada 24.06-04.07.2011 la LYRA, si suntem 3 familii din Bucuresti, (mergem cu avionul) si am fi incantati sa stim ca mai sunt romani in hotel in aceasta perioada. Mai merge cineva?

koyoote* [14.02.11 10:15:59] »

Buna ziua,

Da in perioada 18.06-01.07 mai sunt cel putin 3 fanilii din Ploiesti, dar noi ne deplasam cu masinile sper sa ne intalnim acolo si sincer fac eu cinste, glumeam evident

lori_vox [15.02.11 09:59:39] »

Apa incepe sa se adanceasca dupa 5-6 metri. Baietelul meu statea in apa cu colacul si numai cu noi. Statea si se juca si la mal, dar nu intra singur in apa.

Exista multe tobogane, este unul verde pe care baietelul meu se putea dadea, la inceput insotit de tatal lui, apoi de sora lui, numai cu colacul si aripioarele. A mai incercat si pe cel albastru de cateva ori, dar nu a fost prea incantat, i-a fost cam frica. Pe acesta numai insotit, este mult mai periculos decat cel verde, iar eu nu prea am fost de acord sa se dea.

Apa la coborarea de pe ponton este foarte adanca, dupa spusele sotului meu 2,5 m. Da, baietelul meu cobora cu colacul impreuna cu tatal lui si stateau numai in apropierea scarii, acolo si dadeau de mancare la pesti.

In apa nu sunt pietre, numai la mal.

Animatorii si personalul de la curatenie nu prea vorbeau engleza, dar chiar si asa cu siguranta va veti descurca.

Va doresc sa aveti parte de un concediu frumos

Daca mai aveti intrebari... cu placere.

bebelinu [15.02.11 22:58:52] »

Multumesc mult, lori vox, ptr lamuriri. As vrea sa te mai inntreb ceva: ptr diversele cumparaturi (suveniruri, etc) ce ar fi mai bine sa avem la noi, euro sau dolari? Este primul an in Turcia ptr noi si nu prea stim ce "preferinte" au turcii.

Multumesc!

bebelinu [15.02.11 23:06:39] »

[@koyoote]: se pare ca ne vom suprapune cateva zile, si vom fi nevoiti sa facem si noi cinste... !!! asta e!!!...

Serios vorbind acum... ne-ar placea sa ne vedem acolo, sa fim o gasca mai mare. Cum sa ne recunoastem?? Pe noi ne cheama Cristina si Florin Popisteanu, iar cumnata noastra, (doamna din cea de-a 2 familie) este din Ploiesti, poate chiar va cunoasteti... cine stie... !!! .

Daca e Ok si din partea voastra, sa ne dati numele uneia din familii sa putem intreba de voi la receptie, cand ajungem.

Asteptam raspunsul vostru

lori_vox [16.02.11 16:02:48] »

Nu stiu sa iti spun. Noi am avut euro si ne-am descurcat destul de bine.

koyoote* [16.02.11 17:42:50] »

Cu siguranta o sa ne vedem acolo, suntem fam. Gradisteanu si Radulescu. In parcare se pot vedea masinile cu PH. Am luat camere mari in hotel tinand cont ca suntem si cu copii la noi. De intalnit ne putem intalnii la plaja ca sunte adeptii marii, mai putin piscina care este fieful copiilor. Pentru a discuta mai multe id. meu de mes este Koyoote_70@yahoo.com. Dar cu siguranta o sa ne auziti vb romaneste

medalion [24.02.11 19:14:06] »

poate sa imi dea si mie cineva mai multe informatii despre lyra resort

lori_vox [24.02.11 23:22:37] »

Buna seara,

Spuneti-mi exact ce anume informație doriți. Eu cred ca am dat in review destul de multe informații. Astept întrebări si va răspund cu mare plăcere.

O seara plăcută

koyoote* [09.06.11 21:26:31] »

Buna seara

Noi plecam pe data de 16.06, daca doriti sa aflati mai multe puteti sa ma cautati pe adresa de mail sau sa ma sunati inainte ca nu ne permite administratorul saitului sa afisam adrese de mail. nr de tel 0742096266.

Problema cu cinstea ramane in picioare o zi fac eu cinste si o zi dvs.

O seara buna

Barbuvrancea, bebelinu, koyoote*, lori_vox, medalion
    Alte impresii din această RUBRICĂLyra Resort Hote [Kizilagac]: