ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 09.09.10
SEP-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 [ani]

Multumiţi pt. preţul plătit; alternativă excelentă pt. litoralul românesc

Am gasit o super oferta, la jumate de pret, 345 eur/2 adulti + 1 copil de 3 ani, camera cu vedere spre parc/7 nopti/all inclusive per 29.08-05.09, prin agentia [de turism] din Bucuresti. Am fost multumiti de agentie, ne-au dat sms la plecare si intoarcere, mail sa afle parerea noastra.

Suntem din Cluj, am iesit pe la Vama Veche, unde surprinzator nu am putut sa ne facem asigurari medicale, cum poti la Bors de ex. , asa ca am riscat si am mers fara pt ca nu ne-am mai intors in Mangalia. Vigneta am platit-o in Eur, 5 eur/7 zile dar a trebuit sa luam 2 ca stateam 8 zile de duminica pana duminica. Am luat cu noi EUR din tara pe care i-am schimbat acolo in statiune, era plin de case de sch, aproape toate cu acelasi curs 1.87 lv/1 eur.

---[completari ulterioare aduse prin ecou]-----

"Cursul eur era mai avantajos decat sa mergi cu lei din tara si sa-i schimbi acolo. Desi aveam coordonatele GPS nu am reusit sa ajungem cu GPS pana la hotel deoarece el ne indica destinatia langa o benzinarie din statiune si nici urma de mimosa acolo, dar am ajuns in centru si am intrebat vreo 2 vanzatoare si am gasit hotelul, dar am ajuns in partea opusa parcarii asa ca am mai dat o raita, fiind strada cu sens unic, e greu sa va explic cum sa ajungeti, dar ca reper din centrul statiunii dupa ce ati trecut da grand hotel &casino international si inainte de a ajunge la hotel admiral e o str care urca, iar mimosa e in spatele hotel griffid arabella. am putut lasa masina pe trotuar doar cat ne-am cazat pt ca apoi am fost indrumati spre o parcare la vreo 15 min de mers pe jos, in curtea unui hotel neterminat, din care abia am iesit la plecare deoarece plouase si am intrat cu masina in pamantul nisipos pana la jumatea rotilor, dar a fost ok ca era pazit si nu a trebuit sa platim nimic in plus. au fost turisti care au avut norocul sa si gaseasca loc liber in parcarea mimosa dar destul de putine locuri. Noroc ca am ajuns doar la 15.30 si nu a trebuit sa asteptam, ne-au dat camera repede si a fost pozitionata ok la et 5, care era de fapt 4 si puteai urca usoar si pe scari. a fost cu vedere la parc dar mai bine asa ca oricum hotelul nu e pe plaja asa ca n-ai cum sa vezi prea bine marea si pe cealalta parte era piscina, lobby bar si scena, asa ca era mai tot timpul galagie si muzica. oricum si pe partea noastra era galagie de la un hotel din apropiere si cel mai enervant era ca la ora 15 in fiecare zi era o tipa care tipa ceva la un microfon deci era mai nasol cu dormitul la pranz.

statiunea, cel putin partea centrala unde am stat noi, e una galagioasa cu multe baruri, cluburi, tineret "scapat de acasa", in general nemti, care nu sunt chiar asa de civilizati cum ar vrea sa se lase impresia.

revin la sosire, camera suficinet de mare, chiar daca nu era din cele "large", copilul avea un fotoliu pat chiar daca nu am solicitat, gratuit. NU aveam uscator de par, la 4 * nu mi se pare normal, tv foarte mic, diagonala de 38 cm, in rest destul de curat, mocheta pe jos, mobilier nou, frigider, AC, balcon, sapun de slaba calitate. nemultumiti de faptul ca nu ne-au schimbat deloc lenjeria de pat, chiar daca intr-o zi fetita a murdarit un cearceaf si l-am lasat pe jos in baie, nici macar nu l-a luat de acolo pana a 2 zi si nu a mai adus altul in loc niciodata, prosopele le schimba doar pe cele pe care le lasma pe jos eu, cred ca depinde de camerista si probabil de ciubucul pe care i-l dai.

ne era foame era ora 4 si ne-au trimis la restaurantul grecesc unde cica era snack bar, dar erau doar niste chiftele si cartofi copti asa ca am mancat la cina.

apropos de inghetata ca zicea cineva ca era din belsug, noi nu am prins niciodata pt ca nu stateam deloc la piscina si mergeam inainte de 10 la plaja si cand veneam la masa dupa ora 13, inghetata era gata, desi in prezentarea hotelului ziceau ca se serveste intre 11 si 16. n-am mancat nici o inghetata inclusa tot sejurul.

bani am cheltuit pe:

- sezlonguri pe plaja, cam scumpe in zona centrala unde stateam noi, dar plaja era mai frumoasa decat in partea dinspre port, nisip mai fin - doar in zona platita: 7 lv un sezlong + 3 lv saltea pe el, 7 lv umbrela, n-am avut nevoie pt ca nu era prea cald;

- inghetata- copilul, bere - sotul, cafea- eu, cafeaua si alcoolul incluse erau jenante. cafea ness la dozator, bere, vin, vodka, gin, coniac, vermut, toate le-am gustat, dar nu ne-a placut nimic. cred ca suntem noi prea pretentiosi :)

la lobby bar o cafea expresso ok cu lapte era 2.5 lv.

oricum in total am cheltuit 90 eur + 345 eur biletele + motorina, care nu stiu cat a fost exact ca am mai facut si o plimbare pana in peninsula nessebar, langa sunny beach, care e foarte frumoasa si merita vizitata, era la vreo 120 km

drumurile din bulgaria pe care am fost noi sunt mai rele decat in romania (vama vache-nisipurile de aur- varna-nessebar) si au foarte multe restrictii de viteza de 40 si 60 km/ora in afara localitatii, unde viteza max e 80 km/ora, autostrazi n-am intalnit decat o bucata de 10 km la iesirea din varna. in general le-am cam respectat +20km/ora pt ca am inteles ca politistii de acolo sunt cam "duri cu amenzile de viteza".

Mancarea a fost buna, variata, aveai din ce sa alegi. mie personal nu mi-au placut prajiturile lor, dara fetita a mancat o gramada. fructele: pepene rosu si galben, prune, portocale, pere tari, foarte putini struguri, piersici coapte artificial fara gust.

dimineata: clatite, la care era tot timpul coada mare de la 8.30 incolo, oua fierte, ochi, omleta, salate, salamuri, branza feta, cascaval, foietaje, biscuiti, cereale, gris in lapte, crenvusti, dulceata, compot de piersici si prune, ceaiuri, lapte, suc la dozator: cola, fanta, sprite, kinley, portocale, mere, afine, ice tea

la pranz si cina era 2 feluri de supa, comestibila si pt noi, (in alte tari nu o poti manca pt ca au doar supe crema), garnituri: cartofi prajiti, piure, copti, orez, porumb, brocoli, carne de vreo 6 feluri: pui, porc, peste, tocaturi: mici si chiftele care mie nu mi-au placut, total diferite de ale noastre, parca erau niste hamburgeri semipreparati, pizza foarte buna, multe salata, castraveti murati foarte buni, sosuri, hamsii, masline, etc. era imposibil sa nu gasesti ceva care sa-ti placa.

la piscine n-am stat deloc dar erau mari si frumoase

seara la 8 era mini disco si copii s-au simtit bine iar la 9 era un spectacol de comedie cu echipa de animatie si era ok.

in lobby bar era internet wireless gratuit, dar aveam si contra cost la claculatoarele lor.

marea era mai curata decat la noi, wc pe plaja cu taxa 1 lv, dusuri la iesirea de pe plaja mai rar.

statiunea per ansamblu frumoasa, multe hoteluri noi si mai luxoase decat la noi.

clar ca merita mai mult decat romania, mai ales daca gasesti un pret bun. pt hotel mimosa eu zic ca pretul corect e de 500 eur/ 2 pers/ o saptamana, mai mult nici un caz, dar au fost o gramada care au platit in septembrie cand am fost noi si 700 eur/ 2 pers, noua o alta mare agentie ne-a cerut 800 eur pt aceeasi perioada, strigator la cer.

bulgaria e oricum inca la mare distanta ca servicii hoteliere de turcia, amenajare a plajei in italia sau grecia, dar e mai bine decat in romania.

va sfatuiesc sa incercati, pt pretentiosi ca al 2 lea concediu din an.

Trimis de crenguta in 17.09.10 17:32:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2856 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crenguta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmasterXY*
    [17.09.10 17:44:07]

crenguta, evită te rog 2 lucruri: să mai pomeneşti în clar numele unei agenţii de turism (este împotriva regulamentului!) şi să scrii doar cu majuscule, chiar şi numai titlul.

Mulţumim,

PS impresiile dau o senzaţie de 'neterminat'; dacă este aşa, încearcă să scrii un ecou (sau răspunde acestuia, al meu) cu textul care lipseşte. Îl vom "lipi" noi în continuarea textului deja afişat.

valimi
    [17.09.10 20:53:03]

ce s-a intamplat, de ce te-ai oprit brusc, incepusei bine, asteptam continuarea povestii...

magdalena
    [17.09.10 21:20:42]

Si totusi ce ne poti spune despre hotel? A meritat pretul platit din punctul tau de vedere?

[20.09.10 14:18:26]

scuze, intr-adevar n-am apucat sa termin, dar continuu acum, as dori ca aceasta continuare sa apara impreuna cu ce am scris initial si nu separat.

Ecoul a fost inserat in cadrul review-ului

[20.09.10 14:23:54]

da, cei 345 eur au fost consumati la maxim zic eu

[20.09.10 17:23:43]

@crenguta, am inserat completarile din ecou in cadrul impresiilor propriu zise, multumim.

georgeroiu
    [23.02.11 12:55:01]

Cum s-a prezentat vremea la final de august? Se putea sta la plaja, era bine?

georgeroiu
    [14.03.11 15:18:39]

buna ziua,

Sa inteleg ca hotelul are o parcare nesemnificativa fata de numarul de locuri.

Si masinile sunt duse la alte hoteluri, in alte parcari? Adica sunt in siguranta acolo? Tot parcari pazite sau cum?

Multumesc!

[20.03.11 13:04:50]

noi am fost in 29 aug-5 sept

in primele 3 zile vremea a fost super si apa destul de calda asa ca puteai inota mult. a 4 zi a inceput sa ploua putin si s-a racit semnificativ. in ziua aceea am facut o excursie in nessebar unde era mai cald si ne-a placut mult si statiunea sunny beach unde avem de gand sa mergem data viitoare. ultimele 3 zile au fost acceptabile, nu prea mai putea face baie in mare, era cam rece, dupa-masa sufla tare vantul de pe la ora 5 iar seara era racoare.

avantajul e ca pretul e mult mai mic decat in iulie si aug, si poti sa ai norocul sa prinzi vreme buna, dar e un risc ce trebuie asumat. plus ca ziua de plaja se termina mai repede decat in miezul verii.

ref. la parcare daca aveai noroc puteai prinde loc in fata hotelului, erau vreo 15 locuri, in rest iti ofereau gratis parcare pazita non stop in curtea unor apartamente in constructie, a fost in siguranta masina. pe jos faceai 15 minute de la hotel la parcare.

crenguta, georgeroiu, magdalena, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂMimosa Sunshine Hotel: