ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
JUN-2010

Vourvourou un loc al relaxarii si al familiei!

Vourvourou un nume cu o rezonanta aparte! Multimea de vocale si repetarea silabelor da o muzicalitate aparte acestui cuvant. Inca de cand il auzi pronuntat vrei sa-l descoperi, sa-l vezi si sa-l simti deaproape. Si categoric nu vei regreta!

Vourvourou este o localitate turistica situata in partea de est a bratului Sithonia nu departe de Nikiti si Agios Nikolaos. Locul te incanta inca din momentul in care te apropii de el prin unicitatea peisajelor asemantoare cu cele din destinatii mult mai indepartate si exotice. Mergi pe soseaua principala, coborand pe latura estica a bratului, spre sudul acestuia si pe o distanta destul de mare se insiruie peisajele minunate ale localitatii Vourvourou.

Insule mai mici sau mai mari, golfuri de diferite marimi, unele salbatice altele cu numeroase ambarcatiuni ancorate sau aflate in larg, cele cateva plaje amenajate sau naturale, vegetatia abundenda si culorile florilor, diversitatea extraordinara a constructiilor turistice neaglomerate unele in celelalte dau un farmec aparte acestui loc.

Atunci cand din goana masini am vazut pentru prima data acest minunat tarm m-am gandit ca ceva atat de frumos si exotic nu poate fi intalnit la doar 800 km de Romania! Revenind in Sithonia una din dorinte era de a vedea si aceasta localitate cu nume odihnitor, ca un murmur de ape si recunosc ca intr-adevar isi merita respectul pentru frumusetea sa.

In Vourvourou se patrunde din soseaua prinicpala care inconjoara Sithonia, incet si fara graba pentru ca localitatea alungita de-a lungul tarmului este plina de verdeata si poti trece relativ usor pe langa ea.

O data intrat pe drumurile sale vei strabate pe o distanta destul de mare, aprope in paralel cu soseaua principala, una din cele mai inzestrate turistic dintre localitatile Sithoniei. Vilele, casele, hotelurile nu sunt grupate spre drum si vei zarii mai intai gradinile si abia apoi, mai in departare printre palmieri si leandri parca intr-o discretie totala si locurile de cazare.

Vourvourou strabatut cu masina iti da impresia ca nu este locuit si numai prezenta rara a autoturismelor iti reamintesc ca esti intr-un loc turistic. Amploarea gradinilor, "retragerea" mai in interior a caselor iti da senzatia de relaxare, detasare si impacare cu sine!

Constructiile turistice, vilele, hotelurile sunt facute cu discretie, fie dupa arhitectura clasica, tipica macedoniana fie in forme moderne, elegante dar fara a obosii ochiul sau foarte simple dar functionale.

Abia dupa ce ajungi la plaja te intrebi de unde au aparut acei oameni aflati la plaja si in apa. Vourvourou este dupa parerea mea, o statiune de odihna, de relaxare, un loc unde se vine cu familia si cu copiii.

Departe de agitatia specifica altor localitati, spre exemplu Sarti care e mereu tonic, vesel, aglomerat spre seara, un pic mai zgomotos... Vourvorou te inspira spre melancolie si spre visare... Padurile de pin care inconjoara tarmurile si gradinile care coboara de multe ori direct la mare sunt altfel decat in celelalte statiuni.

Asta nu inseamna ca nu gasesti resturante, magazine, terase sau alte posibilitati de distractie. Ba da, dar nu mi s-a parut cel putin pentru cat am stat si am vazut, a fi ceva reprezentativ pentru localitate. Ca o idee, putinele magazine din Vourvourou la care am oprit, aveau preturile mai mari decat in restul localitatilor, accentuind parca atitudinea mai "selecta" a zonei.

Cu toate astea in Vourvourou am vazut o gramada de turisti, majoritatea din Serbia, Ungaria, Cehia, Grecia, Bulgaria, Macedonia dar si cativa din Romania. Mai toti erau insotiti de copii, unele familii fiind destul de numeroase.

Vourvourou are si cateva plaje, unele mai bine amenajate, altele mentinandu-si atmosfera de plaja naturala. Noi am mers la plaja Karidi Beach aflata intr-un golf inconjurat de pe tarm de paduri de pini. Plaja era destul de aglomerata, nisipul fiind fin si auriu, iar apele calde si cu o adincime foarte mica multi metri de la mal. E una din explicatiile pentru care multe familii vin aici cu copii in vacanta. La un anumit moment pe plaja am vazut nu mai putin de trei perechi de gemeni de nu-mi venea a crede ochilor!

Toate lumea e vesela, iar zgomotul si glasurile copiilor care fac baie nu te deranjeaza. In plus daca doresti sa-ti procuri cate ceva de baut, cateva rulote bine aprovizionate isi fac "datoria" cu multa amabilitate.

O data intrat in apa vei constata ca este limpede, curata si nu vei da de nici-o pietricica! Nenumarati pestisori ti se strecoarea printre degetele picioarelor. Din nou, de pe bratul de vis a vis, vei zarii vesnicul Munte Athos.

Trimis de sandu.53 in 14.09.10 20:01:45

VIZUALIZĂRI: 6617 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 vila din Vourvourou inconjurata de palmieri

[14.09.10 20:05:42]

Foarte frumos povestit, ne-ai dus cu gandul la plaje insorite si ape limpezi...

Prinmele puncte de la mine!

pepsi70ro
[14.09.10 20:09:54]

Frumos povestit, drept pentru care ai aprecierea mea.

"puncte de la mine, puncte de la mine! ", eu nu-ti dau puncte ca nu meriti, dar aprecierea mea este totala, felicitari!

[14.09.10 20:48:09]

valimi, pepsi70ro multumesc frumos dar rog sa va uitati si la fotografii dupa validare indeosebi cele cu plaja Karidi! O seara placuta!

[14.09.10 21:10:59]

pepsi, in sfarsit a rabufnit cineva, nu ma deranjeaza, sincer, si pe mine a inceput sa ma calce pe nervi expresia, dar am apucat sa o folosesc prea des si acum face parte din "blazon", asa ca nu pot renunta la ea. Toti avem niste stereotipuri care la un moment-dat ni se par ok, apoi ne gandim cu jena la ele, asta e.

Uite, am observat ca amandoi suntem la unison membri marcanti in comitetul de intampinare al incepatorilor pe site, noi stim ca am devenit placi zgariate, dar inca nu s-a gasit nimeni sa ne dea peste nas.

M-a distrat copios reactia ta, a fost gen: Batman, Batman.

Vezi, ecoul tau a fost prea scurt, nu pot sa dau "... ".

raly
[14.09.10 21:13:38]

Waw... ce frumos povestit! Foarte frumoasa descrierea, abia astept sa fie validate pozele!

magdalena
[14.09.10 21:18:19]

De localitatea asta nu am mai auzit, noroc cu tine! Poate imi spui si mie cum se pronunta???

[14.09.10 21:41:58]

raly au aparut pozele... plaja e mai la sfarsit!

pepsi70ro
[14.09.10 22:03:25]

Touche @valimi!

biancuta
[15.09.10 00:09:53]

Am fost si eu in Vourvouru, e un loc superb! Culoarea marii era fascinanta!

trandafir 1970
[29.09.10 09:46:16]

E trecuta la "must see"; initial vroiam sa optez pentru Vourvourou pentru cazare, dar ramane Sarti, si vom trece in vizita pe aici.

Deja ma gandesc la soacra-mea, cand va vedea frumusetea locurilor! Ea isi facuse gatul girofar pe Valea Oltului, daca o aducem in Grecia, sigur trebuie sa-si ia aspacardin-ul cu ea, de emotie!

Oricum, este destul de aproape de Sarti, m-am uitat pe o harta, tot pe coasta de vest este, parca!

Cris
[29.09.10 09:54:00]

@sandu53, se pare ca anul asta in Thassos a circulat un virus pe care l-am luat si eu si @trandafir 1970, pt ca la fel ca ea si eu de cand am venit caut informatii pt urmatorul concediu, care va fi categoric tot in Grecia.

Te rog spune-ne si parerea ta, ce ai alege intre Sarti si Vourvourou. Te-am urmarit (imi fac temele constiincios) si stiu ca ai fost in amandoua localitatile.

[29.09.10 11:56:31]

Eu personal as alege Sarti... plaja e foarte intinsa iar localitatea e plina de viata mai ales seara... este foarte animata iar pana acum in sarti sunt mai putini romani... in plus exista si o comunitate greaca cu casele lor, biserica, ... Vourvourou este pitoresc dar e recomandat celor care vor f. multa liniste... in plus e mai scump... in sarti le gasesti pe toate aproape au si un hypermarket mare cu de toate... eu am scris in rev. despre preturi eventual citeste rev. cu vila berlin scris imediat la intoarcere... clar Sarti!

[29.09.10 11:59:44]

iar eu la anul viitor o sa merg, datorita voua, 7 zile in thassos si 7 sper in sarti sau in halkidiki la macedonian sun, prima mea cunostiinta cu grecia... cu autoturismul ca e mai bine...

Cris
[29.09.10 12:01:53]

Multumesc @sandu53, sa nu crezi ca am scapat vreun review de-al tau.

Cat despre Thassos, nu cred ca o sa iti para rau.

[29.09.10 12:52:41]

de acord sunt convins ca Thassos este minunat... iar in Grecia sigur nu ai cum sa nu te simti bine...

[29.09.10 12:54:41]

Ma faceti din ce in ce mai gelos pe voi, cei care ati mers in Grecia, acolo-i frumos, ba dincolo e si mai frumos...

Saumakos
[16.01.11 19:00:33]

sandu. 53, in primul rind felicitari pentru felul in care ai postat aici...

sunt efectiv un fan al acestei localitati care m-a fermecat prin frumusete, liniste si originalitate...

am fost in vizita in toate celelate statiuni ale peninsulei Sithonia, dar in suflet tot Vourvourou a ramas...

pentru edificare te rog, si va rog pe toti, sa cititi postul meu despre Anna Studios din aceasta statiune...

biancuta stie

99%, in iunie 2011, dupa data de 15, tot acolo voi fi, pe o perioada conforma cu posibiltatile mele de bugetar, dar 100% cu sufletul

de-abia astept sa ma intalnesc cu Yannis si Anna si sa stam la un pahar de tzipori si sa degustam o octopus "confectionata" de Anna care e o nebunie...

Va doresc la toti sa va dea Dumnezeu posibilitatea sa ajungeti acolo, macar in vizita sau in trecere si sa intelegeti ceea ce ne place...

Nu spun ca acolo e raiu pe pamant si, cu siguranta, in Grecia sunt sute de locuri poate mai frumoase sau mai linistite, dar Vourvourou mi-a ramas in suflet...

[17.01.11 09:37:13]

multumesc frumos @Saumakos, crede-ma te inteleg de ce iti place in acest loc minunat... iti doresc sa ajungi in vara acolo!

adighh
[01.02.11 08:41:51]

Buna ziua,

am nevoie de cateva informatii despre Vourvourou, va pot scrie pe adresa personala? A mea este adighh@gmail.com. Va multumesc mult, Adina

adighh, biancuta, Cris, magdalena, raly, sandu.53, Saumakos, trandafir 1970, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Vourvourou:

• pagină generată în 0.079747200012207 sec