ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2010
    DIN: Alba Iulia
    ÎNSCRIS: 15.06.10
    SEP-2010

Miercurea Băi

Miercurea Băi, o staţiune mică şi cochetă, nu departe de DN1, tronsonul Sibiu – Sebeş (jud. Alba), prin „curtea” căreia trece calea ferată a Magistralei 2, Braşov – Vinţu de Jos, ce face joncţiunea cu Magistrala 3 la Vinţu de Jos, a dăinuit peste ani şi nu a căzut pradă nepăsării.

Aici se găsesc ape minerale clorurate, sodice şi iodate, ape bune pentru tratarea „reumei” cum ziceau bătrânii, cu efect terapeutic binefăcător. Se pot face băi calde sau reci, după preferinţă şi de regulă la recomandarea medicului.

Un sit arheologic situat în imediata apropiere a staţiunii balneare, confirmă faptul că la cca. 250 m de DN 7 (E 68), în dreptul haltei CFR Miercurea Băi, în locul numit Albele, a existat un complex balnear roman, identificat a fi antica Sacidava. Complexul se compune din clădirea termelor cu cinci încăperi (apodyterium, tepidarium, caldarium, laconicum şi frigidarium), un puţ (puteus) cu apeduct, o staţie rutieră (mansio) şi un turn de veghe şi apărare de plan hexagonal. Deci băile de la Miercurea Sibiului nu sunt de ieri, de azi ci de milenii.

Pentru cazarea turiştilor s-a construit un hotel-restaurant spaţios, dar nu mă pot pronunţa despre calitatea serviciilor deoarece fiind din zonă nu am apelat la ele.

Peste cca două săptămâni voi da şi fotografiile cu staţiunea şi hotelul.

Trimis de abbilbal* in 13.09.10 01:22:04

VIZUALIZĂRI: 17773 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (abbilbal*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 În depărtare, printre pomi, este ascunsă mica staţiune Miercurea Băi.

[13.09.10 10:04:37]

mutat la "Descopera Ardealul", initial review-ul a fost pus la "Restaurante - Sibiu", dupa ce l-am citit am ajuns la concluzia ca s-ar potrivi mai bine la o sectiune "de calatorie"

[13.09.10 12:37:54]

WM 77, eu nu am inteles mai nimic, in afara de faptul ca autorul este in zona si nu a stat la hotelul din statiune.

[13.09.10 16:48:49]

Stimate Valimi, cunoşti limba română?

[13.09.10 16:56:53]

nu cred ca este vorba de o problema de limbaj...

[13.09.10 17:02:20]

Problema e de copy/paste, de aici.

Da, cam asta e problema...

[13.09.10 17:02:21]

Păi atunci prin ce? deoarece eu am scris unde se află mica staţiune, prin ce se caracterizează apele de aici, la ce sunt bune şi de când datează.

Ce trebuia scris mai mult? Sau deranjează că am menţionat de ce nu apreciez calitatea serviciilor la hotel şi restaurant? Sincer. Nu am fost, iar o bere se poate bea şi din sacoşă la "iarbă verde".

webmaster20*
    [13.09.10 17:02:40]

@valimi, este o descriere, e drept destul de succinta, a unei localitati, un review cum exista inca multe altele pe site. Pe de alta parte, este foarte bine ca nu s-au facut aprecieri despre o unitate de cazare cata vreme autorul NU a stat efectiv acolo.

@abbibal, nu gasesc la locul ei intrebarea.

Pentru alte discutii va rog sa continuati in privat sau pe forum.

[13.09.10 17:04:19]

Nu trebuia scris mai mult, ci puteai folosi cuvintele dumitale pentru descrierea locurilor pe care le-ai vizitat.

[13.09.10 17:08:58]

Păi ce am scris am scris cu cuvintele mele, nu cu unele de împrumut de pe undeva.

Pentru alte precizări părăsim această zonă.

webmasterXY*
    [13.09.10 18:24:27]

@abbilbal > de data asta, doar un avertisment; e păcat de munca ta de până acum, s-o 'strici' uitând să spui că o parte din text provine dintr-o sursă externă (şi, desigur, şi adresa acesteia). Am evidenţiat eu în text porţiunea identică cu textul din linkul arătat de valimi;

@valimi > exită funcţia "Report", creată tocmai pentru a semnala astfel de cazuri. Dacă nu mă înşel, ţi s-a mai atras în trecut atenţia că nu e corect să te substitui moderatorilor. Semnalează problema prin metodele puse la dispoziţie şi aşteaptă să luăm o decizie. Abia după aceea, dacă eşti nemulţumit, merită să încarci topicul cu lucrurile pe care consideri că nu au fost rezolvate corespunzător. Deşi, de preferat ar fi să scrii în forum, există deja acolo un topic pe această temă. Sper să fie ultima dată când trebuie să spun asta.

Mulţumesc,

[13.09.10 23:11:12]

Web. XY nu-mi dau seama de ce consideri că ceea ce ai subliniat este copiat de undeva. Doar pentru că am scris că "un sit arheologic confirmă" şi am menţionat ce s-a găsit în acel sit? Păi dacă aş mai şti unde am citit, aş fi dat pagina şi numele articolului, dar timpul a trecut, acele amănunte le-am uitat şi am reţinut ceea ce am scris. Nimic mai mult. Mulţumesc pentru atenţionare. O seară bună îţi doresc.

[13.09.10 23:18:27]

Precizare: Probabil am avut aceeaşi sursă de inspiraţie.

Până acum n-am ştiut de articolul Universităţii sibiene.

[26.09.10 04:12:00]

În drum spre Sibiu am trecut şi prin mica staţiune Miercurea Băi. Fotografiile pe care le-am expus cred că sunt convingătoare. Staţiunea încă nu şi-a închis porţile, iar printr-o uşă deschisă am văzut personalul mişcându-se cu grabă. Oaspeţii nu trebuiau să aştepte.

abbilbal*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mărginimea Sibiului: