ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2010
ÎNSCRIS: 11.09.10
AUG-2010

Hai hui prin Peloponez / O experienta de neuitat

Am ales ca destinatie Tolo, langa Nafplio (prima capita a Greciei), in apropierea orasului antic Argos. Ne-am dorit sa mergem in regiunea Pelopones, pentru a castiga 2 lucruri: plaja in zona de sud a Greciei (care este mult mai atragatoare fata de nordul tarii) si vizitarea siturilor arheologice foarte multe si renumite in aceasta zona).

Dar sa incep cu statiunea, care este mica, cocheta si foarte atragatoare. Este situata intr-un mic golf cu multe ambarcatiuni de mici dimensiuni, cu apa marii care nu are valuri, de un verzui deschis, cu multi pesti care se zbenguie alaturi de tine.

Hotelul unde am stat se numeste Viaros si este amplasat la cca 100 m de plaja pe un deal de unde poti survola intreaga statiune. Dintre siturile vizitate pot enumera:

Cetatile antice: Mykines (Micene) - impresionant prin asezarea sa pe culmea unui tinut muntos ce contine tezaurul lui Atreus si Poarta leilor,Tyrintha cu zidurile sale semete spre cer,Korinthos cu templul lui Apollo impunator prin dimensiuni aflat la intrarea in sit, piramida Helliniko, amfiteatrul de la Epidavros, templul Herei de la Ireo (ultimele 3 neconservate foarte bine),Archaia Olympia cu marele templu a lui Zeus si oracolul de la Delphi cu templul lui Apollo si Marele stadion, cred ca cele mai mari situri ca dimensiune dar ambele amplasate pe versanti de munte inalti.

Drumul de acces este OK dar foarte serpuit, avand intr-o parte zidul muntelui si in partea cealalta prapastii imense.

Nu in ultimul rand trebuie sa mentionez ca am vizitat Acropole cu Parthenon-ul de un alb imaculat dupa care am mers cca. 60 km la sud de Athina pentru a vizita celebrul templu al lui Poseidon de la cap Sounio.

Trimis de poseidon in 12.09.10 20:40:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Chalkidiki, Skala Fourkas

VIZUALIZĂRI: 3590 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (poseidon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Tolo in amurg din terasa apartamentului nostru de la etajul 2(ultimul)la hotelul Viaros.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[12.09.10 21:42:16]

Foarte frumos am fost si eu prin multe din locurile amintite de tine in vara ce tocmai a trecut, mi-a placut Tolo foarte mult, poate in viitor vom sta si noi cateva zile aici, e foarte liniste si foarte placut.

TORA INGRID
[12.09.10 22:15:22]

Adica ne-ai aruncat cateva momeli, ne-ai incitat si ne-ai starnit si... gata? sunt sigura ca exista cel putin o continuare, daca nu astept ca macar in ecouri sa povestesti de ce e de neuitat experienta. Mai ales ca ai un nick name de user care deja are un templu...sau trebuie sa-ti aducem ofrande si jertfe...marite zeu ?

[12.09.10 23:41:07]

mutat la 'Descopera Peloponezul', rubrica in care incercam sa grupam toate recomandarile "de calatorie" din aceasta zona a Greciei.

poseidonAUTOR REVIEW
[13.09.10 16:14:41]

Experientele traite zic eu ca sunt de neuitat datorita ineditului situatiilor intalnite. In primul rand vacanta a fost planificata "pe ultima suta de metri". Am urmarit destinatii si rute mai putin cunoscute, dupa vizitarea majoritatii siturilor arheologice cunoscute, ne-am dorit sa admiram "Riviera Aticii si Argolidei" trecand din statiune in statiune.

Sunt foarte multe statiuni despre care se stiu prea putine lucruri dar care sunt cautate mai ales de turisti veniti din Germania, Anglia, Olanda precum Vouliagmeni, Sonio si Vravona din Atika, Nafplio si Tolo din Argolida, Poros si Galatas din regiunea Pireas.

florinbad
[30.09.10 08:43:39]

Imi cer scuze ca intervin, dar acela nu este faimosul teatru din Epidaur (Epidauros, Epidavros).

Am fost si eu in Peloponez acum doua luni, am stat tot in Tolo si am vizitat cam aceleasi obiective ca poseidon.

Daca webmaster-ul imi permite si daca nu încalc ceva din regulament, va rog sa cititi pe blogul meu relatarile pe care le-am facut in vizitele la diverse locatii. Nu pot sa pun aici articolele deoarece sunt foarte mari si foarte documentate.

Pun aici doar link-ul catre Epidaur, pentru a nu se crea confuzie cu Epidaurul postat de poseidon (sunt vreo 5-6 "Epidavros" in Peloponez, de aici rezultând si confuzia cu teatrul recunoscut in lumea întreaga pentru acustica deosebita). De regula, GPS-ul te duce la 5 km de adevaratul teatru, din cauza acestor 5-6 de Epidavros.

click aici

florinbad, poseidon, TORA INGRID