ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2010
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
SEP-2010

Turul insulei Rhodos

elefteria arvanitaki-thelo konta sou na meino

Intr-una din zile am ales una din excursiile optionale cu ghid, in care am facut turul insulei. Se pleaca la in jur de ora 8-8.30, functie de hotelul/zona in care stati, iar intoarcerea se face in jur de 17.30-18. Se merge pe coasta de vest si se trece prin mai multe sate printre care si Kremasti (renumit pentru iaurtul si laptele produse aici).

Primul popas este in valea fluturilor sau Petaloudes. Aici veti gasi o zona unica in Grecia, o padure de platani orientali, plina de verdeata, cu mai multe podete suspendate deasupra paraurilor si cascadelor cu apa cristalina, unde in fiecare an se aduna mii si mii de fluturi din specia Kaliforma Quantripunctaria. Daca sunt desfacute, veti vedea pe aripile rosii 4 puncte negre, dar daca aripile sunt inchise nu ies cu nimic in evidenta. In iunie, iulie si august (inclusiv primele zile din septembrie) se poate asista la acest ‘’spectacol’’ deosebit, care trebuie urmarit in liniste pentru a nu le tulbura ritmul vietii. Nu trebuie sa bateti din palme, sa tipati, sau sa faceti zgomot puternic…zona este supravegheata video si orice actiune de acest gen este sanctionata.

Fenomenul se mai intalneste si in Iran, Egipt si in sud-estul Rusiei, dar niciunde nu are amploarea de aici. Plimbati-va si admirati acesti minunati fluturi, ascultand susurul apei. In partea de sus a traseului veti intalni mai multi fluturi, decat in prima parte. Vor zbura printre voi, se vor aseza pe mana intinsa. Biletul de intrare costa 5 euro si va recomand sa mergeti dimineata, inainte de venirea autocarelor cu turisti, plus ca este mai racoare.

Urmatoarea oprire se face in satul Emponas la degustare de vinuri. Drumul frumos se face prin zona montana a insulei, iar Emponas este la poalele celui mai inalt munte din Rhodos si atinge 1215m. Aici, o data la 5 ani ninge, dar zapada nu rezista decat 1-2 zile. Cresterea strugurilor se face intr-un microclimate adecvat, iar solul granitic pastreaza umiditatea optima pentru obtinerea vinurilor cu arome deosebite. Exista struguri cu coaja rosie (dar cu miezul alb) din care se face un vin alb sec. Se vor degusta cateva soiuri de vinuri (multi din grup vor fi putin mai euforici) si puteti cumpara, daca va plac. Gazdele noastre ne-au oferit paine cu ulei de masline si cascaval, pepene galben cu miere (trebuie sa incercati acasa), intr-un cuvant este un popas placut.

Pornim la drum catre satul Siana, unde avem posibilitatea de a degusta din mierea produsa de localnici, miere facuta din flori de cimbru, de pin, de flori de primavara etc. Tot de aici am cumparat ulei de masline (3 euro-0,5 litri) preparat pe plan local (ca la carte). Puteti gusta si souma, adica tuica greceasca din struguri. In ziua de azi mai sunt in Siana mai putin de 50 locuitori, restul emigrand in Canada si SUA, datorita conditiilor grele si saraciei. Biserica din sat (voi pune poza) este deosebita si mi-a placut mult felul in care arata. Dupa o oprire de 20 de minute pornim catre ruinele castelului Monolithos, care este o fortareata construita pe un colt de stanca, de catre Cavalerii Ioaniti in sec XIV, pe ruinele unui vechi templu antic. Sa aveti aparatele foto pregatite pentru a imortaliza o priveliste minunata asupra ruinelor castelului, cu marea Egee in fundal si cu alte doua insule care se zaresc din acest loc.

Apoi se pleaca spre satul Apolakia unde se va servi un pranz traditional grecesc, cu struguri, o salata greceasca, peste la gratar (tzipura, se numeste pestele) cu cartofi si legume si un pahar de vin. Pornim la drum catre coasta de est spre Lindos (despre care am scris click aici), iar ultima oprire se face la un atelier de ceramica, unde veti vedea cum iau nastere obiectele de ceramica, celebre in Rhodos.

Pe costa de est se trece prin Archagelos (cel mai mare sat din insula cu circa 7000 de locuitori), iar satele din aceasta zona se cultiva cele mai bune portocale si mandarine din intreaga Grecie (o fi adevarat sau nu, nu stiu, dar asa se spune). In Rhodos nu se cultiva cirese, mere si banane…. solul si clima nu permit acest lucru. In aceasta insula din aprilie pana in noiembrie nu ploua deloc, iar in cele doua luni de iarna (ianuarie si februarie) temperaturile nu coboara sub 10 grade. In unii ani, de Craciun, localnici fac plaja si chiar baie, deoarece temperatura poate atinge si 20 de grade.

Ca o regula, in general coasta de vest este mai racoroasa decat cea de est, iar marea Egee (vest) este mult mai agitata, cu valuri, pe cand Mediterana (est) este mai linistita si mai potrivita pentru copii. Plajele sunt cu pietricele (mai multe) si nisip (mai putin) in partea vestica a insulei, si majoritatea cu nisip (dar si cateva cu pietricele) pe coasta de est. Dar despre minunatele plaje de pe coasta de est a insulei, va fi un review separat.

Trimis de BOGDAN DSN in 12.09.10 17:34:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pe aleile cu podete suspendate din valea fluturilor

TORA INGRID
[12.09.10 17:53:36]

Super relatare, o multime de informatii utile, o multime de sentimente pe care ti le-a trezit turul insulei, a caror emotie reusesti sa ne-o transmiti asa de bine. Iar fotografiile sunt grozave!

N-am ajuns inca in Rhodos, dar e o destinatie clasica si as zice aproape obligatorie ca si incursiune in istorie, asa ca mai devreme sau mai tarziu voi ajunge si review-ul tau imi va fi util.

presario
[12.09.10 18:19:00]

Foarte utile informatiile, sper sa ajung si eu in Rhodos curand.

piti
[12.09.10 20:03:00]

Aici e de mine, nu ploua si iarna nu sunt grade cu minus. Totusi daca localnicii emigreaza atunci e doar pentru vacante si nu sa ma mut definitiv.

[12.09.10 20:24:32]

foarte frumos, sper sa placa melodia atasata, vine si cu un bonus !

[13.09.10 10:33:17]

Va multumesc tuturor.

@Tora Ingrid, presario - va doresc sa ajungeti acolo cat mai repede, este minunata insula.

@piti - din acel sat, Siana, au emigrat multi, in rest am vorbit cu alte persoane care s-au stabilit acolo- o taverna, o casuta, barcute sa plimbi turistii etc. Era chiar un italian care lucra acolo (pilota o barca).

@webmaster 13-multumesc pt. melodie, este ok.

Alina Morar
[14.09.10 13:32:09]

Uau, ce frumos e acolo! Si eu vreau!

[13.05.14 11:20:28]

Buna ziua,

Excelente recenzii! As dori sa va intreb, pentru cazul in care nu vom opta pentru excursie organizata, aprox. cat timp este nevoie pentru a vizita pe indelete satele traditionale Emponas si Siana? In Apolakia si Archagelos este de vizitat ceva sau doar ati oprit pentru pranz, respectiv ati trecut cu autocarul?

Multumesc de pe acum.

[13.05.14 20:05:54]

@SmileyK: Buna, pentru a vizita cele doua sate, cred ca este suficient sa aloci 30 minute pentru fiecare. Nu sunt mari si probabil ca in 10-15 minute le parcurgi de la un capat la altul.

In Apolakia ne-am oprit doar pentru pranz, totusi am ami avut la dispozitie vreo 10-15 minute in care am ,,explorat'' cateva stradute de langa restaurant.

Prin Archagelos doar am trecut cu autocarul... nu ne-am oprit deloc. Daca inchiriezi masina ai avantajul ca te poti opri oricand si oriunde.

Vacanta frumoasa!

[13.05.14 21:36:30]

@BOGDAN DSN: Multumesc mult pentru raspuns. Ca sa ma asigur ca am inteles eu bine: 30 min. /sat, cu degustari cu tot sau cele 30 min. sunt extra?

[15.05.14 14:23:45]

@SmileyK: Degustarile erau incluse in pretul programului organizat. Daca mergi pe cont propriu, degusti cat vrei si de unde vrei. 30 de minute pentru fiecare sat este suficient.

Daca stai sa mananci la vreo taverna trebuie sa adaugi acest timp.

[16.05.14 08:33:59]

@BOGDAN DSN: Ok, acum mi-e clar. Multumesc inca o data.

Alina Morar, BOGDAN DSN, piti, SmileyK, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în insula Rhodos: