ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2010
DIN: onesti
ÎNSCRIS: 17.09.08
SEP-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

Ma bucur ca am fost acolo!

Datorita voua am reusit sa vizitez Bucovina taramul manastirilor pline de istorie si credinta si pentru asta va multumesc! Pacat ca din cauza vremii (si a…vremurilor) nu ne-am putut bucura de toate cele 5 zile.

Dupa ce am aflat ca am castigat acest premiu (surpriza a fost totala, pentru ca e prima oara cand mi se intampla sa castig si eu ceva) nu mi-a mai stat gandul decat la drum. Asa ca am sunat la numarul de telefon indicat pentru a–mi face rezervarea pentru cazare. Am dorit perioada 6- 9 septembrie, am transmis acest lucru printr-un mail si am primit confirmarea.

Nu m-am gandit ca “vara e ca iarna “ si ca vremea se poate schimba asa de repede, dar …surpriza, s-a facut frig si a inceput sa ploua.

Luni pe 6 septembrie nu am putut pleca. Marti am amanat plecarea gandindu-ne ca nu prea ai ce face la munte pe asa o vreme. Apoi dupa ce m-am tot conversat cu proprietarul pensiunii spunandu-i ca venim, apoi ca nu mai venim, si iar ca venim, domnul, dragut mi-a spus sa-l sun cand ma hotarasc sa plec de acasa ca sa ne astepte cineva la pensiune (gazda nu gluma – ii multumesc ca avut rabdare :)).

Si… m-am hotarat amintindu-mi de cat de rau mi-a parut ca nu am venit la intalnirea de la Poiana Brasov. Cu siguranta daca n-as fost acolo la Pietrele Doamnei as fi regretat, citind impresiile celor care au fost acolo.

Asa ca miercuri pe la pranz ne-am facut bagajele si in sfarsit am plecat de acasa. Vremea era la fel de uricioasa si posomorata, dar m-am gandit ca macar vom vedea locuri noi, pe care, desi suntem moldoveni, nu am reusit sa le vedem. Drumul este foarte bun, ma refer la traseul Bacau – Roman - Gura Humorului - Pojorata (Onesti – Bacau sa te fereasca Dumnezeu! - ocoliti).

Am ajuns la pensiune destul de usor, ajutati un pic prin telefon de proprietar, dar eu va spun si voua cum: de la intrarea in Pojorata dinspre Campulung Moldovenesc urmariti indicatorul Chiril–Rarau, sunt doua, dupa al doilea faceti stanga e un drum cu sens unic, treceti trei poduri (ca in povesti) apoi undeva, aproape, pe partea dreapta veti vedea pensiunea (are un gard inalt maro din lemn). Simplu, nu?

Cand am ajuns la pensiune, am parcat masina in curte, am facut cunostinta cu catelul, care dupa ce am parcat si-a dat seama ca suntem oaspeti si nu a mai latrat la noi, apoi am cunoscut-o pe doamna care se ocupa de pensiune (draguta si o prezenta discreta) si care ne-a condus in casa unde era cald si biiiiiine (afara nu erau mai mult de 10 grade).

Pensiunea este foarte frumoasa, nu este mare ca un hotel, este asa cum trebuie sa fie o pensiune de munte. Camerele sunt confortabile, o camera mi s-a parut mai mica din cauza pozitiei, cred ca nr. 6, cea cu fereastra in terasa de la etaj. Am fost singuri in pensiune (cine pleaca la drum pe asa o vreme la munte?), iar doamna ne-a dat voie sa ne alegem camera in care dorim sa stam (am stat in camera 4 la etaj) si asa le-am vazut pe toate 6. Totul este elegant, curat si facut cu mult bun gust. La intrarea in pensiune este bucataria unde cine doreste sa-si pregateasca singur hrana o poate face, bucataria find dotata cu toate cele necesare. La cerere se asigura si masa, noi stand asa de putin si in singura zi intreaga de sedere fiind plecati, am ales varianta cu autogospodarire (desi am fi mancat un bors moldovenesc mmm).

Curtea pensiunii este mare si foarte frumoasa. In curte se varsa de o parte si de alta muntii. Exista foisor pentru gratar, teren de baschet, tenis, cu nocturna bineinteles, loc de joaca pentru copii, hamac, o bancuta cocotata pe un deal cu o minigradina la picioare. Nu mai spun de peisaj, care chiar asa invaluit intr-o ceata laptoasa, e datator de viata.

Pentru ca vremea a fost asa cum a fost am vizitat manastirile din zona. Am vizitat Modovita si Sucevita, ambele sunt pe drumul catre Radauti si Voronet si schitul lui Daniil Sihastru. Am fi mers si la Pietrele Doamnei, am inteles ca drumul care trece prin fata vilei duce pe Rarau, am fi umblat prin padure dupa ciuperci, am fi stat in curte, dar toate acestea poate alta data.

Noi ne-am simtit foarte bine la aceasta pensiune. Doresc sedere placuta si celor ce vor merge acolo!

Trimis de vicandi in 12.09.10 02:55:51

VIZUALIZĂRI: 2606 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vicandi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 masa din living

ionescunic
    [12.09.10 08:45:27]

Bine ca ati ajuns macar, noi ne chinuim de ceva timp si tot asa ne razgandim si iar ne intoarcem, in weekendul viitor pare frumos, insa mi-e tare teama de pensiunile de la munte din cauza caldurii in interior, oamenii de la munte nu baga caldura daca temperatura nu scade sub o anumita limita si eu inghet la 15 grade. Macar la voi a fost cald si bine!

pepsi70ro
    [12.09.10 09:31:46]

Pare intr-adevar o pensiune excelenta, ma bucur pentru ca ati ajuns acolo si v-ati simtit minunat.

Felicitari!

magdalena
    [12.09.10 10:20:29]

@ionescunic, noi am fost in Bucovina in 6 septembrie, la Mugur de fluier, tot la un premiu castigat si a fost intr-adevar foarte frig afara, dar in pensiune era extrem de cald, depinde de proprietari si de sistemul de incalzire, si eu sunt o friguroasa, inghet la 20 de grade!!!

Poti vorbi cu proprietarii sa intrebi de caldura!

@vicandi, felicitari pentru impresii si ma bucur ca v-ati simtit bine! As mai fi ales si eu aici, dar e departe de Bucuresti.

krondia*
    [12.09.10 10:29:13]

Felicitări pentru premiu. A fost meritul tău în primul rând la fel ca şi în cazul acestor impresii pentru care mă bucur că îţi pot acorda SB.

Ştii cumva cam ce distanţă este până la Suceviţa?

vicandiAUTOR REVIEW
    [12.09.10 10:57:20]

@ionescunic Era cald in vila, chiar prea cald pentru noi. Facuse doamna foc la centrala. Nu mi s-a parut a se face economie la ceva in detrimentul confortului.

Noi... asa cum a fost vremea, tot am stat pe afara si oricum nu mai puteam alege alta perioada pentru ca incepe scoala si suntem "legati de glie" pana la vara.

@krondia iti multumesc. Pana la Sucevita sunt cam 55 de km, Moldovita e la 25 de km de vila, iar pana la Putna, unde noi n-am reusit sa ajungem, sunt 90 de km. Drumul pana acolo e foarte frumos. Oamenii aia chiar sunt una cu natura, au case construite pe munte asa... parca sunt presarate, cel mic al meu zicea ca sunt ciuperci si ca se simte ca in Heidi fetita muntilor.

Andc
    [12.09.10 14:46:08]

vicandi - felicitari pentru review si pentru cele cateva zile de vacanta reusite - ai si din partea mea un vot!

Si eu am castigat ca premiu cateva zile la aceasta pensiune, urmeaza sa stabilim perioada cand vom merge si sa vorbesc cu proprietarul. Poti te rog sa imi trimiti pe privat adresa lui de mail si numarul de telefon unde ai luat legatura cu el?

Cel putin in poze pensiunea mi se pare foarte moderna si cocheta, iar peisajele din zona sunt intradevar de vis.

Daca si drumurile in zona sunt bune si cum sunt aproape cateva dintre manastiri cred ca va fi o microvacanta reusita.

Spunea-i ca in curte este un grill, poate fi folosit liber de catre oaspetii pensiunii? In zona sunt magazine de unde sa se poata cumpara cate ceva, sau trebuie sa iti duci tot de ce ai nevoie de acasa?

Multumesc, si iti doresc incontinuare cat mai multe vacante frumoase!

Andc
    [12.09.10 14:49:31]

... inca ceva, intr-una din poze am vazut pe terasa un modem wireless; este internet wireless la pensiune?

aida.alecu*
    [12.09.10 18:00:38]

Ma bucur sa aud vesti bune totusi! Destul de controversata locatia totusi! O sa urmaresc ce se mai posteaza! Zona e de vis oricum!

Felicitari pt rw!

recul*
    [12.09.10 19:55:32]

eu am vorbit doar la telefon cu proprietarii de la Pietrele Doamnei, au fost foarte draguti. din pacate in perioada de concediu pe care eu si sotia o aveam la dispozitie si in care puteam merge acolo, nu era liber nimic asa ca am optat pentru un alt premiu... poate altadata, desi Bucovina este un pic cam departe de Bucuresti. bun review! la mai multe!

gcorneille*
    [11.02.11 21:48:16]

Citind parerile celor care au fost la Pietrele Doamnei, eu am inteles ca este o pensiune foarte frumoasa, asezata intr-o locatie superba si unde ar fi de preferat sa ajungi atunci cand nu este tocmai plina (inteleg ca pacatuieste prin putina lipsa de spatiu - doar interior, ca la exterior are spatiu mai mult decat suficient - dupa cum se vede si in poze).

Ceea ce inseamna ca e un punct important de notat pentru viitoarea vizita in Bucovina.

Drumurile din zona cum sunt? Daca poate cineva sa-mi spuna, ma intereseaza toata zona (Suceava-Botosani).

@vicandi: Ce s-a intamplat cu drumul Onesti-Bacau? Intreb asta pentru ca, atunci cand vom merge in nordul Moldovei, vom face popas in Onesti (la parintii mei - cazare intermediara gratuita cu masa cu tot) atat la dus cat si la intors.

vicandiAUTOR REVIEW
    [15.02.11 14:47:33]

@gcorneille, Drumul Onesti-Bacau... exista . E ca un montagne russe, pitoresc. Nu e foarte rau, se poate circula, dar daca poti, mergi prin Adjud!

Zona e foarte frumoasa, sper sa ajungem si noi la vara si stam mai multe zile. Va doresc sa ajungeti acolo si sa va bucurati de tot ce poate oferi Bucovina!

aida.alecu*, Andc, chelie_d, gcorneille*, magdalena, recul*, vicandi
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Pietrele Doamnei: