ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2010
    DIN: Brasov
    ÎNSCRIS: 24.04.10
    AUG-2010

Brasov-Balea-Curtea de Arges august 2010

Asa cum reiese si din titlu, a fost o preumblare de 2 zile prin zona splendida a muntilor Fagaras, mai precis Balea si imprejurimi.

Am ales special doua zile in afara weekend-ului pentru a evita aglomeratia de care am tot auzit/citit pe diverse forumuri.

Ma rezum la date care pot fi de folos oricui este interesat (mie sigur imi erau inainte de calatorie):

- durata drumului Brasov-Balea Cascada - cam trei ore si ceva cu 70-80/ora;

- starea drumului dintre intersectia DN1 Brasov-Sibiu pana la Balea Lac - buna de rulat, fara probleme;

- pentru cei care nu au mai fost pe traseu - nu opriti la prima parcare pentru poze, peisajul devine din ce in ce mai frumos;

- la Balea Lac - se poate merge cu masina pana langa cabana Balea Lac, facand imediat la stanga din drumul principal, adica neintrand in "parcarea" amenajata cu pietris; dezavantajul este ca parcarea mentionata anterior e pazita (5 RON o zi intreaga);

- toata lumea urca spre Saua Capra, insa din fericire se opreste acolo, urcusul fiind destul de solicitant pentru cei neantrenati; adevarata frumusete este sa cobori spre lacul Capra, unde sunt peisaje superbe;

- nu uitati un pulovar si o pelerina usoara de ploaie puse bune in rucsac; noi cand am ajuns sus nu se vedea la 10 metri din cauza norilor josi si mai si batea un vant...

Atat atat la Balea... Am trecut prin tunel spre Tara Romaneasca (apropos, tunelul desi nu e luminat nu creaza nici o problema in traversare - nu credeti toate comentariile "smechere" care abunda pe net la o simpla cautare a cuvantului Tranfagarasan), apoi am coborat cat mai lent serpentinele rutiere spre sud.

O posibilitate de cazare aproape este la Cabana Capra (Hotelul Capra cum mai este gasit pe net). In weekend e musai sa ai rezervare, mie mi s-a spus "daca mai stateati si vineri seara era o problema" si am sunat luni... Singurul telefon de contact valabil este unul mobil, pe care l-am obtinut dupa 3 apeluri la agentia din Curtea de Arges indicata pe site pentru rezervari. Nu inteleg de ce nu il pun direct pe site daca tot acolo ajungi, mai ales ca pe fatada cabanei e scris cu cifre mari pe un banner urias.

Cabana in sine e acceptabila, se doreste a fi hotel. A fost renovata (zidaria interioara si exterioara, holuri, camere, bai, terase si acoperisul) in 2007 parca, mancarea este ok, servirea la fel. O problema pentru cei pretentiosi ar fi mobilierul, care desi e functional, a fost pastrat special pentru cei nostagici dupa vremurile trecute de dinainte de 1989.

Oricum, aerul de seara si mai ales de dimineata compenseaza tot si ne reaminteste in ce mediu poluat traim, desi nu ne dam seama. Cand am ajuns inapoi in Brasov ma "zgaria" ceva pe gat si nu stiam ce. Era aerul de pe unul din bulevarde...

Asta e. Am sa ma opresc aici, desi ar mai fi drumul spre barajul Vidraru si calatoria de intoarcere (Important - drumul spre Vidraru este acceptabil spre bun, nici pomeneala de scenariile catastrofice gen "mi-am rupt masina", dacat daca esti un Schumacher inca nedescoperit sau cu un 4x4 de unica folosinta).

Trimis de motanu_rau* in 11.09.10 18:52:34

VIZUALIZĂRI: 2668 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (motanu_rau*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere de sus spre Balea Cascada - in plan indepartat

TORA INGRID
    [11.09.10 21:53:51]

De ce a durat atat de mult drumul Brasov- Balea Cascada, parca 3ore si jumatate este totusi prea mult, chiar cu media orara ce-ai spus!

Ati fost si la Piscul Negru? Sau pe unde ati mai umblat in cele doua zile? Pe net arata bine H. Capra, n-ai zice ca e chiar ptr nostalgici, dar multe din vechile cabane, renovate si reamenajate, au pastrat mobilierul din alte vremuri, probabil si din considerentul ca in general, montaniarzii nu sunt asa de pretentiosi, cand vii din traseu nu mai ai timp de fitze, acelea sunt ptr cei care nu vad Transfagarasanul decat din masina si dintre tonetele cu carnati si cascaval + palinca.

Ultima data cand am fost, in 7-8 august, am prins o ceata // nori, ce-or fi fost, pe tot traseul, incat urcusul, cu masina, de la Balea Cascada la Balea Lac a fost chiar o aventura. Cel mai mult m-a impresionat atunci multimea de biciclisti care urcau, in"pas" de melc, si culmea e ca multi erau romani. Adica mai avem o speranta. Iar in rau m-a impresionat multimea de gunoaie, venisera oamenii la un gratar (n-am sa inteleg placerea asta obsesiva, sa pui gratarul nu importa unde!?), adunasera gunoiul frumos in pungi DAR il lasasera pe loc!! Adica le-a fost greu sa-l mai duca la masina cu care venisera... Poate ca daca administratia locala ar pune un agent care sa-i amendeze urgent si pe loc pe toti nesimtitii astia, ar mai avea o sansa si copiii nostri sa vada frumusetile patriei. Pana atunci o sa tot vedem pancarte in munti de genul "Noi copiii am strans gunoiul, voi..." care vad ca tot nu trezesc civismul in popor.

Frumos si util review!

corinutza
    [11.09.10 22:29:22]

Frumoasa descriere!

Transfagarasanul este ceva de nedescris o minunatie. Sotul nu a mai fost pe acolo si astfel ne-am hotarat sa ne intoarceam de la mare pe traseul acesta.

Venind de la mare din Bulgaria, am trecut pe la Giurgiu, am venit pe A2, am oprit la Curtea de Arges, deoarece era tocmai Sfanta Maria, ne-am continuat drumul spre Vidraru, si undeva intro localitate, nu mai retin numale, la Pensiunea Belvedere am innoptat, iar dimineata ne-am continuat drumul spre Transfagarasan. Drumul a fost relativ ok, cu toate ca la coborare, spre Ardeal este cu mult mai bun.

Surpriza mea a fost ca nu era nici un oic de zapada, pe munti, iar eu din experientele anterioare, cand am gasit zapada in plina vara, i-am spus copilului ca va vedea zapada sus pe langa Balea Lac. Dar cred ca datorita caldurilor foarte mari din luna august zapada nu a rezistat nici acolo.

Intradevar peisajul este superb, la Vidraru, la Balea lac, Balea Cascada, si in general tot drumul.

[12.09.10 06:09:52]

mutat la 'Excursie Transfagarasan'

ionescunic
    [12.09.10 08:06:25]

Bune informatiile, zona e foarte frumoasa si o vizitez destul de des, poate mai tragem o fuga macar pana la cabana/hotel Capra, in functie si de vreme.

Uzual de craciun, daca suntem la munte pe valea Prahovei, dam o fuga pana la Balea pentru a vedea hotelul de gheata si zona plina de zapada de 3-4 m inaltime, e superb, insa vremea e foarte schimbatoare acolo sus, de 3-4 ori nu am vazut nimic la Balea din cauza cetii dese si a ploii.

Prima data cand am fost la Balea in copilarie, lacul era inghetat, am revenit in 2002 si era ceata atat de deasa ca nu se vedea la mai mult de 10m desi jos erau 30 de grade. In acelasi an am luat cateva nopti de cazare la Balea Cascada si am prins si vreme buna, totul e sa ai rabdare sau sa ai noroc.

Oricum cele mai bune luni de vizitat Balea sunt iulie si august, nu prea dai gres, in rest e cu risc maxim. Eu am fost si de 1 mai si in decembrie, totul e foarte frumos dar zapada acopera totul in jur.

motanu_rau*AUTOR REVIEW
    [14.09.10 20:15:12]

Referitor la prima intrebare, ne-am mai oprit pe traseu, nu am mers intins...

Din pacate cele doua zile nu mi-au permis sa colind mai departe de Vanat (o) area lui Buteanu si jos pana la Lacul Capra. Putin dar bun...

Intoarcerea a fost prin Curtea de Arges, Campulung, Bran, Brasov, adica mai toata ziua a doua, cu o oprire mai lunga la Barajul Vidraru, Manastirea Arges si Biserica Episcopala.

Privind gradul de civilizatie intalnit, mi-am propus sa am un minim contact cu cei care nu impartasesc aceleasi "valori civice montane" cu mine (curatenie, vorbit cu voce joasa sa fii auzit doar de cei interesati de ce spui, etc).

corinutza, motanu_rau*, TORA INGRID
    Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Transfăgărășan: