ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 07.09.10
SEP-2008

O luna de miere minunata

Desi am pornit-o putin cu stangul - s-a anulat charter-ul cu o saptamana inainte de nunta si de sejur (compania aeriana a dat faliment), si noi optasem initial pt Hotelul Las Palmeras din Playa de las Americas (dupa care inca mai suspin), am ajuns intr-un final aici, la Hotelul Gala, dupa un zbor destul de lungut dar placut.

La receptie ni s-au luat pasapoartele si urma ca dupa ora 12 sa ni se faca cazarile, deoarece ajunsesem cam dimineata. O parte din grupul care a fost cazat aici au luat si micul dejun (am aflat mai tarziu, dupa ce ne-am imprietenit vreo 3 cupluri, toate in luna de miere), noi insa am inspectat putin imprejurimile si plaja.

Hotelul se afla cam la maxim 5 minute de mers pe jos de plaja, insa mai au o iesire prin hotel, spre plaja, de caream aaflat mai tarziu. Plaja cu nisip negru frige cand soarele incepe sa il incalzeasca si e musai sa ai papuci pe plaja ca altfel de frigi. Intrarea in apa e lina, insa valurile, o nebunie... mie imi placeau ca erau mari si era ceva mai altfel decat in alte parti unde am mai fost. Pe plaja erau multe barulete de unde puteai sa iti iei ceva de baut, insa noi luam de la magazinele care erau in drum spre plaja pt ca le gaseam mult mai ieftine.

Hotelul arata f bine in interior, multa verdeata peste tot, plante curgatoare, chiar si cate 2-3 etaje. In hol gasesti si calculatoare, nu mai retin exact, parca vreo 3-4 la numar, unde puteai intra gratuit pe net. Hotelul are 2-3 nivele deasupra, care au camere cu vedere la strada si/sau ocean si la piscina, si alte 2-3 nivele, pe partea cealalta care au vedere la o gradina din spate si la hotelul de langa. Toate camerele au balcon. camerele sunt spatioase, cu o baie nici prea mica darnici mare, si un balcon ceva mai micut. Barul era mereu plin, insa daca se consuma ceva trebuia sa platesti.

Bucataria mare, cu o varietate f mare de feluri de mancare, iar bauturile contra-cost. Ce nu m-a incantat asa mult e ca nu aveau fructe asa frumoase: mereu banane mult prea coapte, si apoi ceva mere, portocale parca si inca un tip sau doua de fructe.

Picine erau 3 la numar, una mica pt copii mici, una ceva mai mare, impartita in 2, unde crestea apa de la glezna si pana la 1,40 parca, si una de 2 m. De pe partea unde etajele erau sub nivelul receptiei (unde am stat si noi), de pe acoperis, se vedeau muntii si oceanul, era o priveliste f frumoasa.

Per ansamlu a fost f frumos.

Trimis de Yonyka in 09.09.10 15:16:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona - Costa Brava, Costa Maresme, Costa Daurada

VIZUALIZĂRI: 3612 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Yonyka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In unele locuri mai era si piatra vulcanica, insa plaja era curata, cu nisip fin dar negru
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)

Alina Morar
    [09.09.10 15:31:34]

Bun venit pe seit!

Asteptam si alte review-uri, cel putin eu astept sa mai scrii. Vad ca ai mai fost in Spania si in alte locuri.

[09.09.10 15:34:34]

da, am fost in Spania in mai multe locuri, dar in urma cu vreo 5-6 ani, si nu as putea sa dau asa multe detalii, doar poate mai in mare.

Alina Morar
    [09.09.10 15:44:53]

Nici eu nu am dat detalii prea multe. In 2006, am fost si eu, in luna de miere, in Spania, nasii ne-au plimbat prin cateva locuri si am stat cateva nopti pe Costa Dorada, la Salou.

Ce parere ti-au facut celelalte zone, celelalte coaste?

Mie mi s-au parut cele mai frumoase plaje.

Oricum, detaliile despre preturi nu mai corespund si sunt sigura ca nu-ti mai amintesti. Dar ce ati vizitat, pe unde ati umblat?

Uite, de exemplu, eu am fost la Portaventura, unde vreau sa mai merg, doar sa creasca putin copilul, sa se poata bucura si el de acel loc superb.

In concluzie, pe mine, de exemplu, ma intereseaza cum e si in celelalte statiuni. Pentru cand voi mai merge.

[09.09.10 18:16:34]

Am sa incerc sa scriu si despre partea continentala a Spaniei.

Despre Port aventura asa e, e f frumos si se merita sa duci un copil acolo, dar sa fie ceva mai mare - si noi avem o fetita insa are abia 1 an, sa mai creasca si vrem sa o ducem si pe ea pe unde am mai fost sau nu numai.

Si in Tenerife era un parc cu diverse chestii pt copii, insa nu am fost, poate daca ne vom intoarce vreodata, o sa vizitam si ce nu am vizitat acum 2 ani.

Am fost doar in croaziera sa vedem delfinii si balenele (imi pare rau ca ne-a prins vraja apei pe vapor si am uitat sa mergem in cala sa vedem prin peretii de sticla al vaporasului balenele si delfinii) - si am prins una din cele 2 zile cu ploaie din an, am fost in capitala, am fost la seara cu specific, nu de la hotel, e undeva amenajat si se tine un spectacol printi care se bat pt mana unei printese, se ia si masa.

fluturas1*
    [09.09.10 21:09:07]

Interesanta descrierea pe care ai facut-o, dacă ne poti da si detalii referitoare la pretul pe care l-ai platit, ar fi foarte bine.

[09.09.10 22:09:09]

Pot sa va dau pretul, insa e de acum 2 ani -acum am dat si eu de acest forum si m-am inscris. Pe bilet Bucuresti-Tenerife si cazare la Hotel Gala cu DP, transfer aeroport-hotel-aeroport am dat in jur de 1700 euro parca. Am ales un hotel cu DP deoarece am zis ca aproape zilnic vom merge in optionale si pranzul il vom pierde

Alina Morar, fluturas1*, Yonyka
    Alte impresii din această RUBRICĂGala Hotel [Playa de las Americas]: