ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2010
DIN: Romania
ÎNSCRIS: 03.06.08
AUG-2010

Placut

Anul acesta am ajuns iar in Bulgaria.

resort/general:

- construit cu bun-gust, aerisit, pozitie excelenta langa/pe plaja

- piscinele de adulti micute, dar suficiente, f curate (filtrare continua a apei, aspirau nispul in fiecare zi)

- piscinile de copii idem, cu apa mai calda

- tenta balcanica :) un dus de la piscine a curs vizibil toate cele 2 saptamani cat am stat... de facea o balta pe gresie chiar langa piscina copiilor si acestia tot alunecau... incredibil ca nimeni din conducere n-a vazut aceasta... si nu s-a remediat stricaciunea

- dar daca reclamai ceva se rezolva (microunde stricat, nu se mai inchidea usa de la balcon)

- cu parcarea au fost probleme... cu toate ca atat pe site-ul agentiei prin care am rezervat, cat si pe vouchere scria ca parcarea este inclusa (subterana sau supraterana) a tb facut un mic scandal pan ce s-a primit tablia buclucasa

- internetul wireless (40 leva pt o saptamana/60 leva pt 2 saptamani) nu prea facea fata, in primele zile n-a mers deloc, dupa reclamatie au venit cu un cablu de camera si apoi incet, incet si-a mai dat drumul si cel wireless... mai ales dupa ce au mai plecat turistii

- comisionul la retragere numerar din atm-ul de la receptie era 8%

- comisionul la exchange era "numai" 5%

- ce consumai la bar/restaurantele/diversele (mini-golf) din resort puteai trece pe camera si le plateai la final direct cu cardul

apartament:

- la receptie s-au miscat repede, am ajuns in jur de orele 15, dar curatenia inca nu era gata... a durat pana spre orele 16

- maaare, cu 2 dormitoare si 2 bai, frumos mobilat, spatios, cu o terasa mare si-o minunata panorama asupra marii

- bucataria suficient de bine utilata, frigider mare

- canapeaua din living patata si murdara

- erau zone din camera unde nu ajunse demult aspiratorul sau mopul (paienjeni)

- au schimbat asternuturile de 2 ori/saptamana, prospoapele de cate ori doreai

- in 2 saptamani nu au spalat o data chiuvetele din baie! , in wc au aruncat de 2 ori cu-un zmac albastru, au dat cu mopul pe ici pe colo de 2 ori... si asta pt c-am mai reclamat

- pana la reclamat am incercat sa fim atenti cu camerista, care primea atentia dar se tot justifica ca n-are timp, ca este f ocupata, etc.

- era un aspirator mic in apartament, detergent de vase si burete (posibil mostenite, laveta am cumparat noi)

- am ramas de 2 ori pe dinafara... se tot strica cititorul de card de la usa... a durat ceva reparatia; noroc c-am putut sta la prieteni si n-am asteptat cu copiii pe hol

mancarea:

- am luat demipensiune "la cantina" cum ii ziceam noi, o alegere buna, scapat de batai de cap

- mancarea de dimineata cam aceeasi, dar aveai de unde alege (un singur fel de cascaval... de abia in a 2a saptamana a mai aparut un cascaval afumat, cam aceleasi mezeluri, o branza buna, pate, placintele, rosii cam proaste si castraveti, omleta, ochiuri cu branza, oua fierte, cereale, paste, iaurt simplu si cu fructe, prajituri si kek, cafea, lapte, ceai, croissantele si cornurile nu cine stie ce)

- mancarea de seara era diversificata, bauturile nu erau incluse

- reciclarea asa si asa

- fructele erau mai mult banane si portocale cam proaste (! ??) banuiesc ca fiind cele mai ieftine, mai aduceau si pepene, struguri, prune care se terminau extrem de repede

- prajiturile asa si asa, unele bunicele

- inghetata colorata in fiecare seara spre deliciul copiilor

- de pranz am mancat si la Tropikana (barul de langa plaja, unde aveau pizza, salate, sanvichuri) si la restaurantul principal (Paralia, de langa receptie - meniul pt pranz destul de limitat, dar de o clasa net superioara celei de la "cantina" - mai ales pastele si deserturile, un parfait si o inghetata yamy)

- am mai mancat si in Obzor, mai ieftin si tare gustos

plaja si marea:

- privelistea frumoasa, aveai unde sa te plimbi

- plaja faina si aerisita, destul de curata... numai ca erau chistoace si tot gaseam cioburi (am reclamat si aceasta... cica plaja nu era in administratia lor)

- un sezlong 6 leva/zi, o umbrela idem... poti sta si pe cearceaf si cu umbrela proprie

- marea f curata, intrarea in apa in panta si cam abrupta in afara de o anumita zona unde se adunau cei cu copii mici

pt copii:

- piscinele ok

- 2 locuri de joaca, unul necesita mici reparatii

- film de animatie in fiecare zi

- mini-disco pe plaja

- mini-club - se jucau cu animatorii si in aer liber si in incinta clubului

animatie:

- aproape in fiecare zi show

- mai erau si alte activitati, n-am participat

alte observatii:

- se pot face excursii faine... la Nessebar, Sozopol, Varna (delfinariu)

- la singurul magazin din resort ramas (al 2lea era desfiintat) puteai gasi cate ceva de mancare, bauturi, cosmeticale, etc.

- apa minerala carbogazoasa e un fel de sifon

- anul acesta mult prea multi romani galagiosi...

Trimis de rux in 09.09.10 13:50:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rux); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

mihaelacazacu
    [09.09.10 18:51:20]

Un review bun, complet,util, la obiect. Puncte!!!

fluturas1*
    [09.09.10 20:59:58]

Un reviw destul de intresant, citit cu placere si interes de mine, de accea ai obtinut de la mine 400 PMA, ce te ajuta sa iei superbonusul.

cris1982
    [10.09.10 22:52:51]

foarte complet review, ai atins puctual toate aspectele care ne intereseaza

bravo!

cris1982, fluturas1*, mihaelacazacu