ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2010
ÎNSCRIS: 13.04.09
AUG-2010

Europark Fundata

Mai intai as vrea sa scriu cateva lucruri pe care le-am aflat de la un localnic si anume ca Fundata este situata la cea mai inalta altitudine din tara-1360 de metri. Este strajuita de muntii Bucegi si muntii Piatra Craiului, este localitatea unde a murit primul roman din primul razboi mondial pentru ca era impartita in doua de granita dintre Imperiul Habsburgic si Tarile romane. In Fundata este cel mai pur aer din Romania.

Astea fiind zise e cazul sa trec putin la descrierea pensiunii, Este situata intr-un cadru natural de exceptie, camerele sunt mari cu dotari moderne - lcd si dvd si cu balcon; pentru relaxare exista teren de fotbal sintetic, de tenis de camp, masa de ping pong, sala de fitness, masa de biliard, terasa acoperita, 4 foisoare, piscina care acum e in constructie.

Pana aici toate sunt la superlativ acum incep cu ce nu ne-a placut si anume; piscina fiind in constructie era f. mult zgomot si f. mult praf, atitudinea patronului fata de niste copii care erau in cantonament si carora le-a vb. f. urat atat lor, cat si antrenorilor fara sa tina cont de turisti care ne uitam cu totii la el f. mirati, modul de a ne impune ce sa mancam in conditiile in care nu exista un meniu, noi avand demipensiune. Ce-i drept ce am mancat a fost totul f. proaspat; oua, lapte, branza in coaja, pastrav. Recomand daca ajungeti pe acolo papanasii cu dulceata de coacaze.

Ca excursii am fost la Bran, Pestera Dambovicioara, Moeciu, cu masina, iar pe jos am fost la Cheile Gradistei Fundata - este un traseu cam de 1ora si 20 de minute, unde cand se ajunge pe platou sus este un o panorama incantatoare a muntilor Bucegi si Piatra Craiului.

Am mai fost si la Fundatica - din spusele localnicilor este un catun cu cateva case.

De la pensiune mai exista posibilitatea inchirierii de atv-uri.

Recomand aceasta zona persoanelor care vor sa se relaxeze. Noi am mai fost la aceasta pensiune la inceputul anului pe la sf. lunii februarie si toate zilele le-am prins cu ceata iar acum cand am revenit toate zilele au fost cu soare si am putut vedea peisajele incantatoare pe care le ofera aceasta zona.

Trimis de celeste in 08.09.10 18:33:15

VIZUALIZĂRI: 5180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (celeste); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

fluturas1*
[08.09.10 22:50:57]

As fi curioasa sa aflu cat costa cazarea la o pensiune de cinci stele.

[08.09.10 22:57:25]

Cand am fost in februarie ne-a costat de vineri de la pranz pana duminica 880ron all-inclusive, iar acum 200ron pe zi cu demipensiune cu acces la absolut tot. (sala de fitness, terenuri, biliard, ping pong etc).

anadragusin
[09.09.10 08:35:20]

Eu stiam ca Ranca este la cea mai inalta altitudine din tara/1650m. O locatie de tinut minte.

[09.09.10 08:52:16]

Din cate stiu eu Ranca nu are statut de localitate .

bessondm
[09.09.10 09:28:21]

Asta cu aerul cel mai curat (sau pur) tine-un pic si de patriotismul local.. Acelasi lucru il vei auzi si la Herculane, si la Stana de Vale, Tusnad sau Vatra Dornei etc. Oricum, zona superba, intr-adevar.

recul*
[09.09.10 09:57:50]

In Fundata este cel mai pur aer din Romania

negativ! cel mai curat aer din tara se respira in zona carpatilor de curbura! uite aici http: //ro. greenmedia. md/aerul-cel-mai-curat-din-toata-romania-se-respira-in-secuime-270. html

dartax
[09.09.10 10:02:29]

adresa corecta, se pare ca Praidul este alesul; eu stiam ca cel mai curat aer il disputa Stana de Vale si Obarsia Lotrului ...

[09.09.10 10:23:26]

Am scris si eu ce mi-a zis acel localnic, asa si la Baile Herculane , se respira aer ionizat comparabil cu cel de la cascada Niagara Una peste alta ne-a placut f. mult zona pt. ca nu este aglomeratie ca la Moeciu sau Bran si poti sa spui ca te relaxezi cu adevarat.

chelie_d
[09.09.10 14:46:47]

@recul, pai si in ecoul de aici: click aici

ai spus ca

si inca ceva ce nu stie prea multa lume: aerul din zona Siriu - Varlaam - Gura Teghii este cel mai curat aer din tara.

, iar pe site-ul care l-ai pus scrie de judetele Harghita si Covasna, nicidecum Buzau

pana la urma unde e aerul cel mai pur??? ...

recul*
[09.09.10 17:13:09]

@chelie d

in primul rand sunt multumit de faptul ca ma citesti, si chiar nu glumesc!

in al doilea rand, desi nu pot sa aduc argumente scrise, asa e, cum am spus in review-ul despre muntii Buzaului. de altfel daca studiezi o harta a zonei vei vedea ca de la Varlaam, jud Buzau, pana la Comandau, jud Covasna sunt cam 30 de km...

e posibil si ca informatiile pe care le am eu, culese chiar din zona mai sus mentionata, sa nu fie tocmai corecte, si atunci dam crezare netului! dar mai bine te invit in zona sa verifici, merge?

chelie_d
[10.09.10 09:48:48]

@recul

probabil in viitor(mai apropiat sau mai indepartat)o sa ajung si prin zona aceea,momentan anul acesta s-au cam terminat banii de "distractie"

dar,daca aerul este asa pur/curat cum spui tu,nu cred ca o sa-mi faca bine(eu sunt obisnuit cu poluarea din Bucuresti )

vacante placute...............

RobertCodescu
[05.10.10 19:14:45]

Mai aveţi puţin vă luaţi la bătaie de la... aer!!! Chiar dacă se ştie şi e unanim recunoscut că cel mai curat aer este la... PLOIEŞTI!!! Tocmai de aceea ai 400 PMA pentru review. FELICITĂRI!

[05.10.10 21:45:26]

Iti multumesc frumos Robert, dar sa stii ca nu se ia nimeni la bataie.

raoulp55
[07.12.10 16:32:17]

Ce simpatica esti... te iei dupa ce iti spun localnicii???

Stai sa-ti vand eu cateva gogosi de localnic.

Bucurestiul este cea mai veche capitala a Miticilor, are paisprezece milioane de suflete, fara periferii, are cea mai lunga linie de centura pe care se afla cele mai blonde si cuminti fetite din Europa... Nu vreau sa atasez poze... Nu este o ora potrivita...

anadragusin, bessondm, celeste, chelie_d, dartax, fluturas1*, raoulp55, recul*
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Turistic Euro Park: