ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2010
ÎNSCRIS: 04.08.10
JUL-2009

Antalya, o vacanta reusita

Anul trecut sotul, a vrut sa-mi faca o surpriza si cu cateva zile inainte de sfarsitul lunii iulie ma anunta ca facem o excursie de o saptamana Antalia-Istambul. Nici nu am apucat sa ma desmeticesc si ma trezec cazata la hotel Aspen in Antalia. Fiind totul programat in fuga nu am apucat sa ne luam ceva informatii, dar o data ajunsi in aeroportul din Antalya, am simtit incarcatura istoriei din partea veche a orasului si mirosul de constructii recent terminate sau in curs, din orasul nou, unde luau amploare din ce in ce mai mult.

Atmosfera este similara tuturor tarmurilor mediteraneene: muntii Taurus se apleaca bland catre mare, lasand oamenilor plaja drept tribut. Orasul Antalya nu face nota discordanta, chiar daca si-a croit bulevardele printre palmieri, iar vegetatia, specifica zonei umede si insorite, a facut loc nenumaratelor hoteluri, mult mai civilizate decat si-ar imagina orice receptioner de la marea Neagra.

Orasul vechi, concentrat in jurul cartierului Kaleici, e locul perfect pentru targuieli prin pravaliile impovarate de timp si imprastiate de-a lungul stradutelor inguste. Antalya este ruinele trecutului care se gasesc pretutindeni, in Antalya sau in afara ei, emanand forta unei remarcabile mosteniri istorice si culturale.

Antalya este cel mai mare oraş de pe coasta mediteraneană şi o staţiune deschisă pe tot parcursul anului. Oferă peste 200 km de plaje, golfuleţe, văi, peşteri, păduri, cascade, toate aşteptând să fie descoperite. Antalya este, de asemenea, unul dintre acele rare locuri în lume unde, în aceeaşi zi poţi să faci schi dimineaţa şi să te bucuri de soare pe plajă, după amiaza. Ca multe alte orase din Turcia, Antalya dateaza din perioadele greaca si romana, si puteti vizita mai multe situri arheologice ce stau marturie acestui fapt. Citadela otomana Kale este cea mai frumoasa parte a orasului Antalya, alaturi de alei inguste, case vechi din lemn, arcade din piatra si gradini private.

Vechiul port (Yat Limani) este acum un port de ambarcatii cu iahturi moderne si locuri dragute unde poti lua cina privind spre mare. Combinand istoria, cultura cu superbele peisaje si cu nenumaratele modalitati de a te distra, Antalya este de drept numita capitala turismului din Turcia... Portul Vechi al Antalyei este un loc de intalnire preferat de localnici si vizitatori, fiind si un reper in cutreierarea orasului. Zona este intesata de hoteluri, magazine si restaurante. Deasupra portului, pe o stanca, se afla Citadela recent restaurata. Turnul Rosu sau Hidirlik Kulesi dateaza din secolul II si domina faleza, oferind privelisti panoramice asupra marii.

Alegerea hotelului a fost mai mult decat inspirata, se situeaza in partea veche a orasului, la 10 minute de plaja, la 15 minute de portul vechi si 25 minute de central comercial.

Stradutele sunt inguste, pavate cu piatra cubica, cu case frumoase si bine intretinute, si o vegetatie splendida. Pentru ca sederea noasta era de numai 4 zile, am hotarat sa parcurgem intreg orasul pe jos, si nu a fost o alegere proasta. Am vizitat plaja si portul de unde se organizeaza multe excursii de o zi in jurul statiunii si in intreaga regiune Antalya. Preturile variaza de la 20-50 euro de persoana, masa de pranz inclusa si dureaza o zi intreaga. Vizitati orasele antice Aspendos, Perge, Phaselis, Manavgat, Side si Termessos - aflate la o distanta de 50 km. Amfiteatrul Aspendos este cel mai mare si cel mai bine conservat. In fiecare vara au loc aici festivaluri de muzica, capacitatea amfiteatrului fiind de peste 20.000 de persoane.

Antalya inseamna mult mai mult - scufundari, navigatie, zboruri cu parapanta, catarari montane, navigare cu pluta, trasee turistice si multe altele. In lunile iunie-iulie aveti ocazia sa inotati in mare dimineata, dupa-amiaza sa schiati la Saklikent (la Bakirtepe), iar noaptea sa vizitati observatorul TUBITAK pentru a privi cerul instelat.

Datorita faptului ca Antalya este un centru turistic, infrastructura este de calitate si sunt multe restaurante, magazine si discoteci ce stau la dispozitia turistilor. Pe timpul verii au loc multe festivitati si concerte in portul Antalya. Atractiile istorice ale statiunii Antalya sunt centrul istoric Kaleiçi, (o plimbare prin Marele Bazar din Antalya este o experienta, pe care nu trebuie sa o ratati, ca de aftfel toate stradutele au mici buticuri cu suveniruri, de la bijuterii din aur sau argint, decoratiuni, panze, mici obiecte tradionale... Daca vreti sa va incercati abilitatile in negociere, atunci aici trebuie sa veniti), zidurile orasului, turnul Hıdırlık, Poarta lui Hadrian, (sau Hadrian Kapisi se afla in partea de est a orasului vechi Antalya si face parte din zidul antic ce dateaza din perioadele romana si elena. Poarta lui Hadrian a fost consturita in onoarea Imparatului Hadrian, cu ocazia vizitei sale din 130 e. n. Poarta este facuta din marmura, are trei arcade si este flancata de doua turnuri.) Turnul cu Ceas, Minaretul Kesik si Minaretul Yivli.

Vizitarea centrului istoric ne dus cu mintea la vremuri demult apuse, la

Provincia Antalya se intinde de-a lungul tarmului mediteraneean si cuprinde 657 km de plaja, porturi si ruine ale oraselor antice. Atractiile naturale ale provinciei Antalya includ: cascada Manavgat, cascada Kursunlu, cascada Duden, barajul Oymapinar, canionul Köprülü, canionul Saklıkent, padurea de pin Düzler, statiunea de schi Saklikent si Chimera, precum si parcurile nationale Koprulu, Termessos si Olympos.

Orasul Myra are un trecut destul de tumultos, cazut prada atacurilor romane, elene si arabe, oras situat intre Finike si Kas, la 30 km de Antalya, fosta capitala a Uniunii Lyciene si unul dintre cele sase mai importante orase lyciene - inca din Evul Mediu, In timp ce izvoarele scrise disponibile au plasat inceputurile Myrei inca din secolul intai inainte de Hristos, deosebitele relicve arheologice scoase la lumina (monede si impresionante morminte sculptate in munte ce se aseamana cu niste bordeie sapate in peretele stancii) sunt dovada faptului ca orasul si-a inceput existenta mai tarziu in istorie, incepand cu sfarsitul secolului a patrulea si inceputul secolului al cincelea, inainte de Hristos. Renumit pentru impresionanta si foarte bine conservata colectie lyciana de morminte sapate in stanca, ori pentru amfiteatrul impozant ce dateaza din secolul al doilea, la inceputuri, prosperul oras al Myrei se gasea asezat pe o colina pentru ca mai tarziu sa se intinda catre poalele dealului, lucru care, pe de o parte a ajutat la imbunatatirea comertului maritim, iar, pe de alta a atras dupa sine raidurile piratilor care amenintau sa lase orasul parasit.

Datind inca din secolul al cincilea inainte de Hristos, Aspendos este fost oras Pamphylian ce se gaseste astazi la 50km de Antalya, pe autostrada Antalya-Anlaya, chiar dupa Serik. Urme ale culturii romane mai pot fi vazute si astazi, mai ales in ramasitele basilicii sau in ruinele apeductului ce masoara 10m lungime, strabatand Anatolia, de-a lungul orasului Aspendos; ori in arhitectura bine cunoscutului amfiteatru din secolul doi dupa Hristos, fost caravanserai folosit de turcii Seljuk si actuala scena de spectacol pentru cantaretii si dansatorii de opera deopotriva. In apropierea scenei, usita unei camere marunte ascunde un muzeu aparent neinsemnat, unde mai pot fi vazute si astazi masti si bilete din argila pastrate inca de la inceputurile teatrului. O colectie completa de alte numeroase artefacte si simboluri au fost de asemenea pastrate in camera muzeului.

Totusi, timpul pare sa fi stat in loc in Aspendos, si astfel, datorita arhitecturii rezistente si bine pastrate a amfiteatrului, precum si acusticii perfecte, coridoarelor neatinse de timp si decoratiilor scenice aproape intacte, astazi inca se tin aici spectacole si festivaluri ce au un succes rasunator, ceea ce reiese si din masele mari de oameni (in jur de cincisprezece mii) care revin mereu aici.

Fiind timpul atat de scurt si ramanand atatea de vizitat am hotarat ca anul acesta sa mai acordam o sansa Antalyei, sa profitam de ospitalitatea si caldura acestui oras. Fiecare straduta are un iz de istorie, fiecare coltisor geme de povesti nespuse, fiecare magazin are faima si renumele lui fiind un business de familie. Cu siguranta ne vom intoarce...

Urmatorul review va fi continuarea vacantei in Istambul.

Trimis de irinagh in 06.09.10 22:05:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4826 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irinagh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Aspen 4 stele- Antalya

[06.09.10 22:59:32]

citind aceste randuri mi-au venit in minte franturi despre toate imaginile minunate cunoscute despre Turcia, sper ca muzica sa va faca sa va imaginati ametitorul dans al dervisilor cu acele robe infoiate de uimitoarele rotatii ale dansului lor, in umbra muntilor Taurus, undeva pe tarmul mediteranei in locatiile descrise atat de inspirat de catre @irinagh!

balasa violeta
[06.09.10 23:37:27]

Mi-a placut foarte mult acest review !

Interesant, multe lucruri am aflat de la dumneavoastra si cred ca-mi vor fi utile.

Am votat cu mare placere !

O seara buna !

[07.09.10 11:54:58]

mutat la "De vazut/vizitat in Antalya", sectiune in care pastram review-urile "de calatorie" despre Antalya.

biancuta
[07.09.10 15:19:33]

Mi-a placut acest review, foarte multe detalii utile! Am vazut si eu o mica parte din Antalya prin randurile tale! Felicitari pentru prezentare!

balasa violeta, biancuta, irinagh
Alte impresii din această RUBRICĂDe văzut / vizitat în regiunea Antalya: