ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2010
DIN: Rm Valcea
ÎNSCRIS: 23.12.09
SEP-2010

Scarisoara intre sublim si dezamagire

Hello all,

Avid fiind de cunoasterea monumentelor naturale si nu numai de pe meleaguri romanesti, ce i drept 90% lasate in paragina, am ajuns si la Scarisoara.

Nu mai repet traseul, spun pe scurt: pe drumul de la Zlatna spre Stei, prin apuseni, in comuna Garda este o intersectie, o piata ambulanta unde sunt si indicatoare cu care te anunta ca in dreapta este pestera ghetarul de la scarisoara si pestera lui Ionele.

Buuun, am facut dreapta acolo, drumul e asfaltat vreun km si pe urma este drum de tara. Simplu, se face o parcare pe stanga unde ti poti lasa masina si poti urca fie pedestrian fie cu vreun caraus. Am oprit scurt la o gura de aer, intreb niste flacai pe unde e drumul la pestera, imi indica, ok. Cum erau carausi in zona ii intreb cat face sa ma duca pana acolo pt ca era deja dupa amiaza, de urcat atatia km pe jos nici nu se punea problema si sincer nu cred ca se merita.

Imi spune 1 mil jumate, n am zis nimic, pe urma vad si mijlocul de transport, o dacie 1300 rosie, harbuita vai de mama ei. Mi am zis ca daca masina aia urca pana acolo eu cu loganul meu n o sa am probleme. Zis si facut, i am lasat, ma urc in masina si o iau la drum. Ce i drept, prost drumul, foarte prost, trebuie si putina dibacie sa abordezi niste urcusuri si niste noroaie insa nu e nimic de speriat. Daca ai vreo alta masina cu jante de 19 si mai stiu eu ce cauciucuri, las o acolo jos. Dupa o indelunga urcare am ajuns in locul cu pricina. Este o mica intesectie cu niste pravalii cu placinte, bar, etc, am facut stanga acolo chiar spre pestera, cum drumul este ingust am gasit undeva un loc langa o cladire in constructie si am lasat masina.

Vine o fata la fusta mini, moata, frumoasa foc si imi cere 5 lei taxa de parcare. Culmea!!! in varful muntelui taxa de parcare. Dupa ce i zic ca ar trebui sa ma plateasca ea ca am urcat pana acolo, sa mi faca cinste si cu o placinta ii dau banii si ii cer bon. Nu se poate spune ea, este proprietatea particulara si cu asta basta. Bine, domnu Boc nu stie ca acolo se face evaziune fiscala.

Si aici vreau sa ajung. Nu e vorba de cei 5 lei, e vorba de atitudinea pur romaneasca, cea care promoveaza turismul peste tot in tara asta.

Ajung la pestera, se mai merge vreo 10 min de acolo, si pana sa iasa grupul care era deja in pestera mai stau de vorba cu baietii de la intrare. Printre altele, cum a fost drumul, etc... La care le raspund ca ok, doar ca mi se pare aiurea ca in varfu ala de deal sa ti mai ceara cineva 5 lei pt parcare. La care ei au facut niste ochi mari si ma intreaba: si le ai dat? Am zis da. S au luminat la fata.

Dar de ce? Zic eu... si mi au explicat ca de fapt fata este pusa la inaintare sa ceara bani oamenilor pt "interlopii de garda de sus". daca nu platesti 5 lei, in timp ce tu esti in pestera si te minunezi de ce frumuseti a lasat domnu pe meleagurile mioritice, baietii iti taie cauciucurile. Si astfel apelezi cu incredere la ei, platesti 150 de lei urcare, coborare cu masina lor + reparatia cauciucurilor la un service, bineinteles, aggreat de dumnealor pe undeva la drumul principal.

Terifiant!!! Imagina ti va cata nesimtire si bataie de joc.

Bineinteles, dupa cele aflate, la coborare am mai stat la o placinta acolo; apropo, sunt bune nu extraordinare, si i am filat si pe baietii cu pricina.

Sa revenim la pestera. Intrarea e ok, 7 lei parca. Este un ghid care coboara cu voi in pestera. Dureaza vreo 40 de min, 15 coborarea, 15 urcarea si 10 in pestera. DE ce? Pt ca este friiiig. ATentie, nu e gluma, deasupra sunt 30 de grade si in gaura aia acolo -2°C. Desi m am imbracat binisor, mi a inghetat sufletul pana sa coboare toti de pe scara si sa se adune la povestiti adevarate cu ghidul de scarisoara. Este amenajata frumos, cu un "ponton" de plimbare. Scara de acces e cam ciudata, mai ales ultima portiune unde treptele sunt mai inclinate, balustrada e de fier asa ca iti ingheata mana de zici ca nu e adevarat. Mai rau e sa fi transpirat de pe traseu si sa intri la -2°C.

Ca sa concluzionez: in sine obiectivul este fenomenal, nota 100, adevarat monument al naturii. Intrarea este ok, ghidul iti explica suficient cat trebuie sa sti, poti lua si pliante. Accesul este un pic greoi, scara e de fier, ultima parte este cea mai nasoala. Poti aluneca foarte usor mai ales in ultima portiune.

Pacat ca de drum nu se intereseaa nimeni. Mare pacat. Este foarte prost, ar merita cel putin pietruit si nivelat. Am ramas uimit de cati straini am vazut acolo, fie pe jos fie in masini de teren.

Daca sunteti in zona este neaparat necesar sa vedeti ghetarul doar ca tineti cont de cum ajungeti acolo. Pe jos nu prea se merita ca sunt 7 km de urcat, cu masina drumul e prost. Si luati haine groase la voi.

Numai bine si tineti cont de sfaturile mele.

Trimis de gigioc in 06.09.10 13:39:04

VIZUALIZĂRI: 4971 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gigioc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 sub stanca aceasta este pestera.

bessondm
[06.09.10 13:48:53]

Merita sa faci drumul si pe jos, sa stii, numai ca pe alt traseu, marcat, cel mal fain e prin Cheile Ordancusei; i-am vazut si eu pe cetatenii aia cu taximetria la negru, dar la munte nu-i platesc sa stiu de bine ca merg 100 de km!...

Asta-i vina primariei locale, ca nu e-n stare sa organizeze ea transportul la Scarisoara, cu un tractoras macar, in detrimentul bisnitarilor.

La Sfantu Gheorghe, in Delta, tractorasul care merge 2,5 - 3 km din sat la plaja, apartine primariei, unde mai pui ca rup si bilete la urcare!

recul*
[06.09.10 13:58:38]

ce am citit in review-ul tau face ca degetele sa imi paralizeze pe tastatura! e clar ca nu voi merge prea curand acolo! daca asta e Romania, eu nu mai vreau sa fiu roman, asta e clar. bine ca stim sa aratam cu degetul spre bulgari.

chiar daca nu astea sunt impresiile pe care vreau sa le citesc pe AFA , punctez, mai ales pentru curajul de a spune lucrurilor pe nume. felicitari!

onlyoctavian
[06.09.10 15:23:49]

Intr-adevar toata zona intre Albac-Arieseni, parca e rupta din rai, ape repezi, pasuni si locuri de campare mirifice doar sa urci muntele la cules de afine si zmeura, iar drumul... Dn75 cand nu sunt inundatii in zona Albac e ok, iar spre P. Scarisoara sunt 2 drumuri: unul forestier si unul de "pamant", inpracticabile cand ploua... Eu am facut prostia si am urcat cu passat-ul, cand am ajuns sus im "ardea" ambreiajul si la coborare se "topisera" placutele de frana... cu o masina usoara si cu garda mai sus fara pasageri ajungi cu bine...

Ai puncte de la mine ptr parerea obiectiva.

Diaura*
[06.09.10 15:32:17]

Socanta povestea cu parcarea. Am fost si eu in 2008 si nu am avut parte de asa o aventura. Poate ca domnisoara (cu familia ei ) nu isi luase in " proprietate terenul".

danoradea
[06.09.10 16:20:29]

Am fost si noi aici in ianuarie, vezi: click aici, dar noi ne-am lasat masina in Garda, si chiar daca era luna ianuarie am mers pe jos cei 9 km care despart localitatea de pestera, ignorand ofertele de transport "privat".

Intr-adevar urcusul nu este usor si iti ia ceva timp, dar peisajul merita un asemenea efort. In alta ordine de idei, chiar daca alegeti sa urcati cu masina, nu mergeti pana in capat, e preferabil sa o lasati cu 1 kilometru inainte de pestera, de altfel in zona respectiva isi lasa destul de multi masinile, fara probleme.

In rest "dulce Romanie"...

bessondm, danoradea, Diaura*, onlyoctavian, recul*
Alte impresii din această RUBRICĂPeștera & Ghețarul Scărișoara [Ghețari]: