ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2010
ÎNSCRIS: 03.09.10
AUG-2010

M-am simtit super bine, o sa mai revin

Am fost impreuna cu prietena mea intr-un sejur la Sf. Constantin si Elena, unde sincer am ramas impresionat de statiune, foarte aerisita si cu multe gradini, si ne-am cazat la Hotel Rubin, desi inainte am fost si 6 zile la Neptun - Hotel Miorita, diferenta fiind enorma!!!

In primul rand, as dori sa precizez ca acum un an de zile am fost la Hotelul Elena din Nisipurile de Aur si acolo mi s-au furat circa 50 Euro din camera iar la Rubin de fiecare data cand ieseam afara din camera puneam pe manerul usii semnul cu NU DERANJATI si nu intra absolut nimeni in camera.

Pentru userul Petre3, ii zic ca trebuia sa se gandeasca sa nu tina bani in camera, poti sa ii lasi la receptie in seif.

Puncte tari:

-PARCAREA, la complexul Grand Hotel Varna sunt bariere la intrare si iesire, si poti parca unde vrei tu in interior, eu am avut noroc ca am gasit un loc exact in fata hotelului si am lasat masina acolo tot sejururl. Per total sunt cam 50-70 de locuri de parcare in jurul hotelului si cand ma uitam pe geam, mai tot timpul vedeam locuri vacante

-MANCAREA, multa rau de tot, aveai sa tot bagi in tine, poate nu era asa de diversificata dar aveai gratar afara si pe plaja era Burger Bar unde puteai sa iti iei hamburgeri si cartofi prajiti (gen Spring Time). Daca nu erai pretentios, mancai super bine

- BAUTURA, in afara de sticlele de import, puteai sa bei oricat si in orice combinatii, daca le cereai la barmani 5 cocktail-uri, atatea iti facea si nu comenta de loc. Erau baruri pe plaja, 2 la restaurant, la etajul 1 al hotelului, si la subsol unde gaseai o masa de biliard si una de ping pong. Cum am zis si la mancare, daca nu esti pretentios, nu ai ce sa le reprosezi, eu unul am fost multumit.

- SERVICIILE, cu mine si cu prietena mea s-au purtat foarte frumos, orice le-am cerut, m-au servit cu zambetul pe buze. Cand am plecat am rugat un barman sa imi umple o sticla de 2 l cu suc si una de 0.5 l cu cafea, lucru care s-a intamplat fara nici o problema.

- MAREA, poate cel mai mare avantaj, la parterul hotelului (partea dinspre mare) se afla piscina foarte curata si ingrijita iar la o distanta de maxim 5-6 metri se afla plaja, curata si plina cu sezlonguri.

Cand te cazai primeai cate 2 cartele cu care iti luai zilnic cate un prosop curat pe care il lasai bine-mersi pe sezlong si nu ti-l deranja nimeni.

Punte slabe:

-Hotelul si statiunea este de familii, un cuplu tanar s-ar cam plictisi pentru ca nu sunt discoteci, cluburi, baruri...

Altceva rau sincer nu am gasit despre respectiva statiune sau hotel, mie mi-a placut foarte mult si poate in viitor ma voi intoarce.

Trimis de pavel1987 in 03.09.10 19:30:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3419 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pavel1987); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedereaa hotelului dinspre piscina\mare

fluturas1*
[04.09.10 10:59:36]

În acest moment bulgarii sunt peste noi la toate capitolele legate de turism.

[04.09.10 11:15:05]

Sa stii ca depinde mult de gusturile oamenilor si de cat de pretentios esti la mancare si bautura, eu consider ca pentru niste oameni cu o stare financiara medie care au gusturi potrivite, un sejur in Bulgaria este alegerea potrivita.

Acum 2 ani am fost la Albena, hotel COM si anul trecut la Nisipurile de Aur, hotel Elena, dar pot spune ca in acest an am fost mult mai multumit de ce am gasit aici... Nu mai e aceea aglomeratie de hoteluri si turisti, nu te mai streseaza nimeni cu invitatii la cluburi si restaurante, fara sex-shop-uri, ... nu am facut nimic altceva decat sa ma relaxez, nu m-a deranjat nimeni si mi-am incarcat bateriile pentru serviciu.

pepsi70ro
[04.09.10 11:34:50]

Bun review, felicitari, bine te-ai atasat comunitatii!

[04.09.10 18:24:42]

Multumesc frumos, este un site super util care chiar te ajuta la alegerea unei destinatii de vacanta.

Numai bine !

petre3
[05.09.10 13:21:33]

Crezi ca e normal sa tii 100 de euro si 200 leva la safe-ul hotelului si sa faci poteca sa-ti iei cate 10-20 leva zilnic sau alta suma?

Sa stii ca aceleasi sfaturi le-am primit si de la receptia hotelului, daca m-as mai duce in Bulgaria mi-as coase un buzunar(suplimentar) la slip.

[05.09.10 14:36:57]

Sincer imi pare rau pentru ce ai patit tu, eu am trait acelasi lucru acum un an la Hotel Elena din Nisipurile de Aur si stiu ce gust amar iti lasa si cat de prost de poti simti si din partea mea ai 100% dreptate, dar totusi nu cred ca e corect sa generalizam ..... stii cum e vorba aia "Paza buna inlatura pericolul rau".

Eu de fiecare data cand plecam din camera imi lasam pe usa cartonul ala cu "Do not disturb", si nimeni nu intra acolo, recunosc ca dimineata cand eram in camera, cameristele ciocaneau si ne intrebau daca dorim sa ne schimbe lenjeria, lucru care se intampla in prezenta noastra.

Poate si eu daca nu aveam intamplarea de anul trecut puteam sa trec prin acelasi necaz ca si tine, dar eu cred ca unul dintre rosturile acestui site este ca oamenii sa vada si sa bage la cap ce se poate intampla si sa nu faca aceleasi greseli.....

Numai de bine

aalinutza18
[09.09.10 15:38:22]

@pavel1987: mancarea nu e chiar asa diversificata... eu una ma cam straduiesc sa gasesc ceva sa-mi placa... gratarul se rezuma doar la carne tocata sub toate formele: mici, carnati si carne de burgeri... sincer eu propun sa incerci si 4 stele la turci si sa vezi atunci diferenta... cam de la cer la pamant.

ca sa nu zic de felul in care arata hotelul... cu indulgenta e cam de 3 stele dar complexul in care e situat e cel ma dragut din statiune

Numai bine

webmasterXY*
[10.09.10 00:44:16]

Am sters P03, era dublura P02.

[12.05.11 16:40:41]

Ma bucur ca am gasit aici impresii despre acest hotel deoarece urmeaza sa merg si eu acolo in data de 8.06.2011, citind alte impresii nu am reusit sa imi dau seama deaceea intreb: accesul este permis gratuit si la restaurantul si piscina hotelului GRAND H VARNA? ! se poate manca si acolo? am inteles ca e un complex de hoteluri.

si inca o intrebare ptr cei care au fost acolo: sunt si camrele fara vedere la mare in ceea ce priveste Rubinul? Nu de alta dar parca n-as vrea sa vad tot copaci avand in vedere ca vin de la munte. Astept un raspuns. Multumesc

[12.05.11 17:03:22]

@aalinutza18, in legatura cu carnea tocata ai perfecta dreptate, nu e asa variata si te cam saturi dupa cateva zile... anul acesta am optat pentru hotel Lonicera World (4 stele) din Antalya - Turcia si sper sa isi merite banii investiti iar ulterior iti voi spune daca diferenta este asa mare.

@pisicca, anul trecut am fost impreuna cu prietena mea la restaurantul hotelului Dolphin, care face parte si el din Complexul Grand Hotel Varna si nimeni nu ne-a intrebat nimic dar nici nu s-au uitat cu atentie la bratarile pe care le aveam la maini.

Ca o parere personala, merita sa incerci sa intri intrucat am vazut atat in restaurantul cat si la piscina hotelului Rubin persoane care locuiau la alte hoteluri din complexul Grand Hotel Varna

Singurele camere care au vedere doar spre mare sunt cele amplasate deasupra piscinei, cand depui actele poti sa le ceri acelor lucratori sa te cazezi intr-o camera din respectiva zona... recomandarea mea este ca o "mica" atentie face minuni

DoreD
[12.05.11 17:18:40]

recomandarea mea este ca o "mica" atentie face minuni

Recomandarea mea ar fi ca nimeni sa nu mai dea mici atentii pentru a beneficia de servicii mai bune, cred ca astfel de atentii sunt acceptabile doar ca mutumire pentru niste servicii deosebite deja prestate. Hai sa nu raspandim fenomenul scarbos al spagii peste tot in lume (desi cred ca deja este cam tarziu...)

Pana la urma este si logic, toata lumea va ajunge sa dea spaga, dar de ceva mai bun vor beneficia tot primii veniti, asa ca...

Eh, scuze pentru divagatie, un review bun, folositor.

[12.05.11 17:28:44]

@Pavel1987 iti multumesc. cu siguranta ca voi incerca si celelalte restaurante, am prins putin curaj he he.

voi reveni cu impresii despre acest sejur, cu atat mai mult ca e primul inafara tarii.

[12.05.11 17:31:35]

@pisicca, poate la revenirea din vacanta vei gasi putin timp sa ne impartasesti din experienta de la acest hotel, nu avem nici o impresie recenta (din acest an) iar cateva informatii noi ar prinde excelent celor care doresc sa ajunga acolo, eventual si fotografii cu ceea ce consideri interesant pentru un potential turist.

[later edit] Mi-ai luat-o inainte in ceea ce priveste postarea impresiilor, le asteptam cu cel mai mare interes. Vacanta frumoasa!

[12.05.11 19:48:29]

Multumesc! promit sa revin!

[16.05.11 11:07:04]

Am revenit cu cateva intrebari la insistenta sotului meu Imi puteti spune cate ceva despre statiune? esta o statiune animata? terase, bazaruri, sau intr-o singura ora am vizitat toata statiunea? in cazul asta ma voi plictisi ingrozitor.

iar a 2-a intrebare pe care o am... pana la nisipuri exista mijloc de transport? cat timp face si cam cat costa?

[16.05.11 17:38:48]

Intrebarea nr 1 - ca marime... as putea sa zic ca este pe un sfert o treime din Nisipurile de Aur, dar este o diferenta gigantica la concentratia hotelurilor in statiune, o sa ramai impresionata de cate gradini, iarba verde (proaspat tunsa) si aleei pentru plimbari.

Din nefericire, nu prea sunt discoteci sau locuri unde te poti distra, sunt cateva baruri si magazine in zona centrala, iar ca un punct de interes, este manastirea Sf. Constantin si Elena, dar nu poti sa intri in interior si sincer nu mi s-a parut cine stie ce.

Intrebarea nr. 2 - distanta dintre cele doua statiune este relativ mica, cred ca maxim 5-10 km, intrarea in Sf. Constantin si Elena fiind amplasata exact cum se intra in Orasul Varna (trebuie sa cobori pe sub podul de la intrare), dar sunt sigur ca sunt autobuze care te pot transporta pana in Nisipurile de Aur, ba mai mult sunt organizate excursii aproape zilnic catre diverse puncte de interes.

[17.05.11 09:54:03]

Multumesc!

gabitza17bz
[05.06.11 18:41:05]

Buna pisicca, poate ne vom intalni pe acolo, am vazut ca pe 8.06 pleci, la fel si eu, ce varsta ai daca nu te superi? pup

[05.06.11 19:33:47]

@gabitza17bz, pe viitor te-as ruga sa utilizezi mesajele personale pentru astfel de intrebari, ecourile se folosesc pentru intrebari/nelamuriri in ceea ce priveste destinatia unde sunt postate.

Citeste ceea ce este scris in caseta de mai jos cu albastru:

Reguli si recomandari in privinta ECOURILOR

gabitza17bz
[06.06.11 22:23:01]

la fel si noi, pe 8 suntem acolo, poate ne intalnim pe acolo, noi suntem 3 cupluri, plecam maine noapte, drum bun si poate vb pe acolo

aalinutza18, DoreD, fluturas1*, gabitza17bz, pavel1987, petre3, pisicca*
Alte impresii din această RUBRICĂRubin (Roubin) Hotel: