ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2008
    ÎNSCRIS: 21.10.08
    SEP-2008

Către satisfăcător

Holiday Beach - un hotel okey, dar cele 3 stele sunt supraevaluate

Am dat o fugă in Bulgaria pentru ca pur si simplu am fost o zi la noi pe litoral, mi s-a parut prea scump si mizerabil si am vrut sa vad mult-laudatul litoral bulgaresc.

Am fost cu masina, alegand varianta Vama Veche - desi mai lunga, din punctul meu de vedere are marele avantaj ca mergi mult mai putin prin Bulgaria. Iar dupa experienta intalnirii cu politistii bulgari, a doua oara as face aceeasi alegere. Fara un argument clar, nu m-am simtit in siguranta pe soselele bulgaresti, dar totul e bine cand se termina cu bine.

Pentru cazare am ales Holiday Beach, clasificat la 3 stele si am nimerit o camera buna, in care totul functiona si arata bine. Nimic de reprosat hotelului in afara de un ORIBIL mic dejun, care desi era bufet suedez, de fapt era o saracie lucie, intr-o sala de mese mizerabila si in 5 zile si-au spalat pacatele intr-o singura dimineatza cu o placinta buna cu mere. In rest... cam dezastru. Si daca nu te trezeai devreme si se termina mancarea, raspunsul era "sorry, finsh!".

Alte locuri de servit masa in Balcic: nu am stat mult pe-acolo, asa ca in Balchik nu am mancat decat de doua ori: in prima zi, la un restaurant langa Castel, unde sunt meniuri in romana, se vorbeste romaneste, se si plateste in lei, dar nu mi-a placut, murdar si mancarea dubioasa. In ultima seara am mancat insa la restaurantul Lotos, pe faleza. Am mancat foarte bine, mai ieftin decat in alte parti (undeva pe la 40 de leva, adica 80 de lei doua persoane, fara bautura) si cu ospatari de treaba. Ceea ce noua ne-a fost greu sa gasim.

Nu stiu cum altii au dat de bulgari amabili, eu numar pe ... 3 degete de la mana cati bulgari amabili am intalnit. Mi-au lasat impresia ca nu e calitatea lor si mi s-au parut la fel de pusi pe capatuiala ca la noi.

Daca sunteti amatori de plimbari (ceea ce e recomandat, ca Balchikul il vizitezi intr-o zi, iar de facut plaja acolo... nu mi-a placut), am mai mancat FOARTE bine la restaurantul Amfora de la Nisipurile de aur. Am mers a doua oara acolo special sa mancam, desi nu e ieftin, o masa pentru doi cam 55 de leva, dar merita. Recomand fajitas. Si mai recomand sa parcati in parcarile cu plata, altfel riscati sa va ia masina. Am mai mancat la Albena destul de bine la un restaurant pe colt, unde va agatza un nene, nu stiu cum se numea, am mancat bine, dar cam scump.

Cateva cuvinte despre plaja: cel mai mult mi-a placut plaja de la Albena. Preturi de pe acolo: 6 leva sezlongul, 6 leva umbrela, 3 leva husa sezlongului.

Per ansamblu, recomand hotelul si nu am regretat ca am stat acolo. Din ce am mai vazut si Valeo arata bine, Mistral si Lotus sunt ok, dar au restaurant la parter si seara era muzica si cam atat. Paris e mic si cochet, dar e asezat cam nasol. Eu m-as feri de Horizont sau Enigma. Vilute am vazut multe frumoase, nu stiu nimic despre ele pentru ca nu am intrebat, insa cred ca pentru o gasca e o varianta buna, insa veti avea mereu de urcat pana la ele.

In concluzie: preturi la cazare bune, preturi la mancare maricele daca vrei sa mananci curat si bine. Balchik e recomandat daca esti cu masina si te poti plimba, pentru ca altfel... Mie plaja de acolo (mi s-a parut aproape inexistenta) nu mi-a placut, castelul si gradinile superbe, totusi mai multa liniste decat in statiuni si pentru asta merita sa fii cazat acolo. Bulgarii nu mi-au placut, dar marea lor da ...

Sper ca i-am fost cuiva de folos si sejur frumos, oricand va fi sa mergeti.

Trimis de danagp* in 21.10.08 01:49:22

VIZUALIZĂRI: 1862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danagp*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• SOCIALs