ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2008
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 18.10.08
    SEP-2008

Un hotel cu adevarat de 4 stele!

As vrea sa va redau expeirena mea - pe cont propriu! - din creta, cosnider ca eu personal, in primul rand, am avutd e tras concluzii utile, sper sa va ajute si pe voi, in deciziile pe care le veti lua. Am avut aranjate dinainte, din tara, de la agentie, transportul, cazarea si masina. Daca ar fi sa mai merg insa inca o data, as ami lua doar avionul si eventual prima noapte de cazare. Oricum am plecat, ajuns, stat si revenit singuri, fara nici un fel de ghid/asistent din partea agentiei din Romania.

Kavos Beach Hotel, hotelul unde am stat, este la aprox 14km de Chania, in peninsula Akrotiri. Este un hotel ireprosabil, un adevarat hotel de 4 stele, la propriu. Desi in pachet era inclus si micul dejun, nu am mincat niciodata la hotel. Am preferat sa ne trezim devreme, sa vizitam cat mai multe si sa mincam pe drum, asa ca nu pot spune nimic de 'bucataria' hotelului.

Nici de dormit nu am dormit mereu la hotel. 1 noapte am stat in Ierapetra, la un hotel mizerabil, alta noapte in Sitia - un studio acceptabil. Cost 35 euro, in ambele cazuri.

Am prins si vreme buna si nori si ploaie. Fiind mereu pe drumuri (am parcurs 1500 km), am avut norocul ca vremea rea sa ne prinda doar cind eram pe drum intre 2 puncte. Cind ajungeam la destinatie se facea frumos si soare ca prin farmec. So, timpul de plaja nu ne-a fost afectat :).

Lista obiectivelor vizitate este foarte lunga, probabilca nu le voi trece pe toate:

- Heraklion (1 zi) - am vazut orasul, portul, muzeul de arheologie; Knossos; acvariul; Gouves; Agios Nikolaos; - Matala & Red Beach (si aici am stat o zi);

- Ierapetra si insula Krissi; seara drumul catre Sitia si vizita oraselului si a portului de aici; - plaja Vai; Platoul Lasithi cu pestera lui Zeus, Rethymnon - port, Fortessa, micul bazar; revenire in Chania si apoi Akrotiri, la hotel.

Al doua calatorie: - Elafonissi - balaceala maxima, snorkeling, apa calda, nisip rozzz; - Gramvousa - Balos - drum cu masina + adrenanlina pe un drum pe marginea prapastiei, cu cel mult 30km/h, rasplatite insa in culori si peisaj de-ti taie respiratia. Bonus baie si plaja; Cheile Samariei - dupa atita plaja, a reusit sa ne impresioneze. Nu mi s-a parut sa fie atit de obositor traseul precum citisem pe internet. Din cele 3 popasuri mari care sunt de-a lungul traseului (ag. nikolaos, samaria si cristos) ne-am oprit doar la cel din mijloc, si anume la Samaria, si nu neaparat de oboseala cit de foame. Ne-am mincat sandvisurile si-am plecat mai departe asa ca la 1.30 faceam deja plaja in Agia Roumeli - la Marea Libiei, din nou. Dupa 3 zile s-a dus si febra musculara.

Cam asta ar fi rezumatul itinerariului. Am renuntat la 2 lucruri din lipsa timpului: Santorini si Spinalonga.

Alte informatii care va pot fi utile: DRUMURILE = absolut excelente peste tot pe unde am ajuns. stai si te miri cum pot face oamenii aia drumuri pe crestele muntilor iar noi nu suntem in stare sa avem o autostrada cum trebuie. La capitolul indicatoare stau asa si asa. Noi am avut si GPS, dar nu ne-am bazat 100% pe el ci am facut o combinatie cu indicatoarele. Asta dupa o experienta de neuitat, cind ne-am luat exclusiv dupa Gps si ne-a scos pe un drum de tara, care cerea categoric 4x4 (noi am avut un Polo)... Altceva despre drumuri: dincolo de calitatea lor, sunt foarte serpuitoare, serpentine, rampa, panta, unele portiuni foarte inguste. dar nu e de speriat, eu ca incepatoare m-am descurcat. deci... merge. Mai putin cel catre Balos, care e infricosator pentru o inima sensibila de femeie :)

MANCAREA = potrivita tuturor gusturilor. Din ce am experimentat, gyrosul si salata greceasca ramin preferatele mele. Dar sunt atitea feluri, incit e greu sa vrei sa iei acelasi fel de mai multe ori.

Trimis de alievrika* in 20.10.08 06:18:56

VIZUALIZĂRI: 2700 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alievrika*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• SOCIALs