ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2010
ÎNSCRIS: 12.04.10
AUG-2010
4 AD. + 1 COPII

Complex Lostrita / O cina cu mici dezamagiri

Ca de obicei, vara, socrii mei doresc sa-si petreaca un mic concediu in Romania. Dupa cateva zile de stat in casa si plimbari prin zona, a revenit intrebarea: "Unde sa-i mai ducem? ". Si desi recunosc ca am ezitat putin, am hotarat sa le facem cinste cu o cina la Restaurantul Lostrita. De ce am ezitat? Pentru ca am mai fost si alte dati si intotdeauna mi s-a parut scump. Dar acum, stiind ca lor le place pestele, am zis ca nu are ce sa nu le placa aici, fiind vorba despre o locatie renumita la capitolul asta.

Buuuun... ne urcam in masina si dupa cateva zeci de minute, ajungem in locul bine cunoscut. Vremea afara era destul de racoroasa, iar noi fiind cu bobica, am hotarat sa ne asezam la o masa inauntru. Majoritatea clientilor erau afara pe terasa, iar in restaurant, gol golut. Intr-un fel, mi-a parut rau ca nu am putut sta si noi afara, pentru ca altfel era atmosfera acolo. Galagie, forfota, agitatie, tacamuri lovind farfuriile, ospatarii tot un dute-vino. Pana aici, numai impresii bune, locatie deosebita etc.

Dupa ce ne-am asezat, imediat a venit o domnisoara draguta cu meniurile. Le-am luat, ne-am uitat si am sarit peste alte detalii, cum ar fi curatenia din jur. Am cerut bineinteles pastrav, si ceva de la bar. Ei... in momentul in care mi-a pus sucul in paharul care era deja pe masa cand ne-am asezat, am vazut cat de murdar era. Dragii mei, tin sa mentionez ca eu nu sunt pretentioasa ca sotul meu de exemplu, dar din paharul ala pur si simplu nu s-a putut bea. Si nu era vorba doar de unul, ratacit... toate erau murdare, cu degete si urme de ruj. Se vedea clar ca nu fusesera spalate ca lumea. Am inceput sa ma uit la tacamuri, la farfurii, sa nu am surprize. Din fericire, restul parea ok. Am chemat ospatara si am rugat-o politicos sa le schimbe. Scuza dansei a fost ca este vina detergentului din masina de spalat. Imediat ne-a adus altele... curate. Ma intreb: oare nu se puteau pune curate de la bun inceput? Totusi, e un local cu preturi destul de mari, deci pretentiile ar trebui sa fie la fel de mari.

Mancarea comandata a venit destul de repede. Poate prea repede s-au prajit pastravii si ma gandesc daca nu cumva practica varianta regenerarii mancarii deja preparate inainte. Recunosc, nu a fost rea mancarea. Toate farfuriile noastre s-au golit destul de rapid. A urmat nota de plata: 4 portii de pastrav, cu cartofi, 2 portii de paine, 2 mujdei de usturoi, 2 ape si un suc = 130 lei, cu tot cu ciubucul ospatarului. Sincer, mie una mi se pare scump, pentru ca nu pot sa zic ca eram pe deplin satula. As mai fi mancat... Plus ca, in meniu scria ca o portie de cartofi contine 200g. In farfurie nu au fost 200g de cartofi, pana-i lumea!!! Nu-i corect! daca in meniu scrie una, asta ma astept sa primesc, chiar daca ma costa.

Dupa mancare, a urmat plimbarea... E o placere sa privesti pestii din bazine, de la cei mai mici, la pastravii somonati de 1-2 kg din bazinul de langa intrare.

Un alt atu este micutul loc de joaca pentru copii. Multi nu-l observa si cred ca este important doar pentru parinti, pentru ca doar ei stiu cum se plictisesc copiii daca nu isi gasesc ocupatii noi.

Ca o concluzie: daca ar fi sa revin, am sa revin eventual daca sunt invitata de cineva. Altfel, prefer alte locatii unde pot sa mananc la fel de bine si cel mult la acelasi pret. Nu trebuie sa fac 17-20 km pentru asta.

Deoarece nu am fost cazata in acest loc, in cazul in care nu am incadrat bine acest review, rog webmasterul sa faca corectiile necesare. Am sa revin cu cateva poze.

Trimis de deliutza27 in 31.08.10 16:34:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BLIDARI. A mai fost în/la: Sinaia, Predeal, Cheia, Giurgiu

VIZUALIZĂRI: 6506 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deliutza27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poarta de la intrare in stilul caracteristic maramuresan

dannek
[31.08.10 17:04:23]

"cumva practica varianta regenerarii mancarii" cred ca ai vrut sa spui reîncălziri mâncari preparata cu ceva timp inainte.

Daca sunt preparate in aceeasi zi cred ca nu sunt probleme numai sa nu fie ramase de vreo nunta sau botez (doamne fereste)

[31.08.10 17:14:11]

mutat la rubrica "Restaurante, terase Baia Mare" (nou creata pe site) - nu sunt permise reveiws-uri despre restaurantul unei unitati de cazare la rubrica acelei unitati, ci doar la rubrica 'restaurante' a acelei zone.

deliutza27AUTOR REVIEW
[31.08.10 18:58:17]

Am folosit termenul "regenerare" pentru ca asa este el folosit in limbajul bucatariilor profesionale mai ales a celor care au in dotare un cuptor care permite acest lucru. De multe ori, prin regenerare nu se intelege neaparat doar reincalzire. Anumite preparate se pregatesc pana la un punct, fara a fi terminate complet, iar in momentul in care se doreste a fi servite, se finalizeaza cu acest program. In cazul acestui restaurant, ma gandesc ca pastravul a fost semipreparat inainte, tinut la frigider, iar in momentul comenzii, s-a asezat pe gratar pentru a-i da dungile specifice. Si spun asta tinand cont de rapiditatea onorarii comenzii. Imi este greu de crezut ca un peste atat de bine facut - pentru ca era intr-adevar bine facut - se prepara intr-un timp atat de scurt.

Cat despre prospetimea mancarii, nu cred ca asta este o problema la Lostrita. Mai ales ca pestele este specificul acestei locatii si este in permanenta cerut de clienti.

[25.11.17 19:57:00]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm în zona Blidari / Valea Firizei?» (nou-creată, între timp, pe sait)

dannek, deliutza27
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Blidari / Valea Firizei?: