ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 30.08.10
AUG-2010

Rezolvare fericita

Am ajuns in Croatia dintr-o intamplare. Dar una fericita. Am cumaparat doua bilete cu early booking in martie pentru Budva, Muntenegru. In ziua plecarii, am ajuns la locul stabilit, iar cand a inceput imbarcarea nu ne regaseam pe nicio lista. Am sunat la agentie (detinuta de o fosta colega de liceu), ea, la randul ei a sunat agentia din Timisoara si asa am stat la telefon vreo jumatate de ora. Din pacate n-am putut impiedica plecarea autocarului. O doamna amabila (de la o agentie concurenta :)) m-a dus la sediul agentiei C. Dupa inca o ora de discutii si scuze din partea lor (nu foarte convingatoare) si alte insistente din partea colegei mele mi s-a oferit un sejur in Croatia, Trogir, cu un autocar ce venea de la Cluj. Am acceptat si am fost dusi pana la autocar, care fusese oprit intr-o benzinarie ca sa ne astepte pe noi.

Ajuns intr-un final la destinatie a trebuit sa asteptam sa fie cazata toata lumea pana au ajuns si la noi. Am fost dusi la o vila particulara, dar care este inchiriata pe perioada verii. Camera a fost OK, micuta, dar curata. S-a rezolvat si cu masa pana la urma (in contract aveam demipensiune), ceea ce m-a ajutat mult pentru ca preturile sunt putin cam mari la mancare.

Seara am si facut o plimbare pe plaja (era la vreo 300 m de vila). Plaja e acoperita de pietricele albe, mai mici sau mai mari. E curata, foarte putine mucuri de tigari sau alte gunoaie. Apa e foarte curata. Se vede totul sub apa chiar si la o adancime mai mare. Singura problema e data de pietrele din apa. Dar se pot cumpara un fel de incaltari din cauciuc si nu veti mai avea probleme. Apa e mai curata in cursul diminetii. Spre seara pot aparea unele mizerii ce sunt aduse la mal sau daca marea e mai agitata. Un lucru interesant e ca nu prea sunt valuri sau acestea sunt foarte mici din cauza asezarii si formei insulelor.

Plaja e destul de aglomerata, mai ales daca nu mergeti de dimineata, dar intotdeauna se mai gaseste inca un loc. Indiferent cat ar fi de cald, aerul e insa placut datorita brizei care bate dinspre mare.

Preturile la mancare sunt ca la noi la restaurant. O masa pentru doua persoane ajunge cam la 200 - 250 kune (aprox. 30 euro). Totusi, daca vreti sa iesiti mai ieftin puteti sa cumparati de la supermarketuri. Nici suvenirurile nu sunt exagerat de scumpe, asa ca nu ezitati. Chelnerii stiu engleza sau germana, dar va puteti intelege si cu vanzatorii de la gherete deoarece banul vorbeste :)

Trogirul este un orasel frumos. Puteti vizita turnul din piatra, de unde aveti o priveliste frumoasa asupra portului si nu numai. Din Ciovo puteti ajunge in Trogir pe jos (aprox. 1 ora de mers lejer), cu autobuzul sau cu barcuta (1 transport costa 15 kune - 2 euro) si acest din urma mijloc de transport e disponibil din jumatate in jumatate de ora. Tot din port, din Ciovo sau Trogir, puteti obtine informatii despre diferite excursii, tururi de insule si probabil vor fi mai ieftine decat cele oferite de agentia cu care mergeti. In cazul meu asa a fost.

Una dintre excursii ar trebui sa fie la Parcul National Plitvice Jezera. Drumul e cam lung (aprox. 4 ore pe autostrada), dar lacurile verzi si albastre, precum si cascadele merita tot efortul. In cadrul parcului pot fi parcurse mai multe trasee, intre 4 si 8 ore. Biletul de intrare este 20 - 25 euro (nu mai retin exact), iar in pret e inclus o plimbare cu un "trenulet" (e un autocar mai special) si cu un vaporas.

Merita vizitat si Splitul, aflat la doar 30 km de Trogir. Noi am luat autobuzul local, biletul a fost 20 de kune (40 dus-intors) si am iesit mult mai ieftin decat daca am fi mers cu excursia oferita de agentie. Am facut aproape o ora pentru ca opreste foarte des. Se poate ajunge si cu vaporul, dar dureaza mai mult. Aici obiectivul turistic principal este Palatul lui Diocletian. Intrarile la diferite obiective nu costa mult, intre 5 - 25 kune. De asemenea, tot in interiorul palatului (nu e un palat propriu-zis, adica nu a mai ramas mare lucru din el) se gaseste un "info point" de unde puteti lua pliante si harti cu zona turistica si obiectivele mai importante ce se pot vizita.

Am mai fost intr-o zi la Dubrovnik, dar nu am avut timp sa vizitam prea multe. Ne-a facut ghidul o prezentare de vreo jumatate de ora si apoi am luat masa si deja a trebuit sa ne intoarcem. Sper sa-l vizitez odata mai pe indelete.

Chiar daca a inceput prost, per ansamblu a fost un concediu reusit.

Trimis de vlm408 in 30.08.10 22:35:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 2479 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlm408); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Portul de pe insula Ciovo, de unde se pleaca in excursii sau spre Trogir.

Diaura*
[31.08.10 09:10:18]

A fost o finalizare fericita. dar nu toate sunt asa. E drept ca orice om poate gresi, dar cand esti cu familia si cu bagajul in drum si nu te regasesti pe lista , cred ca te ia cu ameteli.

oxy*
[31.08.10 10:22:38]

Bravo tie! De obicei ce incepe prost se termina si mai prost!

vlm408AUTOR REVIEW
[01.09.10 10:09:55]

da, am avut noroc. nu ma asteptam din partea lor. e o agentie cu 20 de ani vechime in Timisoara, dar acum am auzit ca au mai avut si altii probleme cu ei. eu oricum nu voi mai merge cu ei

vlm408AUTOR REVIEW
[01.09.10 10:12:14]

nu e o senzatie placuta sa vezi ca pleaca autocarul si tu ramai in statie singur. Oricum ii multumesc inca odata doamnei de la agentia U... care m-a ajutat.

Diaura*, oxy*, vlm408
Alte impresii din această RUBRICĂVile diverse: