ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
AUG-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Thassos, mon amour

Am ajuns in Thassos imediat dupa un sejur nu tocmai placut intr-un hotel de 4 stele din Sithonia. Pe drum ne-am tot intrebat oare cum o fi la 3* daca la 4 am fost atat de dezamagiti? Oricum eram pregatiti pentru mai rau dar ne consolam cu gandul ca n-am venit in Grecia sa stam in camera si nu ne obliga nimeni sa mancam la hotel daca nu ne place chiar daca am platit masa de seara.

Eram deci pregatiti pentru orice! Surpriza a fost insa una placuta de la inceput: chiar daca camera era micuta si cu un mobilier mai degraba modest, aveam o vedere superba spre plaja, pini si mare. Un singur lucru lipsea: frigiderul. Am coborat la receptie unde am dat chiar peste patron, i-am expus problema, ne-a promis ca se rezolva pana cel tarziu la ora 20.00 si asa a fost.

Am remarcat insa chiar de la sosire un anunt la receptie prin care stimata clientela era notificata ca aerul conditionat nu functioneaza in intervalul 9 - 15.00 si ne-am revoltat instant: adika cum, am platit camera cu AC, nu cu AC partial! Plina de solicitudine receptionista ne-a directionat catre patron: daca vreti AC full-time, negociati cu boss-ul! Am pus de un consiliu, era 4 familii, si ne-am facut planuri si variante de discursuri cu care sa-l sensibilizam pe boss. Pana la urma a invins ratiunea: ne-am gandit ca oricum dimineata eram la plaja, pana mancam de pranz se facea 14 - 14.30 si la 15.00 pornea AC-ul, asa ca am sistat mica revolta planificata.

Cina din prima seara a fost initial un motiv de enervare si apoi un motiv de amuzament. De enervare pentru ca nimeni nu s-a preocupat sa ne explice regulile casei asa ca nu intelegem de ce restul oaspetilor primesc si altceva de mancare decat salate si noi nu. Am stat, am asteptat, ne-am mutat din interior pe teresa si... tot nimik. Dupa o jumatate de ora, m-am indreptat inspumata catre receptionista transformata in ospatarita si am intrebat-o daca asta e tot ce oferta ei la masa de seara, adica salate. Incurcata mi-a spus ca da, au barul de salate, si 2 feluri de mancare calda din care putem alege cand vine colega ei la masa sa ne intrebe. Si intr-adevar, a venit zambitoare colega, ne da de ales intre gulas si peste; comandam: 4 portii de peste si in scurt timp vine cu o portie de peste si 3 de gulas, si ne spune zambind "sorry, only one fish". Meritam o poza, am ramas interzisi si nu am inteles nimic. Misterul s-a lamurit a doua zi la micul dejun cand am fost rugati sa alegem ce dorim sa mancam la cina, asa este sistemul la ei: ce comanzi dimineata, aia primesti seara. Evident, dupa ce am inteles, ne-am amuzat de reactia noastra din seara precedenta si am inteles de ce in loc de 4 portii de peste am primit doar una :)

Una peste alta, mancarea a fost OK, nu impresiona prin diversitate, dar macar era proaspata.

Plaja frumoasa, cu nisip fin, pacat insa ca la tot pasul te intepai in acele de pin cazute din copacii care umbreau plaja. N-am vazut nimi macar o data pe cineva din personalul hotelului incercand sa le adune, macar la suprafata. Deranjanta este insa prezenta viespilor, atat la plaja cat si la masa. Nu sunt insa agresive si am invatat sa traim cu ele.

Legat de curatenie, intr-adevar venea cineva in fiecare zi sa ia gunoiul, o data la 3 zile se facea curatenie si in restul camerei. Prosoapele au fost o mare dezamagire (o sa ziceti ca am un fix): fusesera candva albe, acum aveau o culoare incerta si un miros patrunzator de mucegai, nu le-am fi putut folosi. Oricum, dupa prima sesiune de curatenie, am ramas doar cu cele 2 prosoape de dus, cele mici, de fata, n-au mai aparut decat cu o zi inainte sa plecam. Am sesizat faptul la receptie (nu ca ne-ar fi lipsit, dar ne-am gandit sa nu ne intrebe la sfarsit unde sunt) si dupa 3 zile au aparut.

De Taverna Olga o sa ne amintim cu placere mult timp de acum incolo: am luat masa de pranz acolo ori de cate ori am ramas in Skala Rachoni si ne-am desfatat si cu o seara greceasca. Preturile sunt foarte bune, mancarea gustoasa si oamenii calzi si primitori. Nota 10! . Seara greceasca a fost deosebita, muzica si dansuri traditionale in perfecta armonie cu locul in care ne aflam, totul pentru numai 5 eur/pers in plus la nota de plata.

Inainte sa plecam in Thassos am citit cate ceva, si opinii ale altor turisti, si ghiduri, astfel incat nu am ratat vizita la Theologos si friptura de ied. Foarte draguta localitatea, cel mai bine este sa lasi masina la intrarea in sat si sa-l strabati pe jos, are un farmec aparte cu casute din piatra si strazi stramte. Foarte buna friptura de ied, a meritat. Am descoperit cu placere ca poti manca ied la fel de bun si in Limenas, sunt cateva taverne chiar in apropierea portului care te imbie cu diverse feluri de mancare.

Am profitat de sejurul in Thassos ca sa vizitam cateva dintre site-urile arheologice, sunt foarte multe vestigii, multe chiar in Limenas, care merita vazute, plus muzeul de arheologie.

Facand turul insulei am descoperit foarte multe locuri si plaje pentru care ne-am dori sa revenim aici, cu o mentiune speciala pentru plaja Livadi unde ne-am petrecut cateva ore si unde am descoperit un peisaj spectaculos.

Trimis de Doli in 30.08.10 15:50:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki - Kallithea, Pallini Beach Hotel; Ouranopolis - Eagles Palace; Toroni - Blue Sea

VIZUALIZĂRI: 5110 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Doli); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Taverna Olga, un loc extrem de placut si primitor
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

recul*
    [30.08.10 18:30:30]

skala rachoni est euna dintre cele mai pitoresti si linistite statiuni din thassos! o alegere buna!

despre theologos ar mai trebui spus ca, desi se afla la km buni de mare, este un vechi sat de pirati, transformat ulterior in sat de pastori.

din toate teview-urile citite de mine am vazut ca lipseste un loc pe care si eu l-am descoperit din intamplare: situl preistoric din skala sotiros! erau acolo cateva sculpturi care, daca erau veritabile, iti pot pune cateva semne de intrebare... o sa incerc sa pun cateva poze !

in concluzie, ma bucur ca ati descoperit cel mai frumos loc din Grecia: Thassos!

ufoman
    [22.06.11 20:03:05]

Ma bucur Doli ca ti-ai luat inima in dinti si ai facut cunoscute impresiile tale. Te felicit pentru review si te mai asteptam cu poze (stiu ca mai ai).

Doli, recul*, ufoman
    Alte impresii din această RUBRICĂRachoni Bay / Sunrise Beach Hotel: