ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
ÎNSCRIS: 04.07.09
AUG-2010
2 AD. + 1, aproape 3 ani COPII

Pe-un picior de plai...

Am vrut sa evadez pentru cateva zile si premiul castigat pe AFA, un sejur la Pojorita (multumesc din nou!), a venit la fix. Am facut in mare viteza bagajele si am plecat spre Bucovina. Ca sa ne fie mai usor, in echipa fiind doua persoane “cu nevoi speciale”, am fragmentat drumul si am oprit pentru o noapte la Bacau, Hotel Helen, si inca una la Vatra Dornei, Hotel Bucovina. Altfel, daca am fi mers “intins”, am fi facut cam 8 ore, caci drumul e foarte bun.

Am ajuns la Pietrele Doamnei putin dupa ora 13. Parcarea pensiunii era plina, curtea foarte … animata, frigiderul plin pana la refuz iar camerele inca nu fusesera eliberate de ceilalti ocupanti. Care trebuiau sa iasa la ora 12… “Nu avem intelegere”, ne-a spus doamna care se ocupa de pensiune, si ne-a anuntat ca va mai dura o ora pana sa putem intra noi. Cum “fostii” se perindau peste tot, cum in living pe canapeaua desfacuta era o perna si niste haine, m-am simtit ca si cum am ajuns in casa cuiva pe care il deranjez, asa ca am plecat sa mancam undeva prin sat. Nu m-am gandit sa comand de mancare dinainte, asa ca doamna de la pensiunea noastra nu ne putea servi cu nimic. Inainte sa plecam la masa, am cerut un singur lucru: o camera mai racoroasa. Cand ne-am intors am constatat ca am primit-o, din contra, pe cea mai calduroasa, “mangaiata” de soare aproape toata ziua (asta fusese eliberata prima). Motiv pentru care ne-am adus parasolarele din masina, le-am pus in geam si asa am ramas blindati pana la sfarsitul sejurului…

Cat a durat vacanta am oscilat permanent intre “hai sa ne facem bagajele…” si “vai, ce locuri superbe, sa mai stam putin”, pentru ca:

PLUSURI:

- pensiunea este superb amplasata, intr-o vale larga, cu mult verde de jur imprejur si multa liniste. Nu te deranjeaza vecinii, casele nu sunt gard in gard, nu se construieste, nu se renoveaza etc. Pentru cineva venit de la oras, e Raiul pe pamant…

- curtea este grovaza: mare, cu iarba si flori, cu gratar si masa, teren de fotbal si de baschet, spatiu de joaca pentru copii si, bonus, un hamac numai bun sa stai sa uiti de tine, la umbra. Cred ca daca as fi mers cu cortul, sa stau in curte, as fi ramas numai cu amintiri placute…

MINUSURI:

- camerele sunt mici. In unele dintre ele nici nu ai unde sa pui un pat de copil sau pat suplimentar, desi in oferta pensiunii se precizeaza ca pot fi ocupate de doi adulti si un copil. Banuiesc ca din lipsa de spatiu vecinii nostru de palier si-au lasat valizele si incaltamintea pe hol…

- baile sunt mici. Foarte mici. Ca sa stai pe WC, trebuie sa lasi cabina de dus deschisa. Ca sa iei prosopul trebuie sa intri in baie, sa inchizi usa si sa iei prosopul de pe caloriferul de dupa usa. Pentru ca nu exista suport de prosoape… La fel cum nu exista o etajera, cuier sau un suport pentru sapun la dus.

- Pentru a manca exista doua variante: sa stabilesti impreuna cu doamna responsabila de pensiune si ceilalti turisti un meniu fix sau sa iti gatesti tu. Stiind ca voi gasi frigider si bucatarie complet utilata, am luat si eu “materie prima” in ideea ca ar fi bine sa nu depind in totalitate de altii. Atata ca a trebuit sa impingem cu forta produsele in frigider (prea mic pentru 6 familii, totusi) iar atunci cand am cerut ceva oale in care sa gatesc doamna mi-a spus ca mai are numai una… Am improvizat si am gatit si in alte doua tigai gasite acolo, si pana la urma totul a fost ok…

- In casa exista o singura masa. De vreo 10 persoane, e adevarat, dar e numai una… Asa ca atunci cand pensiunea e ocupata in intregime (6 camere) si cand afara ploua sau e mai rece, toata lumea banuiesc ca o foloseste pe aceasta. Chestie destul de neplacuta pentru familiile care nu vin aici la socializare, care au copii mici (sau pentru cei care nu agreaza sa manance cu copii mici la masa) sau pur si simplu pentru cei care prefera sa aiba putina intimitate atunci cand scot margarina si parizerul din sacosa in fata celor serviti de doamna de la pensiune

- La fel, inauntru exista un singur loc unde sa poti sta, in zilele mai reci: langa masa, in zona cu televizorul. Exista o canapea si 4 fotolii, iarasi insuficiente in cazul in care se aduna, sa zicem, 10 persoane.

- Spatiul de la parter este deschis: bucataria, spatiul de mancat si coltul cu TV-ul sunt gazduite de o singura camera, asa ca cel care sta la tv stie clar ce gateste la cativa pasi de el vecinul sau il injura in gand pe cel care spala, mai zgomotos, farfuriile. Plus ca asta parca e o invitatie pentru copii, sa alerge si sa sara dintr-un capat in altul al incaperii. Pe mine m-a deranjat tare, si stateam la etaj, Nu vreau sa stiu cum ar fi fost daca primeam camera la parter… Vecinii nostri ieseau din camera la 8. Copiii se joaca, parintii mananca apoi spala / scapa farfurii. Noi am fi dormit macar inca o jumatate de ora… La pranz, pe la 3, cand sa adormim, vecinii se intorceau din plimbare. Copiii se joaca, mai plang, farfuriile iarasi sunt spalate cu zgomot.

Ma opresc aici… Am ezitat mult sa scriu acest review – au trecut vreo 10 zile de cand m-am intors – dar dupa ce am descris in amanunt de doua ori experienta unor colegi care au castigat si ei acelasi premiu, iar al treilea coleg cu siguranta va vrea aceleasi detalii, am zis ca mai bine scriu aici pentru toti. Ma bucur mult ca am avut ocazia sa ajung din nou in Bucovina, ca am gasit locuri superbe, ca am putut sa scap de caldura infernala din Bucuresti si sa respir aer curat. Totusi, imi pare rau ca nu am gasit un loc amenajat cu mai multa inspiratie si mai mult cu gandul la confortul turistului decat la folosirea fiecarui coltisor din casa. Un grup de prieteni, cu program comun, cu preferinte comune, se va simti minunat aici. O familie de “obositi”, cu copil (copil+pat copil+ lucruri copil= spatiu) probabil va avea aceleasi probleme ca si noi…

Trimis de lizuk in 30.08.10 14:29:09

VIZUALIZĂRI: 3565 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mariana [30.08.10 14:49:11] »

Da ,fara cuvinte....

dannek [30.08.10 15:11:27] »

pina la urma ai avut si un plus, ai schimbat aerul de restul probabil se vor remedia pe parcurs.

Tu ai spart gheata!

iar acei turisti care pina la ora 12 trebuia sa elibereze camere ce sa spun traim in Romania pacat de tara!

lizuk [30.08.10 15:13:34] »

Daca-ti zic ca au plecat pe la 4? ca la 2 abia s-au asternut la masa si gratar? si ca, la plecare, indesau boxe in portbagaj? Doamne, bine ca n-am nimerit de-odata cu ei...

pepsi70ro [30.08.10 15:17:16] »

Felicitari pentru ca ai scris asa cum ai simtit cu adevarat, este un lucru rar ca atunci cand beneficiezi de un premiu sa-ti aduci "aminte" si de oarece puncte negative. Dar nu imposibil

molko* [30.08.10 15:23:08] »

Eu am zis ca ma pun bine cu socrii daca-i trimit aici. . Totusi 85% nu e nota mica, si nu inteleg de ce nu ai notat serviciile? Masa, poate nu ai mancat acolo.. dar serviciile?

lizuk [30.08.10 15:32:16] »

Pai am dat "satisfacator" la cazare in ideea ca nu e groaznic, dar nici de 4 margarete nu e. Am zis ca poate am eu pretentii prea mari. Cu acel 100% de la cadrul natural, care e fara repros, a iesit nota aceasta...Nu am beneficiat de nici un serviciu, banuiesc. Ce intra, de fapt, la servicii? Oricum nu mi-e clar de ce servicii ar trebui sa beneficieze un turist la o pensiune de 4 stele. Curatenie in camera, schimbat de prosoape? daca da, oare cat de des? eu am stat duminica, luni si marti si nu a intrat nimeni in camera

ascent [30.08.10 15:33:32] »

Ai perfecta dreptate in hotararea pe care ai luat-o. De aceea exista AFA, sa stim ce este acolo inainte de a ajunge. Un vot si din partea mea!

chelie_d [30.08.10 15:49:34] »

cu scrierea acestui review, poate patronii pensiunii vor aborda altfel situatia de acum inainte (sa puna 2 frigidere, 2 mese in living, etc)

cosminp [30.08.10 16:27:44] »

@lizuk, un ochi se bucura si unul se intristeaza la cele ce am citit.

ma bucur ca ai avut parte de un drum frumos si peisaje superbe, dar nu ma bucur pentru cele intamplate la pojorata.

ceea ce povestesti acum imi intareste prima impresie despre proprietari, scrisa si pe forum, asa ca premiul meu il voi ceda primului solicitant.

multumim pentru realitatea povestita si cred ca aici se termina cu suspiciunile ca cine pleaca cu premiu AFA povesteste numai de bine.

din descriere, inteleg ca nu este doar un manageriat defectuos, dar si o arhitectura defectuoasa.

400 puncte de la mine.

lizuk [30.08.10 16:44:06] »

@cosminp: cladirea pare a fi fost construita ca si casa de vacanta si adaptata mai apoi. Sau asta a fost impresia mea, cand stateam in hamac si o priveam: la dimensiuni parea casa (mai spatioasa) unei familii. Totusi, locul este superb si, daca reusesti sa te "aliezi" cu alti oameni de pe AFA ar merita sa ajungi acolo. Camerele sunt mici, dar amplasarea face toti banii (dati pe transport: -))

Si apropo de "suspiciunile ca cine pleaca cu premiu AFA povesteste numai de bine", in cazul meu fiind vorba de ultimele zile de concediu la care mai aveam dreptul in acest an, si sa fi fost dusa pe brate pana la Burj al Arab si acolo tratata prost, tot as fi povestit. Pretioasele mele zile de concediu :-)

@chelie d: de asta am si scris, pana la urma, pentru ca daca proprietarii vor, pot remedia unele probleme care deranjeaza. Doua frigidere, doua mese ori trei, eventual mai mici, cuiere si suport de prosoape, un set de oale si accesorii pentru gatit. Amanunte din astea ieftine, dar importante.

@ascent: da, de asta exista AFA. Pe mine m-a ajutat de cateva ori sa aleg sau nu un loc de cazare / masa

@pepsi: merci!

Admin [30.08.10 17:17:09] »

Imi pare rau, dar trebuie sa fac o precizare necesara: "neintelegerile" pe care cosminp afirma mai sus ca le-a avut cu proprietarul le putea avea ORICARE alt castigator cu ORICARE pensiune din cele ce ofera sejururi gratuite daca ar incerca sa IMPUNA cu orice pret o anumita perioada - una in care pensiunea sa nu dispuna de locuri disponibile.

Ca nu le-a avut altcineva se datoreaza, sunt convins, doar faptului ca ceilalti castigatori au dat dovada de mai mult bun simt/intelegere si de mai putin tupeu si nicidecum "managementului defectuos" amintit de el mai sus.

georgiana [30.08.10 22:13:04] »

Multumesc frumos, @Lizuk!

Si noi vom merge la Pojorata in luna septembrie, mai spre sfarsit, in aceeasi perioada cu alti doi castigatori ai premiilor saptamanale!

Review-ul tau imi este de folos, dar, chiar daca pare ciudat, eu tot sunt optimista!

De ce??

Pentru ca dupa ce incep scolile nu mai vin in concediu familii cu copii, deci va fi liniste!

Sunt convinsa ca o mare parte din ceea ce tu ai scris aici, pe buna dreptate, se va remedia. Daca nu, cat ma tine sa-mi ''arunc'' o tigaie si-o oala si-un ibric in port-bagaj?

Si cred ca mai bine ar fi sa-mi iau provizii de pe acolo, ceea ce este perisabil, vreau sa zic, decat sa fiu obligata sa mananc in fiecare zi meniul identic, hotarat prin vot cu alti necunoscuti!

Partea proasta este ca se micsoreaza ziua si ca vom fi nevoiti sa stam pe acolo, seara, mai mult ca de obicei si daca spui ca nu prea e loc... ce vom face, oare?

Te rog frumos, poate iti faci timp sa pui macar cateva poze sa vedem si noi cum este pe acolo! Nici nu vrei sa stii cat te-am asteptat sa ne scrii, pentru ca stiam de pe forum ca ai plecat!

Si poate ne mai spui si ce ati reusit sa vizitati in timpul cat ati stat in Bucovina!

In final, imi pare tare rau ca ati fost nemultumiti, dar ai facut foarte bine ca ne-ai spus cum stau lucrurile, ca sa luam pe cat se poate masuri de prevedere!...macar ''pe-un picior de plai''....

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [30.08.10 22:41:30] »

şi când te gândeşti că visasem şi io pentru un premiu acolo... norocul meu că-s doar pe locuri mai din coadă...

cosminp [30.08.10 22:46:58] »

webmaster, partea cu neintelegerea as putea sa o accept, cu toate ca si aici este de comentat, dar partea cu "bunul simt" si "tupeul" chiar nu le accept si cred ca ti-a scapat din cauza diferentei dintre viteza de scriere si cea de gandire (ardeleneasca).

nu am dat dovada pana acum nici de "tupeu"" si nici de "lipsa de bun simt".

p.s.: asemenea afirmatii nu se fac publice fara sa ai punctul de vedere al ambelor parti.

pentru mai multe detalii putem discuta pe privat.

magdalena [31.08.10 08:53:04] »

Am citit si eu impresiile si ecourile...

Probabil ca e dificil sa te descurci intr-un spatiu restrans cu mai multi straini, dar poate cei care au castigat un premiu aici nimeresc impreuna acolo si atunci totul va fi minunat... Asta ca sa mai adaugam o nota de optimism!

Adevarul este ca o bucatarie deschisa aleasa ca solutie pentru o pensiune nu a fost cea mai buna alegere (decat daca se inchiriaza "la cheie").

Multumim pentru impresii @lizuk!

E loc si de mai bine oriunde si daca proprietarii citesc impresiile, poate ca se va imbunatati situatia. Pensiunea este amplasata intr-un loc superb...

lizuk [31.08.10 10:12:30] »

@georgiana: sunt mai mult decat sigura ca tu te vei intoarce de acolo mai multumita decat mine. Si asta le doresc si celorlalti turisti cazati la Pietrele Doamnei, cu atat mai mult daca sunt si colegi de-ai mei de AFA :-) Atata doar ca eu, cand aud de 4 stele/margarete, am asteptari mari. In primul rand la spatiu. Dar daca e sa dau 3 stele la cazare si 5 la curte, facem media si tot 4 ies :-)

In alta ordine de idei, ibric nu pune in bagaj, ca erau doua. Si tigai, tot doua. Eu la capitolul "oale" am suferit, dar pana la urma am fiert cartofii in ibrice si am terminat mancarea in tigaie.

Pozele, o problema... asa cum am spus inca de la inceput, am plecat in cea mai mare viteza. Ne-am hotarat la 8 seara si am plecat a doua zi, imediat ce am iesit de la munca. Spre regretul nostru, cardul de la aparat a fost unul din obiectele uitate acasa. La Hotel Helen am facut poze cu telefonul, vad eu zilele urmatoare daca sunt "publicabile".

@dragos: keep dreaming! dupa cum spuneam, daca echipa e faina lucrurile se schimba. Daca mergi pentru odihna si nu pentru socializare, atunci apar problemele

@magdalena: merci!

magdalena [31.08.10 10:31:26] »

Spune-mi ce poti face in zona?

lizuk [31.08.10 10:38:20] »

Nu stiu daca sunt in masura sa-ti spun eu asta, ca am stat prea putin: duminica juma de zi, luni o zi si marti aproape pana seara. Noi am mers intr-o zi cu masina pana sus, la Pietrele Doamnei. Poti merge sa vizitezi manastirile, dar cum eu am mai fost si acum eram mult prea obosita, am spus pas. Poti sa te odihnesti si sa respiri aer curat. Poti sa "atarni", cum spun eu, prin curte, si asta cu siguranta merita o zi intreaga. Poti sa o iei cu masina spre Prislop, incolo, si sa te minunezi de ce sate frumoase si ce peisaje gasesti. Nu stiu, eu de chestiile astea simple m-am bucurat tare.

Cu siguranta sunt multi pe site care o sa iti poata da sfaturi mai bune

magdalena [31.08.10 10:47:50] »

Pensiunea arata ca in pozele de pe site? Camera pare mare! Arata frumos...

lizuk [31.08.10 11:22:30] »

S-ar putea sa fie camera 1, de jos, pe care am vazut-o doar asa, prin usa intredeschisa. Oricum, camerele de jos au alt neajuns: usa lor da in spatiul comun bucatarie - loc de masa - loc de tv, iar daca cineva vrea sa manance la 7 dimineata, sa stea de povesti la pranz ori sa se uite la tv la 11 seara, tu poti sa ii schimbi programul?

Am vazut cele 4 camere de sus, si nu sunt mari. In poze vezi balconasul acela, cu flori. In camera care da in balcon (cu geamul - proasta inspiratie, daca tu vrei sa dormi sau sa tii geamul deschis si vin altii in balcon, te vad, te aud, te deranjeaza) patul este lipit de peretele cu geamul si ai loc de trecere pe dreapta, iar daca e sa pui un pat suplimentar trebuie sa il pui lipit de cel mare, deci copilul va dormi la picioarele tale, sub televizor. Iar spatiu, ramane doar acela de trecere din dreptul usii. La fel si in camera unde am stat noi, daca mai pui un pat suplimentar atunci in patul mare se mai poate urca doar pe o parte si exista un spatiu de trecere in fata patului, cat sa mergi la dulap sau la baie. o alta camera de la etaj banuiesc ca a fost atat de mica incat oamenii si-au lasat bagajele in hol. Iar in cea de-a patra nu intra nici macar un patut de copil, asta ca sa iti faci idee de marimea ei.

Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, va spun doar ce am constatat eu...

aida.alecu* [31.08.10 20:22:59] »

Uf...ma gandeam ca numai o pensiune unde te simti f bine poate fi castigata ca si premiu! Dar uite ca mai ai si surprize!

Felicitari pentru modul in care ai punctat atat plusurile cat si minusurile!

trandafir 1970 [31.08.10 21:25:35] »

@lizuk, trebuie sa vezi si partea plina a paharului: cum spuneai si tu, peisajul e de vis, aerul este curat si e o placere sa te trezesti dimineata, sa deschizi fereastra si sa-l inspiri asa de tare, incat ai vrea sa-l iei pe tot cu tine, acasa!

Pacat ca ai stat putin in zona, Bucovina este foarte frumoasa, si iti trebuie timp s-o vizitezi, insa poate, cand te vei reveni pe aceste meleaguri, cu siguranta va fi un loc ales cu grija de tine (si poate, chiar recomandat de unul dintre cei care "aufostacolo"), pentru a-ti dori pe urma sa te intorci, mereu...

Vacante cat mai placute!

lizuk [31.08.10 22:22:31] »

@aida.alecu: sa zicem ca, daca esti in compania potrivita si nu tii prea mult la programul tau te poti simti mai bine decat mine, si treci mai usor peste faptul ca intr-un spatiu mic "respiri" alaturi de atatia oameni

@trandafir: iti dai seama ca am vazut "partea plina"! Am si spus ca ma bucur ca am plecat. Atata ca mi-ar fi placut sa imi si ating scopul, acela de a ma odihni. Cu vizitatul, am pornit inca de la inceput cu ideea ca o las pe alta data.

Abia astept sa vad cu ce impresii veti veni si voi, ceilalti!

aida.alecu* [04.09.10 19:26:26] »

lizuk Eu de obicei plec cu macar inca 2 pers in afara de mine si iubitul meu! Daca nu, ii gasesc acolo, caci suntem renumiti prin socializari de genul asta! ! Oricum la mine cazarea ins dormit si mancat, rar se intampla sa stau sa pierd vremea! daca e timp prea urat si nu pot sa ma misc plec! : D!

david [27.09.10 23:24:58] »

Pacat ca numarul minusurilor, il depaseste pe cel al plusurilor. Avand in vedere constatarile tale de la fata locului, cred ca gradul de satisfactie, ar trebui sa fie mult mai mic.

Sa inteleg ca ai fost foarte darnica?

lizuk [27.09.10 23:29:42] »

La cazare am bifat satisfacator, adica 70%. Sub nota asta cred ca as fi exagerat. Cadrul natural e clar de 100%, si asa a iesit media. Am explicat asta si un pic mai sus, pe la primele comentarii. Am bifat doar la ce am avut ceva de spus.

amalyca [01.10.10 16:14:44] »

@lizuk

felicitari pt obiectivitatea ta, fii fericita ca in urma constatarilor tale nu ai fost jignita cum am fost eu cand am facut constatari in urma sejurului de la Ranca. Felicitari ca nu te-ai vandut pentru un premiu si ai ramas obiectiva.

Chestia cu cele 4 margarete ai verificat-o pe ministerul turismului? La fel si la Ranca sunt 4 dar la ministerul turismului apare de 3 stele, cabana Valea Mariei? !

Faptul ca v-a lasat sa va aduceti mancare e mare lucru. La Ranca noi ne-am conformat cerintelor proprietarului si am mancat numai acolo dar n-am facut consumatie la cat se astepta si ne-a facut zgarciti si altfel care nu merita reprodus.

aida.alecu*, amalyca, ascent, chelie_d, cosminp, dannek, david, georgiana, lizuk, magdalena, mariana, molko*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Pietrele Doamnei: