ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
DIN: Targu Mures
ÎNSCRIS: 30.08.10
AUG-2010

Un concediu reusit

Hotel Planeta nu e atat de rau pe cat este descris aici. Am fost si noi acolo (grup de 15 persoane + copil) si ne-am simtit foarte bine.

Intr-adevar parcarea este foarte mica si se plateste 15 leva pe zi insa cei de la parcare te trimit la alte hoteluri care au parcarea mai mare si putin mai ieftina (10 leva pe zi).

Pentru noi hotelul a fost dificil de gasit pentru ca statiunea este aglomerata dar am luat un taxi si cu 10 euro am ajuns acolo. La receptie toata lumea stie engleza asa ca nu este nici o problema de comunicare. Pe tot parcursul sejurului ne-au raspuns la toate intrebarile.

Camerele sunt spatioase si frumoase, curatenia se face in fiecare zi, singurul lucru a fost mocheta putin murdara in una din camere (culorile camerei sunt pretentioase- mocheta e roz deschis cu alb si e normal sa se vada totul pe ea), prosoapele sunt schimbate zilnic iar lejeria de pat ne-a fost schimbata de doua ori (am stat 7 nopti). Baia este foarte mare si curata.

Mancarea: Am avut all inclusive asa ca am beneficiat de 5 mese pe zi.

Toti am fost multumiti de mancare. In fiecare zi aveam la pranz cel putin un fel nou de mancare. Meniul este foarte variat, dimineata gasesti cel putin 6 feluri de mezeluri si chiar si cel mai pretentios are ce sa manance.

Pranzul este de asemenea diversificat, sunt chiar si ciorbe (nu sunt ca la noi dar daca iti place este buna, in grupul nostru au fost care au mancat si le-a placut). Pentru felul doi sunt cel putin 3 feluri de carne... carne de pui este tot timpul si pregatita in toate felurile. Iar pentru cina ramaneau in general aceleasi feluri de macare ca si la pranz +/- 1-2 feluri. In restaurant era foarte curat, macare era tot timpul (nici nu apuca sa se termine din tava si deja era inlocuita).

Personalul restaurantului era eficient si dragut, iar mesele erau debarasate foarte repede.

Plaja este curata dar plina de chaise- longue-uri, initial ni s-a spus ca avem si noi doua chaise-longue-uri si o umbrela pe plaja (incluse in pret -"bonus") dar cand am ajuns am aflat ca hotelul nu are asa ceva pe plaja. Bineinteles ca se puteau inchiria cu 7 leva pe zi.

Statiunea este foarte aglomerata si galagioasa dar este si foarte mare si plina de cluburi. In hotel este oricum liniste... pe oricare parte ai sta (daca inchizi geamurile: p), toate camere sunt dotate cu aer conditionat.

In concluzie a fost un concediu reusit dar ca o evaluare generala hotelul planeta nu este de 5 stele (oricum pe usa de la intrare sunt 5 stele dar ultima este goala, hotel de 4 stele jumate). Noi ne-am simtit foarte bine.

P. S. Echipa de animatori este super, atat pentru copii cat si pentru adulti.

Hotel Plantea merita vizitat!!!

Trimis de andreea_05 in 30.08.10 13:29:18

VIZUALIZĂRI: 3788 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_05); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina interioara iar in spate este "jacuzzi"-ul

claudia diana
    [05.04.11 09:37:05]

"Am avut all inclusive asa ca am beneficiat de 5 mese pe zi."

Nu am inteles prea bine acest aspect descris de dumneavoastra. Imi puteti explica, va rog, pentru ca eu stiu ca exista doar 3 mese principale pe zi. Celelalte 2 mentionate de d-voastra ce sunt?

Dragoș_MD
    [05.04.11 09:56:20]

@claudia diana, la majoritatea hotelurilor care au AI (cu variantele de rigoare), intre principalele mese despre care vorbesti, exista (de obicei intr-o zona ceva mai restransa) un bufet de unde poti lua o gustare mai mult sau mai putin consistenta sau un desert, un fruct etc. E bine sa ceri agentiei/hotelului (in functie de cum iti faci rezervarea) detaliile serviciilor AI, ca sa stii exact pe ce te bazezi.

claudia diana
    [05.04.11 10:01:28]

Iti multumesc foarte mult pentru informatiile date!

[07.04.11 08:49:43]

Erau 3 mese principale (micul dejun, pranzul si cina) iar intre acestea erau: mic dejun tarziu (cam de la 10:30 pana la 11:30) pranz tarziu (de la 16:00- 17:30) si cina tarzie care era tot dupa cina normala. Nu erau la fel de consistente ca si cele principale insa foarte bune... noi am mancat o sigura data un pranz tarziu si asa s-a intamplat in prima zi deoarece am ajuns dupa ora pranzului si atunci am intrat la pranz tarziu (am avut 4 feluri de pizza si mai erau si ceva produse de patiserie)

[12.05.11 16:09:42]

Piscina interioara are apa incalzita?

[15.05.11 19:59:52]

Nu este incălzită! Nu am folosit-o că am avut noroc de vreme frumoasă însă de cum intri acolo se simte un miros puternic de clor. Aceasta ar fi singura neplăcere.

[26.05.11 19:21:39]

Despre bauturi ce ne poti spune? Ce se serveste si care este programul? Am gasit o descriere a conceptului all inclusiv la Planeta care m-a bagat in ceata... Despre bauturi scria acolo ca se servesc in timpul meselor si spuneau doar vin, apa, bere. Este adevarat?

[26.05.11 19:37:54]

Bauturile nu sunt exceptionale... sunt la masa, acolo am avut si chiar suc natural (un fel de prigat), gama este vasta, este vin atat alb cat si rosu, bere doar productia lor, sucuri: fanta, cola, sprite insu nu au gustul celor originale, mai este cafea, ceai (dimineata in special), coniac, iar barmanul de la piscina face si cocktail-uri (daca stii cum sa i le ceri, eu am baut ceva tequila cu lichior de mentă), apă minerală și plată... sunt destule; programul este cam de cand incepe micul dejun si pana la 22, dupa ora aceasta trebuie sa iti cumperi.

[26.05.11 20:48:19]

Multumesc pentru raspuns; m-ai linistit... nu ma astept la prea mult pentru ca si pretul este destul de mic. De altfel peste tot, in Bulgaria, la ai sunt bauturi slabute de dozator. Cred ca o sa iti "fur" reteta de cocktail... imi place gustul mentei . Sper sa ne descurcam si cu parcarea (apropos v-au indrumat de la receptie catre parcare sau v-ati descurcat singuri?) si sa ne simtim bine. Camerele vad ca arata tare bine in fotografii.

andreea_05, claudia diana, voaleta
    Alte impresii din această RUBRICĂPlaneta Hotel: