ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
ÎNSCRIS: 09.06.09
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3-4 ani

Vacanta frumoasa, dar nefasta

Am asteptat cu infrigurare acest concediu si ca de obicei, vechiul proverb "De ce ti-e frica de aia nu scapi" din pacate a functionat si acum. Asa ca, in loc de 8 nopti (20-28.08), am stat doar 4 (20-24.08), din motive de sanatate, dar va pot reda toate aspectele necesare pentru a va convinge singuri daca merita sau nu sa alegeti acest hotel.

Drumul: il cunoaste toata lumea - Giurgiu-Ruse-Varna - 4 ore.

Localizare hotel: la 500 m de intrarea in Nisipuri, in drum spre Albena.

Aspect si conditii exterioare: parcare asigurata contra cost (5 eur/zi), bariera la intrarea in parcare (un batranel foarte destoinic te chestioneaza de parca intri in sediul SRI). Hotelul arata frumusel, insa totul este pe baza de scari: scari spre plaja, scari la piscina, scari la restaurant, scari spre camera. Are ceva lifturi, dar greoaie si insuficiente. Asa ca daca sunteti mai putin sportivi, sau aveti copilasi mai micuti, evitati hotelul. E obositor sa urci scarile singur, daramite cu un copil in brate!

Cazarea: la ora 14.00, camere frumoase, spatioase, baie cu cada, dotata cu de toate. Balcon mare, cu vedere la piscina si la mare. O vedere extraordinara si relaxanta! Am fost cu alti prieteni care au stat la apartament, desi platisera camera dubla. Nu va recomand apartamentele: sunt la etajul 9, este foarte cald in ele deoarece bate soarele continuu, si doar unele lifturi ajung la acest etaj.Se schimba prosoapele zilnic, asternuturi o data la 2-3 zile, depinde de atentia lasata ingrijitoarelor (eu las 2 leva/zi). Sunt curate camerele, asa ca mai mult de 5 minute nu cred ca ii ia cuiva sa spele niste pahare, o scrumiera, sa dea cu aspiratorul si sa sa schimbe prosoapele.

Piscinele: stau foarte bine la capitolul asta, atat la cea interioara (care merita nota 10) cat si la cele exterioare (nota 9 pentru ca mi s-a parut un pic cam micuta cea pentru adulti). Piscinele exterioare sunt in numar de 3 in functie de varsta. Piscina interioara are adancimi diferite si jacuzzi din cand in cand, precum si o mica sala de aparate. Sezlonguri aproape suficiente.

Baruri: exista un bar pentru piscina (care bineinteles ca e la un etaj de aceasta) si barul de la receptie. Nu exceleaza prin nimic, sunt modeste.

Spatiu de joaca pentru copii: micut, dar existent, cu nisip si 2 leagane din fier cam periculoase pentru copiii mai mici. Exista de asemenea si un spatiu pe post de gradinita, dar se vorbeste in germana sau bulgara...

Restaurant: Aici am ceva dubii. In prima si a doua zi m-am bucurat de varietatea felurilor de mancare, insa incepand cu a treia zi stomacul a inceput sa refuze sa mai consume acea mancare grea sa satioasa si am ajuns sa mananc numai micul dejun. Imi ajungea pentru toata ziua daca mai gustam ceva fructe intre timp.

M-am intrebat de multe ori de ce am luat all inclusive si mi-am dat seama ca e ultima oara cand utilizez acest concept. In a patra zi spre seara, fetita mea a inceput sa dea semne de deranj stomacal manifestat prin voma (jeturi) si diaree (apa). La ora 1 noaptea ceream check-out-ul la hotel. Intorcandu-ma in camera sa-mi fac bagajele, fetita a adormit si am considerat ca e mai bine sa o las sa se odihneasca decat sa o urc in masina. A doua zi mi s-a parut mai bine, dar spre seara iar au inceput starile, asa ca am luat decizia sa plecam acasa.

Binenteles ca nu ne-a dat nimeni nici un ban inapoi, asa ca 4 nopti le-am platit degeaba (noi platisem 8 nopti chiar la check in). Mi s-a parut de prost gust gestul de a nu ne returna banii, mai ales ca s-a dovedit prin teste clinice, ulterior, ca fetita ni s-a imbolnavit de toxiinfectie alimentara, si nu enterocolita. Adica numai din vina mancarii lor! In fine, a fost nevoie de perfuzii ca sa o pun din nou pe picioare...

Mai tarziu, peste cateva zile, am aflat ca si ceilalti prieteni ramasi acolo pana la sfarsitul sejurului s-au imbolnavit cu aceleasi simptome.

Bautura: Groaznice. Numai un anumit suc de mere care se procura de la barul de la receptie era bun, restul erau pseudobauturi: berea ca o zeama de varza cu gust de teava, sucuri diluate si indulcite... Eu mi-am cumparat bere de la supermarket...

Divertisment: Erau programe de seara, dar mai mult pentru copii si numai in germana sau bulgara, asa ca aveau foarte multi gura-casca spectatori.

Populatie:. varstinici si copii, destul de putini romani, dar nu cat sa poti vorbi nestingherit fara sa-ti fie frica ca te intelege cineva.

Plaja si marea: mici obiectii pentru ca la un moment dat devenea foarte aglomerat si in apa si pe plaja, deoarece fasiile de "free zone" erau micute. Noi alegeam sa stam pe paturica noastra si nu pe sezlonguri, pentru ca mai mult de o ora si 30 minute nu petreceam pe zi la plaja... Am prins 2 zile cu valuri mari care m-au facut sa realizez cat de frumoasa poate fi marea uneori.

Am facut si poze, dar seamana mult cu cele postate deja...

Cam atat... Si vacanta placuta tuturor!

Trimis de adynutza26 in 30.08.10 12:53:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena-Kaliakra, Obzor-Casablanca, Nisipurile de Aur-Madara

VIZUALIZĂRI: 3702 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adynutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poza din balcon, etaj 4. Cel inalt este hotel Lilia si este pe plaja, iar cel din dreapta galben este o parte din Bolero.

Rusalka
    [07.09.10 17:24:22]

coincidenta face ca si eu sa fii fost in acea perioada la mare si exact la acest hotel. mie mi-a placut foarte mult totul. nu imi explic de ce a aparut acea toxiinfectie alimetara. intr-adevar era multa multa mancare, dar fiecare alegea cat sa isi puna in farfurie... sezatia de balonare am avut-o si eu si prietenul meu, dar macar noi stim ca era de la faptul ca sunt prea pofticiosi uneori, astfel in ultimele zile am redus cantitatea mancarii. sincer totul era prea apetisant. in camera noi am lasat intr-o singura zi 5 leva, asta fiindca am adus foarte mult nisip de pe plaja si am vrut sa nu fim nesimtit cu camerista. dar pana sa lasam acel bacsis ne-a schimbat lenjeria in fiecare zi. doar cand s-a schmabat camerista vreo 2 zile nu am avut acest serviciu.... dar respect parerea dumneavostra eu sunt sigura ca daca voi alege un alt sejur la mare in Bulgaria va fi tot la Park Hotel Golden Beach.

PCiprian
    [21.11.10 10:53:14]

Interesant, si eu am avut probleme cu vomitatul in ultimele zile, chiar foarte urat, iar apoi si alta persoana cu care am fost.

Ma gandeam ca poate am facut eu ceva gresit, dar daca nu sunt singurul e clar.

PCiprian, Rusalka
    Alte impresii din această RUBRICĂPark Hotel Golden Beach: