ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
    ÎNSCRIS: 10.10.09
    AUG-2010

Dat dracu' Toni asta!

waldeck - BEI MIR BIST DU SCHOEN

Hotelul Toni din renumita statiune de schi Kaprun, te duce prima data cu gandul la vrea pensiune de pe la noi, d-alea botezate anticomercial cu numele copilulului, amantei… Ei bine prieteni, nu e deloc asa.

Situat strategic intre central orasului si prima telecabina care duce sus, la partii, isi merita cele patru stele austriece. Camerele sunt cam cat garsonierele lui nea Nicu, au doua paturi la pret de unu, asa ca iti poti lua puradeii cu tine fara probleme. Desi mai tot timpul sunt cazate si galagioasele echipe de fotbal – cand am fost eu erau Concordia Chiajna de la noi si FC Nurenberg de la nemti – e loc la masa si pe terasa berechet.

Haleala poate fi servita si la all-inclusiv dar si cu bani jos, in sistemul bufet suedez. Avantajul e fireste, ca iti poti umple papornita cat vrei, dar exista si dezavantajul ca mancarea se cam repeta, insa ai de unde alege. Apropo, cei doi bucatari sunt sarbi si prepara un orez sarbesc ca la Novisad. Numai ca sta acolo o ospatarita d-asta urata si cam trecuta si ti se uita in farfurie. Dracu stie, o fi pusa acolo strategic, sa-ti taie elanul.

Spa-ul rivalizeaza cu ala al lui Sorin Ovidiu Vantu, unde se trata, electoral, Geoana. Piscina de dimensiuni olimpice, patru-cinci cabine de sauna, baie turceasca, jacuzi, toate, evident moca. Inclusiv echipament de schi puteai lua de la hotel.

O singura problema, cu netul. E contra cost, 8 euro pentru trei ore, suficient in cele din urma sa fi la curent cu ce a mai facut Bianca, dar problema e ca se opreste dupa zece minute si trebuie sa te tiganesti la receptie sa-ti dea alta parola. Se si justifica, de altfel, ca cica nu ai nu stiu ce windows. Jos in receptie sau in bar unde se si fumeaza ai wireless d-asta gratuit si merge chiar foarte bine.

Inutil sa mai adaug ca ti se facea nu curatenie, ci dezinsectie in camera. Cred ca dedeau si cu tamaie austriecii astia.

Ar fi de preferat sa va alegeti camera cu vedere spre nord, pentru ca la sud trece un parau si face un zgomot infernal, dar mai nasol e ca in august cand am fost eu temperatura era dimineata de vreo 8-9 grade si clipocitul apei aproape ca te scoate din minti. E misto ca au patru posturi tv in care se reda laif tot ce este in statiune, de la partiile de schi pana la magazinele de carpe.

Reducerile in Kaprun se anunta prin niste baloane ridicate la vreo suta de metri in fata magazinelor. Mama, ce bataie pe toale iese!

Desi e foarte aglomerata, in statiune nu intalnesti multa lume, doar arabi cu cele trei-patru muieri si cu puradeii aferenti se mai plimba prin oras. Foarte rar, noaptea, gagici bete care orbiteaza de la un club la altul. In rest e liniste, poate prea multa.

Trimis de santana* in 30.08.10 11:49:55
    • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 4200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (santana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Fotografie facuta din statiune, sus se vede partia de schi de la cota 3200
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 158.00 EUR pe cameră

bessondm
    [30.08.10 12:47:02]

Placut review-ul tau, "colorat" si pe alocuri, chiar spumos. Felicitari! (insa, te rog clarifica-ne si pretul sejurului..)

mariana
    [30.08.10 14:02:06]

Nu speria lumea cu pretul ca nu o sa mai calce nimeni pe acolo! Cat a fost biletul de avion si cat cazarea, fara masa? Era zapada pe munte? Noi am fost iarna in aceasta statiune dar mi s-a parut destul de scump totul, cum sunt preturile vara?

[30.08.10 14:08:57]

Tocmai, nu vreau sa sperii pe nimeni, pentru ca preturile chiar sunt de speriat.

Excursia, o parte din ea, a fost cadou. Am zburat cu blueru pana la Viena, apoi ne-a preluat o masina pentru cei aproape 400 de km.

Fireste ca era zapada sus, si se schia chiar bine la cota 3200, parca. Telecabina, adica cele trei telecabine pe care le schimbi pana sus, costau 25 de euro si ceva de caciula. In oras sunt preturi acceptabile pentru "afara". Cred ca am si niste poze misto, mai ales ca o fotografie face, de cele mai multe ori, mai mult decat multe cuvinte.

Asadar, Kaprunul e o statiune scumpa si iarna, dar mai ales vara.

mariana
    [30.08.10 14:26:42]

Te asteptam si cu cateva fotografii. Zona este foarte frumoasa, mie mi-a placut tare mult. Ati fost sus la baraj si lac, noi nu am reusit?

vladex
    [30.08.10 15:17:23]

Da' berea era buna? Concordia Chiajna e echipa de fotbal???

[30.08.10 16:46:01]

Am fost la baraj, insa n-am facut fotografii pt. ca era ceata. Am ceva poze, dar se incarca greu nu stiu de ce

[30.08.10 19:24:33]

Fireste ca berea era buna, insa scumpa, peste 3-4 euro halba. Langa Hotel Toni, sta ca o mana cereasca un supermarket Bila.

Concordia este o echipa din liga secunda, care i-a transferat anul acesta pe Eugen Trica si Adrian Iencsi. Asta am aflat-o de la ei si mai stiu ca anul asta vor sa promoveze in liga lui Mitica. Sunt baieti simpatici fotbalistii astia. Unii dintre ei vorbesc chiar si doua limbi, asa ca nu mai e valabila chestia aia cu fotbalist "adjectiv". Mai degraba cred ca muierilor lor sunt cam....

lavylus
    [02.12.10 18:26:49]

Super... ! "titlul face toti banii" si chiar ales pe masura! Felicitari!

[06.01.11 21:35:00]

Am atasat o muzica mai altfel... dar eu sper sa placa!

bessondm, lavylus, mariana, santana*, vladex
    Alte impresii din această RUBRICĂToni Hotel: