ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2010
ÎNSCRIS: 31.08.09
AUG-2010

ARTICOL ARHIVAT

O vacanta reusita

Am plecat cu masina din Bucuresti noaptea la ora 1.

Am ajuns la Istanbul (in Asia) in jurul orei 11 unde ne-am oprit sa mancam.

La ora 17:00 ne-am oprit la un hotel din Bilecik.

A doua zi dimineata am plecat spre Antalya la ora 4 si am ajuns la ora 11 la Hotel Delphin.

Dupa 2 minute eram cazati, bagajele duse in camera si masina parcata.

In primul rand cred ca hotelul era ocupat in proportie de 50%: francezi, germani, ceva romani (cam 10 familii - multi cu veniti cu masina - am crezut ca suntem singurii nebuni veniti cu masina) si foarte multi rusi galagiosi (betivi nu mai mentionez ca se subintelege).

Despre hotel nu cred ca mai este cazul sa scriu pentru ca au descris ceilalti foarte bine.

Dar pot spune despre servicii ca sunt intradevar de 5stele.

Mancarea: variata, dar totusi, din punctul nostru de vedere prea mult peste.

Au avut: seara mexicana, italiana, turceasca etc.

Curatenia impecabila, se facea zi de zi.

Lenjeria se schimba zi de zi.

Minibarul se completa zi de zi, fructele din camera la fel.

Echipa de divertisment super.

Spectacole nu am vazut pentru ca erau dupa ora de culcare a fetitei mele de 1 an.

Bauturile servite la bar seara: jos palaria - bauturi foarte diverse, autohtone si de import, orice bautura posibila si imposibila.

Sa nu uit ca ar trebui sa incercati Mojito. Noua ne-a placut cel mai mult.

Si bineanteles, dimineata, Delphin Coffee.

Cu siguranta vom reveni la Delphin si in 2011, speram ca pt 10 zile.

Ca sa nu uit, m-a impresionat cata verdeata si cata grija a gradinarului zi de zi.

Seara erau tantari, dar la orele 17:30-18:00 stropeau in tot resortul cu substante.

Trimis de stefanbuzatu in 28.08.10 12:44:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5466 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefanbuzatu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Diaura*
    [28.08.10 12:52:54]

La cat s-au ridicat cheltuielile cu transportul dus - intors, cu tot cu cazarile aferente?

[28.08.10 13:11:02]

Delphin - 1425.

Hotel Bilecik - 65

Hotel Istanbul 3 nopti - 59 + 220

Motorina 3000km+ taxe (vigneta, autostrada) - maxim 250.

Deci 2019 Euro.

Diaura*
    [28.08.10 13:34:52]

Multumesc pentru raspuns.

[28.08.10 19:42:15]

In masura in care ai timp si posibilitatea, asteptam si un review despre drumul spre Antalya.

Multumesc

[17.12.10 22:44:36]

Poti sa-mi spui cum stau cu parcarea? Sunt destule locuri?

[18.12.10 07:16:15]

Au destule locuri de parcare. Cred ca vreo 20-25.

Anul acesta am vazut vreo 5-6 masini cu nr.romanesti.

Parcarea se face in curtea hotelului, deci masina este pazita.

[18.12.10 19:09:01]

Multumesc de raspuns.

Am vazut multe poze cu acest hotel, dar nu reuseam sa-mi dau seama unde au parcarea.

Daca zici ca e la interior (adica dupa bariere), atunci e ok.

[19.12.10 07:07:48]

Parcarea se face in stanga si dreapta barierelor. Sunt vreo 4-5 locuri in panta si vreo sase la subsol (tot in curte). Asta pe fiecare parte.

[17.01.11 15:48:17]

Spune-mi te rog daca ai fost la Delphin-ul din Lara (Palace) ? Am sunat azi la o agentie si mi s-a spus ca acest hotel este vechi in comparatie cu Palace-ul, au camerele mici, serviciile sunt sub asteptari, iar in eventualiatea in care vom dori sa schimbam hotelul atunci cand vom ajunge trebuie sa stim din start ca nu este posibil. Camerele sunt intradevar foarte mici la Palace dar la cel din Alanya am inteles ca sunt si mai mici.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [17.01.11 16:12:26]

Evident ca review-ul se refera la hotelul din Alanya.

Camerele sunt identice la ambele hoteluri - atat cel din Lara (Palace) cat si la cel din Alanya (De Luxe) si NU sunt mici, cel putin in acceptiunea mea - incap acolo un pat matrimonial + unul simplu + o canapea + o masuta!! Si ramane SUFICIENt loc liber, pe langa.

Exista, intr-adevar, hoteluri cu camere mai mari, dar a spune ca la Delphin sunt camerele mici e o absurditate.

In in privinta serviciilor - eu nu am vazut inca un hotel care sa aiba servicii mai bune decat lantul Delphin - cu un plus pentru cel din Alanya! Si am vazut destule hoteluri din Antalya.

Agentia cu care ai vorbit este un pic ciudata, in opinia mea. Ori are cine stie ce interese obscure, ori e total habarnista persoana cu care ai vorbit.

[18.01.11 10:18:05]

Multumesc pentru raspuns!

La Delphin-ul din Lara am fost in 2008 si cunosc camera foarte bine. Am avut camera 1011 si am fost foarte multumita.

Mi-a venit inima la loc mai ales ca mergem cateva masini si la toti le prezentasem acest resort. Am avut un soc cand mi s-a spus ca ar fi mai bine daca as alege in locul Delphin-ului din Alanya hotelul Vera Mare.

M-am uitat pe site-urile de prezentare a acestui hotel si mi s-a parut incomparabil fata de Delphin-ul din Alanya.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [18.01.11 10:25:19]

Trebuie totusi sa fii pusa in garda - eventual sa-i pui si pe ceilalti - ca Delphinul din Alanya are plaja CU PIETRE -- pentru mine NU a fost un dezavantaj major acest lucru, insa pentru altii poate fi. (De fapt, plaja cu pietre este motivul pentru care Delphn de Luxe Alanya este simtitor mai ieftin decat cel din Lara).

In orice caz, daca mergeti cunoscand si acceptand lucrul acesta, posibila nemultumire va fi mult mai mica decat in cazul celalalt - cand aveti asteptari mari SI de la plaja.

Plaja e de fapt amenajata cu nisip (super okey) pe o latime de aproxmativ 50 de metri.

La mal, insa, si la intrarea in apa sunt pietre/bolovani.

[18.01.11 10:33:44]

Nu ma (ne) deranjeaza plaja cu pietre acest aspect stiindu-l de la bun inceput si discutandu-l cu ceilalti cu care mergem.

Inca o data multumesc!

O zi buna!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [18.01.11 12:23:32]

Pentru numele lui Dumnezeu ce fel de agentie este aceasta? Este ca si cum ai spune "nu alege Mercedes, alege Logan".

Eu unul as renunta la servicile lor. Este clar ca habar nu au ce vorbesc sau au anumite interese sa-ti bage pe gat alt hotel.

[18.01.11 12:50:54]

Andox

Cred ca stii foarte bine la cine ma refer mai ales ca pe forumul despre Turcia era prezent tot timpul.

Oricum tot de la el am cumparat pachetul pentru ca am gasit cele mai bune preturi. (Deplhin Alanya)

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [18.01.11 13:41:30]

Foarte profi, no comment...

Cat despre pret, sincer eu nu cred ca are cele mai bune oferte.

sheryll
    [10.02.11 11:33:19]

Mergem si noi anul acesta la Delhin Deluxe cu masina. Cine mai merge si in ce perioada 19.06- 26.06.

Pt Stefanbuzatu - vreau detalii despre hotelul la care ati stat la dus Bilecik, adresa, cam unde vine. Si inca ceva la Luna Park se plateste ceva?

[10.02.11 18:59:16]

La Luna Park nu se plateste absolut nimic.

Hotel Eronur - Bilecik. Cum intri in oras, cam dupa 2-3km pe dreapta. Greu de ratat, crede-ma.

[12.02.11 15:20:41]

Noi mergem pe 20.05 la ora 1:00. Intrarea la Delphin o avem pe 22. Stam acolo 8 zile, 1 zi in Marmaris la Club Aida, 4 zile la Aquafantasy, apoi spre casa.

Vreau sa stiu daca pretul la hotelul eronur poti sa-l mai negociezi. Mi se pare cam multisor pentru o noapte intermediara. Presupun ca 65 E pentru o camera dubla. Nu au si apartamente pentru 4 persoane?

[12.02.11 20:15:28]

Este cam multisor pt o noapte intermediara, dar hotelul este o. k. Foarte curat si camerele arata foarte bine.

Camera este dubla si ne-au adus si un pat pt bebe.

De negociat se poate, insa depinde cat de disperati sunt.

Acum 2 ani au mai lasat la pret, dar anul trecut nu si asta pt ca aveau hotelul aproape plin.

Tsunami
    [27.02.11 15:09:25]

Pt. sheryll,

Noi avem intrare pe 20 iunie 2011 la DELPHIN BOTANIK si stam pina pe 30. iunie.

Plecam din vama Giurgiu in dimineata de 19. iunie. 2011, in jurul orei 04,00-05,00

Anul trecut am fost tot cu masina la hotelul CARPE DIEM CLAROS din OZDERE,

Date de contact:

e-mail [...]

sens
    [03.03.11 21:25:47]

anul asta am ales Delphin de Luxe

check-in 20 iunie chek-out 29 iunie!

vom pleca pe 19 iunie, ff devreme dimineata, din galati spre vama veche -litoralul bulgaresc-malko tarnovo-edirne, pe acelasi traseu pe care am plecat si anul trecut, tot intr-o duminica numai ca era 20 iunie, check-in 21 la kervansaray lara!

sa ne vedem cu bine la Delphin!

ps: Angi 73, te asteptam cu un rewiu!

sheryll
    [03.03.11 22:04:34]

sens - da-mi date de contact. Poate mergem impreuna. si noi tot din galati suntem si plecam pe 19 iunie la ora 4-5 dimineata. si tot prin vama veche. catee familii sunteti?

Am vazut ca si Tsunami pleaca tot atunci dar prin vama Giurgiu...

sens
    [04.03.11 14:31:00]

sheryll, ti-am trimis mesaj privat cu date contact! tot la ora aia plecam si noi...

kitya89
    [12.05.11 21:00:14]

buna seara,

am vazut ca ati plecat anul trecut cu fetita de 1 an.

in vara asta dorim sa plecam si noi tot cu un bebelus de 1 an si 4 luni. taticul e un pic cam sceptic deoarece zice ca e cam mic copilul sa plecam din tara cu el... ce ne sfatuiti? e ok acest hotel pt a pleca cu bebele? multumesc, astept raspuns!

[14.05.11 06:21:30]

buna ziua,

de fapt anul trecut avea 1an si 10 luni.

Dar in 2009 avea 10luni cand am fost la Long Beach Resort-in Antalya, tot cu masina si nu am avut probleme absolut deloc.

Hotelul este super O. K. din toate punctele de vedere, parerea mea este ca puteti merge cu incredere. Este destinat in primul rand familiilor cu copii (am vazut ca este cotat ca No. 1 in topul Hotelurilor din Turcia pt familii cu copii -pe site-ul amfostacolo.ro.

Este adevarat insa ca in fiecare an am avut la noi 1 punga mare de medicamente in caz de... (dupa o lista data de medicul pediatru).

Daca va mai pot ajuta cu orice alte detalii, cu placere oricand.

kitya89
    [14.05.11 14:31:22]

multumesc tare mult de raspuns!!

angi73, Anturium, Diaura*, kitya89, sens, sheryll, stefanbuzatu, Tsunami
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin DeLuxe Resort [Okurcalar]: