ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2010
ÎNSCRIS: 28.03.10
AUG-2010
single

Hai la bai la Sacelu!

Auzisem da nu vazusem. Citisem dar nu credeam. Ce anume? Ca statiunea Sacelu de langa Targu Jiu, din “tinutul lui Brancusi” si-a repornit motoarele. Din carti citisem ca “Sacelu” e o statiune bogata in ape minerale sarat-iodate si sulfuroase. Si mai citisem si de vechea sa baza de tratament, la care veneai in caruta si plecai pe picioarele tale sau la care veneai cu carja si plecai fara ea, o lasai cadou portarului de la bai, a carui camaruta arata ca un ghiseu de “obiecte pierdute” sau mai bine zis de “bastoane pierdute”. Copiii din Sacelu aveau frica de portar ca avea cele mai multe “bastoane de batut copiii rai” de pe valea Blahnitei. Auzisem si de ospitalitatea proverbiala a localnicilor din Sacelu, de care aveam sa ma conving imediat ce am ajuns la bai. Ma recomand la intrare, spun ca nu vreau sa fac baie decat sa beau un suc pe terasa, dar pe femeia de la bilete n-o intereseaza ce fac ”Hai, intra odata, domnu’... Intra! Si-mi face semn cu mana! Poti sa faci si baie, azi avem record la incasari! ” Intr-adevar pe plaja statiunii, loc unde se afla si cele 3 bazine in aer liber cu ape sarat-iodate, e multa lume! Prima piscina, e mai mica si in ea predomina namolul. A doua e de dimensiuni medii si e plina cu apa sarata si namol iar a treia are numai apa sarata. Ceea ce e interesant aici, e ca apa din cele trei piscine are culori diferite- neagra, cea din bazinul cu namol (de fapt in ea e mai mult namol decat apa), bruna spre mov, cea din bazinul mijlociu, si “gri-murdar”, cea din bazinul cel mare. In jurul bazinului nr 1, cel cu namol, se aseaza de obicei oamenii mai in varsta, care asteapta cu rabdare sub soarele arzator, ca namolul negru si neted sa devina gri si incretit ca pielea unui elefant, moment in care se impune o baie in bazinul numarul 2, cel brun spre mov, ca pacientii sa se lepede de pielea groasa de pachiderm african si s-o inlocuiasca cu una normala, de om. Apoi, unii mai inoata putin si prin bazinul cel mare, caci incheieturile lor se misca mai usor, ele s-au dezmortit, “s-au dezruginit” de la namolul cel negru si de la soare. In bazinul cel mare predomina insa tineretul.

Intru in incinta bailor, servesc un suc rece pe terasa interioara (exista aici si o frumoasa terasa exterioara) si studiez locul. Fac cateva fotografii. E asa precum citisem, spatiul e mare, intre bazine e nisip, poti sa te intinzi pe el cu cearceaful sub tine, ca la Mamaia, ai cabine, grupuri sanitare si cateva panouri cu indicatiile bailor. Ai chiar si un “izvor de ochi” la care ajungi iesind din bai printr-o poarta aflata langa raul Blahnita. Ceva mai incolo, gasesti si un izvor sulfuros, bun pentru rinichi si afectiuni digestive, in special pentru ficat si fiere

Cum se ajunge la Sacelu? Simplu, intre Ramnicu Valcea si Targu Jiu, pe DN 67, din localitatea Campu Mare, o faci la dreapta, si dupa 7 km esti la bai. Drumul e bun. Inainte de a vedea panoul indicator ce te duce la bai, observi insa mai intai un altul, ce te duce la cabana “premiantilor” AFA, la Ranca! In apropierea bailor poti intra si cu autoturismul propriu, taxa “auto” e de 10 lei ce-o platesti la o bariera. Dar mai e si o taxa discutabila, cea “umana” dar cam "inumana", 25 de lei, numita, nu! , n-ati ghicit, nu "taxa Mazare" ci simplu, "taxa de bariera", tot ca la Mamaia. Ajuns la plaja cu cele 3 bazine, mai scoti din buzunar doar 5 lei pentru adulti si 3 lei pentru pensionari si copii.

Cladirea bazei de tratament ce te intampina chiar la intrare in bai, a fost construita in anul 1985 si beneficiaza de instalatii de aerosoli si vane pentru bai sarate. Era destinata in special refacerii fortei de munca a minerilor din Valea Oltului si Jiului. In urma cu 11 ani, statiunea s-a privatizat, hotelurile, cantina, baza de tratament si plaja cu cele 3 bazine au trecut in posesia unui lider de sindicat minier. Statiunea nu duce lipsa de pacienti caci acopera o paleta larga de afectiuni: reumatice, ORL, respiratorii, renale, hepato-biliare sau oftalmologice. Si de obicei la varsta a treia, porti cu tine in spinare mai multe boli.

Dar acum e vara, cladirea bailor in care gasesti la intrare o interesanta “fresca” ce reprezinta originea romana a bailor, e putin frecventata, vanele sunt goale, lumea e pe-afara, la plaje, la baie si la namol. Dupa namol si balaceala, toti trec si pe la izvorul de ochi, unde e inghesuiala cam mare, toti vor sa se spele pe ochi cu apa acestui izvor facator de minuni, care nu stiu insa ce contine, nu scrie nicaieri, nici chiar pe vechea tabela instalata la intrare de Institutul de Balneologie din Bucuresti. Probabil apa contine niste substante usor bactericide. Dar ce mai conteaza! Toti au incredere in apa lui si-apoi, ce e mai scumpa pe lume decat lumina ochilor? Daca apa nu ajuta, macar ea nu strica, e limpede ca cristalul.

Sacelu e o statiune care-ti povesteste intreaga istorie a devenirii sale, inca de la intrare. Copiii mici inca nu stiu sa citeasca, dar le explica parintii lor. Uneori sunt rai si mai scrijelesc cate o litera de pe panourile de la intrare. Povestea cea mai intersanta, e cea a unui centurion roman ce s-a vindecat aici, la aceste bai si care a ridicat o “tabula votiva”, adica un mic obelisc de piatra in care erau daltuite mai multe litere latine, gasita in apa Blahnitei si care azi se afla la Muzeul din Targu Jiu. Aceasta capetenie romana, pe nume Marcus Tiberius Marcianus, aduce multumiri zeilor vindecarii, Aesculap si Hygeea. La intrarea in statiune gasesti nu numai istoricul bailor, indicatiile, contraindicatiile, compozitia apelor sale dar ceva mai incolo gasesti si o a doua tabela ce-ti ofera informatii despre cele trei bazine in aer liber si izvorul sulfuros. Pana si terasa isi afiseaza oferta speciala a zilei pe o coala alba de hartie lipita de un panou de lemn cu scoci rosu ” Avem mititei, pop corn, prigat de doua feluri, bere la halba, peste si inghetata” iar preturile sunt alaturi, scrise mare cu un carioca negru.

Valea Blahnitei e larga pe-aici, de jur imprejur esti inconjurat de coline impadurite, atmosfera e de vacanta iar Baile Sacelu au si un slogan propriu. “De la romani incoace, fratioare, oamenii vin aici in carje si pleaca pe doua picioare! ”

Insa nu e totul doar parfum de trandafiri la Sacelu, sa revenim un pic la "taxa de bariera", prezentata si de “Realitatea TV”. Primaria Sacelu a impus in acest an, 2010, o taxa de intrare in statiune de 25 de lei pentru oameni si 10 lei pentru autoturisme. “E nevoie de bani la bugetul local, pentru plata salariilor angajatilor, afirma primarul Ion Voica, chiar daca Baile Sacelu sunt in administrarea privata a fostului lider sindical de la SNLO (Societatea Nationala a Lignitului Oltenia), ing. Tudor Valceanu. Daca vii insa cu bilet de tratament, nu platesti aceasta taxa de statiune, ea e valabila doar pentru turistii de ocazie, asa ca mine.

"Oare mie de ce nu mi-au cerut taxa de bariera? Pentru ca le-am zis ca nu vreau sa fac baie ci doar sa beau un suc? Nu! , nu-i adevarat, au aflat ei de undeva ca scriu “review"-uri pentru site-ul AFA! "

Dorgo

Trimis de dorgo in 27.08.10 18:13:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU JIU. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 11867 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Statiunea balneara Sacelu te intampina cu multe informatii

pepsi70ro
[27.08.10 19:07:52]

Felicitari dorgo, atat pentru review, cat mai ales pentru cele 100 reviewuri scrise in aproape 10 saptamani. Cred ca este un record, atat pentru numarul de rw. scrise pe AFA, cat si pentru durata mica de timp in care au fost scrise. Felicitari si la mai multe!

[27.08.10 19:20:42]

Multumesc mult! Am ajuns ca centurionul din legenda bailor Sacelu sa fiu stapan nu peste 100 de legionari romani ci peste 100 de "review"-uri romanesti! Si sacul meu de povesti inca nu s-a golit.

Numa' bine si la mai mare!

[27.08.10 20:06:08]

mutat la vechea sectiune in care pastram review-urile despre Targu Jiu si imprejurimi.

ascent
[27.08.10 21:54:14]

Felicitari ca ai fost acolo si un vot si din partea mea!

Am insa cateva orbservatii - nu sunt doar trei bazine, ci patru la Sacelu. Exista un panou inainte de a intra pe poarta care te anunta pentru ce afectiune este buna apa din fiecare cele patru bazine. Intr-adevar, este unul mic cu apa neagra, un altul cu apa sulfuroasa, un al treilea cu apa sarata si iodata, iar al patrulea este cel mare, dinspre portiunea cu terasa si in spate sunt dusurile.

Apoi problema cu taxa de intrare pentru persoane noi nu am intalnit-o. Da, ni s-a cerut taxa pentru autoturism de 10 lei, nu insa si 25 de lei pentru persoane. Oricum taxa pt autoturism o poti ocoli pentru ca poti parca pe stradutele de dinaintea barierei, ceea ce am facut si noi. Deci da, am fost si noi acolo in august 2010.

Pe de alta parte, este pacat ca ai batut drumul de la Tirgu Mures pana la Sacelu si nu ai intrat in acele bazine. Noi am intrat si vreau sa-ti spun ca mie personal mi-a trecut o durere de genunchi care ma sacaia de ceva timp.

recul*
[28.08.10 09:29:37]

@dorgo

au aflat ei de undeva ca scriu “review"-uri pentru site-ul AFA!... asta se numeste trafic de influenta!

cred ca in viitorul apropiat o sa fim mai de temut ca inspectorii de la garda financiara sau decat cei care se ocupa cu inspectia sanitar-veterinara! ceea ce, intre noi fie vorba, nu e rau deloc... glumesc, evident! bun review!mai asteptam si altele!

Diaura*
[28.08.10 12:48:51]

Cum tocmai m-am pricopsit cu o spondiloza, cred ca voi urma cat de curand o cura pe acolo. Se poate cumpara namol de acolo, pentru a continua tratamentul acasa?

ascent
[28.08.10 19:56:40]

@diaura - namol nu se poate cumpara, de altfel nici nu prea ai ce sa faci cu el acasa.

Langa orasul pe care l-ai vizitat tu de curand (si locul meu de nastere ) se afla statiunea Lacu Sarat, unde eu ma duc de mic copil. Acolo scrie ca tratamentul se face cam asa - la inceput faci o baie in lac, cam 10-15 minute, pentru a se deschide porii, apoi iesi din lac, te zvinti nitel si dupa aceea te ungi cu namol. Stai la soare sa se usuce namolul pe tine si dupa ce s-a uscat si simti cum pielea te frige, intri in apa din nou, te speli si mai stai acolo in lac 20 minute. Cam asta inseamna o baie si un tratament cu namol. Daca il iei acasa, nu prea este eficient tratamentul pentru ca apa din lac nu ai. In plus, orice namol sapropelic isi pierde proprietatile dupa o perioada de timp dupa ce a fost luat din mediul sau.

Daca ai probleme, iti recomand sa vii la Lacu Sarat pentru cel putin 10 zile sau sa mergi la Herculane sau in alta statiune sa faci bai sulfuroase.

ms65
[29.08.10 19:21:47]

foarte detaliat...SB este din plin meritat!!!

[31.08.10 18:01:57]

[@ascent]: Ai dreptate, sunt 4 bazine, e si unul f mic cu namol, dar a trebui sa-mi scormonesc mult prin minte pana le-am numarat din nou in gand si am refacut drumul. Cu atat mai bine! E un fel de "Baile din Valea Stelei" din Baicoi inmultit cu doi.

Acolo am parcat si eu, ceva mai departe in fata unei case in care o doamna se uita urat la minea, dar i-am zis ca stau doar o ora-doua, pana mananc ceva ca era canicula, si doamna m-a inteles. Asa ca n-am dat cei zece lei de bariera.

Info cu 25 de lei de persoana am luat-o de la Realitatea TV, ar trebui sa-i intrebam si pe ei. Cred ca aceasta info exista si pe google.

La Sacelu am fost in urma cu 9 zile, pe 21 august, intr-o sambata, am pornit de la TgMures, la 4 dimineata, ca de obicei, la 6,30 eram la Sibiu, apoi Cozia - Calimanesti - Caciulata - Olanesti - Govora - Sacelu - Petrosani - pasul Lainici - Calan - Alba Iulia - Turda - Tg. Mures, intors in aceeasi zi la ora 24. Condus non-stop 20 de ore si facut 720 Km. Ma gandisem deja la un frumos review Valea Oltului vs Valea Jiului.

Am mai adaugat deci 6 statiuni si localitati balneare la ghidul meu.

[31.08.10 18:39:35]

@ascent

M-ai intrebat si de ce nu am raspuns fiecaruia la intrebarile puse. Mi-era imposibil, in ritmul in care scriam aproape zilnic cate un review, mai si calatoream atat de mult, sa mai si raspund la toate intrebarile, mii de scuze! Raspund acum, cand am destul timp la dispozitie.

Si bine-nteles ca in cele 101 review-uri scrise in 10 saptamani, fapt sesizat de "pepsi", se mai strecoara, vrei nu vrei, si cate-o greseala, au fost si la mine cateva.

Ceea ce era interesant, e ca, daca atmosfera de la "varf" era mai "relax" si "fair-play, nu "tipic romanesca" cum bine a sesizat web, mai aveam pregatite inca tot atatea review-uri despre tara noastra sau Ungaria, Spania (coride), Franta, Italia, etc.

Succes in continuare!

pepsi70ro
[31.08.10 21:03:09]

Haide @dorgo, te asteptam cu noi impresii din calatoriile tale, de exemplu eu sunt tare curios de coride si tot primul vreau sa fiu sa te felicit pentru cele 200 reviewuri scrise in 20 de saptamani. Haide, la treaba calatorule!

[31.08.10 21:11:44]

E ca la jocul de carti, unii joaca pentru fun si exista categoria a doua: patimasii. Daca intrebi toti joaca (scriu) pentru fun, cand te apleci mai atent pe problema descoperi lucruri interesante.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[31.08.10 22:13:33]

şi io aştept 'restul'! hai doc, nu te lăsa!

@piti > (aşa, la ureche să n-audă toată lumea: io scriu pentru public. habar n-ai ce mândru mă simt când văd că un text este bine primit, şi ce nedumerit sunt când un altul este practic ignorat, încercând să înţeleg ce n-am scris bine, ce lipseşte, unde am greşit...)

[31.08.10 22:29:29]

Acu daca te-ai adus pe tine sub lupa ma intreb care din cele 30 de povesti scrise de tine (din februarie de cand cu SB - un indicator pe care il cosider unitate de masura a utilitatii review-ului, desi poate gresesc) poate fi considerat ca fiind ignorat, cand toate au atins si depasit acest prag.

Dar cine sunt eu (un junior) sa disec activitatea ta?

[01.09.10 19:31:19]

@ piti

ai sesizat un lucru important, toti se lauda ca scriu, doar asa, "din placere", pentru marele public iubitor de arta si turism, fara sa aiba nevoie de puncte, fara sa aiba nevoie de excursii in tara sau in afara dar in realitatea se calca unul pe celalalt, se ataca verbal pe "privat" sau dau cu periuta in dreapta si stanga, puncteaza orice referat mediocru pentru a primi in revansa o farama de punct care sa-l propulseze spre varf sau se fac "asociatii lucrative". Intri in acest joc ce mai mult te inraieste decat te relaxeaza, ca sa castigi in final? CE? O excursie in Bulgaria sau Grecia pe care acum o gasesti la orice agentie de turism la 150 de euro? Un sfat, amice!-sa nu ajungi niciodata in primii 10 cum mi s-a intamplat mie...Ce ma faceam daca lansam si celelalte 11- "review"-uri ce-si asteptau randul si ajungeam in primii 5? Eram facut "harcea-parcea".

Ai vazut ce fiinta ciudata e omul? Si mai ales romanul?...Eu ma sesizat acest lucru in cele 10 spatamani cat am stat pe site, pentru ca lucrez numai si numai cu oameni de peste 30 de ani si cunosc pshiologia lor.

Vreau sa-ti spun ca a scrie despre natura tarii tale in "Lettres de Roumanie",sau "Macadam" (Franta) (site turistic similar cu acesta), sau PAVIRO-Belgia, e cu mult mai relaxant, amical, fara macar vreo farama de atac la persoana, cu mult respect reciproc, e-o placere sa scrii acolo iar daca ai gresit cu ceva, nu te cearta nimeni, web-ii te ajuta si corecteaza greseala.

Sistemul de postare e extrem de simplu, trimiti referatul si pozele si web-ii lor ti le incadreaza in pagina sub forma de pagina de jurnal.

Problema acolo e insa calitatea referatului, din 10 referate daca trec 2-3, ei nu publica orice caci te citeste intreaga Europa.

Alta lume, alta civilizatie...

[01.09.10 19:32:40]

nu 11 ci 110 review-uri

[01.09.10 19:40:56]

@ pepsi

Va veni si corida din Valencia insotita de un supeb apus sangeriu de soare deasupra unui lac din imprejurumini, unde spaniolii zic ca "s-a adunat tot snagele taurilor ucisi, in cer, si la un moment dat acesta va pogori pe pamant si ne va inneca" ca suntem pacatosi,... dar cred ca-l voi scrie de-abia prin ianuarie.

[02.09.10 01:33:27]

@dorgo

Sa spun ca cunosc o mare parte din ocupantii primelor 20 de pozitii e mult spus s-ar putea sa nu-mi cunosc foarte bine sotia sau fiica . Dar m-am simtit extraordinar in compania lui @pepsi , @ionescunic , @georgiana , @costi , @sanziana , @ancamariagadea , @lizuk , @bogdanDSN , @geni . @dragos pare un tip de treaba . Sunt cativa colegi AFA pe care i-am cunoscut aici un pic , la Poiana Brasov inca un pic , prin mesagerii private inca ceva , cu o parte din ei ne vizitam , am organizat si alte miniintalniri , ne petrecem vacantele . Daca ne ajuta Dumnezeu si vacanta de iarna tot cu colegii de aici de pe site am sa o petrec . Ne simtim bine si nu e putin lucru . In ziua de azi o prietenie se castiga greu .

Niciunul nu mi-a dat impresia ca si-ar dori cu ardoare un premiu . Nu-i cred capabili de sentimentele pe care le descrii tu ( sa fiu eu cumva prea naiv ? ) .

Acu tu mai ridici o problema aici , despre care am vrut sa scriu si eu acum cateva luni , aceea a votarii in familie , eu il votez pe x , tu il votezi pe y , amandoi il votam pe z ca si el ne voteaza pe noi . De observat ca foarte multe ecouri sunt lipsite de substanta ( de exemplu : " superbe locuri , extraordinare locuri , pacat ca nu am ajuns aici ; te punctez ... " ) astfel l-ai indatorat pe colegu , ai impuscat 50 de puncte , etc . Greseala pe care am comis-o si eu , parca recent tot mai rar . Aici ar mai avea WM de lucru , desi nu toti vor putea scrie cu miez , sunt constient de asta .

Tu ai simtit invidie pe unii . Poate te-au simtit prea avantat ( nr. de impresii/unitatea de timp ) . Acu nu trebuie sa-ti spun eu ca viata e o lupta asa ca trebuie sa stii sa le raspunzi contestatarilor tai .

Am observat ca nu mai figurezi in clasament , te-ai retras ? Stiam ca poti face asta doar in primele doua luni ale anului . Aha , ai pile la WM ...)))

Sanziana
[02.09.10 08:48:50]

nu era intentia mea sa scriu un ecou dar @dorgo a fost de la inceput unul din userii mei preferati, imi pare rau ca nu mai vrei sa faci parte din "elita "...

intradevar e o competitie, uneori nedreapta, fara fairplay, nu ca nu m-as fi asteptat sa nu fie si jucatori necinstiti.

Poate ca suna dur dar realitatea este ca nu vaneaza nimeni acele premii, dorinta de afirmare cred eu ca este mai mare. Colectivul AFA este unul bogat, cu oameni din toate paturile sociale, toate domeniile de activitate.

Imposibil sa nu nu apara si putin din sportul national al romanilor"pupincurismul-"care genereaza mici "cooperative" (de care si eu am fost acuzata), mesaje taioase, pe privat sau in direct, melodrame, suparari si alte lucruri mai putin urate.

Dar cel mai important dupa mine este prietenia, o prietenie care leaga oameni din toate colturile tarii, ne face mai buni, ne uneste in interese comune. Ma mandresc cu prieteni minunati, cu amintiri de neuitat si chiar daca nu o mai arat on line sunt ferm convinsa ca ei stiu asta.

Voi avea noi amintiri de neuitat si poate multi alti prieteni adevarati si toate astea datorita site-ului AFA.

Sa nu uiti asta Dorgo, loc in marea familie este oricand si pentru tine cu sau fara participarea la concurs.

Fericire10
[28.08.19 09:36:17]

Să mai împrospătăm puţin informaţiile despre această staţiune Săcelu Gorj.

Am Fost Acolo în această vară mai precis sfârşit iulie început august. Plecam dimineaţa ne întorceam seara.

În acest an biletele de intrare se luau din incinta clădirii în care pe vremuri mai precis până acum vreo 3-4 ani se făceau băi calde. Acum este închisă. Se zvoneşte că trebuie reparat de la acoperiş până la demisol. Hotelul unde se cazau pe vremuri minerii (căci pentru ei se făcuse staţiunea) este închis. Cazarea se face pe la localnici. Eu ştiu de 2 pensiuni. Nu am stat acolo nu am informaţii.

Odată cu bonul se primesc şi brăţări de hârtie, pe care oamenii de la poartă le fixează la mână celor cale intră " legal" .

Surpriza mare pt mine a fost când am intrat şi am văzut culoarea bazinului mare: un violet închis. Apoi am aflat că bazinul mov se varsă în cel mare pentru că s-au înfundat nişte filtre şi soluţia a fost să se spargă cimentul între cele 2 bazine.

După baie ni se face foame, da?

Opţiunile sunt: terasa de la intrare în ştrand unde pe la ora 11 se încinge grătarul: mici, cârnaţi, ardei copşi, scăricică, pipt de pui; într-o tavă imensă se prăjesc cartofii, în alta peştele amzii.

Salate diverse anul ăsta mi-a plăcut baby lubeniţa (adică o lubeniţă minusculă) murată. Foarte bună ca şi salata de varză. La bar: cafea, bere la pahar de plastic, la sticlă, sucuri ambalate.

Noroc cu pizzeria deschisă în afara ştrandului unde puteai comanda o citronadă adevărată cu gheaţă zdrobită.

Şi să nu uităm pizza. Tot pe la ora 11 încingea şi băiatul cuptorul. După 20 min de la comandă pizza era numai bună de savurat. Preţuri începând de la 18 lei cea vegetariană.

Foarte bună. Terasa bine îngrijită, la baie curăţenie exemplară.

A! Şi în ştrand wc-urile sunt curate, acolo stă permanent o femeie care şterge pe jos, spală, mătură.

Am întrebat localnicii dacă există un restaurant sau o unitate gen " împinge tava" unde să mănânci o ciorbă, o mâncare gătită. Nu există aşa ceva.

E doar o staţiune de vară 2-3 luni pe an. Cât ţine vremea frumoasă şi poţi merge la ştrandul exterior.

S-a instituit şi parcarea cu plată în jurul ştrandului.

Noi parcam mai departe. Oricum nu găseam loc; majoritatea vin de prin mprejurimi mai ales de la Târgu Jiu.

ascent, Diaura*, dorgo, Fericire10, piti, presario, recul*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tîrgu Jiu și împrejurimile: