ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
JUL-2010

Turist in Karlovy Vary – statiunea cu cele mai multe hoteluri pe mp din Cehia!

Karlovy Vary, una dintre cele mai cunoscute statiuni balneoclimaterice din Europa.... Numai numele si ma duce in trecut spre vedetele din filmele celebre care veneau aici si care continua sa vina, avand in vedere ca in oras se desfasoara anual un festival de film international, dar si de jazz!

Celebra statiune ceheasca, cunoscuta de secole pentru izvoarele sale termale cu calitati terapeutice in tratarea a numeroase boli, atrage turistul de orice nationalitate nu numai pentru binefacerile apei, cat si pentru frumusetea locului si arhitectura cladirilor.

Oraselul Carlsbad (Baile lui Carol), asa cum s-a numit odata (dupa numele lui Carol al IV-lea, care l-a si descoperit in 1370 in timpul unei vanatori de cerbi si sub care Cehia a cunoscut o adevarata prosperitate), s-a nascut de-alungul vaii Teplei si a fost gazda multor personalitati, printre care Printul August von Sachsen, Regele Greciei Otto I, Printul Otto von Bismark, Printul Louis Napoleon Bonaparte, devenit Napoleon al III-lea al Frantei, Imparateasa Elisabeta a Austriei, Imparatul Austriei, Johannes Brahms, Richard Wagner, Paganini, Mozart, Goethe, Beethoven si multi alti printi si printese, regi si regine, imparati si imparatese, duci, baroni, lorzi, sahi, maharajahi, papi, compozitori, poeti, doctori si lista ar putea continua !

L-am vazut la o masuta pana si pe celebrul soldat Svejk, un fel de Pacala al cehilor, care mereu are parte de peripetii savuroase si devorate de cititorii din intreaga lume !

Dupa cum am spus, orasul aflat in vestul Boemiei se intinde de-alungul raului Tepla si este flancat de o multime de cladiri insiruite ca margelele si care sunt adevarate bijuterii arhitectonice, amintindu-mi de cladirile vieneze.

Aproape toate sunt hoteluri luxoase, viu colorate, de la galben, roz, orange pana la rosu bordeux, dantelate, sculptate, cu stucaturi sau statuete, asemanatoare si totusi avand fiecare cate un « ceva » care le face sa fie unice...Fiecare are cate un element arhitectural surprinzator care incanta ochiul si sufletul.

Aici am descoperit o intreaga lume pe o raza de 3-4 km...Oameni de toate nationalitatile plimbandu-se relaxat, privind, admirand, fotografiind, discutand. Aici am vazut hoteluri elegante, cochete sau impunatoare, aliniate ca intr-o fotografie : Hotel Saint Petesburg, Felix Jawojski, Salvator, Embassy, Aura Palace, Romance, Ruze, Sirius, Lazensky, chiar si hotel Romania, dar si pensiuni. Insa Grand Hotel Pupp este cel mai mare si luxos, dar si cel mai cunoscut si cu care se si incheie statiunea, beneficiind astfel de o priveliste minunata.

Karlovy Vary este celebru si pentru traditionala bautura Becherovka (38 de grade !), veche de peste 200 de ani, care este facuta din 32 de plante si scortisoara, dar si pentru sticla Moser care se fabrica aici.

Astazi, numai doua persoane stiu secretul intregului proces de fabricatie al bauturii Becherovka, care se face atat din plante importate, cat si din plante ce cresc in zona Karlovy Vary (sursa wikipedia).

Dar ce atrage foarte mult ochiul sunt magazinele cu produse luxoase....nepermise muritorului de rand : cristale de Boemia, bijuterii, sau portelanuri vechi si de o suta de ani ! Nu am reusit sa imi cumpar decat o canuta pentru izvor din care se bea prin toarta...Astfel de canute de diferite forme si culori, inscriptionate si cu imagini ale orasului vezi cu sutele la fiecare turist in mana, plimbandu-se pe strada si cautand izvoarele cu apa minerala pe care le gasim in Colonadele orasului, acesta mai fiind cunoscut si sub denumirea de orasul Colonadelor, care sunt amplasate pe partea dreapta in drum spre Grand Hotel Pupp. Nu ai cum sa nu le observi, sunt impunatoare si singurele locuri unde turistii stau la coada, cea mai vizitata fiind Colonada Morii, care are cinci izvoare.

Ceea ce am aflat la Muzeul din Karlovy Vary (care cuprinde o intreaga colectie de documente ce atesta istoria orasului balneoclimateric) este ca izvoarele se formeaza din apa de ploaie care se aduna in pamant la 1-2 km dedesubt, este incalzita apoi de roci, apa dizolvand mineralele ce intra in componenta acestora, capatand astfel proprietati vindecatoare pentru bolile aparatului digestiv, locomotor sau de metabolism.

Am gustat si eu din doua izvoare (unul fiind Izvorul Fierbinte – 72 grade Celsius), apa fiind insa calduta sau fierbinte nu prea au apreciat-o papilele mele gustative, mai bine veneam cu pliculete de ceai pentru ca unele izvoare au o temperatura foarte ridicata !

In statiune exista si doua biserici frumoase : biserica barocă Maria Magdalena, unde am reusit sa intram dupa ce s-a terminat un concert si biserica ortodoxă Sf.Petru şi Pavel.

Fie ca sunteti turist de o zi, fie ca venit aici la tratament intr-una din bazele termale ale statiunii (cea mai veche din 1650), sau doriti sa va relaxati pe unul dintre terenurile de golf, tenis sau la bazinele de inot, veti simti pulsul unui oras romantic in care se perinda calestile trase de cai si, in acelasi timp, un oras linistit in care lumea nu se grabeste, nu oboseste, nu este trista, nu striga, se plimba doar pe strazile curate ale orasului inconjurat de paduri si plin de vegetatie si flori ca intr-o expozitie.

Expozitia bunului gust...

Trimis de magdalena in 27.08.10 17:53:12

VIZUALIZĂRI: 6659 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Cehia, Karlovy Vary - In aceasta cladire se desfasoara Festivalul International de Film

creivean
[27.08.10 18:00:26]

Un loc, trecut, cam de multicel pe lista must see. Ma bucur pentru tine ca l-ai vazut.

[27.08.10 18:12:24]

Jos palaria, magdalena.

Nu stiu cum este Becherovka asta, da' berea ceheasca nu e rea deloc. Ba chiar sunt specialisti in bere cehii astia.

[27.08.10 18:27:26]

@creivean, cine ajunge in Cehia si rateaza Karlovy Vary, nu stie ce a pierdut!

@presario, te-as invita la mine sa gusti o Becherovka! La inceput l-am respins cand am intrat in primul restaurant, apoi a inceput sa imi placa gustul care este foarte interesant si foarte placut, atat pentru barbati, cat si pentru femei.

Cat priveste berea ceheasca, am inteles ca cehii au peste 80 de sortimente de bere... Sotul meu nu mai poate aprecia berea de aici dupa ce a gustat-o pe cea ceheasca...

[27.08.10 18:47:20]

pentru vacantele viitoare imi propun si eu sa ajung aici. imi place mult Cehia. imi place cum scrii. felicitari

corinne
[27.08.10 20:47:05]

Superbonus pentru impresiile din Cehia! Statiunea merita vizitata in primul rand pentru baile termale!

O intrebare: ce fel de bautura este Becherovka?

[27.08.10 21:11:06]

Este o bautura din plante cu gust de whiskey!

pepsi70ro
[28.08.10 10:26:18]

Am trecut reviewul la favorite, utile impresii pentru cand voi ajunge acolo. Felicitari!

[28.08.10 19:57:33]

magdalena, m-ai facut curios cu Becherovka asta.

[28.08.10 19:58:37]

Sincera sa fiu, nu stiu daca se gaseste si pe la noi... Insa eu mai am acasa!!!!

[28.08.10 20:00:08]

vreau si eu Becherovka, habar nu am ce gust are, dar sunt tarrrre curioss, hmmm ))))))

[28.08.10 20:07:29]

@raduu1972, bati vreun apropo, ca esti din Bucuresti??...

[28.08.10 20:12:30]

)))))) a... nuuuuuu... )))) departe de mine gandul a-ti degusta celebra ta Becherovka, doar daca prin cine stie ce imprejurare...)) eee glumesc desigur @magdalena!!! dar curiozitatea imi da tarcoale

Diaura*
[28.08.10 20:34:50]

Superba statiunea. Daca pe baieti i-ai dat gata cu bautura, pe mine m-ai dat gata cu aspectul cladirilor... tipice incepultului de sec. XX, cu luxul si rafinamentul perioadei respective. Numai cand pronunt numele statiunii... ma gandesc la "lume buna".

[28.08.10 20:53:47]

@Diaura, de acord cu ceea ce spui!

[28.08.10 20:57:17]

Eu daca nu sunt din Bucuresti am voie cu apropo-uri ?

[28.08.10 21:01:34]

@presario si @raduu1972, daca visati Becherovka la noapte, luam legatura si va astept la degustare!

[28.08.10 21:05:27]

Am inteles. Poate facem rost de undeva si de o ciorba de usturoi cu krutoane.

[28.08.10 21:09:30]

O fac eu! Parol! Stii cum merge cu Becherovka?!

[28.08.10 21:22:22]

aloooo! cum era vorba aia? ... "get a room"! )

Hai sa ramanem pe subiect, please - recte "Karlovivary" - folositi va rog mesajele personale pentru ... restul.

[28.08.10 21:25:45]

scuze webmaster.

[28.08.10 21:36:17]

, webmaster, m-ai facut sa rad!!! Atmosfera de sambata seara... Scuze!!!

Dar noi ne gandeam la intalnirile AFA.....o:-)

Inca o data scuze de off topic!

Andox
[29.08.10 02:05:33]

Fain rau Karlovy Vary asta . Ai pus niste poze de inebunesti lumea nu alta.

Webmaster sincer eu mi-as lua o camera acolo

Magdalena , pana la urma cum facem cu Becherovka aia ? Ca vreau si eu!

[29.08.10 09:29:44]

@andox, nu mai zic nimic de Becherovka ca se ia de mine Cornel!

Vizavi de poze, cand ma uit si eu la ele nu imi vine sa cred ca amfostacolo....

Si mai am sute! In orice caz, nu ajunge o zi sa o vizitezi in amanunt si cel mai bine e sa iei si o noapte acolo, gasesti si cu 100 de euro camera...

Esti in alta lume privind totul in jurul tau. Esti intr-un film!

Si am inteles ca peste doua saptamani urma festivalul de film unde lumea vine si cu cortul, cred ca e minunat atunci.

@daniel*
[29.08.10 09:37:44]

@magdalena,am baut si eu Becherovka ,foarte buna,dar pozele tale sunt foarte reusite

[29.08.10 09:46:47]

Marturisesc ca a fost o vreme extraordinara, iar statiunea e de vis!

catalinalupu
[30.08.10 16:48:46]

vai ce fotografii...offf .... soldatul Svejk e adorabil

bessondm
[31.08.10 11:02:15]

Pastrand proportiile, din poze statiunea imi aminteste de Herculane al nostru, mai prin centrul vechi, unde se mai pastreaza cateva cladiri cu iz istoric, sper sa fie puse in valoare odata si odata si la noi..Unde ati tras peste noapte, la hotel Romania?

[31.08.10 11:05:24]

Nu am petrecut noaptea aici, desi se merita, a fost o excursie de o zi!

biancuta
[04.09.10 01:28:51]

Foarte frumos ai povestit, @magdalena, iar pozele sunt superbe! Va trebui sa-mi planific o excursie aici. Felicitari pentru prezentare!

@daniel*, bessondm, biancuta, catalinalupu, corinne, Diaura*, magdalena, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Karlovy Vary: