ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2008
    DIN: Cluj-Napoca
    ÎNSCRIS: 11.10.08
    SEP-2008

O sa revin pe aici, dar nu la Vila Crystal

Va scriu ca sa va impartasesc din experientele placute si neplacute avute in sejurul petrecut in septembrie in Paralia Katerini anul acesta. Cazare am luat la Vila Crystal, una din vilele nou-construite anul acesta. Nimic, de zis, vila Crystal arata extraordinar de bine. Camerele sunt spatioase, mobila este noua, chiar nimic de reprosat din acest punct de vedere. In particular, un mare plus: internet gratuit wireless si tv .

Din pacate, cam atat cu lucrurile bune. De reprosat ar merita fi raceala gazdelor - foarte 'zgarciti' si cu o tenta de ostilitate in vorbe si gesturi. Observata in muulte ocazii - de exemplu, aveam in dotarea bucatariei, printre vase, o oala mare, adanca si un ibric. Si cam atat. Cineva a cerut o tigaie - e destul de incomod sa faci cartofi pai sau alte mancaruri in oala aceea mare - insa a fost refuzat, pe motiv ca se vor murdari peretii. Ne-am "plans" ghidului local, de la agentia cu care colabora vila, insa raspunsul a fost "asa-s grecii".

Venind vorba de ghizi... sarind peste cel care ne-a asistat la drumul dus-intors pana in Grecia (un ungur care mi-a parut simpatic, dar care avea probleme mari de exprimare in romaneste, lucru care a generat rasete infundate) si ajungem la agentia Sirios Travel din Paralia. Ne-a intampinat ghidul acelei agentii, un fel de pipita pe nume Elena, care din start a considerat esential sa ne zica ca ea e cel mai bun ghid roman din zona, ca n-o sa gasim alti ghizi mai buni ca la ea la alta agentie, ca Sirios Travel e cea mai tare/mare agentie din Paralia. Iar dupa aceasta introducere, ne-a prezentat ofertele pentru excursiile optionale... 35 euro Skiatos, 15 Salonic, 40 Atena si 35 Meteora. Ne-a dat un fel de ultimatum, sa ne inscriem din acea zi (era chiar ziua sosirii noastre), pentru ca altfel, ne-a avertizat, se ocupa locurile.

Pai... zis si facut... Insa a doua zi - si zilele ce au urmat am constatat ca alte agentii din statiune practica preturi mai mici chiar cu 10 euro .Cei care au mers cu alte agentii nu s-au plans deloc... deci, in opinia mea, mare teapa a fost acest Sirios Travel! In plus, don'soara ghid vorbeste extra-mult si enervant. Si s-a facut si de ras intr-o excursie (sau poate si in altele, eu doar in una singura am fost cu ea) cand a "excelat" cu o engleza pe care si un pusti de clasa a 5-a o vorbeste mai bine...

In concluzie, le recomand celor care vor mai merge in Paralia sa nu se 'arunce' la prima oferta de excursii pe care o servesc ghizii locali, si atentie la agentia Sirios Travel, e o mare minciuna si hotie si imi e ciuda de teapa primita.

Ce sa va mai scriu? Vremea nu a tinut cu noi, poate de vina a fost si perioada - a fost destul de rea, am prins maxim 3 zile de soare pentru plaja si baie. De mancat, se mananca excelent la Struga.

Concluzia-mi personala este ca merita sa mai merg o data acolo, dar in sezon, pnetru a beneficia din plin de soare si caldura. In plus, merita si sa revin in Skiatos, pe plaja Koukounaries, unde intr-adevar am calcat pe cel mai fin nisip intalnit vreodata...

Trimis de reallove* in 12.10.08 04:35:30

VIZUALIZĂRI: 2827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (reallove*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

ionescunic
    [12.10.08 10:45:01]

In ce data ati plecat?

Ma intereseaza din prisma vremii pt ca anul trecut s-a facut plaje si baie pana dupa sf lui oct dar anul acesta a fost mult mai frig.

reallove*AUTOR REVIEW
    [12.10.08 14:48:10]

Sejurul a fost din 17 septembrie,si cred ca am avut parte de cea mai ghinionista saptamana din acest an acolo

ionescunic
    [12.10.08 23:41:42]

Merci . Si noi am prins si ploaie si vant dar si soare iar apa a fost calda , nu-i nimic la anul vom programa mai bine vacantele

[16.10.08 03:37:40]

---------------------------

ACEASTA elena are o taietura , semna pe fata?

reallove*AUTOR REVIEW
    [16.10.08 04:04:30]

hmm... nu din cate imi amintesc...

[16.10.08 04:21:25]

Si eu am fost anul trecut si am stat la hotel Philipos....grecii proprietari au fost ff primitori ..de nerecomandat.in seara in care am ajuns la PARALIA KATERINI, nu a venit sa ne ia nimeni de la aeroport (de la Saloni) ..ghida dormea ..asa ca sa va feriti ca de dracu de agentia asta!!!

biggadi
    [17.10.08 04:01:52]

si eu am fost anul acesta la crystal prin agentia blue travel dar am fost cu masina. despre cazare nici un repros totul nou fff curat, iar despre gazde nu ma pot plange: am spart un raft al frigiderului si nu a fost nici o problema, in 2 seri grecii au avut niste prieteni invitati si ne-au servit de fiecare data cu gratar (doar pe noi nu pe toti turistii) probabil a contat si faptul ca am mai stat de vorba cu ei fiind cam singurii vorbitori de engleza din acel grup. Cat despre elena din min 2 in care a deschis gura aia mare am intrat in camera si nici nu am fost la prezentare celui mai bun ghid din paralia chiar am fost deranjati ca batea cu insisteenta pe la usi. Am fost cu masina la waterland cosmos si parcul acela de distractii de langa in rest vazusem tot fiind pentru a 4 oara in Grecia. Mentionaz ca am fost in perioada 17-25 iunie (asta sa fie motivul ptr care au fost grecii asa ospitalieri? ) intre timp s-or fi saturat de turisti. mi-a placut iubesc grecia dar in paralia (eforie nord) o sa revin peste multi ani acum urmeaza insulele!

rasputin40*
    [09.06.09 11:53:28]

Am fost si eu la Vila Crystal si iti urez sa nu te mai duci pe acolo.Nu pentru ca nu este frumoasa ci pentru ca nu meriti sa locuiesti intr-o asemenea vila.Se vede treaba ca esti foarta tinara.Probabil ai fost prima data in strainatate.Poate nu ai prins tepe cu camere de 3 mp, gindaci si galagie, altfel ai fi apreciat mai mult vila Crystal.Ianis, proprietarul este un tip excelent..ne-am simtit bine cu el iar vila este fara repros.Asa sint romanii, ajung la cea mai buna vila si tot nu sint multumiti....De Elena insa ai dreptate..este o toapa.........dar trebuia sa te intelegi bine cu ea..ca amindoua sinteti cam la fel

[09.06.09 12:06:05]

rog sa va limitati la a contra PARERILE exprimate de cineva si sa va abtineti de la a ataca PERSOANA care scrie.

biggadi si rasputin, ar fi fost mai bine sa scrieti impresii independente, astfel notele bune pe care le-ati fi (probabil) acordat ar fi compensat notele mici din acest review, iar MEDIA hotelului ar fi reflectat mai bine calificativul general pe care inclin sa cred ca l-ati fi acordat voi... . (nici acuma nu e tarziu, oricum - puteti oricand initia un review nou folosind butonul "ADAUGA REVIEW SIMPLU" din pagina hotelului...)

biggadi
    [09.06.09 20:23:06]

Bun , am inteles am depasit limita int-un topic unde nu este vorba despre ghizi samd. Surpriza !!!

PE 8 iulie PLECAM in GRECIA LA VILA CRYSTAL

Criza ne amana vizitarea insulelor si o sa revin cu ce sa schimbat

[09.06.09 20:32:31]

biggadi: nu pentru tine am scris textul cu bold de mai sus; tie iti era adresata doar a doua parte, care era o simpla RECOMANDARE.

Vacanta placuta si te asteptam cu impresii - preferabil postate sub forma de review distinct, si nu ca un (simplu) ecou

[06.08.09 09:43:59]

Cine stie daca se poate face in septembrie plaja si pana cand?

Cristina67
    [12.10.09 18:30:59]

am facut baie in corfu pe 4 si 5 octombrie si in nei pori si paralia in 6 octombrie si a fost foarte cald 28 de grade in aer si 22 in apa, parca mai calda apa in zona Pieria decat in Corfu. Plaja se face dar mai in mijlocul zilei.

expertu
    [09.03.11 11:07:51]

Puteti sa spuneti si pretul cazarii?

Multumesc anticipat!

tzuchi_dada
    [01.04.11 23:40:50]

Imi poti da te rog niste date de contact de la aceasta vila? As vrea tare mult sa mergem la vara dar tot caut si nu gasesc decat oferte de la agentii cu transport inclus iar noi vrem sa mergem cu masina.

Voi cum ati ajuns acolo, tot prin agentie?

biggadi, Cristina67, expertu, ionescunic, rasputin40*, reallove*, sibicrengut, tzuchi_dada
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla Crystal Aura: