ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2010
ÎNSCRIS: 25.04.10
AUG-2010

ARTICOL ARHIVAT

Panicel - pe cat de frumos e locul pe atat de prost managementul

Am fost in week-endul trecut la Pensiunea Panicel.

Dupa cat de bine isi fac reclama pe site, ma asteptam sa fie extraordinar.

Complexul dispune de toate conditiile si de multe posibilitati de relaxare si agrement insa sunt cateva aspecte care nu mi-au facut deloc placere, ba chiar din contra.

Dar sa incepem cu aspectele pozitive.

Locul este frumos si bine exploatat. Cele doua pensiuni din complex sunt distantate, astfel incat sa nu iti dea senzatia de aglomerare de cladiri, cum ai in Bran sau in celelalte locatii din zona. In jur e mult teren, totul verde, locul este frumos amenajat in intregime. Noi am avut la dispozitie un foisor imens unde am facut cate un mic party in serile de vineri si sambata. In foisor este amenajata si o bucatarie iar langa foisor sunt gratare imense unde iti poti face ce ai adus de acasa.

Daca vrei sa mananci la complex, trebuie sa le spui cu o zi inainte sa-ti pregateasca, lucru de inteles de altfel daca te gandesti ca mancarea este proaspata daca se procedeaza in felul acesta.

Ce nu mi-a placut a fost curatenia indoielnica. Atat in camere, cat si la bucatarie erau cateva detalii care te faceau sa crezi ca nu dadeau prea mare importanta curateniei.

In baie erau furnicute pe jos, desi aparent nu erau frimituri sau altceva iar toaleta nu parea foarte curata.

La restaurantul pensiunii mari, unde am si mancat in cele doua dimineti, fetele de masa erau patate iar servetelele de hartie cu care se presupunea ca te stergi la gura erau puse peste petele facute de altii. Asta mi s-a parut chiar lipsa de respect fata de clienti. Mai bine lasau niste mese de lemn fara nimic pe deasupra si stergeau cu o carpa umeda astfel incat sa fie mereu curat.

Intr-una din seri eu am fost singura din grup care a intrebat daca poate sa manance ceva dulce, mentionand niste papanasi si ni s-a spus ca nu se poate caci nu anuntasem din timp. Dar intre timp s-au razgandit si ne-am trezit pe masa cu un platou destul de mare cu felii de chec facut in casa, ce-i drept destul de bun. Mi s-a parut destul de deplasat pretul insa. Nota de plata ne-au facut-o a doua zi si pusesera la 84 RON platoul cu chec. In principiu de 100 ron cuperi un tort pentru 20 de persoane in Bucuresti, la una dintre cofetariile cu produsele cele mai cautate (e testat de mine personal pretul pe un astfel de tort). Iar un platou cu 20 de felii de chec, fie el si din oua de tara mi s-a parut enorm. Si ma gandesc ca ar fi putu sa spuna cat costa de la inceput, mai ales ca nici nu comandasem in mod special nimic.

In principiu, a doua oara nu cred ca m-as mai duce acolo. Desi aspectele negative nu sunt semnificative, mie imi place sa caut locuri unde sa ma simt cat mai bine din toate punctele de vedere.

Trimis de miha_t in 25.08.10 23:14:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 4747 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miha_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 apus de soare la Panicel

roxxie
[26.08.10 02:06:52]

Pacat pt ca locul si camerele din prezentarea lor de pe site arata foarte bine si m-as fi asteptat la mai mult deoarece cum spui tu, au toate conditiile pt a te face sa te simti bine, dar....dupa cate vad nu prea se omoara. Si asta cu sa spui cu o zi inainte ce vrei sa mananci - mie nu mi se pare ok oricat de proaspata ar fi mancarea. Iar faza cu checul... o mare bila neagra.

Din intamplare ai cateva poze cu camrele sau poti sa-mi spui dk arata atat de bine ca pe site?

miha_tAUTOR REVIEW
[26.08.10 08:25:26]

Camerele arata OK. Nu pot sa ma plang. Vezi ca au postat si altii poze cu interiorul si camerele.

Eu nu am facut. De obicei fac poze in camere atunci cand ma impresioneaza in mod deosebit.

Oricum ce pot sa-ti spun este ca privelistea e minunata pentru ca se vad muntii de pe toate laturile pensiunii.

Numai ca nu prea te simti ca acasa asa cum te simti in alte parti unde nu-ti e nu stiu cum sa pui piciorul gol pe podeaua din camera sau din baie...Dar ma rog... acestea pot fi detalii pe care altii nu le sesizeaza. Eu nu pot sa fac asta pentru ca nu sunt niste senzatii pe care sa le poti controla in mod constient.

magdalena
[26.08.10 08:35:35]

Ai incercat totusi sa nu fii prea critica si sa mentii un ton echilibrat impresiilor, felicitari!

Sigur nu o sa calc pe acolo, desi ma intereseaza cazare in Rasnov...

trigri
[20.01.11 21:09:48]

Am fost si eu la pensiunea Panicel in 2010 de Pasti. Locatia este tare frumoasa, se vad muntii si cetatea Rasnov.

Draguta e si pensiunea in sine: curtea frumoasa, ingrijita, terasa, foisorul, lacurile pentru pescuit (pentru cine-i amator), au manej si caluti (pentru cine doreste echitatie). Sunt doua cladiri destul de mari; in cea cu restaurantul am fost cazati noi. Camerele erau mari si curate atunci cand am intrat; apoi intr-adevar, nu au facut curatenie.

Ce mi-a placut a fost faptul ca era cald; fiind la inceputul lunii aprilie, vremea era destul de rece, dar in pensiune era minunat.

In pensiune nu era lume multa si cei care erau s-au comportat civilizat, fara muzica la maxim, manele si altele. Noi erau dupa un eveniment trist si ne-am dus acolo pentru relaxare la maxim (inteleg prin asta liniste si odihna) si de asta am avut parte.

Mancarea a fost normala, buna, nu excela dar nici rea nu a fost. Erau si produse de supermarket destule, cum ar fi drobul si cozonacul, care ma asteptam sa fie traditionale dar n-au fost, asta e, dar per ansamblu, a fost ok.

Nu a fost urat dar de jur imprejur se simtea multa nepasare, delasare.

Cat am fost acolo, nu am vazut ceva personal, doar un domn receptionist, ospatar si ce functii mai indeplinea el acolo ca numai pe dumnealui l-am vazut, care incerca sa fie dragut dar nu prea ii reusea.

Deci, una peste alta, desi ca si locatie si cladire e frumoasa, n-are nimic special, pare anosta si neingrijita.

magdalena, miha_t, roxxie, trigri
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Turistic Pănicel: