ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2010
DIN: pitesti
ÎNSCRIS: 18.08.09
AUG-2010

Cu totul altceva...

Dupa un sejur reusit anul trecut la IBEROSTAR in SUNNY BEACH, avand si anumite probleme familiale care nu imi permiteau departarea de casa, pentru ca in orice moment daca e nevoie sa ajung in cateva ore acasa am ales din nou BULGARIA.

De data asta am zis sa incerc altceva si dupa analiza AFA si nu numai am ales sa zic asa"perla" litoralului bulgaresc: DUNY.

Demarez actiunea inca din februarie- martie, deja se anunta 'stop sale' pe perioada verii... insist sun in stanga -dreapta si intr-un final reusesc ptr. 12-19 august la Marina Beach desi imi doream initial R. M. P.

Achitat pe loc, cu early booking-ul de rigoare, primit voucher... zic gata... Urmarind forumurile apar vestile proate despre rezervarile din DUNI... "overbookinguri 'la greu inclusiv cu touroperatorul meu. Telefoane la agentie din luna in luna asigurari ca nu sunt probleme si din fericire... nu au fost cu rezervarea.

Vine augustul, imi doream asa mult o vacanta incat deabia am asteptat ziua plecarii.

-DRUMUL.

plecare in jur de 4 dimineata din PITESTI pe ruta: GIURGIU-RUSE-VARNA-BURGAS-DUNY[drum ales bineinteles dupa consultarea forumurilor-si multa dreptate au avut! ], ajuns bine in vama noastra unde am trecut in 2 minute, apoi oprit la ghereta ptr. vigneta, acolo o domnisorica cu zambetul pe buze imi zice ca nu au si ca trebuie sa merg la un Peco, Fiind documentat ca pot pati asta am mers la OMW, undeva la 500 m de la intersectia cand faci stanga spre VARNA si nu la primul PETROL, unde era jecmaneala pe fata. [am gasit in statiune 1 persoana careia i se luasera 20 de euro ptr. 2 vignete de 7 zile in loc de 20 leva, deci dublu]. Drum liber, usor si cu ajutorul G. P. S. am gasit si faimosul DUNY.

CAZAREA.

Ma prezint la poarta hotelului, se verifica voucherul, mi se indica parcarea peste strada langa BELVILLE, unde in mai putin de 1 minut apare mini-carul tip golf, incarcare rapida a bagajelor si condus direct la receptie.

Aici ni se pun bratarile, dar se cere asteptare ptr cazare [era ora 13.30], pana la 14... ca nu este camera gata. La 14.30 totul era in regula... camera super o. k. mare, curata, climatizata -afara erau in jur de 36 de grade, baie pe masura, balcon intr-un cuvant fara reprosuri, cum a fost pe sejurul-prosoape schimbate zilnic, lenjerie la 2 zile.

MASA

Primul contact cu restaurantul l-am luat dupa 7 ore si jumatate de drum, pe o caldura infernala si mi nu am simtit ca este ceea ce asteptam si imi doream-era forfota multa, zgomot si ceea ce m-a nemultumit cel mai mult nu se utiliza in restaurant aerul conditionat. Cu timpul m-am adaptat mai in restaurant, mai pe terasa dimineata si seara... mai alt restaurant, pentru ca ai acces la toate restaurantele din resort mai putin M. R. P. Mancarea cat de cat diversificata, dadea cel putin impresia de prospetime, gatita mai ales pe gustul nemtilor, francezilor, belgienilor ce populau la greu hotelul.

Am gasit explicatia si forfotei si aglomeratiei de la pranz: fiind cald multe persoane cazate la Belviille, Pelican, Holliday village... , care utilizau plaja din fata hotelului, nu mai mergeau la pranz la restaurantele de acolo ramanand la acesta in zona. Bauturile erau asa cum auzisem asa si asa, berea o. k. desi era cam de 2 concentratii [in barul din restaurant una mai mare iar la POOL BAR care din pacate era situat pe terasa si tinea loc si de al 2-lea bar al restaurantului era rece dar cam apa... Un punct slab este ca spre deosebire de alte hoteluri din bulgaria in care am fost si unde iti puneai singur, bere, sucuri pe dozator din gama PEPSI, cafea la automate... aici nu... totul la bar sa astepti, sa ceri, sa vezi uneori mutra "acra''a unor barmani obositi dupa 12 ore de munca zilnica, vorba unui ospatar de acolo care vorbea romaneste fiind din VIDIN si care facuse SPIRU HARET la distanta... "asa suntem noi bulgarii"!!!

Afara pe terasa se gatea dimineata la pranz si seara in fata ta de la oua ochiuri, omlete, fripturi, legume la clatite.

Oricum ca restaurant macar pentru seara recomand sa mergeti in resort la rest. SOZOPOL. , Aici nu este asa luxos ca la rest. M. B. care are certificat 4 stele fiind mai rustic dar culmea aici mancarea este mult mai o. k. , desi se zice ca este identica nu este chiar asa... aici se gateste pe gratar cu carbuni si mai gasesti o friptura mai "romaneasca", o costita la gratar, o vanata... si culmea aveau si climatizarea functionala macar in zona mancarurilor.

PLAJA.

despre plaja numai de bine, nisip fin, sezlonguri si umbrele destule, prosoape gratis care se schimbau la cerere, piscine mari, curate uneori cam clorurate. Apa curata fara alge, asta si din cauza digului care le opreste dar parca in zona aia nu zici ca esti la mare ci la un lac gen BALATON, numai apa sarata amintindu-ti de mare, cu putin efort daca mergi pe plaja iesi din zona de protectie a digului si vezi si simti si marea. Pe plaja nu scapi de strigaturile si rasetele "romanasilor"... "nasule... " nasaaaaaaaa"" fiind la ordinea zilei.

RESORT

Aici am numai cuvinte de lauda: verdeata din plin, aerisit, alei lungi strajuite de flori si arbusti, coline cu verdeata, terenuri free de tenis[am inchiriat decat 2 rachete si 3 mingi-=10 leva/ora], restaurante, baruri, amfiteatru unde se organizeaza zilnic spectacole bune as zice, cu exceptia zilei de duminica, cand am fost la spectacol 'extern " cu plata.

am prins si "party beach", interesant pe plaja. Fitness, cursuri de dans, capoieira, tir cu arcul, volei pe plaja, polo in piscina... o sumedenie de modalitati de a face miscare... Sant 2 animatori romani 'ALEX' si 'ZOLI' care ar putea face mult mai mult bine pentru romani, ii simteam ca parca evitau sa se dea romani sau sa ajute romani in diverse situatii...

ex. la 1 concurs de cupluri au participat si 1 cuplu de tineri din rep. Moldova si care spre cinstea lor cand au fost intrebati in ce limba pot primi instructiunile au zis in romana si nu in rusa, cum prezentatorul nu stia romaneste, iar cei 2 "romanashi"ai nostrii erau pe scena spre surprinderea mea nu au intervenit sa il[ii] ajute!

CONCLUZII FINALE:

PRO

-un resort o. k. ideal pentru familiile cu copii mici si persoanele trecute de 35 de ani, acceptabil ptr. tineri care isi doresc discotecile, defilarile de tinerete si cluburile din "sunny "de exemplu.

- siguranta 100%, referitoare la persoana ta, parcare, iti da sentimentul de deplina siguranta indiferent de coltul resortului in care te afli, neputand intra persoane necunoscute in resort.

- camere aproape fara cusur, mobilier, curatenie, marime, dotari,

- mancare o. k. mai ales la restaurantul SOZOPOL

- plaja curata, apa limpede, sezlonguri, umbrele, prosoape... gratuit

CONTRA;

- lipsa functionarii climatizarii in restaurant

- nelasarea free a dozatoarelor de sucuri, bere. pentru a nu se creea cozi si schimburi de priviri 'uneori neprietenoase" cu barmanii.

- neetichetarea cu pictograme reprezentand "animalutele" din care sunt preparate a cartoanelor cu tipul mancarii, avand in vedere ca erau scrise in engleza, franceza, rusa numai si uneori fara a fi precizat tipul carnii, asa cum am vazut la IBEROSTAR in SUNNY BEACH, Aceata este utila din mai multe considerente: a sti ce mananci efectiv si a evita sa pui in farfurie ceva care sa fie de ex. de "oaie" si nu mananci lasand pe farfurie

- inghetata totusi de slaba calitate simtindu-se puternic gustul de gel si alte prafuri.

- avand in vedere numarul mare de turisti romani sau vorbitori de limba romana din resort este cazul sa angajeze si persoane cunoascatoare de romana la receptie cel putin.

- tratamentul totusi diferentiat care se simte asa usor voalat intre" romani" si sa zicem restul veniti cu T.U.I., NECKERMAN, THOMAS COOK, ITC, ... si fata de care nu ar trebui sa avem complexe: am vazut destui nemti cu farfuriile umplute peste limita consumului, sau care isi lasau pe plaja de seara prosoape de rezervare sau alte obiecte.

noroc ca intr-un final au pus afise cu interzicerea acestui procedeu si bine au facut!

Cam asta a fost, pentru alte amanunte astept intrebarile voastre, iar pentru la anul poate incerc si altceva o TURCIA de exemplu, desi oricand as reveni cu placere in DUNY.

Apropo am reusit intr-o seara impreuna cu un cuplu din BRASOV sa "evadam" in SOZOPOL. Aici te poti bucura de o faleza interesanta reamenajata cu fonduri U. E. plina de terase in terase... de lumina difuza si zgomot placut de valuri.

Trimis de mariand in 25.08.10 14:36:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: IBEROSTAR-SUNNY BEACH VIVA-NISIPURILE DE AUR

VIZUALIZĂRI: 4269 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariand); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 ...Camera descrisa ,mare, curata , mobilier aproape nou,pe partea opusa se gaseste tv. cu 3 posturi romanesti si frigiderul.

[25.08.10 15:17:25]

buna marian,

da-mi voie te rog sa te contrazic putin: dozatoare de suc si de apa erau si la piscina MB, chiar in insulita din mijlocul acesteia, sper sa nu le fi desfiintat intre timp; cafea era aproape zilnic si cu "autoservire", la cafetierele de langa barul de la terasa MB; e drept, cafeaua de la bar (espresso, extrem de concentrata, preparata pe loc) era net superioara calitativ cele de la cafetiere, insa nici aceea nu era proasta. doar in 2 zile nu au fost puse acele cafetiere cu cafea langa bar in timpul zilei, nu stiu de ce, insa le-au adus dupa-amiaza, la ora 16 cand se serveau prajituri, cafea si lapte pe terasa restaurantului de la MB.

in privinta dozatorului de bere, nu cred ca ar fi prudent sa fie folosit de turisti, gandeste-te ca la dozator sunt folosite recipiente sub presiune, ca s-ar fi facut risipa de bere si mizerie cu paharele si spuma prelinsa, sau ca ar fi avut acces nelimitat si copiii mai mari, care purtau bratara roz tocmai pentru a nu fi serviti cu bauturi alcoolice; am observat de asemenea ca atunci cand era schimbat butoiasul cu bere, barmanii aveau ceva de furca cu spuma care iesea la primele pahare, era o lupta continua intre ei si spuma buclucasa, care umplea cel putin 1-2 pahare, pana incepea sa curga berea propriu-zisa...

cat despre climatizarea din restaurant, nu inteleg de ce spui ca lipsea, in perioada sejurului meu mergea foarte bine, se simtea clar racoarea cand intrai, insa era obligatorie tinuta decenta in restaurant si nici nu se putea fuma acolo; exista cu certitudine cel putin un aparat de aer conditionat (or fi fost si altele, nu le-am observat, pentru ca am stat numai la terasa cand am mancat, suntem fumatori), in zona meselor de langa barul din incinta restaurantului, cumva dupa zona de servire cu fructe si prajituri

important este ca v-ati simtit bine, ca nu ati avut probleme cu cazarea sau cu sanatatea si ca per-total ati fost multumiti de acest resort.

si eu ma gandesc foarte serios sa revin la anul in aceasta locatie sau intr-una asemanatoare, tot din Bulgaria, am "pus ochii" pe Club Miramar din Obzor si Riu Evrika, ma mai gandesc...

[25.08.10 15:31:32]

... ai dreptate la piscina exista dozator de pepsi si apa dar cel de apa numai apa rece nu dadea, pe langa faptul ca apa se vrea plata de fapt era o apa filtrata si ozonata de care nu prea erau incantate majoritatea persoanelor.

cat despre dozatoarele de bere am fost la IBEROSTAR -SUNNY BEACH unde erau 640 de camere, deci destui si persoane mature si copii si nu era nici un fel de problema

cel mult putea fi pusa o persoana sa supravegheze functionarea acestora sau sa nu o bea "minorii" desi la concentratia ei puteai sa o dai linistit si la sugari!

in restaurant clar nu functiona aerul conditionat am verificat nu odata, era cald ca si afara aproape.

Cafeaua ADEVARATA era intradevar cea facuta in bar. La VIVA de ex. am gasit automate de cafea care preparau fara probleme diferite tipuri de cafea, capucino, ness si nu erau probleme!

in rest multumesc pentru ecou...

[25.08.10 15:54:24]

eee, pai cred ca s-au gandit la kilogramele acumulate de la all-inclusive, si ii pun pe turistii insetati sa-si mai miste piciorusele intre bar si piscina/plaja: -))), ca la dansuri, polo sau aerobic nu prea se inghesuia lumea

cu dozatorul de la piscina nu stiu ce sa-ti spun, pentru ca nu am luat apa/suc de acolo, cred ca apa nu era suficient de rece deoarece batea soarele direct pe bidonul de apa; eu preferam sa iau la piscina apa plata imbuteliata la 1,5 l, din vitrina frigorifica de langa bar, era ok la gust si cred ca era aceeasi marca cu cea din dozator (semanau etichetele)

sincer, pana la urma astea sunt mici neajunsuri, fata de problemele pe care le-au avut alti turisti, in alte statiuni sau hoteluri din Bulgaria. intotdeauna este loc si de mai bine, e adevarat, insa am fi mult prea carcotasi sa cautam neaparat "nod in papura" la acest resort, cred ca, una peste alta, plusurile sunt mult mai multe decat minusurile...

[25.08.10 16:14:51]

... dupa cum observi Corina nota acordata per ansablu-procentaj de satisfactie 98% cred ca spune totul ca am fost destul de multumit de ce am gasit acolo...

dar consider ca in orice loc e bine daca vedem lucruri care nu sunt o. k. sa le semnalam sa stie lumea exact la ce se poate astepta si de ce nu pot fi remediate si de cei de acolo. [apropo de dozatorul din zona piscinei nici nu te puteai bine apropia intrucat te izbea un miros de canal ingrozitor cred de la canalizarea la care era legata chiuveta de acolo, iar temperaturile de anul asta cam 36 de grade erau... i-a cam luat prin surprindere, instalatia de aer conditionat, greu facea fata; in PELICAN chiar si BELVILLE au fost prblm. cu racirea si in camere, ]

Calitatea resortului asa cum am scris este buna, din cauza asta cam greu poti ajunge ca roman acolo, rezervarile pe perioada verii inchizandu-se ptr. cele 2 hoteluri m. b. si M. R. P. inca din martie... nu stiu ce alta locatie din BULGARIA are aceleasi realizari!

[25.08.10 16:25:25]

da, am vazut, si eu am dat aceleasi note (cred).

nici nu am intentionat sa insinuez ca nu ai fi fost multumit: -))) vorbeam asa, la modul general, noi, userii acestui site, care ne-am petrecut sejurul acolo...

si eu am avut mici nemultumiri/observatii legate de MB, le-am postat la vremea respectiva, dar eu sunt si mai "carcotasa" din fire si am un simt al observatiei...off...iesit din comun...vad si ce nu trebuie :-))), asa ca ce mie nu mi-a placut/convenit, altii poate nici macar nu au bagat de seama...

[25.08.10 16:33:23]

1. Care este pretul carburantului? Ati alimentat din Bulgaria sau din Romania (sau nu conteaza?) ?

2. Cam cati bani sa schimb? Stie cineva cat costa mountainbike? Se plateste in euro sau leva?

3. Pana la urma cat costa vigneta si daca stau 9 zile pe ce perioada se poate lua? (iau 2 de sapte zile sau sunt si mai "mari"?). De unde o cumpar fara sa ma tepuiesc?

Multumesc f. mult.

PS: Maine dimineata plec, am emotii... sper ca rezervarea sa fie OK.

[25.08.10 16:37:02]

Cu rezervarea la restaurantele a la carte este OK? "Prinzi" rezervare la ele? Merita? Cam ce inseamna "specific bulgaresc"?

[25.08.10 17:06:14]

1. pretul motorinei este in jur de 2,23 leva/litru[1.96 leva/eur oficial]

eu am alimentat in tara plinul[in jur de 65l]. pe extern ai cam 1100 km deci normal iti ajunge.

eu am realizat in jur de 5% consum motorina cu un golf5

2. nu am inchiriat mountain -bike dar nu poate depasi cred 5-10 leva/ora. platile se fac in leva iar cursul la hotel este slab 1.8 leva/eur

3. trebuiesc cumparate 2 vignete de 7 zile ptr. 9 zile...

costul in vama daca ai noroc 5 euro fiecare, daca nu cumpara din statie OMW cu 10 leva fiecare, unde eu am platit cu master-card

4. rezervarea la restaurante se face intre 5 si 7 seara ptr a 2-a zi... in general nu sunt probleme!

drum bun!

[25.08.10 17:06:27]

preturile la combustibil sunt cam la fel la noi si la bulgari, deci poti alimenta cum vrei

noi am schimbat in total 100 eur, de platit se plateste in leva cam peste tot, mai putin la vama, la intoarcere - taxa de pod o poti plati si in euro.

vigneta o poti lua ori din vama, costa 5 euro/7 zile, nu poti sa iei doua, pentru ca fata de la ghiseu le are deja perforate si le vinde pe banda rulanta, nu ti se da chitanta, ceea ce nu e tocmai ok, un politist bulgar mai exigent ar putea sa-ti faca probleme din aceasta cauza

nu lua vigneta de la prima benzinarie dupa ce treci de vama, sunt tepari, cer 50 ron/7 zile, adica dublu!!

iti iei linistita de mai incolo, gasesti destule benzinarii pe drum. daca vrei, poti lua vigneta pentru o luna, am inteles ca nu e foarte mare diferenta de pret in plus fata de 2 vignete pe 7 zile, dar macar stai linistita la intoarcere. uita-te cu atentie, pe geamul fiecarei benzinarii este lipit un autocolant cu preturile in leva, pentru fiecare tip de vigneta; chiar daca nu stii literele chirilice, iti dai seama usor ce si cum, dupa desene :-)))

la intoarcere noi am luat vigneta de 7 zile din burgas de la un Lukoil, pentru ca am ratat oprirea la o benzinarie de pe traseu si am mers cam la risc, am platit 10 leva si am primit si chitanta

cum stai cu confirmarile de rezervare, le-ai obtinut sau nu pana la urma, de la agentia de la care ai cumparat sejurul?

drum bun si concediu placut!

[25.08.10 17:08:07]

..scuze am gresit

pe extern ai undeva sub 800 km tur-retur

inca odata drum bun!

[25.08.10 20:32:02]

Multumesc pt. raspunsuri.

Deci:

- alimentez de oriunde ca nu e diferenta. Voi plati cu cardul.

- Vigneta voi lua ori din vama ori de la primul OMV (nu?). Voi plati tot cu cardul (daca nu reusesc sa schimb in leva pana atunci, si cred ca nu voi reusi). Apropo, in vama este casa de schimb?

- cel mai nasol este cu termenul vignetei. Daca nu ma descurc, am retinut: Lukoil in Burgas.

Vis-a-vis de rezervare, am sunat la Duni sa vorbesc cu celebrul Dimov. Cred ca nici mama lui nu l-a cautat de atatea ori cat mine (noroc ca s-a mai ieftinit minutl in roaming UE). Tot n-am dat de el. Ca un facut nu era niciodata pana-n patru iar dupa nu era oficial. Intr-un final (dupa vreo 5 zile) am dat de o fatuca (care cred ca invatase engleza la locul de munca fiind nevoita sa-l acopere pe Dimov) si mi-a spus (vorba sa fie) ca apar cu rezervare in ACEL moment, dar ca pot interveni modificari si sa tin legatura cu agentia. Ce sa-ti spun! Merci de incurajare! Acu' vreo trei zile am sunat agentia si am intrebat daca are vreo veste proasta pt. mine ca sunt pregatita. A spus sa stau linistita ca e totul OK. Sa dea domnu', ce sa mai zic. Oricum, atitudinea celor de la receptie este hilara: probabil ca nu-si mai asuma niciun angajament de la intamplarea din iulie.

[26.08.10 12:16:50]

pt. furni

cu mountainbike se fac excursii organizate cu ghid la o rezervatie naturala timp de 3 ore 12 leva si undeva mai departe 20 leva.In resort nu cred ca puteti circula cu nici un fel de vehicul.Am vrut sa mergem si noi dar am renuntat din cauza caldurii preferind banana.Despre aerul conditionat confirm si eu, la sf lui iulie erau probleme la rest.Pelican in interior unde mergeam aproape in fiecare seara si care mi s-a parut cel mai frumos si cel mai bun referitor la mincare.

Eu cred ca nu se servea bere free pt ca multi nu stiu sa-si puna facind multa spuma si implicit mizerie.Totusi vinul alb si rosu erau free iar cel rosu chiar era de calitate cel mai bun pe care l-am baut pina acum in bg.Marina beach are 3 baruri deci mai mult decit lejer.

Noi am fost intr-o seara la rest. Mehana (a-la-carte).Este frumos la interior decoratiuni specific bulgaresti am mincat la recomandarea ospatarului mincaruri specific bg miel ,vin imbuteliat.Ne-am simtit bine.Discoteca e pina la 2 noaptea la wunder-bar de linga rest Sozopol avind in interior si bar.Pina la ora 24,00 discoteca e afara cu dj si muzica live la care participa si animatorii.

Despre Dyuni pt noi a fost cea mai buna locatie dpdv al mincarurilor al bauturilor al plajei si al posibilitatilor de agrement (ii intrece pe miramar-obzor sau royal park-elenite).Daca m-as intoarce as alege Belville.....

crissa33
    [26.08.10 15:34:12]

corina buna sunt cristina si pe 29 plecam si noi la duni .noi nu am gasit decat la holliday village poti sa-mi spui ceva despre acest satuc daca il pot numi asa?oare exista si aici probleme legate de overbooking?multumesc

[26.08.10 15:38:34]

o scurta completare

era apa plata imbuteliata in vitrinele frigorifice de la baruri pt cei care erau pe plaja sau pt noaptea in camere.Referitor la etichete existau intradevar fara prea multe explicatii dar exista si un italian corner la rest. Sozopol iar la Marina Beach am mincat o excelenta ciorba de burta la fel ca la rest. Mehana recomandata chiar ca o specialitate bulgareasca !

[26.08.10 16:54:01]

cristina, chiar userul doctorul45 a fost la HV anul acesta ! a postat si impresii, poate te ajuta el cu mai multe detalii...

crissa33
    [26.08.10 17:31:54]

pt dr 45 te rog as putea primi mai multe amanunte legate de hv multumesc

luc1979
    [27.08.10 22:58:42]

Plecam duminica asta, pe 29 la Marina Beach. I-am rugat pe cei de la agentie sa verifice rezervarea, am luat notite la ce s-a scris pe site, am bagat traseul pe GPS, maine facem bagaje.

Impresii... la intoarcere.

[28.08.10 15:34:17]

pt crissa

poti citi impresiile mele postate la HV -Duni-sozopol.Noi am ales vilele pt ca iti aducea aminte de munte.Am oscilat mult intre cazarea la Belville sa vile si in final am ales vilele.Minihotelul Flora este bine pozitionat linga rest Sozopol si piscine, aproape de terenurile de tenis si amfiteatru de spectacole.Am insistat de aici sa stim numarul vilei si camera dar ni s-a spus ca numai receptia de la HV ne va comunica datele cerute atunci cind vom sosi acolo.Zona vilelor e f.frumoasa iar pt noi nu a fost nici o problema de deplasare(fiul meu are peste 14 ani).Eu cred ca turistii occidentali sunt favorizati mai ales la cazare datorita turoperatorilor puternici cu care ajung aici si care impun un anumit standard.La noi ag. de turism iti ia banii si apoi te lasa sa te descurci cum poti.

In caz de suprarezervare vestici au prioritate.Pt. intrebari ma gasesti la Holiday village-Duni sozopol user doctorul45

Corina70, crissa33, doctorul45, furni, luc1979, mariand
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Beach Hotel: