ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2010
ÎNSCRIS: 27.02.10
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 [ani]

Decent pentru 2 stele

Am fost in concediu la acest hotel in August 2010. Am ales acest hotel prin selectarea unor oferte de pret in luna martie 2010 iar rezervarea a fost facuta direct la hotel. Consider ca am obtinut un pret bun pentru doua stele in statiune Mamaia cu mic dejun inclus (1060 ron platiti in avans pentru 7 nopti +25 ron taxa de statiune).

M-am cazat dupa ora 13.00 si fiind zi de Luni in 10 minute am fost cazati.

Parcarea:

- este gratuita iar in limita locurilor disponibile se poate parca intr-o zona acoperita dar pe care nu o recomand decat celor ce nu pleaca cu masina prin statiune sau prin alte locuri, pentru ca masinile parcate in al doilea rand sant blocate de cele parcate in primul rand. Pe mine nu m-a deranjat de loc pt. ca nu am folosit masina in acesta perioada. Oricum se poate parca in partea opusa fara probleme si se poate pleca oricand.

Plaja:

- hotelul fiind foarte aproape de mare in aproximativ cinci minute eram pe plaja. Vis-a vis era plaja Algida ce nu era foarte aglomerata iar sezlongurile nu erau foarte numeroase. Eu am preferat rogojina proprie. Cei ce doreau sezlonguri aveau preturi afisate de 20 ron/zi + 5 ron umbreluta dar deoarece nu prea aveau clienti cei ce inchiriau mai lasau in timpul saptamanii si la 10 ron doua sezlonguri.

Plaja era relativ ingrijita fiind multe cosuri de gunoi chiar si selective pe culori iar marea curata doar in vreo 2 zile fiind mici urme de verdeata. Nisipul foarte fin si intrare foarte lina in mare.

Cazarea:

- Am fost cazati la etajul 2 cu vedere pe fata. Din balcon am avut o semi vedere la mare obturata de cativa copaci si de bannerul de la plaja Algida. Posibil ca cei de la etajul 4 sa aiba o vedere mai buna dar nu stiu cum stau cu soarele caci este ultimul etaj.

Camera a fost de tip matrimonial e adevarat ca nu foarte mare dar patul era de dimensiuni absolut OK. Ca dotari ale camerei au fost frigider, televizor, telefon, dulap maricel, un fotoliu, o masa mica, o veioza, baia cu cada. Aer conditionat nu am avut dar pentru perioada in care am fost cazati nu a fost necesar. Sunt in hotel si unele camere cu aer conditionat. Asternuturile curate la fel si prosoapele. Totusi gresia de pe jos din camera nu parea spalata recent doar dat usor cu matura caci mai erau pe ici pe colo urme de praf.

Baia nu era foarte mare dar curatica si dotata cu o cada de 3/4 de o cada normala. Prosoapele erau schimbate cam la 2 zile. Gunoiul se ridica zilnic din camera. Noaptea dinspre plaja si statiune era liniste in schimb de la strada un zgomot continuu de masini treceau ca la curse sau motoare de motociclete amalatwe la maxim. In prima noapte nu prea m-am odihnit pentru ca nu eram obisnuit cu zgomotul

Mancarea:

- In tariful platit era inclus micul dejun. Micul dejun a fost in sistem bufet suedez nu prea variat dar te putei satura. In fiecare zi era omleta, cabanos sau cremwusti, 3 feluri de salam, rosii, castraveti, branza telemea, cereale, lapte, iaurt, gem, unt, cafea si ceai. Celelate mese le-am luat pe la autoservirile din statiune. Se putea lua masa si la restaurantul hotelului (care e de 3 stele pe sigla) dar nu am intrat niciodata fiind multumit la ce gaseam prin autoservirile din statiune.

MINUSURI:

- In a doua zi de sedere in timp ce eram la chiuveta am sesizat ca picura apa de sus. Am anuntat la receptie si pana seara s-a rezolvat numai ca in a patra zi a inceput sa picure din nou. Am anuntat din nou la receptie solicitand daca nu se poate remedia o alta camera. Sincer aici nu prea mi-a placut atitudinea receptionerei care a zis ca v-a anunta pentru remediere dar se vedea din tonul ei ca o deranja ca o deranjam cu problema noastra. Oricum pana seara s-a rezolvat si nu a mai picurat pana la sfarsit.

- Doamnele ce se ocupau cu facutul curateniei cred ca nu prea se omorau chiara asa deoarece am remarcat intr-o zi pe holul etajului 2 un biscuite scapat probabil de un copil si care a stat vreo 3 zile pe jos.

- In dotarea baii s-a oferit un sapun minuscul pe care nu l-am folosit ci am apelat la cosmeticele din dotarea proprie.

Per ansamblu a fost un sejur reusit.

Daca nu sunteti foarte pretentiosi puteti alege acest hotel. Pentru cine doreste confort sporit si super conditii nu recomand. Oricum raportat la celelate hoteluri de 2 stele din Mamaia este OK.

Trimis de ggeorge in 24.08.10 23:20:20

VIZUALIZĂRI: 1714 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ggeorge); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

valimi
    [25.08.10 11:55:20]

Ma ducur ca exista o parere atat de buna despre o locatie de pe Litoralul romanesc.

Puncte de la mine!

[25.08.10 11:57:25]

foarte bun review-ul, multumiri din partea comunitatii

valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂSulina Internațional Hotel: