ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2010
ÎNSCRIS: 07.07.10
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 4,8

Alte informatii despre Tulcea

De curand am fost in Tulcea si, desi s-a mai scris despre locurile si lucrurile pe care le poti vedea acolo, voi incerca sa-mi astern in cateva fraze sau mai multe impresiile mele. Eu merg cam o data, de doua ori pe an in Tulcea si observ ca de la an la an devine un oras tot mai cochet, elegant, modern care se straduieste sa atraga cat mai multi turisti. Cea mai noua modificare observata este Lacul Ciuperca. Frumos, mult mai curat, aerisit, te poti plimba seara fara nici un fel de probleme.

M-am hotarat sa scriu acest review pentru ca, in drumul meu de la Bucuresti la Tulcea, pe care l-am facut cu trenul (mare greseala), auzeam in jurul meu tot felul de intrebari. Cand pleaca pasagerul, cat costa, ce sa vizitam, de unde sa ne cumparam una alta, etc.

O sa incep cu drumul. Daca veniti dinspre Bucuresti puteti merge cu masina personala pe autostrada pana la Drajna, traversati podul la Giurgeni si apoi o luati catre Tulcea. Drumul este bun. Timp: 3-3, jumate (depinde de trafic). Alta varianta este sa mergeti cu trenul. Pregatiti-va sufleteste pentru aproximativ 7 ore. Pleaca din Gara de Nord la 05. 18. Avantajul este ca se acorda reduceri si iti poti lua bagaje mai multe. De aceea erau foarte multi studenti. Pretul: 46 lei bilet intreg cl a 2-a. A treia varianta este cu microbuzul/autocarul (daca aveti noroc) care pleaca de pe strada Plevnei, de langa podul Basarab, fata in fata cu acel hipermarket. Dezavantaje: daca este microbuz nu aveti unde sa va puneti bagajele, iar cele mai multe dintre ele vor sta pe culoar si nu este suficient loc pentru picioare (cei care sunt mai inalti, asa ca mine, au de suferit). Avantajul este ca face cam 4-4, jumatate ore cu popas cam la 2 ore si tine o jumatate de ora. Pret: 60 lei biletul.

Ajunsi in Tulcea aveti avantajul ca toate garile (cfr, auto si fluviala) se afla cam in acelasi loc, pe faleza. Toate sunt cladiri moderne in care puteti sta sa va trageti sufletul.

Cei care vor sa mearga in Delta pot opta pentru nave rapide, pasagere si alte tipuri de ambarcatiuni de la diversi particulari. Daca mergeti pe faleza veti vedea oferte de la particulari si puteti negocia direct in functie de numarul de persoane, perioada, distanta, masa etc. Biletele se procura fie de la Administratia Portului Tulcea, fie direct de la nava. Aveti grija la bagaje. Unele nave conditioneaza greutatea bagajului/persoana, ca la avion. M-am interesat de orarul si preturile navelor, le-am facut fotografii afiselor dupa care am descoperit site-urile acestora. Pot trece link-urile acestora daca administratorul imi permite fara intentia de a face vreo reclama cuiva. Deci, pot?

Daca mergeti la pescuit sau vanatoare si ati uitat cate ceva de luat de acasa puteti cumpara astfel de articole de la doua magazine de specialitate. Unul se afla pe strada Isaccei cam la 100 m de Casa Sindicatelor (cunoscuta de toti tulcenii), mergand spre centru pe partea stanga. Al doilea se afla la parterul hotelului Europolis, cam in centru. Un magazin pentru cei cu ambarcatiuni se afla chiar pe faleza vis-à-vis de Casa Sindicatelor. Intre aceste doua locuri se afla o parcare in care va puteti lasa masina cat sunteti plecati in Delta. E cam aglomerata, din pacate. Magazin universal gasiti in centru, in Piata Civica. Oricum, inainte de a merge in Delta, este bine sa vizitati site-ul Administratiei Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii. Puteti afla traseele din delta si conditiile in care puteti sa le vizitati ca sa nu aveti surprize si sa va stricati concediul. La parterul acestei institutii, care se afla pe faleza, la vreo 200 m de gara, se afla si un centru de informare turistica.

Hoteluri pe faleza sunt 2: unul de 4* langa autogara, celalalt de 3 si 4* in celalalt capat al falezei. Si in oras mai sunt cateva de 3 si 4*.

Daca tot ati ajuns in Tulcea, ar fi pacat sa ratati vizitarea Centrului Muzeal Ecoturistic Delta Dunarii. Da, stiu, s-a mai scris despre el, dar si eu amfostacolo. Am facut si poze special pentru a le pune pe site. Singurul regret pe care l-am avut a fost ca n-am avut o camera foto profesionala. N-am sa mai scriu despre adresa si orar pentru ca deja s-a facut acest lucru. Am sa spun doar ca este un loc extraordinar de frumos amenajat, racoros (la cele 40 de grade de afara…) si unic. Fauna este bine amplasata in locuri care se luminau in momentul in care te apropiai de ele, iar in fundal se auzeau trilurile pasarilor sau sunetele scoase de diferite animale prezente acolo. Cand am vizitat noi, muzeul mai gazduia si o expozitie de reptile. N-am fost atrasa de aceste vietati ca sa va prezint si poze. La etaj mai era si o expozitie de minerale ale muzeului din Baia Mare. Printre toate pozele pe care le voi posta veti gasi si reteta de bors de peste asa cum se face in delta.

Un alt lucru bun pe care l-am remarcat a fost ca au un loc de joaca pentru copii in care se pot juca si vedea desene animate.

La demisol este acvariul. M-a impresionat foarte mult modul in care a fost realizat, multitudinea de pesti prin care incercau sa redea o particica din ecosistemul acvatic. Interesant este acvariul cu cilindru pe interor, bazinul cu sturioni care poate fi vazut de la etaj, dar si de la demisol.

Exista si o infoteca unde puteti accesa informatii despre Tulcea: traditii, cultura, obiective turistice, etc. si calculatoare conectate la internet.

Puteti sa mai vizitati Monumentul de Independenta care se afla cam la ½ ora pe jos de la acest muzeu. El se afla pe una din cele 7 coline ale Tulcei si este populata in special de lipoveni, rusi. De acolo puteti vedea toata Tulcea, inclusiv o particica mica din delta, daca atmosfera nu este foarte incarcata.

In perioada 12-15 august sunt zilele Tulcei, iar faleza este animata de spectacole, tot felul de masinute de distractie, chioscuri cu suveniruri sau, daca ati flamanzit, va puteti potoli foamea cu mititei, hamsie prajita si multa bere.

Ce nu mi-a placut a fost ca pe data de 15 august, cand este ziua Mariei si cea a marinarilor, nu a fost nici o parada a navelor pe Dunare asa cum vedeam in alti ani. Daca s-a desfiintat baza militara navala nu mai defileaza nimeni. Dar, cei care au toate navele trase langa faleza nu se numesc oare marinari? Mi-ar fi placut sa vad macar niste pavoaze, daca nu o defilare, sa aud o goarna trasa ca doar era ziua lor. A fost mai frumos pe lacul Herastrau. Pacat, ar fi putut sa faca un carnavalul de la Rio al Tulcei pentru ca sunt foarte multe nave. Tulcea are una dintre cele mai mari faleze pe care le-am vazut.

Am mai fost la doua manastiri de maici. Una este Manastirea Cocosu care se afla cam la 6 km fata de Niculitel, intro minunata padure de tei, si care are si posibilitatea de cazare. Dar nu stiu amanunte. Iar cealalta este Manastirea Celic Dere care s-ar traduce din limba turca in paraul de otel. Se afla in comuna Frecatei, mergand pe DN22 pana la Cataloi si apoi la dreapta pe DN229A. Este foarte frumoasa. Mi-a atras atentia Icoana lui Isus Hristos care se spune ca se curata singura. Cand a fost adusa era murdara de funingine si pana in ziua de azi s-a curatat partial.

In delta n-am ajuns anul acesta pentru ca ma ales alta destinatie de vacanta, dar este foarte frumos. Eu personal prefer luna mai cand vegetatia este de un verde crud, nu sunt tantari si pasarelele se imperecheaza si auzi tot felul de triluri ale barbatusilor care fac curte pasarelelor.

Trimis de mmn in 24.08.10 15:58:05

VIZUALIZĂRI: 2562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mmn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Bratul Tulcea vazut de pe colina monumentului

[24.08.10 16:17:09]

excelente recomandarile, in mod cert super-utile pentru turistul ce ajunge ocazional in aceasta zona

dartax
[24.08.10 16:19:14]

In mai nu sunt tantari? E bine de stiut, altfel nu ajung prin Delta... am fost pe vremuri si dormeam cu cearceaful pe fata, asa de multi erau vara...

cc_iordachescu
[24.08.10 18:33:19]

Ca individ care văd Tulcea de cel puţin 3 ori pe an, pot spune că e o bună descriere a ceea ce poate face turistul în tranzit (de obicei) aici,între două legături. Faleza oraşului arată din ce în ce mai bine, iar serviciile comerciale şi de alimentaţie publică din zonă sunt destul de diversificate. Muzee (aici includ şi Monumentul, chiar dacă e puţin de mers până la el), infoturism, e chiar bine. Bravo lor!

[24.08.10 18:57:51]

@webmaster, pot pune si link-urile site-urilor de pe care se pot afla informatii despre tipurile de nave cu orarele de plecare si preturile biletelor pentru a incheia acest capitol?

[24.08.10 18:58:51]

multumesc tuturor pentru aprecieri, sper sa va fie utile.

[24.08.10 20:35:06]

@mmn > Răspunsul la întrebarea ta privind linkurile este afirmativ. Chiar te rugăm!

[24.08.10 21:35:41]

Link-urile pentru a afla care sunt navele, orele de plecare si cat costa ca sa mergeti in delta sunt:

click aici

click aici

Uitati-va la sectiunile preturi si program nave care s-a modificat pentru perioada 28 iunie 2010-19 septembrie 2010.

Gata, atat am mai avut de adaugat.

kokobaurus
[03.09.10 15:27:47]

Ca tulcean, multumesc pentru aprecieri, ...review-ul e f bun. Iar pentru domnul cu tantarii, sunt acu o gramada de produse care ii tzin la distanta...

[05.09.10 10:29:24]

@kokobaurus, daca esti tulcean, poti adauga si tu alte informatii de interes turistic. sunt foarte multi interesati sa viziteze acele locuri si poate le vor fi utile.

kokobaurus
[07.09.10 13:50:39]

Am sa incerc, chestia e ca am dat de site-ul asta destul de recent...Voi face tot posibilul sa descriu locurile din jurul meu, dar va fi in functie de timpul pe care il am.

dartax, kokobaurus, mmn
Alte impresii din această RUBRICĂTulcea, poarta Deltei Dunării: