ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2008
ÎNSCRIS: 24.09.08
SEP-2008

ARTICOL ARHIVAT

Si nu e doar un vis!

In ziua a X-a al lunii septembrie, din anul 2008, am ajuns pentru prima data pe o insula, locuita bine-inteles, traind niste experiente de neuitat. De atunci visez cu ochii deschisi.

A cazut alegerea pe Complexul Merlis, neavand deja loc in alta parte, dar ne-am simtit foarte bine. Nu recomand acest complex pentru pretentiosi, este unul mai simplu, dar curat si are un punct rosu pentru aerul conditionat, care a fost montat in urma cu doi ani. Inainte cred ca a fost mai putin placut sa petreci o noapte in acest complex. Palmierii din curte ne inconjurau in fiecare dimineata iesind pe balcon pentru a lua o gura de aer curat si de a ne indulci sufletele cu privelistea muntelui inalt, jucand in nuantele de maro al pamantului, iar deasupra cerul azuriu plin de nori albe si pufoase, formand diverse forme si chipuri, fiecare din noi am vazut altceva in fiecare nor.

La barul din spatele complexului exista o piscina deschisa pentru toti, dar totusi nu e vizitata de foarte multa lume, e foarte placut ca dupa o zi fierbinte, plina de evenimente, sa te racoresti si sa asculti muzica greceasca stand pe un sezlong, si gustand un coktail (sex on the beach) spre exemplu... mie asta mi-a placut.

Complexul are si o taverna cu muzica autentic greceasca. Daca mananci la ei de 2-3 ori, iti multumesc pentru fidelitatea ta cu un desert gratis sau cu un discount din valoarea consumatiei. Eu recomand restaurantul Zkanthy (ZAKANOH), care se afla pe drumul principal vizavi de rent a car-ul Hermes. Mancarea este foarte buna o aduc la maxim 10 minute de la comanda, muzica placuta, intr-o ambianta ca niciunde pe insula, ca intr-o casa de pe vremurile cand nu a pasit in acele locuri nici un turist, intr-o gradina splendida. Mancarurile grecesti sunt foarte bune, dar poti gasi de toate. Ospitalitatea cu care te abordeaza este una impresionanta, oriunde mergi te intreaba de unde vii si iti spun ceva in limba ta “Ce faci ? Bine ! “ ... ei intreaba si ei raspund ))): e ceva dragut.

Preturile mi s-au parut usturatoare, o cina cam la 25-30 E, un suc sau o bere la 2.5 E. Poti ajunge oriunde cu autobuzul, sau cu taxiul, insa daca autobuzul te duce cu 1.20 E din Kalamaki, pana in Laganas (plaja vecina), taxiul te va duce cu un cost de 7 E tot pe aceeasi distanta. Sau exista varianta pe jos, direct pe plaja, e superb. Am pornit la o mica plimbare pe plaja din Kalamaki, si admirand marea si peisajul, am ajuns pe plaja vecina in Laganas.

Autobuzele sunt dotate cu aer conditionat, sunt foarte incapatoare. Aaa, sa vedeti cata grija poarta grecii, pentru noi turistii, pana si bancomatele de pe strada sunt dotate cu aer conditionat.

Am colindat toate colturile Zakynthosului cu un jeep, inchiriat de la rent a car-ul Traffic, cu 65 E/zi. A fost superb prima oara am vazut Navagio de sus, in drum spre Navagio, am facut cunostinta cu Maslinul de 500 de ani (atasez poza).

In capitala locul cel mai fermecat este punctul cel mai inalt de unde se vede toata insula, adica sus de la cetate. Poti ajunge si pe jos, descult cum am fost eu, dureaza cam 1 ora, sau cu un mijloc de transport, cateva minute.

Cea mai mica si cea mai splendida plaja este Xigia, de care nu prea aminteste nimeni, iar eu din cauza ei m-am indragostit de aceasta insula, inca de prima data cand am vazut-o pe net. In realitate pierzi cuvintele cand vezi peisajul care ti-se deschide. Insula e plina de pesteri, care mai de care albastre, cel mai renumit este “Blue Caves” unde orice introduci in apa devine la fel de albastra ca si apa. Daca cobori de la morile de vant, poti merge cu “Glass bottom-ul” care are partea de jos din sticla si vezi fundul marii si pestisorii care se joaca in apa. Cand am ajuns la Blue Caves, capitanul vasului a intrat cu tot vasul in pestera si a invitat toti participantii sa faca baie in apa, in pestera....in prima secunda am ezitat, iar apoi m-am luat si am sarit in apa albastra.

La Navagio sau (Shipwreck) numit pe insula, am mers cu un vapor superb cu mai multe etaje, am facut turul insulei, la mijloc de drum ne-a invitat si capitanul la o baie in mijlocul marii..., de data asta nu am mai ezitat, m-am aruncat in apa. A fost incredibil!

In sfarsit am ajuns si pe o insula nelocuita, Insula Caretelor (Marathonissi) unde am ajuns cu un vas inchiriat. Aici vin testoasele sa-si depuna ouale in nisipul alb, ca puisorii sa strabata pe urma un drum lung in apa cristalina.

Am venit, am vazut... m-as intoarce!

Trimis de mamaruta in 08.10.08 12:41:09

VIZUALIZĂRI: 3423 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mamaruta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Capitala insulei-Zante
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

[08.10.08 12:49:53]

Frumos povestit, cu har, mi-a placut.

mamarutaAUTOR REVIEW
[08.10.08 13:18:34]

Ma bucur, sper ca le va place si celor care vor citi pe viitor.

[04.10.09 21:53:24]

sters ecoul postat de boreal2007 (dublura - primul exemplar il gasiti aici)

boreal2007, mamaruta
Alte impresii din această RUBRICĂMerlis Studios: