ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2008
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 08.10.08
    SEP-2008

7 zile sunt mult prea putin

Dupa parerea mea, marele avatanj la acest hotel, ca si la Sea Gull (sunt foarte apropiate unu de celalalt) este ca sunt in centrul statiunii. Nu depinzi de taxi, de nimic. Ai cele 3 magazine cu preturi fixe, ai casa de schimb valutar, practic iesi din hotel si ai totul la nas.

Fiind in luna de miere, am explicat acest lucru celor de la receptie si am avut un dormitor urias, un pat foarte mare.. Frumos, nimic de reprosat. Curatenia se facea zilnic undeva pe la ora 12 00.

Piscina mare, cu bar, la vreo 50 de metri de camera si la inca 50 de metri de dupa piscina aveai superba Mare Rosie. Mi-am cumparat echipament de snorkeling si aveam parte de spectacolul oferit de corali si pesti fara sa plec neaparat in vreo excursie special pt. acest lucru.

In ultima zi cand am stat acolo, erau 37 de grade in aer, apa marii avea 26 de grade, iar apa din piscina 25. Cel putin asa era scris pe un panou acolo smile.gif. Am observat ca se joaca destul de mult volei pe plaja, este un teren acolo si vin unii si striga voley-balllllllll. Fotbal din pacate nu se juca :).

Vreau sa mentionez o observatie personala: e o diferenta colosala intre unde stai tu ca turist, cum traiesti tu si cum traiesc ei. Statiunea Hurghada este intr-o continua constructie, mai ceva ca la noi pe timpul comunismului. Unde te uiti se naste un nou hotel sau bloc. De la un lux al hotelurilor de 5 stele si saracia lucie a caselor ce iti aduc aminte de centrul Bucurestiului de pe Lipscani, nu este decat un pas.

Mergand spre Luxor sau Cairo, insa, poti sa ramai un pic socat, sau hai sa zicem.. uimit, de faptul ca toate intrarile in sate sunt pazite de armata. Nimeni din convoi nu are voie sa intre in sat ca sa nu vada in ce saracie se "scalda" locuitorii Egiptului. Agricultura de pe marginea Nilului deja nu mai face fata la cei aproximativ 78 de milioane de locuitori. Partile bune ale Egiptului sunt pretul foarte mic al benzinei (din cate am inteles, undeva la 5000 de lei vechi) si pretul scazut al energiei electrice.

Nivel de trai, totusi, foarte scazut... Din cauza saraciei peste tot unde o sa mergi o sa vezi oameni rugandu-te sa le dai de mancare sau "tip". Bacsisul este ridicat la rang de necesitate aici. Dupa ce revii din Egipt o sa ai senzatia ca trebuie sa ii dai bacsis si mamei ca ti-a facut ciorba.

Asa cum ne-a explicat si ghidul, in prima zi, daca treci peste mizeria si tiganeala lor, o sa ajungi sa te indragostesti de aceasta tara. Eu am plecat din Egipt cu frustrarea ca 7 zile sunt prea putin pentru cate ai de facut si cate ai de vizitat. 14 sunt ok. Asa cum am mai zis, in 7 zile nu ai timp de toate excursiile si parca nici nu profiti de pe urma la all-inclusive. Daca faci excursiile nu ai timp de plaja si baie in Marea Rosie, daca stai la plaja si baie, pleci cu regretul ca ai fost in Egipt si nu ai facut acele excursii. In 14 zile poti sa faci si una si alta.

Eu si sotia, stand doar 7 zile, am facut un mini-maraton. Am avut cate o excursie in fiecare zi. Aproape ca nici nu am profitat prea mult de all-inclusive. De multe ori s-a intamplat sa ratam ori cina ori pranzul. Micul dejun de obicei il iei la pachet in excursii. Cu toate ca am avut cate o excursie in fiecare zi, tot nu le-am facut pe toate. Pentru ca in unele zile sunt doua optiuni si nu poti sa faci decat una. De exemplu noi am ales sa mergem cu vaporasul cu fund de sticla, dar as fi vrut sa mergem si cu submarinul. In alta zi am ales sa mergem la insula Giftun, unde am facut snorkeling, plaja si baie la 3 insule dar totodata am fi vrut sa mergem si in El Gouna sa facem scufundari dar din nou.. nu se putea face decat una din cele doua. Unde mai pui ca si la hotel aveai piscina chiar la iesirea din camera sau frumoasa Marea Rosie la vreo 50 de metri mai incolo de piscina... si am facut baie doar de vreo 2 ori, 7 zile o sa ti se para si mai putin.

Si-acum despre comerciantii care te zapacesc de pe strada: la final incepusera sa mi se para chiar amuzanti. Dialogul de inceput este mereu acelasi. Where are you from, my friend? Romania. Ooo.. Hagi.. i liked it. Chiar si dupa atatia ani, Hagi a ramas cel mai mare ambasador al Romaniei. Chiar si de Nadia Comaneci ni s-a mai spus.

Am citit pareri ca nu ai de unde sa cumperi si trb sa stai la negocieri - nu este adevarat. Noi am stat la Le Pacha Resort, chiar in centrul statiunii si aveam exchange bun (la dolar 5,4 lire iar la euro 8,4). Apoi aveam supermarket-ul Abu Ashara (sper ca l-am scris corect) care la etaj avea magazinul Cleopatra, foarte bun pentru articole acvatice sau pentru suveniruri. Totodata foarte bun ca pret si cu preturi bune este magazinul de suveniruri Stars. El Fayrouz este din nou un magazin cu preturi bune si preturi fixe unde am lasat multi bani pentru suveniruri :).

Pentru ori ce fel de intrebari.. i`m here.

Trimis de iors* in 08.10.08 09:10:25

VIZUALIZĂRI: 4815 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iors*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

EDUARD1
    [08.10.08 11:19:19]

salut! poate reusesti sa pui niste fotografii cu locatia! multumesc!

EDUARD1
    Alte impresii din această RUBRICĂLe Pacha: