ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2010
ÎNSCRIS: 10.03.10
JUN-2007
3 AD. + 1 COPII

Un sejur interesant

Este vorba despre un sejur de 7 nopti in Paralia Katerini, vila Anthi, doar cazare, transport cu autocar. Este o vila cu 2 etaje, destul de mare, cu balcoane foarte generoase, cu studiouri de 2 sau 3 paturi. Vila se afla la circa 10 minute de mers pe jos de plaja si de centrul statiunii, cat si de diferite magazine, inclusiv alimentare.

Un apartament (studio) este alcatuit dintr-o camera destul de spatioasa in care se afla doua paturi, un dulap pentru haine si bagaje, o chiuveta cu apa calda si rece permanent, o plita electrica, un dulap de bucatarie in care se gaseau farfurii, vase de gatit. Imediat langa aragaz se afla o usa care da spre baie. Baia dispune de un wc, o chiuveta si un dus. Pe jos, atat in camera, cat si in baie si in balcon, este gresie. Aspectul general este curat. Camera este dotata cu frigider, un televizor mic (cu doar cateva canale grecesti insa, nici unul in limba romana) si aer conditionat pentru a carui folosire trebuia platit suplimentar 5 euro pe zi. Pe balcon se afla o masa si doua scaune din plastic. Balconul este de asemenea curat. Pe timpul sejurului nu era inclusa curatenia in camera, deci trebuia singuri sa ne ingrijim de asta (inclusiv sa ducem gunoiul).

Vila este, ca mai toate vilele din Paralia, vopsita in culoare alba, are o atmosfera linistita si se afla in apropierea hotelului Akti Musson, unde exista o piscina destul de bine intretinuta in care se poate face baie gratuit si unde se pot servi de la bar bauturi racoritoare, cafea, inghetata etc.

Plaja statiunii este bine ingrijita, fiecare portiune de plaja apartine unui bar si in pretul de 5 euro al sezlongului este inclusa o consumatie (cafea, inghetata sau racoritoare). Pe plaja se afla boxe din care se aude cam tare muzica. Iniunie temperatura era destul de ridicata, circa 35 grade. Toaleta se gaseste in incinta barului de care apartine plaja.

In apa marii se gasesc meduze si uneori pietre. Este bine sa intrati in apa cu incaltamine. Eu nu am facut asta si m-am intepat in ceva - nu stiu ce - si m-am prezentat la doctorul statiunii cu asigurarea medicala, care mi-a dezinfectat si pansat plaga. Din pacate, dupa cateva luni in locul inteparturii mi-a aparut o veruca pe care a trebuit sa o operez.

In statiune exista numeroase terase, unele chiar pe malul marii, unde se poate manca foarte bine si destul de ieftin: 10-15 euro de persoana. Dupa fiecare masa primiti gratuit din partea casei pepene verde. Exista si foarte multe chioscuri de unde se poate cumpara fast food, chiar si un McDonalds. Nu trebuie sa ratati gyros, souvlaki si bautura lor traditionala uzo. Pe strada la tot pasul gasesti de vanzare porumb fiert si inghetata. De asemenea, in statiune exista foarte multe magazine de blanuri, unele la preturi reduse, precum si magazine de bijuterii din aur. Peste tot se gasesc afise in limba romana, deoarece sunt foarte multi romani.

Din statiune se pot face excursii deosebit de interesante la Atena, insula Skyathos, Meteora, muntele Olimp sau Salonic. Eu am fost la Meteora si Skyatos.

Atmosfera seara este una foarte animata si placuta iar grecii sunt destul de amabili, chiar si cu noi romanii. Exista insa si exceptii (de exemplu soferi de autocar vitezomani si cam impertinenti).

Trimis de c_d in 23.08.10 15:40:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3143 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c_d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Diaura*
[23.08.10 20:17:36]

Se pare ca un arici de mare ti-a pricinuit atata necaz si durere. In rest este un pret decent pentru o cazare civilizata, de a carei curatenie terbuie sa ai singura grija.

danieltanase*
[23.08.10 22:07:11]

Hei!

review-ul tau m-a facut sa imi aduc aminte de prima mea vacanta in strainatate. Se intampla in anul 2000 si lucram de 1 an de zile intr-o firma mare (una la fel de mare si acum, de telefonie mobila). La salariul meu de atunci de 320 USD, excursia noatra de 165 USD a fost un adevarat chilipir. Am plecat o gasca de 6 colegi din firma sa ne distram. Transportul a fost asigurat cu un microbuz si a fost extrem de confortabil pentru ca am fost in total 8 persoane (microbuzul avea 14 locuri). Am oprit o noapte la Seres si a doua zi am ajuns foarte repede la destinatie.

Comentariul meu ar trebui sa fie identic cu al tau din punct de vedere al opiniilor, cu mici diferente. Noi ne-am condimentat sejurul de 9 zile cu niste iesiri prin cluburi (Captain Hook - Fire Place, oare o mai fi? ) si excursii la Meteore si pe Muntele Olimp.

Magazinele cu tot felul de suveniruri au fost fascinante. Meduzele le-am observat si noi dar nu ne-au deranjat foarte tare. Vacanta aceea a avut spirit: tanar, buna dispozitie, farmec, tinerete.

Multumesc pentru ca mi-ai starnit amintiri! Si felicitari pentru vacanta!

c_dAUTOR REVIEW
[24.08.10 09:05:55]

Multzam pentru feedback

sandu.53
[30.09.10 19:36:47]

cautam ceva scris despre Paralia si am dat peste review-ul tau... foarte bun si poate va fi folositor la anu'.

edbica2000
[03.10.10 09:47:26]

Buna descriere. Doar 2 rectificari:

- nu mai exista McDonalds (s-a desfiintat in Paralia si in Katerini incepand cu anul asta)

- sezlongurile de pe plaja nu se platesc, nu exista o taxa fixa de 5 euro sau alta (doar se face consumatie si poti sta cat vrei acolo)

eftinoiu
[01.03.12 22:28:47]

Chiar nu exista poze de prezentare referitor la vila Anthi, Paralia Katerini? sau nu merita deranjul?

multumesc

c_d, danieltanase*, Diaura*, edbica2000, eftinoiu, sandu.53