ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2008
ÎNSCRIS: 08.09.08
OCT-2008
[?] AD. + 1 COPII

Hotel bun!

Am fost la sfarsitul lui septembrie-inceputul octombrie! Zbor cu Atlasjet, B757, placut, mult peste Tarom! La sosire miscare rapida, imbarcare si o ora pana la hotel, cam de la aterizare! Aproape de Side la 10 km, temperatura peste 28 grade, dar caldura sufocanta!

Hotelul nou, placut, receptie mare, camera cu vedere la mare! Suprafata hotelului nu este una foarte mare, fata de Rixos Premium sau Ella Quality, dar totul este nou si foarte dragut! Tot ce este nevoie, pentru a te simti bine, se regaseste pe teritoriul acestui hotel. Acces la internet wireless in lobby, baruri suficient de multe, discoteca noaptea de la 23.oo.

Restaurantul mare, design deosebit, mancarea buna, dar nu de exceptie! Restaurante a la carte, programare dimineata de la 10-12. Noi am mers de 3 ori la fish, deoarece era deosebit, preparate din peste super, mult peste ce era la masa seara iar noi fiind iubitori de peste am preferat mai multe seri acolo! Cu toate ca normal puteai merge gratis la fiecare a la carte din cele 4, doar o singura data, cand am mers la inscriere, fata de acolo a spus ca pot sa merg de cate ori vreau. Deasemenea si cel italian deosebit!

Camera mare, curatenie exemplara, totul nou, deosebit! La baruri cam nesimtiti, aveau bauturile din import ascunse, erau expuse numai cele locale! Cand am cerut Jack sau Balla, sau JB, faceau pe prostii ca ce inseamna asta si cand le-am repetat mai tare putin s-au miscat original si au adus rapid, iar apoi de cate ori ma vedeau stiau mersul! La masa la restaurantul principal tot la fel de nesimtiti, cam stateau la glume cu tine daca le dadeai nas, vorbeau cam despre fiecare de la mese intre ei, nestiind ca eu cunosc limba turca, iar apoi cand i-am intrebat de ce vorbesc urat despre turisti erau cam turbati si tot incercau sa intre in vorba cu mine! Dar in rest se miscau repede si bine, aduceau bauturile rapid. Insa aceeasi nesimtire cand s-au asezat niste turisti la o masa la care nu erau tacamuri, au inceput sa ia de pe alte mese, care erau nefolosite, intre ele strecurandu-se si murdare!

Plaja de exceptie, pe tot litoralul turcesc nu exista plaja ca in zona Side! Naturala, cu nisip fin, intrarea in mare lina pana la cel putin 50 m. Nu exista asa ceva in alte locuri! Fara nicio pietricica! Apa curata si in mare si piscine si foarte calda!

Echipa de animatie, dezastru! Prostalai total. Incercau ei ceva dar subtire, amatori parliti! Georgianul care era seful lor, catastrofa! Ziua erau ca si inexistenti! Nu se compara cu cei de la Delphin de Luxe sau Cornelia! S-a lipit de mine tipul care se ocupa de discoteca, i-am bagat niste remixuri, ultimele noutati, de au inebunit rusii si nemtii! In hotel erau cazati cam 70% nemti, 15% rusi si restul suedezi, englezi, turci, bulgari iar romani noi si o familie! Rusii exemplar de cuminti, nemtii galagiosi si betivi, in special femeile si radeau la orice! Parcul de distractii foarte bun pentru familiile cu copii!

Am fost si in Side, frumos, cu asa zisele maxi taxi 3 euro la dus, la fel la intors pentru 3 peroane. In Side nu poti sa te targuiesti cu nimeni din cauza nemtilor care platesc atat cat li se cere, iar daca tu incerci sa obtii mai jos, iti dau pasi ca imediat apare un nemtalau care plateste original. Restaurantele din Side erau pline seara cu nemti, trageau ospatarii de ei si intrau fara nicio problema! Ce e drept erau pozitionate exceptional, pe coasta! Super, am fi stat si noi deoarece au bucatari de exceptie, dar eram full!

In general un hotel de nota 10 si de recomandat!

Trimis de EDUARD1 in 08.10.08 08:01:05

VIZUALIZĂRI: 4612 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (EDUARD1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 71.40 EUR pe cameră

[13.10.08 12:39:25]

bine ai revenit eduard, frumoase pozele din side , deci nesimtiti ospatarii ?? ....mmda animatia cam slabuta dar noi neam familiarizat cu citiva dintre ei si astfel neau devenit simpatici.......fetitei tale ia placut ? spuneai ca ea a ales hotelul , pai se putea merge de mai multe ori la fish gratis ? eu am priceput ca doar odata ....toate bune va doresc , ne mai vb , pa !

[17.10.08 08:03:28]

Multumim, da fetita s-a simtit minunat, noi ne-am imprietenit cu tipul de la discoteca, nu mai scapam de el prin parcul de distractii, am fost nevoit sa-i fac un CD cu muzica de club romaneasca si a fost foarte fericit! Pe ansamblu a fost bine, dar Rixos e mai bun! Acum ne pregatim pentru revelion, sa vedem ce oferte ies!

[17.10.08 08:14:40]

ceau eduard, oare te referi la PONI ? daca da , cam obositor tipu , fiicamea tot dansa cu el si na mai scapat dupa aceea dar na...pai unde vreti sa mergeti de anul nou? week placut !

[06.11.08 07:13:44]

eduard1 ceau , ce mai oferte de anul nou ? am fost in bucuresti sapt asta , foarte aglomerat si obositor dar voi cei de acolo sunteti obisnuiti ma gindesc , oricum n-as avea curajul sa conduc masina acolo , numai bine , pa!

[06.11.08 13:20:55]

buna ilona! de ce nu ai spus ca vi in bucuresti! deocamdata nu am hotarat nimic pt. revelion! ofertele sunt cam aiurea anul asta! este posibil sa ajungem la budapesta! sau in bulgaria ori hurgada! nu am hotarat inca! voi? toate cele bune, mai vb!

[20.01.09 12:40:14]

Salut Eduard! Am descoperit foarte tarziu site-ul asta (pana acum ma uitam pe "best trip advisor")...in fine, am citit ca te duci de 10 ani in Turcia si ca ai vazut multe din hotelurile lor. Eu ma duc numai de 2, si am vazut doar Calista si Royal Wings, din nefericire in ordinea asta, asa ca am suferit din cauza serviciilor la cel din urma, chiar daca AquaPark-ul era excelent( chiar seamana cu cel de la Royal Dragon), asa ca poate ma poti ajuta cu cateva recomandari in afara de Rixos care m-a cucerit si pe mine si despre care am citit de pe majoritatea site-urilor. Multumesc anticipat.

[20.01.09 15:15:31]

pt. andi13! daca ai fost la Calista, nu prea am ce sa-ti mai spun! Este bun, trage spre Rixos, dar nu ajunge pana acolo, normal ca RW nu este la fel. Royal Dragon face parte din acelasi grup cu RW, deci asemanator, mic ca si spatiu, dar nou si bine pt. copii. Pe mine m-a impresionat Xanadu in Belek, am simtit ceva aparte acolo. Nu prea se gaseste la vanzare in Romania, sunt primii care au intrat cu conceptul all. Au ramas in urma cu interioarele, nu stiu daca au renovat acum, dar mancarea buna si spatiu mult, gradini imense. O sa revin acolo candva. Aici mancarea se apropie cu cea de la Rixos Premium, de exceptie! Plaja, de asemenea, super, ca si in Side, unde nu gasesti asa ceva, in alta parte pe coasta Antalyei! Iar bine, am inteles ar fi Amara Dolce Vita, tine de TEZ TOUR! Dar este in partea opusa dupa Kemer, nu-mi place zona aia! Daca mai ai intrebari, astept!

[21.01.09 10:51:19]

Multumesc pentru raspuns. Am sa ma uit la review-urile despre Xanadu si pe site-ul lor de prezentare. Am vazut lucruri bune scrise si despre Limak Lara si Ella Quality...Mi-as dori ceva frumos pentru copii (un AquaPark cu cateva tobogane si pentru ei, in afara de obisnuita ciuperca cu apa), la care sa se adauge niste servicii de calitate (si la RW mancarea este OK dar in restaurant era prea cald, aerul conditionat nu facea fata, ceream gheata ospatarilor si veneau cu ea dupa 10 minute, pentru o Efes Dark trebuia sa "uiti" un dolar pe tejghea...). Pe zi ce trece ma conving ca Rixos-ul e alegerea si daca ofertele nu se potrivesc cu bugetul sa nu renunt la ideea de calitate ci mai degraba la mersul cu avionul. Ai fost acolo vreodata cu masina? Daca da, poate poti sa-mi dai detalii despre traseul urmat, cazari intermediare, etc. Multumesc

[21.01.09 12:18:59]

pentru andi13! Faci ceva economii si mergi la Rixos! incearca dupa 25 septembrie, temperatura este ideala sau inceputul lui iunie, nu te va costa mai mult de 2000 euro cu avionul pt doua persoane! cu masina nu am fost, este posibil anul acesta, mai mult pentru peisaj, dar fara graba, as vrea sa merg la dus pe partea sudica sa trec cu feribotul si la intoarcere prin munti, prin Istanbul, sa mai stau si aici cateva zile! Incearca o rezervare din timp, cred ca va fi mai ieftin!

[21.01.09 14:33:01]

Multumesc, din nou, pentru raspuns. Daca ar costa numai atat Rixosul chiar ca merita. (pentru Calista am platit mai mult, iar RW cu avionul a fost 1745 -3 persoane). Sa vedem...

[03.06.09 20:59:54]

Ptr. "eduard1" dar nu numai... Suntem o famile (35-24 ani), din Tg. Mures, luna asta vrem sa mergem si noi ptr. prima data in Turcia (anul trecut am fost pe insula Corfu la Hotel Golden View, unde ne-am simtit super bine si ne-a incantat in special peisajul... Erau si munti si mare si plaja cu nisip super...).

Am gasit oferta buna acum zic eu (459Eu/pers) din 19.06.09 la Hotel Pegasos World (Side) sau Incekum Beach Resort (Alanya) acelasi pret + taxe de aeroport 88Eu si taxa de viza 15eu... Ce imi recomanzi? Prin ce agentie? Ar fi super cu plecare din Cluj...

[07.06.09 11:15:05]

pt Daniel35! scuze ca am raspuns asa tarziu! iti recomand Side pentru plaja! Acum sunt si plecari din Cluj din ce am observat pe site-uri! Ca si agentii poti alege Premium Hollidays, Ali Baba Tour sau Tez Tour! Toti ofera pachete turistice de calitate si incredere!

[08.06.09 07:25:23]

Mersi "EDUARD1" Imi scrii ceva hoteluri bune din Side? Undeva cam intre 400-500 eu max. de pers + taxe 7 nopti minim AI...

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [08.06.09 09:36:46]

Daniel, iti recomand sa te uiti peste Horus Paradise Luxury Side, mie mi-a placut FOARTE mult, plaja super okey, localizare excelenta, in oras si la 5 minute de mers pe plaja pana in zona amfiteatrului; gradina bogata - portocali si lamaii peste tot printre priscine! .

Mai presus de toate, dupa cate stiu inca mai poti beneficia de 20% discount la Premium Holidays (cu plecare din Cluj). Cred ca iesi pe la vreo 500 si ceva de persoana, fara taxe.

Neaparat insa in cladirea principala (nou-nouta) si nu la bungallouri (sunt mai vechi si modeste).

[08.06.09 09:44:09]

Mersi chiar acum am sunat dar agentia se deschide dupa ora 10... Abia astept freamat de nerabdare... Alte povetze ?

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [08.06.09 09:54:00]

Hotelul este unul din cele mai luxoase din Side si potrivit atat pentru cei care cauta un concediu 100% de relaxare [ca de exemplu subsemnatu' ] cat si pentru cei care doresc si sa viziteze & shopping - imediat ce iesi din hotel dai intr-o strada cu tot felul de magazine, cafenele etc. Deasemenea, ai foarte aproape locuri interesante de vizitat (templul din SIde, amfiteatrul din Aspendos). Sa mergeti neaparat intr-o zi si la rafting, e minunat.

Nu stiu ce te-ar mai interesa, ce-ai mai vrea sa stii. Eventual intreaba-ma, daca pot te ajut cu placere.

[08.06.09 17:32:18]

Stie cineva ceva despre hotelul asta ? Cica s-a deschis in luna mai 2009... Hotel Vikingen Quality Resort & Spa

[08.06.09 22:20:44]

stai linistit cu Vikingen-ul! Este la strada direct iar suprafata foarte mica, plaja rea, nu are sens! Mergi mai bine la Delphin de lux in Alanya sau daca nu asa cum ai fost sfatuit aici mergi in Side, la Royal Dragon sau Camelia World! Sunt preturi cat de cat mai acceptabile! Mai ales ca acum ai si plecari din Cluj! Bafta!

[09.06.09 21:30:13]

Am luat pana la urma bilete la hotel Venezia Palace de Luxe din Kundu-Lara la super pret 440Eu/pers+Taxe 95Eu si plecarea cum imi convine mie din Cluj si in plus primim bonus un tur al orasului Antalya cu pranzul inclus...

Eram in dilema mare pana la amiaza intre Venezia si:

Mai este o oferta cel putin interesanta... adica plateai 374Eu/pers. plus taxe, care erau numai 60euro/pers si primeai un hotel surpriza din partea agentiei de 5 stele garantat si Ultra All inclusive la hotelul respectiv in zona Antalya...

Amu' tot am stat si m-am gandit si razgandit, ca ieseam cu 200eu mai ieftin... (decat la Venezian). Da stii cum e, daca primeam un hotel mai prost? Voi ce ati fi facut?

Atata stiu ca primeai numai pe aeroport in Antalya plicul cu hotelul... Si s-a mai facut o oferta de genul in luna trecuta (mai) si au fost 3 familii si una a primit la Hotel Miracle; alta la Kaya Select si ultima la Club Insula... (hoteluri care sunt muult mai scumpe decat 374eu/pers/sejur 7 nopti) Plcarea e pe 13 iunie si mai sunt locuri ori din Buc. ori din Cluj...

Repet v-ati baga la asa ceva?

voyager
    [09.06.09 22:18:50]

Foarte probabil ai fi primit un hotel similar celor trei, iar cate stiu eu, toate trei hotelurile sunt MULT sub Venezian. Eu cred c-ai facut o alegere inspirata si - mai ales - ai obtinut un pret super bun.

idutzu
    [10.07.09 18:24:08]

de la ce agentie ai luat biletae asa ieftine la venezia palace?

[10.07.09 19:30:51]

Printr-o prietena ce are o agentie in Brasov. Oricum acum in lunile iulie august is mai mari preturile. dealtfel nici nu recomand sa se mearga in Turcia ptr. ca e prea cald. In 16 iunie am plecat pana-n 23 iunie si deja la ora 6 dim. nu mai puteai sta in camera fara aer conditionat. Foarte cald. daca te intereseaza preturi cele mai bune in aceasta perioada sau in viitor contacteaza-ma pe sctigris@yahoo.com

andi13, Daniel35, EDUARD1, idutzu, ilona, LADYHAWK
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Dragon Hotel [Evrenseki]: