ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2010
ÎNSCRIS: 10.07.10
AUG-2010

Incă o vacanţă minunată

Bună ziua tuturor!

Am promis că o să revin cu impresiile din acest sejur şi vreau să vă spun că a doua oară îmi pare rău că am petrecut o săptămână şi pe litoralul românesc. Am ajuns în Sunny Beach după ce am stat o săptămână la Mamaia, la hotel Meridian şi de unde am plecat foarte dezamăgită: aglomeraţie, mizerie, gălăgie, apa super murdară, etc.

Deci, după o săptămână la Mamaia am plecat spre Sunny Beach prin Vama Veche-Varna-Sunny Beach. La vamă am schimbat şi euo în leva la cursul de 1, 92 şi lei la 0, 42. În staţiune cursul era puţin mai mare, de 1, 94 le euro şi 0, 43 la lei. Dar nu aveam de unde să ştiu, deorece anul trecut nu am schimbat iar în staţiune era mai mic cursul decât la vamă. Având suficient timp să ajungem la destinaţie am hotărât să oprim la Balcick şi îmi pare rău că nu ne-am permis mai mult de 3 ore să petrecem acolo. Este ceva super frumos, curat, îngrijit. Am plătit 20leva pentru intrare, copilul a intrat gratis. În preţul acesta poţi vizita grădina botanică mică, cea mare, castelul, de fapt tot domeniul, poţi să faci poze, să filmezi.

Am ajuns la hotel Rodopi, deoarece acesta e primul din cele trei, iar de acolo mi s-a spus că avem rezervare la hotel Flora. Am oprit în faţa hotelului, dar pentru că la intrarea pe stradă este atenţionarea că se ridică maşinile parcate neregulamentar am intrat doar eu în hotel, acolo m-au întâmpinat doi băieţi foarte drăguţi şi amabili care m-au rugat să-i chem şi pe soţul şi băieţelul nostru ca să poată să ne pună brăţările, mi-a dat cheia de la cameră, la et. 2, cam. 234, spre stradă, după care ne-au spus că parcarea este full şi că singura posibilitate de a parca maşina este contra sumei de 35 euro în faţa hotelului Polysi, o parcare unde se închidea bariera, unde am primit chitanţă pentru banii plătiţi şi a fost ok deoarece, tot citind pe site, am înţeles că în această staţiune este o problemă cu parcarea şi că se plăteşte, în general.

Am urcat în cameră, bineînţeles ajutaţi la bagaje de unul de băieţii de la recepţie care mi-a explicat că în cameră o să găsim scris ce înseamnă All la acest hotel, că în minibar există o bere, 2 sucuri la cutie şi două sticle de apă, dar că acestea sunt contra cost şi că mai există încă 2 sticle de apă plată care sunt incluse în All şi că nu trebuie să le plătim. I-am dat băiatului 2 leva pentru că aşa am simţit eu că merită, dar alţi bani nu am dat nimănui şi toţi s-au purtat super cu noi.

Camera este foarte mare, curată, baia frumoasă, cu cabină de duş, uscător de păr, săpun, şampon. Exista un pat mare în mijlocul camerei şi separat patul suplimentar pentru copil. Pe balcon exista o măsuţă, două fotolii care se făceau şezlonguri, uscător de haine, plasă de ţânţari la uşă. Am fost plăcut impresionaţi din primul moment de ce am găsit în cameră, baie.

Curăţenie se făcea zilnic, dar fără să deranjeze turiştii, prosoapele le-au schimbat când le-am lăsat în baie pe jos, au schimbat aşternuturile pe la mijocul sejurului. Eu dimineaţa aranjam paturile dar le găseam de fiecare dată exact ca în prima zi când am intrat în cameră, prosoapele împăturite la dungă, totul foarte frumos şi curat.

Masa: mâncarea a fost super bună şi găseai ceva de mâncat pe durata întregii zile.

Micul dejun era de la 7, 30-9, 45 şi aici puteai să alegi din foarte multe variante: ouă, plăcinte, mezeluri, lapte, iaurturi, cereale, gemuri, miere, prăjituri de multe feluri, fructe.

De la ora 10-11 puteai lua un mic dejun care conţinea mai puţine sortimente ca primul dar puteai să te saturi şi aici, dacă nu apucai să mănânci mai devreme. Masa se muta în sala care servea drept pizzerie, şi unde toată ziua găseai fructe de toate felurile, pizza, spaghete, cafea, sucuri, bere, apă.

La ora 12 începeau să coacă pizza de vreo 3 feluri şi băieţelul meu a mâncat numai aşa ceva. Chiar era bună şi nu puteai să te plictiseşti de ea mai ales dacă îţi şi place.

Prânzul începea la 12, 30 şi dura până la ora 14. La prânz exista întotdeauna 2 feluri de ciorbă, dar eu nu am mâncat niciodată pentru că nu-mi plac ciorbele lor, în schimb la felul doi puteai alege din mai multe combinaţii de mâncare cu cartofi, fasole, orez, carne de porc, de pui, spaghete. Mai aveau şi tot felul de salate de crudităţi, murături, iaurturi. Pe mine ce m-a înnebunit cel mai mult au fost prăjiturile lor care erau de multe feluri şi foarte gustoase.

De la ora 15 treceam iarăşi în pizzerie unde se aduceau fursecuri, prăjiturele, fructe. Pizzeria se închidea la ora 17.

De la ora 18, 30 începea cina şi dura până la ora 21. După părerea mea cina era punctul forte al lor. Am mâncat în două seri purcel de lapte la rotisor, într-o seară grătar, mititei de vreo două ori. În rest garnitură de cartofi, orez, fasole, paste, salate. Desertul era nemaipomenit în fiecare seară, şi nu numai, erau torturi, salate de fructe cu frişcă, îngheţată cu tot felul de topinguri, fructe de toate sortimentele.

La lobby bar era deschis de la 18-23 şi puteai servi băuturi alcoolice locale, făceau tot felul de coktailuri, dar eu nu am gustat niciunul, bere, suc, apă plată. După ora 23 tot ce consumai trebuia să plăteşti. Dar fiind un complex de 3 hoteluri, la hotelul Rodopi barul era deschis până la ora 24 şi puteam să servim acolo un pahar de suc şi o bere când ne întorceam de la plimbarea de prin staţiune.

Chiar dacă eram cazaţi la Flora puteam să servim şi de la celelalte două hoteluri, Zvete şi Rodopi, Puteam să facem baie la oricare din cele 3 piscine + piscina interioară de la Zvete. În cadrul acestui complex, numit şi Club Calimera se organiza în fiecare seară program pentru copii, animatorii erau toată ziua printre copii, dar din păcate nu vorbeau decât limba germană, astfel că băieţelul nostru nu a prea participat la activităţile lor. Totuşi, seara, când se organiza meci de fotbal intra şi el pe teren şi chiar şi soţul. Există un teren cu nisip pentru volei, sau alte activităţi, aveam masă de tenis, mini golf, aparate la care cu o fisă de 1 leva puteai să joci nu ştiu ce minuni, biliard. Au şi tobogane cu apă, dar acolo nu am înţeles de ce pentru că nu am urcat eu cu băiatul ci soţul, nu i-au dat voie să se dea copilului şi i-au spus soţului că are nevoie de nu ştiu ce altă brăţară pe care trebuia să o procur de la recepţie.

Piscina era curată, îngrijită, singura problemă era că nu găseai şezlonguri, dar după trei zile m-am prins că trebuie să ma trezesc de dimineaţă, aşa pe la 7, 30 şi să ocup 2 şezlonguri. Nu mi se părea corect acest lucru pentru că practic le ocupam şi mergeam la mare, dar când ne întorceam pe la 11 la hotel şi am fi vrut să mai stăm la piscină până la 12, -12, 30, nu mai aveam unde să stăm, deoarece fiecare făcea la fel.

Marea a fost super curată, lină, fără valuri, nu era adâncă, era super pentru copii. Ne-am plimbat într-o seară pe faleză şi am fost surprinsă să văd alge şi la ei în zona podului abandonat şi încă vreo 100 m după, dar în zona unde mergeam noi, în dreptul hotelului Chaika, nu au fost alge în niciuna din zile. Distanţa de la şezlonguri până la mare era suficientă pentru două rânduri de cearceafuri, şi deci puteam sta aproape de mare. Dar chiar şi când mi-am pus cearceaful după şezlonguri am putut să-mi las rucsacul pe prosop şi să intru în apă pentru că nu umbla nimeni cu el. Distanţa de la hotel la mare era de maxim 150 m deci nu era o problemă să mergi să faci o baie în mare şi apoi să te întorci la hotel fără să mai stai acolo pe prosop.

Staţiunea mi s-a părut aglomerată, fără a avea nimic spectaculos, gălăgioasă, seara murdară, dar ziua nu mai era aşa. Eu am obiceiul să mă plimb prin staţiune după masa de prânz, când ai mei se odihneau, pentru că atunci nu era aglomeraţie şi puteam să intru prin toate magazinele. Toată mizeria de seară dispărea şi ziua era curat. Totuşi dacă fac o comparaţie cu Nisipurile de Aur categoric câştigă cea de-a doua staţiune, în opţiunea mea. Sunny Beachul lor este ceva tip Mamaia sau Costineştiul nostru, plin de tineri, muzică, gălăgie.

La hotel era bine pentru că era linişte noaptea după ora 23. Prima seară ne-am făcut probleme pentru că în camera de lângă noi au cam chefuit nişte tineri nemţi, dar după aceea a fost Ok pentru că au plecat a doua zi.

Întruna din seri ne-am dus şi până la Nessebar cu autobuzul, este frumos dar foarte aglomerat şi acolo.

Cele 7 zile au trecut ca prin vis şi chiar dacă am stat şi la Mamaia 6 zile mie tot nu mi-au ajuns, atât de mult îmi place marea, chiar dacă nu ştiu să înot.

Preţul plătit de noi este cel pentru hotelul Hrizantema, de 39 euro/noapte/persoană, dar acolo nu au mai avut loc şi înainte cu trei zile de a merge în Bulgaria m-au sunat de la agenţia de la care am cumpărat biletul şi anul trecut şi anul acesta şi mi-au oferit alternativa Rodopi-Zvete-Flora. Aici biletul ar fi fost mai scump, deoarece la aceeaşi agenţie preţul pentru o noapte pentru o persoană era de 56 euro.

Am predat camera la ora 10, nu ne-au tăiat brăţările, m-au întrebat dacă am servit ceva din minibar şi cu asta mi-au înnapoiat actele şi am pornit spre casă. Am venit pe ruta Varna, Shumen, Russe, Giurgiu, Bucureşti, Piteşti, Curtea de Argeş, Transfăgărăşan, Agnita, Sighişoara, Târgu Mureş, Bineînţeles că acest drum l-am făcut în două zile, prima noapte cazându-ne la o pensiune la câţiva km de Curtea de Argeş, iar dimineaţa ne-am continuat drumul spre Transfăgărăşan şi apoi acasă.

Deocamdată nu am reuşit să descarc pozele dar promit că o să revin şi cu poze din acest sejur. Dacă cineva mai vrea lămuriri poate să-mi scrie şi în măsura în care ştiu vă răspund cu plăcere.

Trimis de corinutza in 21.08.10 19:25:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel Madara, NIsipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 5070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 În cameră, masa, oglinda şi subiectul de ceartă, Tv.

[21.08.10 21:34:40]

Foarte buna descrierea, un vot maxim de la mine.

Ma bucur ca ai avut ocazia sa faci diferenta intre litoralul nostru si cel bulgaresc la interval de zile, la fel fost si in cazul nostru, dezamagire totala fata de frunza romaneasca, doar ca noi am stat la hotel Victoria chipurile patronat de italieni... am plecat cu un gust amar de acolo si hotarati ca nu vom mai vizita f curand mandrul nostru litoral...

[22.08.10 08:37:43]

Intr-adevar, bun review-ul, felicitari corinutza.

Cand ai timp, poate scrii si despre experieta "Meridian".

corinutzaAUTOR REVIEW
[22.08.10 11:10:29]

[@cianurra]: Multumesc pentru aprecieri şi, da chiar am plecat cu un gust amar şi cu hotarârea de a nu mă mai întoarce prea curând pe litoralul nostru. Chiar îmi pare rău că trebuie să spun asta pentru că timp de 5 ani numai la noi am fost, dar parcă în ultimii 2 ani toate s-au degradat. Şi ceea ce mă supără şi mai tare e faptul că e aceeaşi mare şi totuşi e o diferenţă "de la cer la pământ".

Am fost foarte mirată văzând o mulţime de maşini din România cu nr. de Constanţa mergând spre Varna şi chiar dincolo, spre Obzor, Sunny Beach. E o problemă dacă cei care stau pe lângă litoralul românesc preferă să treacă dincolo la bulgari. Problema e că nimeni nu se sesizează şi nu ia măsuri să schimbe ceva la noi.

corinutzaAUTOR REVIEW
[22.08.10 11:12:33]

[@webmaster]: Multumesc pentru aprecieri.

Am să scriu şi despre Meridian, dar sigur nu a fost o experienţă la fel de frumoasă.

[22.08.10 12:38:52]

, incep eu 'thrillerul' intitulat litoralul romanesc Corinutza:

Target: Hotel Victoria***-Mamaia

Timp pierdut si mancat nervii: 5 zile pensiune completa

Am ajuns dimineata undeva la ora 7... m-am dus la receptionera i-am dat rezervarea stiind ca e totusi devreme, am zis sa incerc fiind cu 2 copii dupa noi.

In prima faza incepuse sa zica de ora checking-ului dar vazand una bucata 50 lei sub rezervare i-a trecut si somnul si si-a amintit ca este o camera eliberata cu o zi inainte.

Camera... hmm... trebuia sa ai ceva forta sa deschizi usa... efectiv se inchidea/deschidea doar impinsa zdravan, inauntru era curat, aranjat.

Surpriza era la baie... desi stateam la etajul 1 nu aveam decat apa FIARTA, apa rece curgea discret... discret...

M-am dus la receptie si am anuntat... raspunsul a venit sec: Azi e duminica nu avem pe nimeni sa rezolve problema... Pff... si noi dus cum facem? am venit de pe drum am vrea si noi sa ne spalam...

Pur si simplu a dat din umeri. Cu chiu cu vai incercand sa nu ne oparim ne-am 'spalat'. A 2-a zi la ora 6. 45 batea nenea instalatorul la usa de ziceai ca e de la politie. Cand a desfacut bateria... ghiciti era o bucata de caramida mare cat o boaba de fasole care obtura la ventilul de apa rece.

Foarte mirat, a zis ca familia care a stat inaintea noastra nu au zis nimic...

Probabil, am zis eu ca acum 2 ani cand a fost locuita camera ultima data nu exista problema respectiva si nici usa umflata, descentrata.

Masa... am avut masa de 1050 lei... dar cand a adus prima nota de plata am crezut ca am platit si pt familia de la masa invecinata, desi nu ne-am hazardat cu vinuri, profiterol, etc.

Ca punct de reper sa va zic preturi care m-au frapat dar negativ, normal: 1 ou fiert 1, 70 ron... o rosie 1 ron... si lista ar putea continua...

Curatenia... in 5 zile doar o data am vazut-o pe camerista, daca nu scoteam noi punga de gunoi la usa nu o lua nimeni.

E pacat de litoral, avem infrastructura dar managementul lasa de dorit, toti vor in 3 luni sa se imbogateasca dar fara nici o investitie. Pacat, pacat...

A fost ultimul concediu pe litoralul romanesc, cel putin in urmatorii ani

[22.08.10 13:53:25]

@cianurra: impresiile tale isi gasesc locul cel mai potrivit la rubrica hotelului Victoria (povestite aici, ca ecou, la rubrica unui hotel din Bulgaria, au efect aproape zero).

Daca doresti, copiaza textul scris mai sus si initiaza un review nou in cadrul acelei rubrici.

Pentru a-ti fi mai usor, ai aici linkul direct de adaugarea unui set de impresii la hotel Victoria: click aici

[22.08.10 15:26:14]

@ webmaster

Stiu ca in mod normal nu are ce cauta aici ceea ce am descris, doar faceam o paralela si o comparatie intre cele 2 locatii, pt ca multi se plang de bulgari, probabil nu au gustat de curand ospitalitatea litoralului autohton si capatuiala pe care sunt pusi romanii.

Il postatem doar ca info.

valimi
[10.10.10 08:49:57]

Un review deosebit de bogat in amanunte intersante, felicitari si vot cu Superbonus!

piodora
[21.02.13 11:36:34]

@corinutza: Bun a, te rog sa-mi spui daca acest complex are piscina interioara pentru copii?

Multumesc

cianurra, corinutza, piodora, valimi